V PRIHODNJEM TEDNU PRAZNUJEJO OBČINSKI PRAZNIK OBČINE MIRNA, KUZMA, HRASTNIK, SV. TOMAŽ, BOVEC, DRAVOGRAD, MEDVODE, ŠKOCJAN, DIVAČA.

Sekretariat SOS

EVIDENTIRANJE OBČIN ČLANIC V KOMISIJE SOS

Podaljšan rok za evidentiranje občin članic SOS v komisije SOS 1/1

Skupnost občin Slovenije je vstopila v novo mandatno obdobje. V skladu s tem in z 28. členom Statuta SOS je predsedstvo SOS na svoji 1. redni seji, dne 22. 5. 2023 sprejelo sklep, s katerim je opredelilo število in delovna področja novih komisij ter odprlo postopke evidentiranja za članstvo v teh komisijah.

  • Celoten dopis najdete TUKAJ. (upoštevajte nov rok za oddajo obrazca, tj. do 7.7.2023)
  • Obrazec za evidentiranje prilagamo na povezavi TUKAJ.

Evidentiranje je odprto do vključno petka, 7. 7. 2023. Izpolnjene, podpisane in ožigosane obrazce nam posredujte na info@skupnostobcin.si ali po pošti na naslov Skupnost občin Slovenije, Partizanska cesta 1, 2000 Maribor.

Vse, ki ste bili aktivni v dosedanjih komisijah in bi želeli tudi v prihodnje sodelovati, vljudno vabimo, da se ponovno evidentirate!

 

NOVICE SOS

Odziv SOS na odločitev ministrstva glede dofinanciranja javnih sredstev za javne občinske zavode na področju kulture 2/1

Skupnost občin Slovenije je na ministrico za kulturo posredovala odziv na izven sistemsko do-financiranja področja kulture v Mariboru kot ukrep podpore mestni kulturi oz. ukrep, ki naj bi delno zmanjšal razkorak med stroški izvajanja zakonskih nalog in prejetimi finančnimi sredstvi skozi sistem izračunavanja povprečnine.

V odzivu smo izpostavili, da Skupnost občin Slovenije sicer že nekaj let izračunava in opozarja na anomalijo v sistemu financiranja občin, skozi katero so nekatere občine že leta prikrajšane za potrebna finančna sredstva glede na stroške izvajanja zakonskih nalog. Anomalija je povezana s specifičnostmi posamičnih občin, ki so izven okvir »imaginarne« občine, ki je bila za osnovo vzpostavitev sistema financiranja občin, torej gre za večje število občin. Tudi zaradi naših opozoril je bila pri Ministrstvu za javno upravo ustanovljena posebna delovna podskupina, katere naloga je bila pregledati obstoječi sistem ter pripraviti predloge rešitev. Delova podskupina je svoje delo opravila in predlogi so bili predani ministrici za javno upravo.

Sicer je pohvalno, da se je ministrstvo odzvalo na težave v Mestni občini Maribor in si prizadeva za ohranjanje kulture v mestu, je rešitev, ki se je osredotočila le na težave ene občine neustrezna. Vsaka občina ima svoj kulturni potencial, ki prispeva k celotni kulturni krajini Slovenije, zato bi moralo ministrstvo zagotavljati stabilno in trajnostno financiranje ter seveda primerljivo za vse občine. Rešitev je v sistemskih spremembah, ki občinam zagotavljajo ustrezna finančna sredstva, ki se čim bolj približajo stroškom izvajanja zakonski nalog. Ta bo omogočila ohranitev in razvoj kulture v vsej njeni raznolikosti, ustvarjalnosti in zagotovila trajnost v vseh slovenskih občinah in ne le izjemoma v kriznih situacijah posamezne občine.

Sestanek z ministrom Brežanom in njegovo ekipo 2/2

V torek, 27. 6. 2023 je s predstavniki asociacij občin in ministrom za naravne vire in prostor Urošem Brežanom ter njegovo ekipo potekal sestanek glede izvedbenega prostorskega načrtovanja občin, koncesij za rabo vode za proizvodnjo električne energije in drugih odprtih tem. Predstavniki SOS so bili aktualni predsednik Skupnosti občin Dr. Vladimir Prebilič, generalna sekretarka Jasmina Vidmar in županja občine Selnica od Dravi dr. Vlasta Krmelj.  Uvodoma je minister predlagal, da se format tovrstnih rednih sestankov nadaljuje ter, da se sestankov udeležujejo poleg predstavnikov asociacij še naprej tudi strokovnjaki z občin.

Sestanek se je pričel z ugotovitvijo na obeh straneh, da se v prostoru dogajajo negativni trendi prostorskega razvoja, predvsem so prisotne težave z umeščanjem v prostor. Na podlagi analize je bilo izpostavljeno, da so občine do leta 2014 potrebovale 5 let za sprejem OPN, sedaj je potrebnega še več tega časa. Glede na ugotovljeno bo ministrstvo pristopilo k pregledu in noveliranju vseh smernic pri sprejemanju prostorskih načrtov in le te objavilo na enem mestu ter o tem obvestilo občine.

