V PRIHODNJEM TEDNU PRAZNUJETA OBČINSKI PRAZNIK OBČINI ČLANICI ŠEMPETER – VRTOJBA IN ROGAŠKA SLATINA.

Sekretariat SOS

NOVICE SOS

Odgovor Ministrstva za kulturo glede dofinanciranja javnih občinskih zavodov na področju kulture    1/1

Skupnost občin Slovenije je na ministrico za kulturo posredovala odziv na izvensistemsko dofinanciranje področja kulture v Mariboru kot ukrep podpore mestni kulturi oz. ukrep, ki naj bi delno zmanjšal razkorak med stroški izvajanja zakonskih nalog in prejetimi finančnimi sredstvi skozi sistem izračunavanja povprečnine. Ukrep je sicer pozdravila, vendar obenem izpostavila, da ima vsaka občina svoj kulturni potencial, ki prispeva k celotni kulturni krajini Slovenije, zato bi moralo ministrstvo zagotavljati stabilno in trajnostno financiranje ter seveda primerljivo za vse občine. Rešitev je po mnenju SOS v sistemskih spremembah, ki občinam zagotavljajo ustrezna finančna sredstva, ki se čim bolj približajo stroškom izvajanja zakonski nalog.

Ministrstvo za kulturo je dne 17. 7. 2023 odgovorilo, da je pomemben del proračuna Ministrstva za kulturo namenjen naložbam za obnovo in revitalizacijo kulturne dediščine. Svoje dofinanciranje javnih zavodov v Mariboru legitimira z vidika zagotavljanja izvedbe že začetih projektov, razstav, predstav in drugih dogodkov. Šlo bi naj za enkraten ukrep, ki ga znotraj finančnih zmožnosti Ministrstva za kulturo ni mogoče ponavljati. V svojem dopisu so izpostavili še pomen dialoga za sprejem kvalitetnih sistemskih sprememb, kot so spremembe Resolucije o nacionalnem programu za kulturo in prihajajočega akcijskega načrta, s katerimi bomo dolgoročno zagotovili stabilno in razvojno financiranje kulture tako na državni kot občinski ravni.

Celoten dopis je dostopen tukaj.

ZAKONODAJA

Osnutek Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o načrtih upravljanja voda na vodnih območjih Donave in Jadranskega morja 2/1

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v enomesečno javno razpravo poslalo predlog Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o načrtih upravljanja voda na vodnih območjih Donave in Jadranskega morja.
Zaradi velikosti datotek so Načrt upravljanja voda na vodnem območju Donave za obdobje 2023-2027, Načrt upravljanja voda na vodnem območju Jadranskega morja za obdobje 2023 – 2027 in priloge objavljeni na spletni povezavi SOVD: https://sovd.gov.si/download/mXxBxLvwQf1Ssa4nlHK0eB68c9tDdq?prej=178816

Vljudno vas prosimo, da nam vaše pripombe in predloge posredujete na info@skupnostobcin.si, najkasneje do 27. 7. 2023. 

Javna obravnava novele Zakona o javni rabi slovenščine 2/2

Ministrstvo za kulturo je v javno obravnavo poslalo novelo Zakona o javni rabi slovenščine, ki je dostopna tukaj.

Aktualni Zakon o javni rabi slovenščine (ZJRS) je bil sprejet leta 2004 in dopolnjen 2010, ko zakonodajalec še ni mogel predvideti tehnologij in storitev, ki so danes ključne za dostop do storitev informacijske družbe, do kulturnih in medijskih vsebin ter do večine drugih informacij, ki jih uporabniki zbirajo, ustvarjajo in širijo prek digitalnih platform. Prav tako še niso bile razširjene pretočne storitve na zahtevo, ki jih globalni ponudniki tržijo po celotni Evropski uniji, a večinoma niso na voljo v slovenskem jeziku. Z manjšimi popravki je bil zakon leta 2010 sicer dopolnjen, vendar je tudi od tedaj minilo že precej let, medtem pa se je predvsem na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij družbena stvarnost spreminjala še hitreje, kar je močno vplivalo tudi na rabo slovenskega jezika. Osnovno vodilo predloga zakona je zaščita slovenščine ter njenega uporabnika ali uporabnice, ki jima je treba omogočiti dostop do sodobne informacijske družbe. Predlog novele Zakona o javni rabi slovenščine zato vsebuje definicijo javne rabe slovenščine in jasno opredeljuje pristojnost inšpektoratov za nadzor nad določbami posameznih členov. Zakon je dopolnjen z določbami (členi), ki širijo varovanje jezika tudi v digitalno okolje ter zajemajo obstoječe in prihodnje uporabniške vmesnike, prek katerih uporabniki komunicirajo z elektronskimi napravami, grafične, glasovne in otipne.

