V PRIHODNJEM TEDNU PRAZNUJEJO OBČINSKI PRAZNIK OBČINE ČLANICE HODOŠ, MURSKA SOBOTA, GORIŠNICA IN SV. ANA.

Sekretariat SOS

NOVICE SOS

Na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje o spremembah pravilnika o normativih v vrtcih 1/1

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je reprezentativnim skupnostim 13. 7. 2023 predstavilo Pravilnik o spremembah in dopolnitvah pravilnika o normativih za opravljanje dejavnosti predšolske vzgoje. Sestanka se je v imenu SOS udeležila generalna sekretarka Jasmina Vidmar.

Občine članice so SOS so k predlogom imele številne pripombe. Glede na to, da ministrstvo v predlogih marsikje širi nabor ugodnosti za starše ali zmanjšuje obremenitve zaposlenih, so občine izpostavile zahteve po dodatnem financiranju s strani države. Prav tako smo s strani skupnosti opozorili (ponovno), da je občine oz. njihove skupnosti v procese nastajanja sistemskih rešitev potrebo vključevati od začetka in ne šele takrat, ko so rešitve že usklajene z vsemi drugimi deležniki.

Predstavnice ministrstva so povedale, da bo nekatere nove rešitve (svetovalni delavci, vzgojitelj za zgodnjo obravnavo,  za prilagojene programe, …) financirala država. Navkljub temu smo opozorili, da je pri uvajanju novih rešitev potreben temeljit razmislek, saj  teh, ko so enkrat uvedeni, ni več mogoče ukinjati. Ob tem nove rešitve v sistemu spodbudijo starše, da jih zahtevajo, četudi do sedaj teh zahtev ni bilo (npr. sistemizacija vzgojitelja za komunikacijo v slovenskem znakovnem jeziku). Še posebej smo opozorili na protizakonitost rešitve, po kateri bi v podzakonskemu  predpisu ožali zakonsko materijo fleksibilnega normativa – glede največjega števila vključenih otrok. Predlagali smo razmislek o zamejitvi tega, glede na število otrok tujcev, vključenih v skupino. S finančnega vidika bi lahko finančno participiralo podjetje, ki tujce zaposluje. V začetku jeseni se bo prvič sestala tudi skupina, imenovana za pripravo in uskladitev novih rešitev zakona o vrtcih.

Sestanek z MJU glede predloga novega Zakona o javnih uslužbencih 1/2

Dne 10. 7. 2023 je na Ministrstvu za javno upravo potekal sestanek glede predloga novega Zakona o javnih uslužbencih. Na sestanku so bili prisotni predstavniki ministrstva in reprezentativnih združenj občin.

Predstavljeni so bili glavni poudarki/novosti predloga: vzpostavitev Centra za upravljanje s kadri, prenova selekcijskih postopkov oziroma postopkov zaposlovanja, štipendiranje, poenotenje varstva pravic javnih uslužbencev, uvedba državnega izpita iz javne uprave, uvedba obveznega obdobnega usposabljanja javnih uslužbencev, prenehanje delovnega razmerja ob izpolnitvi polnih pogojev za upokojitev, pripravništvo, …

V prihodnjih dneh bo predlog zakona dan v državnozborsko proceduro in poslan tudi reprezentativnim združenjem občin v pripombe. Cilj ministrstva je, da se zakon uveljavi s 1. 1. 2024.

ZAKONODAJA

Predlog nove intervencije, ki nadomešča intervencijo plačila NATURA 2000 2/1

Seznanjeni smo bili s predlogom nove intervencije, ki nadomešča intervencijo plačila Natura 2000 in bo predmet usklajevanj z Evropsko komisijo. Besedilo spremembe dokumenta se nanaša na Intervencijo Habitatni tipi in vrste na območjih Natura 2000 (HTV_N2000) ter vključuje naslednje dve operaciji: Negnojene travnike na območjih Natura 2000 (NEGN_TRAV) in Goričke travnike (GORICKI_TRAV).

Do dokumenta dostopate v priponki tukaj.

Višina regresa za prehrano med delom od 1. julija 2023 dalje 2/2

V skladu z določbami aneksov h kolektivnim pogodbam dejavnosti in poklicev v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 136/22) se znesek regresa za prehrano med delom vsakih šest mesecev usklajuje z rastjo cen prehrambnih izdelkov na podlagi podatkov Statističnega urada Republike Slovenije. Statistični urad Republike Slovenije je Ministrstvu za javno upravo posredoval podatek, da je količnik rasti cen prehrambnih izdelkov (skupaj hrana in brezalkoholne pijače za obdobje januar – junij 2023) 1,047. Glede na ta količnik rasti cen prehrambnih izdelkov znaša višina regresa za prehrano med delom od 1. julija 2023 dalje 6,91 evra.