Predstavniki asociacij so v nadaljevanju izpostavili še tolmačenje določil 130. člena ZUreP-3, ki opredeljuje pogoje spreminjanja namenske rabe prostora in prostorskih izvedbenih pogojev z OPPN. Občine naj bi vezano na naveden člen v obstoječem Predlogu Zakona o urejanju prostora imele med drugim možnost spreminjanja namenske rabe prostora na stavbnih zemljiščih kot tudi prostorskih izvedbenih pogojev OPPN brez predhodne spremembe OPN. Na sestanku je bilo tako dogovorjeno, da se z namenom iskanja rešitev predstavniki asociacij in ministrstva konec julija ponovno sestanejo, pregledajo in tudi določijo primernejša določila v zvezi z namensko rabo prostora in OPN.

Predstavniki SOS so na sestanku izpostavili še nesprejemljivo situacijo občin, ki v skladu z Uredbo o koncesiji za rabo vode za proizvodnjo električne energije prejemajo koncesijo od podeljenih vodnih pravic. Občine so s strani ministrstva namreč prejele dopise, v katerih so bile seznanjene, da zaradi hidroloških razmer (30% nižja proizvodnja električne energije) v letu 2022 ter zaradi določil Zakona o ukrepih za obvladovanje kriznih razmer na področju oskrbe z energijo (ZUOKPOE), ki opredeljujejo, da se plačilo za koncesijo za rabo vode za proizvodnje električne energije določi v enaki višini na enoto proizvedene električne energije, kot jo je koncesionar plačeval v letu 2020, prejmejo za izplačilo zgolj 9% načrtovanih sredstev. Navedeno dejstvo postavlja občine v nezavidljiv položaj, saj se le-te nahajajo v situaciji, ko za že “začete” investicije nimajo ustreznih finančnih sredstev za njihovo dokončanje.

Glede opisane problematike, vezane na prejemanje koncesije za rabo vode za proizvodnjo električne energije, je bilo prav tako dogovorjeno, da se pri iskanju rešitev za občine znova sestanejo odločevalci, tokrat v širši zasedbi in sicer predstavniki skupnosti občin, Ministrstva za naravne vire in prostor kot tudi Ministrstva za okolje, podnebje in energijo.

Minister Brežan je prav tako komentiral predlog Zakona o gospodarskih javnih službah varstva okolja (v nadaljevanju ZGJS VO). Povedal je, da bo pristojno ministrstvo predlog ZGJS VO ustavilo ter, da se bo konkretno delo predloga zakona z usklajevanji občin šele pričelo. V zvezi s tem je v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije v ponedeljek 26. 6. potekala tudi novinarska konferenca Skupnosti občin Slovenije, Združenja mestnih občin Slovenije, Združenja občin Slovenije in Zbornice komunalnega gospodarstva, katere namen je bil širši javnosti predstaviti predlog zakona z vidika predstavnikov lokalnih skupnosti in izvajalcev javnih služb. Do dodatnih informacij z novinarske konference lahko dostopate tukaj.

 

ZAKONODAJA

Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih 3/1

Obveščamo vas, da je v obravnavi Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o delovnih razmerjih.

Spremembe in dopolnitve veljavnega Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1) so potrebne zaradi implementacije dveh direktiv, in sicer glede o preglednih in predvidljivih delovnih pogojih ter o usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja staršev in oskrbovalcev.

Preostale spremembe in dopolnitve se nanašajo na ureditev opravljanja dela na domu, ureditev t.i. agencijskega dela, redefinicijo krajšega delovnega časa kot polnega, nadgraditev postopka redne odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz krivdnega razloga, zadržanje učinkovanja odpovedi za predstavnike delavcev, institut sodne razveze v primeru nezakonitega prenehanja delovnega razmerja predstavnika delavcev, ureditev tedenskega počitka, zastaranje terjatev, varstvo delavcev, žrtev nasilja v družini, so redakcijske narave oziroma se nanašajo na odpravo nejasnosti, ki se je izkazala pri uporabi določenih institutov v praksi.

Predlog najdete na TEJ POVEZAVI.

Vaše pripombe in stališča nam lahko posredujete najkasneje do petka, 7. 7. 2023 na naslov ursa.rupar@skupnostobcin.si

Zakon o dolgotrajni oskrbi v državnozborski proceduri 3/2

Kot ste bili seznanjeni je v državnozborski proceduri Predloga zakona o dolgotrajni oskrbi.

Predlog zakona odpravlja pomanjkljivosti Zakona o dolgotrajni oskrbi (ZDOsk), in sicer pristojnost vstopnih točk prenaša na CSDje, ureja področje financiranja dolgotrajne oskrbe, oskrbovalcem družinskega člana omogoča, da nadaljujejo z izvajanjem storitev tudi po 1. 1. 2024. Z navedenim datumom bodo namreč obstoječi družinski pomočniki prevedeni v oskrbovalce družinskega člana. Z določbo se uvaja domnevo, da je ob izpolnjevanju ostalih pogojev, z dnem pričetka veljave predloga zakona za osebe izpolnjen pogoj gostote zavarovanja v obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. Sedaj veljavni ZDOsk za začetek uporabe pravic določa 1. 1. 2024. Navedeni rok predstavlja prekratek rok za prehod na nov sistem DO, saj ne omogoča pravočasne izvedbe aktivnosti za vzpostavitev sistema in prehoda izvajalcev na nov sistem DO. Opredelitev primerne časovnice je za vse deležnike ključnega pomena za zagotovitev materialnih pogojev dela, kadrov in potrebne sistemske in podporne rešitve za izvajanje DO. Glede na to, da časovnica, določena v ZDOsk, ne omogoča pravočasnega začetka izvajanja DO, je nujno in neodložljivo, da se na novo določi prehodno obdobje za začetek uporabe pravic do DO, tako da se izvajanje posameznih pravic zamakne na kasnejše datume.