Predloge, pripombe in mnenja lahko do vključno 29. julija 2023 posredujete na naslov barbara.horvat@skupnostobcin.si.

Predlog Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost 2/3

S strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano smo v pregled in obravnavo prejeli Predlog Uredbe o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost (CLLD).

Predlog Uredbe določa namen podpore, razpoložljiva finančna sredstva, upravičence, pogoje za odobritev in izplačilo sredstev, postopek dodelitve sredstev, obveznosti, finančne določbe, naloge lokalnih akcijskih skupin, splošne obveznosti upravičencev, kontrolni sistem in upravne sankcije za izvajanje pristopa LEADER/CLLD.

V obdobju 2023-2027 je za skupno izvajanje lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, namenjenih približno 84,55 milijonov evrov. Od tega bo 44,4 milijonov evrov prispeval EKSRP, 40,12 milijonov evrov pa ESRR. Vsa sredstva bodo razporejena skozi strategije lokalnega razvoja (SLR), ki jih bodo pripravile lokalne akcijske skupine (LAS) na podlagi Uredbe o delovanju lokalnih akcijskih skupin in potrditve strategij lokalnega razvoja za programsko obdobje do leta 2027.

Predlagana Uredba o izvajanju lokalnega razvoja, ki ga vodi skupnost, v obdobju 2023-2027, je bila usklajena v okviru Medresorske delovne skupine CLLD. Uredba določa skupni pristop k lokalnemu razvoju, ki ga vodi skupnost, na podlagi strateškega načrta za skupno kmetijsko politiko Republike Slovenije za obdobje 2023-2027 in programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027. Ta pristop vključuje podporo skozi skupni pristop LEADER/CLLD, ki je sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR).

Na spodnjih povezavah se nahajajo predlagana uredba, ter priloge:

Vaše predloge in pripombe na predlog uredbe posredujte na naslov karmen.stumberger@skupnostobcin.si najkasneje do srede 2. avgusta. 

V usklajevanje prejeli dopolnjeni predlog Zakona o javnih uslužbencih 2/4

Obveščamo vas, da smo s strani MJU v usklajevanje prejeli predlog Zakona o javnih uslužbencih. Predlog je dostopen na povezavi TUKAJ.

Predlog je dopolnjena verzija že obravnavanega predloga iz junija 2023 na katerega smo že dali pripombe, ki jih lahko preberete TUKAJ. V aktualni verziji predloga so upoštevane naše pripombe glede 26., 62. in 95. člena, v skladu z dogovorom med MJU in sindikati pa so iz novega predloga izpuščene določbe o letnem dopustu.

Vaše morebitne dodatne pripombe in predloge nam na obrazcu (POVEZAVA DO OBRAZCA) prosimo posredujete do srede, 16. 8. 2023 na naslov  neza.jager@skupnostobcin.si.

Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku 2/5

Obveščamo vas, da je Ministrstvo za javno upravo pripravilo osnutek Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku. Osnutek pošiljamo TUKAJ.

S predlogom se spreminja ali dopolnjuje obstoječo ureditev v zvezi s postopkom opravljanja strokovnega izpita, nekaterimi obveznostmi članov izpitne komisije do kandidatov, imenovanjem in razrešitvijo članov izpitne komisije.

Vaše mnenje o osnutku lahko pošljete do četrtka, 17. 8. 2023 na naslov info@skupnostobcin.si.