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o sistemu plač v javnem sektorju (Uradni list RS, št. 139/22; v nadaljevanju besedila: ZSPJS-AA) od 1. decembra 2022 izenačuje višino povračil stroškov in drugih prejemkov v zvezi z delom funkcionarjev z javnimi uslužbenci. Skladno s prvim in drugim odstavkom 8. člena ZSPJS-AA pripadajo funkcionarjem povračila stroškov in drugi prejemki v zvezi z delom v enaki višini in pod enakimi pogoji, kot to velja za javne uslužbence.

Osnutek Uredbe o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav 2/3

Obveščeni smo bili, da je na podlagi Zakona o urejanju prostora (Uradni list RS, št. 199/21 in 18/23 – ZDU-1O; ZUreP-3) ter 8. in 9. člena Predloga zakona o uvajanju naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (ZUOVE), ki je v postopku sprejemanja v Državnem zboru, Ministrstvo za naravne vire in prostor pripravilo osnutek Uredbe o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav.

Poudarek za občine je:

  • na izjemah od obvezne postavitve fotonapetostnih naprav pri novogradnjah in rekonstrukcijah objektov, kjer ni mogoče izpolniti občinskih prostorskih izvedbenih pogojev glede zelenih površin in ozelenitve.
  • pri uveljavljanju obveznosti postavitve in sicer v postopku izdaje gradbenega dovoljenja v skladu z zakonoma (ki ureja prostor, ki ureja graditev) glede skladnosti fotonapetostnih naprav na strehi objekta ali na parkirišču s podrobnejšimi pravili urejanja prostora, kot jih določa uredba.
  • na primeru, ko občinski prostorski izvedbeni akti ne urejajo umeščanje fotonapetostnih naprav ali če se dopušča umeščanje fotonapetostnih naprav brez podrobnejših prostorskih izvedbenih pogojev oz. so za umeščanje, dovoljevanje in postavitev fotonapetostnih naprav upoštevajo skupna podrobnejša pravila urejanja prostora (II. poglavje te uredbe)
  • pri uporabi Uredbe OVE, ki je namenjena neposredni uporabi pri dovoljevanju in postavitvi fotonapetostnih naprav, če je glede na zmogljivost naprave in vrsto gradbenega posega zanje treba pridobiti gradbeno dovoljenje ali morebitno mnenje oziroma soglasje občine ali ministrstva za izvajanje posegov v prostor.

Osnutek Uredbe je objavljen tukaj.

Občine lahko oddate pripombe v obliki predlogov na osnutek Uredbe do 18.7.2023 na ana.plavcak@skupnostobcin.si.

Osnutek Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o načrtih upravljanja voda na vodnih območjih Donave in Jadranskega morja 2/4

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v enomesečno javno razpravo poslalo predlog Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o načrtih upravljanja voda na vodnih območjih Donave in Jadranskega morja.
Zaradi velikosti datotek so Načrt upravljanja voda na vodnem območju Donave za obdobje 2023-2027, Načrt upravljanja voda na vodnem območju Jadranskega morja za obdobje 2023 – 2027 in priloge objavljeni na spletni povezavi SOVD: https://sovd.gov.si/download/mXxBxLvwQf1Ssa4nlHK0eB68c9tDdq?prej=178816

Vljudno vas prosimo, da nam vaše pripombe in predloge posredujete na info@skupnostobcin.si, najkasneje do 27. 7. 2023. 

Javna obravnava novele Zakona o javni rabi slovenščine 2/5

Ministrstvo za kulturo je v javno obravnavo poslalo novelo Zakona o javni rabi slovenščine, ki je dostopna tukaj.

Aktualni Zakon o javni rabi slovenščine (ZJRS) je bil sprejet leta 2004 in dopolnjen 2010, ko zakonodajalec še ni mogel predvideti tehnologij in storitev, ki so danes ključne za dostop do storitev informacijske družbe, do kulturnih in medijskih vsebin ter do večine drugih informacij, ki jih uporabniki zbirajo, ustvarjajo in širijo prek digitalnih platform. Prav tako še niso bile razširjene pretočne storitve na zahtevo, ki jih globalni ponudniki tržijo po celotni Evropski uniji, a večinoma niso na voljo v slovenskem jeziku. Z manjšimi popravki je bil zakon leta 2010 sicer dopolnjen, vendar je tudi od tedaj minilo že precej let, medtem pa se je predvsem na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij družbena stvarnost spreminjala še hitreje, kar je močno vplivalo tudi na rabo slovenskega jezika. Osnovno vodilo predloga zakona je zaščita slovenščine ter njenega uporabnika ali uporabnice, ki jima je treba omogočiti dostop do sodobne informacijske družbe. Predlog novele Zakona o javni rabi slovenščine zato vsebuje definicijo javne rabe slovenščine in jasno opredeljuje pristojnost inšpektoratov za nadzor nad določbami posameznih členov. Zakon je dopolnjen z določbami (členi), ki širijo varovanje jezika tudi v digitalno okolje ter zajemajo obstoječe in prihodnje uporabniške vmesnike, prek katerih uporabniki komunicirajo z elektronskimi napravami, grafične, glasovne in otipne.

Predloge, pripombe in mnenja lahko do vključno 29. julija 2023 posredujete na naslov barbara.horvat@skupnostobcin.si.