Na sledečih povezavah najdete:

Vljudno naprošamo za vaše mnenje in stališča, ki nam jih lahko posredujete najkasneje do petka, 7. 7. 2023 na ursa.rupar@skupnostobcin.si.

Predlog Odloka o programu porabe sredstev sklada za podnebne spremembe v obdobju 2023-2026 3/3

Na e-Demokraciji je objavljen Predlog Odloka o programu porabe sredstev sklada za podnebne spremembe v obdobju 2023-2026, ki je v medsektorskem usklajevanju in katerega predlagatelj je Ministrstvo za okolje, prostor in energijo. Kot navajajo, se z odlokom sprejme Program porabe sredstev sklada za podnebne spremembe za leto 2023 – 2026, ki je v Prilogi, ki je sestavni del tega odloka in do katerega za podrobnejše informacije dostopate tukaj. V nadaljevanju izpostavljamo posamezne ukrepe, ki so v Predlogu Odloka tudi konkretneje zapisani.

(1) Program porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe za leto 2023 – 2026 (v mio EUR) po ukrepih:

  • Skoraj nič energijske in brez emisijske stavbe
  • Obnovljivi viri energije
  • Razogljičenje gospodarstva
  • Ohranjanje biotske raznovrstnosti in ekosistemov
  • Podnebno financiranje
  • Komuniciranje, ozaveščanje
  • Digitalna podpora podnebnemu prehodu
  • Doseganje ciljev zmanjšanja emisij toplogrednih plinov – enote
  • Tehnična pomoč
  • Kritje stroškov poslovanja Eko sklada

(2) Preglednico noveliranih ukrepov in porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe za leto 2023 (v mio EUR)

  • Razogljičenje, emisije toplogrednih plinov, ukrepi na področju gozdarstva, kmetijstva in odpadkov
  • Razogljičenje, emisije toplogrednih plinov, ukrepi v gospodarstvu
  • Razogljičenje, obnovljivi viri energije
  • Energetska učinkovitost, industrija
  • Energetska učinkovitost, stavbe
  • Energetska učinkovitost, promet
  • Energetska učinkovitost, več sektorski ukrepi ter ozaveščanje in informiranje
  • Prilagajanje

(3) Skupni pregled porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe za leto 2023 – 2026 (novelirani ukrepi za leto 2023 ter novi ukrepi za leto 2023-2026 v mio EUR)

Občine nam lahko posredujete pripombe (v obliki predlogov z utemeljitvami v preglednici tukaj) do 12.7.2023 na ana.plavcak@skupnostobcin.si.

Zakon o priznavanju poklicnih kvalifikacij za poklic zdravnik, zdravnik specialist, doktor dentalne medicine in doktor dentalne medicine specialist 3/4

S strani Ministrstva za zdravje smo bili obveščeni o javni obravnavi osnutka Zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij za poklic zdravnik, zdravnik specialist, doktor dentalne medicine in doktor dentalne medicine specialist. Na Ministrstvu za zdravje so z namenom odprave administrativnih ovir, pohitritve postopka in zasledovanja načela ekonomičnosti upravnega postopka priznanja poklicne kvalifikacije za kandidate, ki so poklicno kvalifikacijo zdravnik, zdravnik specialist, doktor dentalne medicine ali doktor dentalne medicine specialist pridobili v tretji državi in imajo ponudbo za delo v Republiki Sloveniji pristopili k pripravi novega Zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij za polic zdravnik, zdravnik specialist, doktor dentalne medicine in doktor dentalne medicine specialist (osnutek ZPPKZ-1).

Na sledečih povezavah najdete:

Vaše pripombe ali predloge na osnutek zakona nam prosimo posredujte do petka, 14. 7. 2023 na naslov ursa.rupar@skupnostobcin.si.

 

Predlog zakona o letalstvu 3/5

Spoštovane članice, spoštovani člani,

Ministrstvo za infrastrukturo nam je v pregled in obravnavo posredovalo Predlog zakona o letalstvu ter Predlog zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zagotavljanju navigacijskih služb zračnega prometa. Skupnost občin Slovenije (SOS) je pristojno ministrstvo večkrat opozorila na potencialne negativne posledice za občine, v katerih se nahajajo letališča, saj je obstajala možnost izpada dohodka iz naslova nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča (NUSZ). Ministrstvo je prisluhnilo argumentom SOS-a in občin, ter delno upoštevalo njihove pripombe glede plačila NUSZ za infrastrukturo letališč. V predlogu zakona (145. členu je navedeno), da se nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča plačuje za objekte in naprave za obravnavo potnikov, prtljage, tovora oziroma pošte.Na Skupnosti občin Slovenije si bomo prizadevali za še jasnejše določbe glede obveznosti plačila NUSZ.

Na spodnjih povezavah se nahajajo besedila predlogov zakona:

– Zakona o letalstvu

– Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o zagotavljanju navigacijskih služb zračnega prometa

Vse predloge in pripombe je treba posredovati na naslov miha.mohor@skupnostobcin.si najkasneje do četrtka, 13. julija.