Uredba o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja 2/6

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je v javno obravnavo poslalo osnutek Uredbe o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja.

Osnutek uredbe je pripravljen na podlagi 201. člena Zakona o elektronskih komunikacijah.

Osnutek uredbe določa obveznosti v zvezi z vzpostavitvijo in zagotavljanjem sistema javnega obveščanja in alarmiranja s posredovanjem opozorilnih obvestil, način financiranja sistema in tehnične zahteve za njegovo delovanje. Pri tem so določene zahteve glede delovanja sistema, obveznosti operaterjev, tehnične in varnostne zahteve, naloge organa, financiranje sistema iz državnega proračuna in prekrškovne določbe v primeru kršitev določb te uredbe.

Besedilo osnutka Uredbe o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja se nahaja na tej povezavi.

Predloge in pripombe lahko do vključno 24. avgusta 2023 posredujete na naslov karmen.stumberger@skupnostobcin.si.

POVPRAŠEVANJE

Povpraševanje SOS – Pogodba o priključitvi, 239.člen ZUreP-3 3/1

Na SOS se je obrnila občina članica z naslednjo prošnjo:

»Eden od pogojev za pridobitev gradbenega dovoljenja, kot to določa 54. člen Gradbenega zakona (GZ-1) je, da bo za novozgrajeni objekt zagotovljena minimalna komunalna oskrba, kar izhaja iz dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja, pogodbe o priključitvi ali pogodbe o opremljanju v skladu s predpisi, ki urejajo prostor.

  • Zanima nas ali katera od občin razpolaga s pogodbo o priključitvi, kot to določa 239. člen ZUreP-3 in jo je pripravljena deliti.«

Vzorec pogodbe oziroma odgovore nam prosimo posredujte do četrtka, 27.7.2023 na naslov alja.lipnik@skupnostobcin.si.

 

Vrednotenje vlog pri razpisih na področju kulture 3/2

Občina članica vsakoletno nameni sofinancerska sredstva za ljubiteljske kulturne dejavnosti. V pravilniku za dodeljevanje sredstev imajo navedeno, da se pri točkovanju (vrednotenju) upoštevajo predvidene dejavnosti za tekoče leto. Torej morajo društva ob prijavi dodati podatke npr. katere nastope, prireditve in podobne dejavnosti bodo pripravila in izvedla v tekočem letu.

Prejeli pa so predlog, da bi se pri vrednotenju upoštevale realizirane dejavnosti v preteklem letu in ne več predvidene dejavnosti za tekoče leto.

Občino članico zanima, kako imate to v pravilnikih urejene druge občine.

Vljudno vas prosimo, da nam vaše odgovore posredujete do 28. 7. 2023 na naslov info@skupnostobcin.si

Zbiranje najboljših rešitev občin za potrebe dogodkov SOS v jesenskem delu leta 2023 3/3

Skupnost občin Slovenije pripravlja jeseni 2023 več dogodkov, na katerih bi želeli predstaviti dobre rešitve občin iz različnih področij organiziranja in delovanja.

Verjamemo, da se lahko veliko naučimo iz izkušenj drugih kot tudi to, da lahko pretekle izkušnje vedno znova povežemo s svežim znanjem. Skozi večje poznavanje rešitev/modelov, ki jih je nekdo drug že izpeljal in preizkusil je namreč lažje razmišljati, snovati in razvijati ideje razvoja in organiziranja lastne občine.