Predlog Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost 2/6

S strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo v pregled in obravnavo prejeli Predlog Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost (CLLD).

Predlog Uredbe določa namen podpore, razpoložljiva finančna sredstva, upravičence, pogoje za odobritev in izplačilo sredstev, postopek dodelitve sredstev, obveznosti, finančne določbe, naloge lokalnih akcijskih skupin, splošne obveznosti upravičencev, kontrolni sistem in upravne sankcije za izvajanje pristopa LEADER/CLLD.

V obdobju 2023-2027 je za skupno izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, namenjenih približno 84,55 milijonov evrov. Od tega bo 44,4 milijonov evrov prispeval EKSRP, 40,12 milijonov evrov pa ESRR. Vsa sredstva bodo razporejena skozi strategije lokalnega razvoja (SLR), ki jih bodo pripravile lokalne akcijske skupine (LAS) na podlagi Uredbe o delovanju lokalnih akcijskih skupin in potrditve strategij lokalnega razvoja za programsko obdobje do leta 2027.

Predlagana Uredba o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v obdobju 2023-2027, je bila usklajena v okviru Medresorske delovne skupine CLLD. Uredba določa skupni pristop k lokalnemu razvoju, ki ga vodi skupnost, na podlagi strateškega načrta za skupno kmetijsko politiko Republike Slovenije za obdobje 2023-2027 in programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027. Ta pristop vključuje podporo skozi skupni pristop LEADER/CLLD, ki je sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).

Na spodnjih povezavah se nahajajo predlagana uredba, ter priloge:

Vaše predloge in pripombe na predlog uredbe posredujte na naslov karmen.stumberger@skupnostobcin.si najkasneje do srede 2. avgusta. 

POVPRAŠEVANJE

Zaključeno povpraševanje – pravna pomoč/svetovanje zavodom s področja vzgoje in izobraževanja 3/1

Na sOS se je obrnila občina članica z naslednjim vprašanjem – zanima nas kako imajo v občinah urejeno pravno pomoč/svetovanje zavodom s področja vzgoje in izobraževanja.

  • Ali imate za to zagotovljeno osebo na občini, opravljajo to zavodi samostojno, s pomočjo zunanjih strokovnjakov, se povezujejo zavodi med seboj…?

S strani večih zavodov se je namreč pojavil interes, da bi bila znotraj občinske uprave organizirana strokovna pomoč za področja:

– javnih naročil

– pravna pomoč ravnatelju pri oblikovanju in sprejemanju podzakonskih aktov nove zakonodaje, kot npr. GDPR, Zakon o prijaviteljih ….

– pravna pomoč pri pritožbah staršem … izdajanje sklepov, odločb …

– delovno pravna zakonodaja na področju šolstva; pogodbe, sklepi ali odločbe v različnih specifičnih primerih (povečan obseg dela, letna učna obveza učiteljev, spremembe pogodb, različni aneksi, invalidske upokojitve, prilagoditve delovnih mest zaradi kroničnih bolezni …)

– pravna pomoč pri zagotavljanju spodbudnega in varnega okolja za delavce šol (pritožbe in grožnje staršev, vstopanje na področje učiteljevega strokovnega dela in odločitev, predpisovanje delovnih nalog, navodila za ocenjevanje, pritožbe na prehrano, obračunavanje stroškov za starše…).

Prejete odgovore občin lahko preberete tukaj.

Zbiranje najboljših rešitev občin za potrebe dogodkov SOS v jesenskem delu leta 2023 3/2

Skupnost občin Slovenije pripravlja jeseni 2023 več dogodkov, na katerih bi želeli predstaviti dobre rešitve občin iz različnih področij organiziranja in delovanja.

 

Verjamemo, da se lahko veliko naučimo iz izkušenj drugih kot tudi to, da lahko pretekle izkušnje vedno znova povežemo s svežim znanjem. Skozi večje poznavanje rešitev/modelov, ki jih je nekdo drug že izpeljal in preizkusil je namreč lažje razmišljati, snovati in razvijati ideje razvoja in organiziranja lastne občine.

Zato vabimo vas občine, da z nami delite svoje rešitve s spodaj navedenih področij, ki bi jih lahko uveljavljale tudi druge občine:

  • Upravljanje s finančnim in stvarnim premoženjem občine/med drugim tudi upravljanje z dolgom, rešitve in spremembe na področju nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, komunalnega prispevka in drugih lastnih virov občin in vse drugo/.
  • Optimizacija in zmanjševanje stroškov delovanja občin /reorganizacije občinskih uprav, združevanje zavodov in vse druge rešitve/.
  • Modeli in ukrepi za pridobivanje kadrov za potrebe delovanja občin in zagotavljanja ključnih storitev občin /npr. IT strokovnjaki, zdravniki, drugi,…/.
  • Modeli in rešitve za ohranjanje poseljenosti občine /dodatne spodbude ali oprostitve za občanke in občane, dodatne storitve in druge ugodnosti,…/.
  • Modeli in rešitve spodbujanja energetske samopreskrbe občin in njihovih občank in občanov/ modeli postavitev fotovoltaičnih (sončnih) elektrarn, skupnostne sončne elektrarne, javno-zasebno partnerstvo; drugi zeleni viri energije/.
  • Modeli in rešitve zmanjšanja energetske potrošnje.
  • Urejanje in upravljanje javnih prostorov in površin, zelenih površin, varovalnih oz. mestnih gozdov, sanacij/renaturacij vodotokov, toplotnih otokov, večnamenska raba površin ali drugih primerov načrtovanja infrastrukture in gradnje objektov ob upoštevanju trajnostnih pravil.