Odlok o spremembi Odloka o določitvi vrednosti točke za odmero rudarske koncesnine 3/6

Odlok o spremembi Odloka o določitvi vrednosti točke za odmere rudarske koncesnine določa, da vrednost točke za odmero rudarske koncesnine določi Vlada Republike Slovenije in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Do Odloka lahko dostopate tukaj.
S tem odlokom se vrednost točke uskladi z indeksom cen življenjskih potrebščin v obdobju od začetka januarja 2019 do konca maja 2023. V navedenem obdobju je po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije znašal indeks rasti življenjskih potrebščin 120,6 oziroma stopnja inflacije 20,6 %. Podatki za junij 2023 bodo znani šele v juliju 2023, zato jih v izračunu nismo mogli upoštevati. Z odlokom se zato predlaga dvig vrednosti točke za 20,6 %, torej z 0,00951 na 0,01147 EUR.

Odlok se začne uporabljati od 1. januarja 2024, zato bi se nova vrednost točke upoštevala pri odmerah rudarske koncesnine v letu 2025 za leto 2024.

Občine lahko oddate pripombe v obliki predlogov na do 14.7.2023 na ana.plavcak@skupnostobcin.si.

Osnutek Uredbe o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav 3/7

Obveščeni smo bili, da je na podlagi Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O; ZUreP-3) ter 8. in 9. člena Predloga zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (ZUOVE), ki je v postopku sprejemanja v Državnem zboru, Ministrstvo za naravne vire in prostor pripravilo osnutek Uredbe o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav.

Poudarek za občine je:

  • na izjemah od obvezne postavitve fotonapetostnih naprav pri novogradnjah in rekonstrukcijah objektov, kjer ni mogoče izpolniti občinskih prostorskih izvedbenih pogojev glede zelenih površin in ozelenitve.
  • pri uveljavljanju obveznosti postavitve in sicer v postopku izdaje gradbenega dovoljenja v skladu z zakonoma (ki ureja prostor, ki ureja graditev) glede skladnosti fotonapetostnih naprav na strehi objekta ali na parkirišču s podrobnejšimi pravili urejanja prostora, kot jih določa uredba.
  • na primeru, ko občinski prostorski izvedbeni akti ne urejajo umeščanje fotonapetostnih naprav ali če se dopušča umeščanje fotonapetostnih naprav brez podrobnejših prostorskih izvedbenih pogojev oz. so za umeščanje, dovoljevanje in postavitev fotonapetostnih naprav upoštevajo skupna podrobnejša pravila urejanja prostora (II. poglavje te uredbe)
  • pri uporabi Uredbe OVE, ki je namenjena neposredni uporabi pri dovoljevanju in postavitvi fotonapetostnih naprav, če je glede na zmogljivost naprave in vrsto gradbenega posega zanje treba pridobiti gradbeno dovoljenje ali morebitno mnenje oziroma soglasje občine ali ministrstva za izvajanje posegov v prostor.

Osnutek Uredbe je objavljen tukaj.

Občine lahko oddate pripombe v obliki predlogov na osnutek Uredbe do 18.7.2023 na ana.plavcak@skupnostobcin.si.

Predlog Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost 3/8

S strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo v pregled in obravnavo prejeli Predlog Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost (CLLD).

Predlog Uredbe določa namen podpore, razpoložljiva finančna sredstva, upravičence, pogoje za odobritev in izplačilo sredstev, postopek dodelitve sredstev, obveznosti, finančne določbe, naloge lokalnih akcijskih skupin, splošne obveznosti upravičencev, kontrolni sistem in upravne sankcije za izvajanje pristopa LEADER/CLLD.

V obdobju 2023-2027 je za skupno izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, namenjenih približno 84,55 milijonov evrov. Od tega bo 44,4 milijonov evrov prispeval EKSRP, 40,12 milijonov evrov pa ESRR. Vsa sredstva bodo razporejena skozi strategije lokalnega razvoja (SLR), ki jih bodo pripravile lokalne akcijske skupine (LAS) na podlagi Uredbe o delovanju lokalnih akcijskih skupin in potrditve strategij lokalnega razvoja za programsko obdobje do leta 2027.

Predlagana Uredba o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v obdobju 2023-2027, je bila usklajena v okviru Medresorske delovne skupine CLLD. Uredba določa skupni pristop k lokalnemu razvoju, ki ga vodi skupnost, na podlagi strateškega načrta za skupno kmetijsko politiko Republike Slovenije za obdobje 2023-2027 in programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027. Ta pristop vključuje podporo skozi skupni pristop LEADER/CLLD, ki je sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).

Na spodnjih povezavah se nahajajo predlagana uredba, ter priloge:

Vaše predloge in pripombe na predlog uredbe posredujte na naslov karmen.stumberger@skupnostobcin.si najkasneje do srede 2. avgusta. 

DOGODKI SOS

25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ 4/1

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije vabi na izobraževanje z naslovom UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ, ki bo potekalo preko spletnega kanala Zoom, 25. 9.  2023 med 9.00 in 12.15

Na izobraževanju boste pridobili vpogled v temo korporacijskega upravljanja, govorili bomo o tem zakaj je pomembno, seznanili se boste z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki smo ga pripravili skupaj z Združenjem nadzornikov Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije.

Izobraževanje predstavlja uvod v program izobraževanja »Korporacijsko upravljanje občinskih podjetij« in je komplementarno »Izobraževanju za nadzornike« za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem Združenja nadzornikov Slovenije s področja upravljanja družb.