Zato vabimo vas občine, da z nami delite svoje rešitve s spodaj navedenih področij, ki bi jih lahko uveljavljale tudi druge občine:

  • Upravljanje s finančnim in stvarnim premoženjem občine/med drugim tudi upravljanje z dolgom, rešitve in spremembe na področju nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, komunalnega prispevka in drugih lastnih virov občin in vse drugo/.
  • Optimizacija in zmanjševanje stroškov delovanja občin /reorganizacije občinskih uprav, združevanje zavodov in vse druge rešitve/.
  • Modeli in ukrepi za pridobivanje kadrov za potrebe delovanja občin in zagotavljanja ključnih storitev občin /npr. IT strokovnjaki, zdravniki, drugi,…/.
  • Modeli in rešitve za ohranjanje poseljenosti občine /dodatne spodbude ali oprostitve za občanke in občane, dodatne storitve in druge ugodnosti,…/.
  • Modeli in rešitve spodbujanja energetske samopreskrbe občin in njihovih občank in občanov/ modeli postavitev fotovoltaičnih (sončnih) elektrarn, skupnostne sončne elektrarne, javno-zasebno partnerstvo; drugi zeleni viri energije/.
  • Modeli in rešitve zmanjšanja energetske potrošnje.
  • Urejanje in upravljanje javnih prostorov in površin, zelenih površin, varovalnih oz. mestnih gozdov, sanacij/renaturacij vodotokov, toplotnih otokov, večnamenska raba površin ali drugih primerov načrtovanja infrastrukture in gradnje objektov ob upoštevanju trajnostnih pravil.

Ker si želimo zbrati čim več dobrih rešitev iz zgoraj navedenih področij, vas prosimo za aktivno sodelovanje, to je delitev vaših izkušenj in rešitev. Na ta način bomo lahko skupaj vplivali še na večjo prepoznavnost in uspešnost občin širom Slovenije, na drugi strani pa občinam, ki na kakšnem področju šele stopajo na pot, zmanjšali nepotrebne korake ter količino dela in truda pri sami izvedbi.

Kot dodatek k pozivu dodajamo obrazec z navodili, ki nakazuje na kakšen način lahko z nami delite svoje najboljše rešitve.

Prosimo, da nam izpolnjene obrazce posredujete najkasneje do 31. 7. 2023 do 12.00 ure na naslov: info@skupnostobcin.si. Izbrane dobre prakse bomo z veseljem predstavili udeleženkam in udeležencem dogodkov.

Tržna dejavnost prodaje obrokov zaposlenim in zunanjim uporabnikom 3/4

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnila občina članica s prošnjo za podporo pri oblikovanju stališča in zbiranja prakse posameznih občin oziroma javnih zavodov, katerih ustanoviteljice so, glede opravljanja tržne dejavnosti prodaje obrokov zaposlenim in zunanjim uporabnikom.

Občino zanima tudi na kakšen način ste določili podrobnejše pogoje oziroma cenike ter konkretni zneski za cene obrokov, število prodanih obrokov v l. 2022, datum zadnje spremembe cenika in datum predhodnika sedanjega cenika, letna količina odpadkov, strošek odvoza le-teh. Več v priloženi tabeli, kamor prosimo, da vpišejo podatke za posamezni zavod – TABELA.

Prosimo za sodelovanje. Vaše odgovore, ki jih posredujete v izpolnjeni tabeli, posredujete najkasneje do petka, 18. 8. 2023 na naslov ursa.rupar@skupnostobcin.si.

DOGODKI SOS

25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ 4/1

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije vabi na izobraževanje z naslovom UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ, ki bo potekalo preko spletnega kanala Zoom, 25. 9.  2023 med 9.00 in 12.15

Na izobraževanju boste pridobili vpogled v temo korporacijskega upravljanja, govorili bomo o tem zakaj je pomembno, seznanili se boste z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki smo ga pripravili skupaj z Združenjem nadzornikov Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije.

Izobraževanje predstavlja uvod v program izobraževanja »Korporacijsko upravljanje občinskih podjetij« in je komplementarno »Izobraževanju za nadzornike« za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem Združenja nadzornikov Slovenije s področja upravljanja družb.

Posvet je namenjen članom nadzornih svetov in upravnih odborov družb s kapitalsko naložbo lokalnih skupnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji, vezanimi na to temo.

Predviden program izobraževanja:

9.00 – 12.15 (odmor 15 min)

NA SPLOŠNO O KORPORACIJSKEM UPRAVLJANJU

– Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?