Ker si želimo zbrati čim več dobrih rešitev iz zgoraj navedenih področij, vas prosimo za aktivno sodelovanje, to je delitev vaših izkušenj in rešitev. Na ta način bomo lahko skupaj vplivali še na večjo prepoznavnost in uspešnost občin širom Slovenije, na drugi strani pa občinam, ki na kakšnem področju šele stopajo na pot, zmanjšali nepotrebne korake ter količino dela in truda pri sami izvedbi.

 

Kot dodatek k pozivu dodajamo obrazec z navodili, ki nakazuje na kakšen način lahko z nami delite svoje najboljše rešitve.

Prosimo, da nam izpolnjene obrazce posredujete najkasneje do 31. 7. 2023 do 12.00 ure na naslov: info@skupnostobcin.si. Izbrane dobre prakse bomo z veseljem predstavili udeleženkam in udeležencem dogodkov.

DOGODKI SOS

25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ 4/1

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije vabi na izobraževanje z naslovom UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ, ki bo potekalo preko spletnega kanala Zoom, 25. 9.  2023 med 9.00 in 12.15

Na izobraževanju boste pridobili vpogled v temo korporacijskega upravljanja, govorili bomo o tem zakaj je pomembno, seznanili se boste z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki smo ga pripravili skupaj z Združenjem nadzornikov Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije.

Izobraževanje predstavlja uvod v program izobraževanja »Korporacijsko upravljanje občinskih podjetij« in je komplementarno »Izobraževanju za nadzornike« za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem Združenja nadzornikov Slovenije s področja upravljanja družb.

Posvet je namenjen članom nadzornih svetov in upravnih odborov družb s kapitalsko naložbo lokalnih skupnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji, vezanimi na to temo.

Predviden program izobraževanja:

9.00 – 12.15 (odmor 15 min)

NA SPLOŠNO O KORPORACIJSKEM UPRAVLJANJU

– Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?

– Pomen in uporaba kodeksov – princip ‘spoštuj ali pojasni’, izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja

OKVIR UPRAVLJANJA IN RAZMERJA MED DRUŽBO IN DRUŽBENIKI

– Akt o ustanovitvi, Odnosi z deležniki, Strateški cilji družbe, Skupščina.

ORGANI VODENJA IN NADZORA TER LOJALNOST DRUŽBI

– Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami

– Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov

– Organ nadzora in organ vodenja

O predavatelju:

Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS. Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU, kasneje pa predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. Je imetnik Certifikata ZNS in kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta, leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.

Vabilo s programom

19.10. - 20.10. / RAZVOJNI DNEVI OBČIN 4/2

Veseli nas, da vas lahko v imenu Skupnosti občin Slovenije tudi uradno povabimo k udeležbi na Razvojnih dnevih občin.

Izjemni dogodek, ki bo letos prvič potekal v četrtek in petek, 19. in 20. oktobra 2023 v prelepem okolju Term Thermana Laško, je namenjen krepitvi sodelovanja in izobraževanju za sodobne občine.

Razvojni dnevi občin bodo posebna priložnost za županje, župane, podžupanje, podžupane ter direktorice in direktorje občinskih uprav, da se povežete, izobražujete in se odzovete na izzive, s katerimi se soočajo razvojno naravnane občine. Dogodek bo trajal dva dni in bo vključeval zanimive teme, ki se nanašajo na vodenje in delovanje občin.

Med glavnimi temami bomo s pomočjo strokovnjakov in praktičnih izkušenj, ki jih bodo delili z nami županje in župani, osvetlili izzive ukrepanja ob naravnih in drugih nesrečah, poglobili se bomo v vprašanja delovanja občin v luči demografskih, globalizacijskih in okoljskih sprememb ter skupaj raziskali možnosti in strategije za učinkovito upravljanje in prilagajanje tem spremembam. Poseben poudarek pa bo tudi na trendih digitalnega razvoja lokalne skupnosti do leta 2030.

Z velikim zadovoljstvom vam sporočamo, da bodo dogodek počastili ministra Uroš Brežan in dr. Aleksander Jevšek ter ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, ki bodo dogodku prispevali svoje dragoceno znanje in izkušnje.

Poleg bogatega strokovnega programa, ki se bo pričel 19. 10. 2023 ob 12.30 uri, vam bo na voljo tudi prijeten večerni program, ki vključuje slavnostno večerjo, v zabavnem delu pa bodo z nami Norton Rock band, ki bodo poskrbeli za sproščeno in veselo vzdušje.