Posvet je namenjen članom nadzornih svetov in upravnih odborov družb s kapitalsko naložbo lokalnih skupnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji, vezanimi na to temo.

Predviden program izobraževanja:

9.00 – 12.15 (odmor 15 min)

NA SPLOŠNO O KORPORACIJSKEM UPRAVLJANJU

– Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?

– Pomen in uporaba kodeksov – princip ‘spoštuj ali pojasni’, izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja

OKVIR UPRAVLJANJA IN RAZMERJA MED DRUŽBO IN DRUŽBENIKI

– Akt o ustanovitvi, Odnosi z deležniki, Strateški cilji družbe, Skupščina.

ORGANI VODENJA IN NADZORA TER LOJALNOST DRUŽBI

– Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami

– Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov

– Organ nadzora in organ vodenja

O predavatelju:

Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS. Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU, kasneje pa predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. Je imetnik Certifikata ZNS in kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta, leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.

Vabilo s programom

DOGODKI DRUGIH

6.7. / Dogodki Evropske pobude za mesta (EUI) v Ljubljani 5/1

Evropska pobuda za mesta organizira niz dogodkov v Ljubljani Eden takšnih je Seminar za prijavitelje (v okviru drugega razpisa za inovativne projekte).

6. julija 2023 EUI v Ljubljani pripravlja seminar za prijavitelje na drugi razpis za inovativne projekte (rok za prijave: 5. oktober 2023), ki bo vključeval več plenarnih razprav in delavnic, posvečenih različnih vidikom razpisa. Udeleženci bodo prejeli informacije o ciljih in pravilih, temah in glavnih značilnostih razpisa ter tudi tehnične informacije o prijavi projektov (prijavnica, finance, upravičenost, proračun itd.). Več o dogodku tukaj. 

Prijave do 29. junija 2023. 

6. 7. / Nova priložnost za inovativne projekte večjih mest 5/2

Evropska pobuda za mesta (EUI) je objavila drugi razpis za inovativne projekte, rok za prijavo je 5. oktober 2023.

Gre za razpis v velikosti 120 milijonov evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. To je priložnost za mesta ali skupnosti mest z vsaj 50.000 prebivalci, da preizkusijo svoje drzne rešitve in jih delijo z drugimi mesti.

Predlagani projekti morajo naslavljati eno od teh treh tem:

  • Ozelenjevanje mest. Projekti, ki preizkušajo in izvajajo oprijemljive rešitve na področju zelene infrastrukture za boljše naslavljanje izzivov, povezanih z biotsko raznovrstnostjo, onesnaževanjem, viri in podnebjem. Projekti, ki prispevajo k zelenemu in pravičnemu prehodu s pomočjo naložb iz Kohezijske politike.
  • Trajnostni turizem. Projekti, ki podpirajo dolgoročno zeleno in digitalno preobrazbo ter vzdržnost turističnega ekosistema. Posebej projekti, ki zagotavljajo boljše pogoje tako za prebivalce kot obiskovalce mesta.
  • Izkoriščanje talenta v mestih, ki se krčijo. Projekti, ki si prizadevajo zadržati in pritegniti talent, zlasti v regijah, ki jih je Evropska komisija izpostavila v Sporočilu Harnessing talent in Europe’s regions’.

Manjša mesta se bodo projektom lahko priključila pozneje, kot prenosni partnerji. Zainteresirana mesta se lahko udeležijo seminarjev za prijavitelje, eden od njih bo v Ljubljani, 6. julija 2023. Organiziranih bo tudi več spletnih srečanj in možnost svetovanja ena-na-ena po predhodnem dogovoru.

Več o razpisu tukaj.

12.7. / Vabilo na delavnico Z igro do zelenih kompetenc 5/3

Vabimo vas na delavnico Z igro do zelenih kompetenc, ki bo potekala v sredo, 12. julija 2023 v prostorih Andragoškega centra Slovenije. Delavnica je namenjena vsem, ki jih zanima uporaba iger v izobraževalne namene. Posebej se bomo osredotočili na uporabo iger v izobraževanju odraslih za trajnostni razvoj.

Delavnico bosta vodila Sabina Belc, ki ima bogate izkušnje z razvojem in vodenjem izobraževalnih iger in sob pobega ter Matej Cepin, ki se že vrsto let ukvarja z vprašanji učenja, skupinske dinamike in aktivnih metod v mladinskem in skupnostnem delu. Delavnica bo potekala od 9:00 – 17:00. Podroben urnik se nahaja tukaj. Na delavnico se je potrebno prijaviti do 7. julija prek E-prijavnice, ki jo najdete na povezavi: https://moj.acs.si/program/523/z-igro-do-zelenih-kompetencVabljeni, da k prijavi povabite tudi sodelavce.

7. 9. / Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu 5/4

Vabljeni, da se pridružite na posvetu Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu, ki bo potekal 7. septembra v Ljubljani. Izvedeli boste vse o možnostih sodelovanja v obeh programih in slišali izkušnje vabljenih gostov, ki so v programih že sodelovali. Del dogodka bo namenjen razpravi o potrebah občin, ki jih bodo skušali povezati s ponudbo obeh programov.
Več informacij najdete v TUKAJ (Program bo objavljen avgusta). Do same prijave dostopate tukaj
Dogodek soorganizirata Ministrstvo za naravne vire in prostor in IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru aktivnosti nacionalnih točk programov ESPON in URBACT.