S strokovnim programom bomo nadaljevali naslednje jutro ob 9.00 uri, zato vam predlagamo, da izkoristite možnost prenočitve v hotelu, tako da boste lahko zanimiv in izmenjave izkušenj poln program dogodka v celoti izkoristili.

Za vas smo preliminarno rezervirali 30 sob po ceni 122,50 € za nočitev z zajtrkom v enoposteljni sobi. Nočitev z zajtrkom v dvoposteljni sobi znaša 98,00 € po osebi. V kolikor si boste sobo delili z osebo, ki se bo prav tako udeležila Razvojnih dnevov občin, je cena nočitve z zajtrkom za 2. osebo ista (98,00 €). Če si boste sobo delili s spremljevalko/spremljevalcem (svojci), je cena nočitve z zajtrkom 75,00 € (ali 79,00 € za polpenzion) in vključuje vstop v bazene in druge ugodnosti.

Predlagamo vam, da sobe čim prej rezervirate, da ne poidejo. Rezervacijo sob lahko opravite spletno (tukaj – REZERVIRAJ )  ali preko službe za rezervacijo na telefonski številki 03 423 2100 oz. info@thermana.si.

Kmalu vam bomo posredovali dodatne informacije o programu in predavateljih.

Vabilo za tiskanje

DOGODKI DRUGIH

18. in 20.7./ 'Javni posvet o predlogu Zakona o podnebnih spremembah: Kakšen podnebni zakon potrebujemo?' 5/1

Vabljeni, da se pridružite na dogodku ‘Javni posvet o predlogu Zakona o podnebnih spremembah: Kakšen podnebni zakon potrebujemo?‘, ki bo poleg izvedbe v Ljubljani (22.6.2023) potekal še na drugih lokacijah širom Slovenije. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo namreč v okviru priprave Zakona o podnebnih spremembah pripravlja vsebinski posvet ter k aktivnemu sodelovanju pri pripravi vsebin zakona vabi vse področne strokovnjake, deležnike ter zainteresirano javnost. Za MOPE izvaja posvete PIC, IPoP in Focus.

Napovednik javnih posvetov je naslednji:

  • Koper (hibridno – fizično  ter hkrati digitalno preko Zooma), dne 18.7.2023 med 13:30 in 16.30 v naravnem rezervatu Škocjanski zatok, Sermin 50. 

Na dogodku bo predstavljeno gradivo s področji, ki jih bo urejal Zakon, sodelujoči pa boste lahko v obliki delavniškega dela podajali konkretne predloge za bodočo vsebino zakona ter se do njih opredelili. V tednu pred dogodkom vam bomo posredovali gradivo, ki ga bomo naslovili na dogodku, v kolikor se boste prijavili na dogodek. Prijave so obvezne tudi za prejem Zoom povezave na dogodek na TEJ POVEZAVI.

Celotno vabilo z vsemi informacijami o dogodku, ki vključuje program dogodka, je dostopno na TEJ POVEZAVI.

  • Maribor (fizično), dne 20.7.2023 med 13:30 in 16:30 v Vetrinjskem dvoru na Vetrinjski ulici 30.

Celotno vabilo s programom je dostopno na TEJ POVEZAVI, prijavnica pa TUKAJ.

V upanju na vašo udeležbo vas lepo pozdravljajo.

7. 9. / Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu 5/2

Vabljeni, da se pridružite na posvetu Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu, ki bo potekal 7. septembra v Ljubljani. Izvedeli boste vse o možnostih sodelovanja v obeh programih in slišali izkušnje vabljenih gostov, ki so v programih že sodelovali. Del dogodka bo namenjen razpravi o potrebah občin, ki jih bodo skušali povezati s ponudbo obeh programov.
Več informacij najdete v TUKAJ (Program bo objavljen avgusta). Do same prijave dostopate tukaj
Dogodek soorganizirata Ministrstvo za naravne vire in prostor in IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru aktivnosti nacionalnih točk programov ESPON in URBACT.

14.9. / Sprememba uredbe o mejnih vrednostnih svetlobnega onesnaževanja okolja 5/3

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje, organizira dne 14.9. ob 9.uri v veliki sejni sobi na Vojkovi 1a v Ljubljani javni posvet na temo spremembe Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Posvet bo organiziran v dveh delih. V prvem delu bodo predstavljeni dosedanji dosežki glede ureditve področja svetlobnega onesnaževanja in aktivnosti, ki jih ministrstvo izvaja v smeri spremembe obstoječe zakonodaje. Drugi del bo organiziran v obliki okrogle mize, kjer bo možna izmenjava mnenj in predlogov. Govorniki na okrogli mizi bodo znani naknadno.
Zainteresirano javnost prav tako vabijo, da predstavi tudi svoje prispevke. Če želite predstaviti svoj pogled na urejanje te problematike, se lahko prijavite najkasneje do 30. 8. 2023 na gp.mope@gov.si, s pripisom Prijava na posvet o svetlobnem onesnaženju. Prijavi priložite krajši povzetek predstavitve (vaši podatki oziroma podatki organizacije, ki jo zastopate in največ 500 znakov besedila). Prispevki na posvetu so omejeni na maksimalno 15 min. Za prijavo na javni posvet in za dodatne informacije se lahko obrnete na Marjeto Zupančič, 01478 7661

AKTUALNI RAZPISI

Spremembe in dopolnitve JR za sofinanciranje energetske prenove večstanovanjskih stavb v javni lasti v okviru NOO 6/1

Razširjen je krog upravičencev za prijavo na javni razpis.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo spremembe in dopolnitve »Javnega razpisa za sofinanciranje energetske prenove večstanovanjskih stavb v javni lasti (oznaka NOO_VSSVJL_2022) v okviru Načrta za okrevanje in odpornost znotraj razvojnega področja Zeleni prehod, komponenta Trajnostna prenova stavb (C1 K2), naložba v energetsko prenovo večstanovanjskih stavb v javni lasti.

Skladno z reorganizacijo Vlade Republike Slovenije se spreminjata naziv in naslov organa za posredovanje vlog in elektronski naslov za postavljanje vprašanj v zvezi z razpisom. Osrednja sprememba se nanaša na širitev predmeta sofinanciranja po tem Javnem razpisu, in sicer so predmet sofinanciranja projekti celovite energetske prenove večstanovanjskih stavb  v (so)lasti Republike Slovenije in/ali občin in/ali javnih stanovanjskih skladov, katerih ustanovitelj je/so občina/občine ali Republika Slovenija in ki so pravne osebe javnega prava. Opravljeni so bili tudi nekateri redakcijski popravki javnega razpisa.

Naslednji roki za oddajo vlog v skladu z navodili iz razpisne dokumentacije so 18. 9. 202311. 3. 202420. 5. 2024 in 18. 11. 2024. Če bodo sredstva porabljena pred potekom posameznih rokov, bo na spletni strani ministrstva in v Uradnem listu RS objavljeno posebno obvestilo o porabi sredstev.

Dodatne informacije najdete na spletni strani tukaj.

 

Webinar in finančna sredstva za ukrepe prilagajanja na podnebne spremembe 6/3

Od CLIMATE KIC smo prejeli vabilo na predstavitveni dogodek, ki ga organizirajo v okviru njihovega projekta Pathway2resilience in pri katerem bodo v bližnji prihodnosti (še letos) na voljo tudi razpisi za finančna sredstva na področju prilagajanja na podnebne spremembe.

Na področju prilagajanja so do 20. septembra 2023 odprti še 3 razpisi v okviru Obzorje 2023, ki bi bili lahko zanimivi za regije: https://climate-adapt.eea.europa.eu/en/mission/news/news/new-opportunities-to-support-your-projects-on-adaptation-to-climate-change

Vabljeni!

2,8 milijona evrov za naložbe v ureditev protipožarne infrastrukture 6/4

V Uradnem listu RS je bil v petek, 7. aprila 2023, objavljen Javni razpis za podukrep podpora za preprečevanje škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov iz Programa razvoja podeželja RS 2014–2020 za leto 2023.

Razpisanih je 2,8 milijona evrov nepovratnih sredstev. Upravičenci so fizične in pravne osebe, ki so lastniki gozdov ali posamičnega gozdnega drevja na negozdnih kmetijskih površinah zunaj naselij, agrarne skupnosti, lokalne skupnosti in upravljavci gozdov v lasti Republike Slovenije. Rok za prijavo je 3. 11. 2023 do 13.59. Več informacij tukaj.

 

Evropska pobuda za mesta (EUI) in novi razpisi za občine 6/5

Z dnem 3. aprilom 2023 so se odprli razpisi nove Evropske pobude za mesta (EUI), ki so zelo zanimiva tudi za naša mesta – vseh velikosti. Pri trenutno aktualnih dveh razpisih gre predvsem za omogočanje izmenjave izkušenj med mesti s povračilom stroškov potovanja med mesti in možnostjo strokovnega pregleda (peer review) dokumentov, ki jih trenutno pripravljajo.

Aktualni razpisi in dodatne informacije so dostopni na naslednji povezavi https://www.urban-initiative.eu/capacity-building#anchor-city-to-city-exchanges.

  1. City-to-city exchange, od 3. aprila do 17. novembra 2023, prijave se pregledajo sproti
  2. Peer reviews: 
  • Razpis za mesta v pregledu: od 3. aprila do 29. maja (8 tednov)
  • Razpis za sodelujoče v medsebojnem pregledu v Solunu, konec junija: od 3. aprila do 30. aprila (4 tedni)

Vabljeni, da se dne 5. aprila 2023 ob 10.uri udeležite webinarja o navedenih razpisih na naslednji povezavi https://www.urban-initiative.eu/events/applicant-webinar-city-city-exchanges-and-peer-reviews. Obveščamo vas, da bo posnetek z webinarja dostopen na spletni strani.