14.9. / Sprememba uredbe o mejnih vrednostnih svetlobnega onesnaževanja okolja 5/5

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje, organizira dne 14.9. ob 9.uri v veliki sejni sobi na Vojkovi 1a v Ljubljani javni posvet na temo spremembe Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Posvet bo organiziran v dveh delih. V prvem delu bodo predstavljeni dosedanji dosežki glede ureditve področja svetlobnega onesnaževanja in aktivnosti, ki jih ministrstvo izvaja v smeri spremembe obstoječe zakonodaje. Drugi del bo organiziran v obliki okrogle mize, kjer bo možna izmenjava mnenj in predlogov. Govorniki na okrogli mizi bodo znani naknadno.
Zainteresirano javnost prav tako vabijo, da predstavi tudi svoje prispevke. Če želite predstaviti svoj pogled na urejanje te problematike, se lahko prijavite najkasneje do 30. 8. 2023 na gp.mope@gov.si, s pripisom Prijava na posvet o svetlobnem onesnaženju. Prijavi priložite krajši povzetek predstavitve (vaši podatki oziroma podatki organizacije, ki jo zastopate in največ 500 znakov besedila). Prispevki na posvetu so omejeni na maksimalno 15 min. Za prijavo na javni posvet in za dodatne informacije se lahko obrnete na Marjeto Zupančič, 01478 7661

AKTUALNI RAZPISI

Webinar in finančna sredstva za ukrepe prilagajanja na podnebne spremembe 6/2

Od CLIMATE KIC smo prejeli vabilo na predstavitveni dogodek, ki ga organizirajo v okviru njihovega projekta Pathway2resilience in pri katerem bodo v bližnji prihodnosti (še letos) na voljo tudi razpisi za finančna sredstva na področju prilagajanja na podnebne spremembe.

Na področju prilagajanja so do 20. septembra 2023 odprti še 3 razpisi v okviru Obzorje 2023, ki bi bili lahko zanimivi za regije: https://climate-adapt.eea.europa.eu/en/mission/news/news/new-opportunities-to-support-your-projects-on-adaptation-to-climate-change

Vabljeni!

2,8 milijona evrov za naložbe v ureditev protipožarne infrastrukture 6/3

V Uradnem listu RS je bil v petek, 7. aprila 2023, objavljen Javni razpis za podukrep podpora za preprečevanje škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov iz Programa razvoja podeželja RS 2014–2020 za leto 2023.

Razpisanih je 2,8 milijona evrov nepovratnih sredstev. Upravičenci so fizične in pravne osebe, ki so lastniki gozdov ali posamičnega gozdnega drevja na negozdnih kmetijskih površinah zunaj naselij, agrarne skupnosti, lokalne skupnosti in upravljavci gozdov v lasti Republike Slovenije. Rok za prijavo je 3. 11. 2023 do 13.59. Več informacij tukaj.

 

Evropska pobuda za mesta (EUI) in novi razpisi za občine 6/4

Z dnem 3. aprilom 2023 so se odprli razpisi nove Evropske pobude za mesta (EUI), ki so zelo zanimiva tudi za naša mesta – vseh velikosti. Pri trenutno aktualnih dveh razpisih gre predvsem za omogočanje izmenjave izkušenj med mesti s povračilom stroškov potovanja med mesti in možnostjo strokovnega pregleda (peer review) dokumentov, ki jih trenutno pripravljajo.

Aktualni razpisi in dodatne informacije so dostopni na naslednji povezavi https://www.urban-initiative.eu/capacity-building#anchor-city-to-city-exchanges.

  1. City-to-city exchange, od 3. aprila do 17. novembra 2023, prijave se pregledajo sproti
  2. Peer reviews: 
  • Razpis za mesta v pregledu: od 3. aprila do 29. maja (8 tednov)
  • Razpis za sodelujoče v medsebojnem pregledu v Solunu, konec junija: od 3. aprila do 30. aprila (4 tedni)

Vabljeni, da se dne 5. aprila 2023 ob 10.uri udeležite webinarja o navedenih razpisih na naslednji povezavi https://www.urban-initiative.eu/events/applicant-webinar-city-city-exchanges-and-peer-reviews. Obveščamo vas, da bo posnetek z webinarja dostopen na spletni strani.

Občine ste vabljene tudi, da se prijavite na njihov novičnik, saj organizirajo veliko zanimivih dogodkov za občine, prav tako bo v maju na vrsti naslednji razpis za inovativne ukrepe mest.

 

Evropska demokracija Evrope vabi k sodelovanju 6/5

Evropska demokracija Evrope nas je obvestila o krepitvi demokracije. Kot navajajo je bila Barcelona prvo mesto, ki je dobilo naziv “Evropska prestolnica demokracije”, od septembra 2023 pa bo le-to mesto gostilo številne dejavnosti in dogodke, povezane s skupnostjo in aktivnimi državljani. Postopek razpisa za naziv “Evropske prestolnice demokracije” je takšen, da mesto izbere državljanska žirija, ki jo sestavljajo posamezniki iz vseh evropskih držav. Vloga žirija ni namenjena le izbiri prestolnice, temveč deluje kot aktivna skupnost – z dostopom do delavnic, usposabljanj in posebnih dogodkov.