Občine ste vabljene tudi, da se prijavite na njihov novičnik, saj organizirajo veliko zanimivih dogodkov za občine, prav tako bo v maju na vrsti naslednji razpis za inovativne ukrepe mest.

 

Evropska demokracija Evrope vabi k sodelovanju 6/6

Evropska demokracija Evrope nas je obvestila o krepitvi demokracije. Kot navajajo je bila Barcelona prvo mesto, ki je dobilo naziv “Evropska prestolnica demokracije”, od septembra 2023 pa bo le-to mesto gostilo številne dejavnosti in dogodke, povezane s skupnostjo in aktivnimi državljani. Postopek razpisa za naziv “Evropske prestolnice demokracije” je takšen, da mesto izbere državljanska žirija, ki jo sestavljajo posamezniki iz vseh evropskih držav. Vloga žirija ni namenjena le izbiri prestolnice, temveč deluje kot aktivna skupnost – z dostopom do delavnic, usposabljanj in posebnih dogodkov.

Pomembnejši roki v zvezi s tem so naslednji:

  • do konca novembra 2023 je možna prijava za izbor naslednje “Evropske prestolnice demokracije” (predvidoma v prvih dveh tednih decembra). Cilj ukrepa je, da naša mesta postanejo t.i. svetilniki demokracije.

To je vseevropska pobuda, zato šteje vsaka malenkost, tudi vaša! Uradno vabilo o sodelovanju in dodatnih informacijah je dostopno tukaj (v angleščini).

Kontaktne in druge relevantne povezave: Stefan Sindelar (stefan@capitalofdemocracy.eu) in capitalofdemocracy.eu

 

 

Odprti finančni produkti Slovenskega regionalnega razvojnega sklada za občine 6/7

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) je v zadnjih letih začel intenzivneje pripravljati ugodnejša posojila za občine. Trenutno razpolaga v programu LOKALNO z več odprtimi finančnimi produkti, primernih za občine:

Poleg že odprtih finančnih produktov, načrtujejo v letu 2023 tudi že odprtje novih finančnih produktov z ugodnejšimi pogoji.

NOVICE DRUGIH

Razprava o vročinskih valih 7/1

V četrtek, 13.7.2023 je ob 10. uri v Razstavnem salonu URBAN potekala predstavitev projekta Ready4Heat, ki naslavlja globalno segrevanje ter vse pogostejše in močnejše vročinske valove, projektni rezultat pa obsega čim uspešnejše prilagajanje vročinskim spremembam kot tudi tovrstno ozaveščanje in izobrazevanje občank in občanov.  V zvezi s tem je potekala prva izmed osmih načrtovnaih projektnih delavnic v smeri priprave ukrepov za omilitev posledic vročinskih valov. Predstavitve se je udeležila tudi predstavnica SOS.

Uvodoma je zbrane pozdravil in nagovoril podžupan Mestne občine Maribor dr. Samo Peter Medved, ki je med drugim povedal, da je treba vročinske valove obravnavati predvsem celostno v kontekstu naravnih nesreč, kamor pa sodijo tudi požari. Slednji so bili skozi zgodovino že prisotni na tem območju (npr. Pohorju), dandanes pa je o njih v kontekstu podnebnih sprememb možno slišati predvsem na svetovni ravni. Kot je dodatno izpostavil, se je v prihodnje treba zavedati tudi te potencialne nevarnosti.

Županja Občine Selnice ob Dravi Dr. Vlasta Krmelj z večletnimi izkušnjami delovanja na področju energetike, je v nadaljevanju predstavila podnebne spremembe v Podravski regiji. Med drugim je opozorila na aktualne vročinske valove, ki se odražajo tudi pri izzivih zagotavljanja električne energije, prihodih ljudi v službe in šole, nestabilnemu vremenu (izrazitejša deževna obdobja, pomanjkanje snega, močni vetrovi), zdravju ljudi, pomenu urbanih gozdov in drugem. Svoj del je zaključila s tezo, da se je v prihodnje poleg potencialnih nevarnosti treba zavedati vseh področnih ukrepov in lotiti priprave skupnih akcijskih načrtov.

Ob tem je Mateja Bitenc iz Službe za razvojne projekte in investicije iz mariborske občine izpostavila vpliv povečane temperature zraka na zdravje ljudi ter poudarila  izdelavo dokumentacije (LEK, zakonodajni predpisi s področja varstva okolja). Peter Bezenc iz Centra za zdravje in razvoj Murska Sobota pa je zbrane seznanil s pojmi kot so vroč dan, tropska noč, vročinski val ter opozoril na ustrezno ravnanje ranljivih oseb (upokojenci, mamice z otroki, invalidi in druge gibalno ovirane osebe) in živali v vročih dneh ter v zvezi s tem podal praktične nasvete za blaženje vročine.