Pomembnejši roki v zvezi s tem so naslednji:

  • do konca novembra 2023 je možna prijava za izbor naslednje “Evropske prestolnice demokracije” (predvidoma v prvih dveh tednih decembra). Cilj ukrepa je, da naša mesta postanejo t.i. svetilniki demokracije.

To je vseevropska pobuda, zato šteje vsaka malenkost, tudi vaša! Uradno vabilo o sodelovanju in dodatnih informacijah je dostopno tukaj (v angleščini).

Kontaktne in druge relevantne povezave: Stefan Sindelar (stefan@capitalofdemocracy.eu) in capitalofdemocracy.eu

 

 

Odprti finančni produkti Slovenskega regionalnega razvojnega sklada za občine 6/6

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) je v zadnjih letih začel intenzivneje pripravljati ugodnejša posojila za občine. Trenutno razpolaga v programu LOKALNO z več odprtimi finančnimi produkti, primernih za občine:

Poleg že odprtih finančnih produktov, načrtujejo v letu 2023 tudi že odprtje novih finančnih produktov z ugodnejšimi pogoji.

NOVICE DRUGIH

Kako uspešno lahko občine uporabljate spolno občutljivo rabo jezika? 7/1

Z vami tokrat delimo vsebino informativne narave, pri katerih bodite pozorni predvsem pri uradni komunikaciji. Spolno občutljiva raba jezika se nanaša na način uporabe jezika in ponazarja, kako se izražamo glede na spol (identiteto) oseb, na katero se samo poimenovanje nanaša. Gre za uporabo jezika, ki nagovarja vse spole (identitete) na enako viden, spoštljiv način in se v zvezi s tem presega stereotipe in diskriminacije na podlagi spola. Predvsem je pomembno, da se pri spolno občutljivi rabi jezika izogibamo uporabi generičnih moških izrazov, ki se nanašajo na oba spola, kot na primer “občan” ali “župan”. Namesto tega uporabljamo spolno nevtralne izraze, ki vključujejo obe spolni identiteti, na primer “oseba” ali “občan in občanka”. Če želimo biti še bolj natančni, smo pri sami komunikaciji pozorni še na uporabo enakega števila moških in ženskih primerov, ko se sklicujemo na skupino ljudi.

Povzemamo, da je spolno občutljiva raba jezika pomembna pri vsakdanjem delu, saj spodbuja enakost spolov in odpravlja diskriminacijo. Uporaba spolno občutljivega jezika nam omogoča, da se izražamo na način, ki spoštuje vse ljudi, ne glede na njihov spol, ter prispeva k razvoju inkluzivne in enakopravne družbe. V nadaljevanju z vami delimo Smernice za spolno občutljivo rabo jezika , objavljene na strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki so plod neformalnega sodelovanja strokovnjakinj in strokovnjakov.

Skupnost občin področje enakosti spolov podpira, saj je konec leta 2022 sprejela Akcijski načrt za enakost spolov na Skupnosti občin Slovenije.

Povabilo k sodelovanju v mrežo "Gradimo Evropo z izvoljenimi predstavniki občin" pri Evropski Komisiji 7/2

Projekt »Gradimo Evropo z izvoljenimi predstavniki občin« vzpostavlja evropsko mrežo lokalno izvoljenih politikov, katere cilj je obveščanje o Evropski uniji v okviru popolnoma nove oblike zavezništva med evropsko in lokalno strukturo upravljanja.

Projekt lokalnim odločevalcem omogoča, da sodelujejo pri posredovanju informacij o temah, povezanih z EU, ki zadevajo volivce na lokalni ravni. Prav tako pomaga okrepiti vključenost in spodbuja razprave o teh vprašanjih in o prihodnosti Evrope. Splošni cilj je podpreti oblikovanje resnično evropske javne sfere.

Evropska komisija vabi lokalne upravne organe, da se pridružijo projektu. Prijava je preprosta, izpolnite prijavni obrazec, naložite izjavo s podpisom izbranega lokalnega predstavnika občine in zakonitega zastopnika lokalnega upravnega organa ter vse skupaj oddajte.

Ko lokalni predstavniki občin postanejo člani mreže, sodelujejo v razpravi s člani svojega volilnega okrožja in/ali lokalnimi mediji o političnih pobudah in ukrepih, ki jih izvaja EU. Na ravni EU je prijav za članstvo že čez 800.

Veseli nas, da v mreži trenutno že sodeluje 9 slovenskih občin, članov je nekaj županov in nekaj občinskih svetnikov.  Zaenkrat so to naslednje občine:

Kidričevo (župan)

Hrastnik (podžupan)

Celje (svetnik podžupan)

Novo mesto (svetnica)

Puconci (župan)

Beltinci (župan)

Ravne na Koroškem (svetnica)

Kostanjevica na Krki (svetnik)

Turnišče (župan)

Več o mreži in prijavah: https://building-europe-with-local-councillors.europa.eu/index_sl

 

Katere so prednosti članstva?

  • Člani in članice dobijo dostop do prilagojenih informacij na tematike, ki si jih izberejo, in sicer prek novičnikov ter prek platforme Futurium, kjer se lahko povežejo tudi z ostalimi občinami po Evropi (za izmenjavo informacij, izkušenj in morebitne skupne projekte).
  • Informacije in gradiva so na voljo v izbranem uradnem jeziku – torej tudi v slovenščini.
  • Prejmejo povabila na webinarje in dogodek v Bruslju: zanje so organizirani posebni strokovni seminarji in sestanki pri Evropski komisiji na njihove izbrane tematike.

Tako lahko evropske institucije opozorijo na zadeve, ki so za njihovo lokalno okolje še posebej relevantne ali občutljive, delijo pa tudi svoje dobre prakse.

  • Vsaka država ima svojo podporno kontaktno točko, na katero se lahko obrnejo v primeru vprašanj.

Od njih pa se pričakuje, da se aktivirajo med svojimi volivci oziroma v svoji enoti. Doslej so člani drugod po Evropi objavljali prispevke v lokalnih časopisih ali na radiu, pripravili dogodek, srečanja, razprave, delili informacije na seji občinskega sveta in podobno. Pri teh aktivnostih jim lahko po potrebi ponudijo podporo tudi naše lokalne info točke Europe Direct, po potrebi pa tudi Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji.

Pred 20. obletnico članstva Slovenije v EU in prihajajočimi evropskimi volitvami naslednje leto je neposreden stik med evropskimi institucijami in demokratično izvoljenimi predstavniki lokalnih skupnosti še toliko bolj dragocen, zato vabljeni k sodelovanju.

Vprašalnik o potrebnih temah izobraževanj kmetov in svetovalcev 7/3

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je objavilo vprašalnik o željenih vsebinah izobraževanj v okviru intervencije IRP32 Strateškega načrta SKP, Izmenjava znanja in prenos informacij kmetovalcem in lastnikom gozdov ter usposabljanje svetovalcev. Z vprašalnikom želijo na MKGP pridobiti najbolj potrebne teme izobraževanja, za katere kmetje, gozdarji in kmetijski svetovalci menijo, da bi jim najbolj koristila.

V novem programskem obdobju skupne kmetijske politike bo prenos znanja in informacij ključnega pomena. MKGP se zaveda, da je treba poglobiti znanje v kmetijski in gozdarski panogi tako kmetov in lastnikov gozdov. Zato vas vabijo, da predlagate podrobnejše teme s področja kmetijstva in gozdarstva, za katere menite, da jih kmetje oziroma uporabniki gozdov pri svojem delu najbolj potrebujete

Poleg predlaganih tem izobraževanja v vprašalniku odgovorite tudi na nekaj kratkih vprašanj, ki se nanašajo na samo izvedbo prenosa znanj in na tak način pomagate pri izvedbi in organizaciji prihodnjih usposabljanj.

Vprašalnik bo na voljo za izpolnjevanje do konca julija 2023.

 

 

Kakovost življenja v Alpah – povejte nam svoje mnenje! 7/4

Življenje v Alpah je imelo vedno prednosti in slabosti. Dejavniki, ki prispevajo k slabšim življenjskim razmeram v Alpah, so vsekakor gorski relief, razpršena poselitev, ukinjanje storitev, npr. ambulant, trgovin, šol, in nezadovoljiv javni prevoz. Slovensko Ministrstvo za naravne vire in prostor je kot predsedujoči Alpski konvenciji v letih 2023–2024 prepoznalo to problematiko območja in zato 10. poročilo o stanju Alp namenja kakovosti življenja. Koncept kakovosti življenja razumemo kot življenjske in materialne razmere, ki jih prebivalci potrebujejo za preživetje in blaginjo na določenem območju, ter subjektivno dojemanje teh razmer. Namen poročila je z zaznavanjem in upoštevanjem prostorskih razlik poglobiti zanje o kakovosti življenja ljudi v Alpah.

Poročilo bo pripravila Univerza v Ljubljani ob podpori Stalnega sekretariata Alpske konvencije in ad-hoc mednarodne delovne skupine, ki jo je prav za ta namen ustanovila Alpska konvencija.

Kot eno izmed tehnik zbiranja informacij so izbrali tudi anketni vprašalnik, saj so mnenja, da je nujno, da ugotovijo, kaj prebivalci mislijo o kakovosti življenja, in se osredotočijo na njihove potrebe, povezane s tem. Anketo bodo diseminirali po različnih kanalih v alpskih državah, večinoma s pomočjo članov delovne skupine in drugih deležnikov z območja, npr. lokalnih skupnosti. Na podlagi zbranih podatkov bodo pripravili analizo za alpski prostor in priporočila, namenjena odločevalcem na lokalni, regionalni in državni ravni za sprejetje ukrepov v podporo izboljšanju kakovosti življenja prebivalcev Alp. Za več informacij glejte spletno stran Alpske konvencije: povezava.

Vabijo vse, stare 15 let in več, da sodelujete v anketi, ki je na spletnem naslovu: https://1ka.arnes.si/slo na voljo do 31. julija 2023.

Dostop preko QR kode:

A qr code on a white background Description automatically generated

© Moralne avtorske pravice ima Skupnost občin Slovenije. Noben del tega gradiva se ne sme reproducirati ali kopirati v karšnikoli obliki: grafično elektronsko ali mehanično, kar vklučuje (ne da bi bilo omejeno) fotokopiranje, snemanje, skeniranje ali katerekoli druge oblike reproduciranja brez pisnega dovoljenja Skupnosti občin Slovenije. Reprodukcija ali kopiranje je dovoljeno izključno za potrebe Sekretariata Skupnsti občin Slovenije ali občin članic SOS.