V razpravi, ki je sledila pod vodstvom Gordane Kolesarič iz mariborske občine, so se izmenjale številne ideje in pomisleki, vse od ustrezne sonaravne prenove trgov do postavitve mreže pitnikov vse do pršilnih naprav na vročih lokacijah znotraj mest. Pri umeščanju dreves v prostoru so zbrani opozorili še na preverjanje alergenosti drevesnih vrst, ki utegnejo biti manj ustrezne za zadrževanje (hlajenje) ljudi pod krošnjami dreves. Med predlogi je bila izpostavljena tudi primerna informiranost o vročinskih valih (npr. oglasne deske v večstanovanjskih stavbah ali domovih za ostarele, SMS obveščanje) ranljivih skupin kot tudi obravavna upravljanja zelenih in modrih (vodnih) površin v kontekstu obvladovanja vročinskih valov. Med razpravo sta bili v kontekstu spremljanja aktualnih novic predlagani še spletni strani Skupne službe varstva okolja SOU Maribor (tukaj) ter vremenske napovedi portala ARSO.

Povabilo k sodelovanju v mrežo "Gradimo Evropo z izvoljenimi predstavniki občin" pri Evropski Komisiji 7/2

Projekt »Gradimo Evropo z izvoljenimi predstavniki občin« vzpostavlja evropsko mrežo lokalno izvoljenih politikov, katere cilj je obveščanje o Evropski uniji v okviru popolnoma nove oblike zavezništva med evropsko in lokalno strukturo upravljanja.

Projekt lokalnim odločevalcem omogoča, da sodelujejo pri posredovanju informacij o temah, povezanih z EU, ki zadevajo volivce na lokalni ravni. Prav tako pomaga okrepiti vključenost in spodbuja razprave o teh vprašanjih in o prihodnosti Evrope. Splošni cilj je podpreti oblikovanje resnično evropske javne sfere.

Evropska komisija vabi lokalne upravne organe, da se pridružijo projektu. Prijava je preprosta, izpolnite prijavni obrazec, naložite izjavo s podpisom izbranega lokalnega predstavnika občine in zakonitega zastopnika lokalnega upravnega organa ter vse skupaj oddajte.

Ko lokalni predstavniki občin postanejo člani mreže, sodelujejo v razpravi s člani svojega volilnega okrožja in/ali lokalnimi mediji o političnih pobudah in ukrepih, ki jih izvaja EU. Na ravni EU je prijav za članstvo že čez 800.

Veseli nas, da v mreži trenutno že sodeluje 9 slovenskih občin, članov je nekaj županov in nekaj občinskih svetnikov.  Zaenkrat so to naslednje občine:

Kidričevo (župan)

Hrastnik (podžupan)

Celje (svetnik podžupan)

Novo mesto (svetnica)

Puconci (župan)

Beltinci (župan)

Ravne na Koroškem (svetnica)

Kostanjevica na Krki (svetnik)

Turnišče (župan)

Več o mreži in prijavah: https://building-europe-with-local-councillors.europa.eu/index_sl

 

Katere so prednosti članstva?

  • Člani in članice dobijo dostop do prilagojenih informacij na tematike, ki si jih izberejo, in sicer prek novičnikov ter prek platforme Futurium, kjer se lahko povežejo tudi z ostalimi občinami po Evropi (za izmenjavo informacij, izkušenj in morebitne skupne projekte).
  • Informacije in gradiva so na voljo v izbranem uradnem jeziku – torej tudi v slovenščini.
  • Prejmejo povabila na webinarje in dogodek v Bruslju: zanje so organizirani posebni strokovni seminarji in sestanki pri Evropski komisiji na njihove izbrane tematike.

Tako lahko evropske institucije opozorijo na zadeve, ki so za njihovo lokalno okolje še posebej relevantne ali občutljive, delijo pa tudi svoje dobre prakse.

  • Vsaka država ima svojo podporno kontaktno točko, na katero se lahko obrnejo v primeru vprašanj.

Od njih pa se pričakuje, da se aktivirajo med svojimi volivci oziroma v svoji enoti. Doslej so člani drugod po Evropi objavljali prispevke v lokalnih časopisih ali na radiu, pripravili dogodek, srečanja, razprave, delili informacije na seji občinskega sveta in podobno. Pri teh aktivnostih jim lahko po potrebi ponudijo podporo tudi naše lokalne info točke Europe Direct, po potrebi pa tudi Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji.

Pred 20. obletnico članstva Slovenije v EU in prihajajočimi evropskimi volitvami naslednje leto je neposreden stik med evropskimi institucijami in demokratično izvoljenimi predstavniki lokalnih skupnosti še toliko bolj dragocen, zato vabljeni k sodelovanju.

© Moralne avtorske pravice ima Skupnost občin Slovenije. Noben del tega gradiva se ne sme reproducirati ali kopirati v karšnikoli obliki: grafično elektronsko ali mehanično, kar vklučuje (ne da bi bilo omejeno) fotokopiranje, snemanje, skeniranje ali katerekoli druge oblike reproduciranja brez pisnega dovoljenja Skupnosti občin Slovenije. Reprodukcija ali kopiranje je dovoljeno izključno za potrebe Sekretariata Skupnsti občin Slovenije ali občin članic SOS.