– Pomen in uporaba kodeksov – princip ‘spoštuj ali pojasni’, izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja

OKVIR UPRAVLJANJA IN RAZMERJA MED DRUŽBO IN DRUŽBENIKI

– Akt o ustanovitvi, Odnosi z deležniki, Strateški cilji družbe, Skupščina.

ORGANI VODENJA IN NADZORA TER LOJALNOST DRUŽBI

– Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami

– Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov

– Organ nadzora in organ vodenja

O predavatelju:

Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS. Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU, kasneje pa predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. Je imetnik Certifikata ZNS in kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta, leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.

Vabilo s programom

19.10. - 20.10. / RAZVOJNI DNEVI OBČIN 4/2

Veseli nas, da vas lahko v imenu Skupnosti občin Slovenije tudi uradno povabimo k udeležbi na Razvojnih dnevih občin.

Izjemni dogodek, ki bo letos prvič potekal v četrtek in petek, 19. in 20. oktobra 2023 v prelepem okolju Term Thermana Laško, je namenjen krepitvi sodelovanja in izobraževanju za sodobne občine.

Razvojni dnevi občin bodo posebna priložnost za županje, župane, podžupanje, podžupane ter direktorice in direktorje občinskih uprav, da se povežete, izobražujete in se odzovete na izzive, s katerimi se soočajo razvojno naravnane občine. Dogodek bo trajal dva dni in bo vključeval zanimive teme, ki se nanašajo na vodenje in delovanje občin.

Med glavnimi temami bomo s pomočjo strokovnjakov in praktičnih izkušenj, ki jih bodo delili z nami županje in župani, osvetlili izzive ukrepanja ob naravnih in drugih nesrečah, poglobili se bomo v vprašanja delovanja občin v luči demografskih, globalizacijskih in okoljskih sprememb ter skupaj raziskali možnosti in strategije za učinkovito upravljanje in prilagajanje tem spremembam. Poseben poudarek pa bo tudi na trendih digitalnega razvoja lokalne skupnosti do leta 2030.

Z velikim zadovoljstvom vam sporočamo, da bodo dogodek počastili ministra Uroš Brežan in dr. Aleksander Jevšek ter ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, ki bodo dogodku prispevali svoje dragoceno znanje in izkušnje.

Poleg bogatega strokovnega programa, ki se bo pričel 19. 10. 2023 ob 12.30 uri, vam bo na voljo tudi prijeten večerni program, ki vključuje slavnostno večerjo, v zabavnem delu pa bodo z nami Norton Rock band, ki bodo poskrbeli za sproščeno in veselo vzdušje.

S strokovnim programom bomo nadaljevali naslednje jutro ob 9.00 uri, zato vam predlagamo, da izkoristite možnost prenočitve v hotelu, tako da boste lahko zanimiv in izmenjave izkušenj poln program dogodka v celoti izkoristili.

Za vas smo preliminarno rezervirali 30 sob po ceni 122,50 € za nočitev z zajtrkom v enoposteljni sobi. Nočitev z zajtrkom v dvoposteljni sobi znaša 98,00 € po osebi. V kolikor si boste sobo delili z osebo, ki se bo prav tako udeležila Razvojnih dnevov občin, je cena nočitve z zajtrkom za 2. osebo ista (98,00 €). Če si boste sobo delili s spremljevalko/spremljevalcem (svojci), je cena nočitve z zajtrkom 75,00 € (ali 79,00 € za polpenzion) in vključuje vstop v bazene in druge ugodnosti.

Predlagamo vam, da sobe čim prej rezervirate, da ne poidejo. Rezervacijo sob lahko opravite spletno (tukaj – REZERVIRAJ )  ali preko službe za rezervacijo na telefonski številki 03 423 2100 oz. info@thermana.si.

Kmalu vam bomo posredovali dodatne informacije o programu in predavateljih.

Vabilo za tiskanje

DOGODKI DRUGIH

7. 9. / Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu 5/1

Vabljeni, da se pridružite na posvetu Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu, ki bo potekal 7. septembra v Ljubljani. Izvedeli boste vse o možnostih sodelovanja v obeh programih in slišali izkušnje vabljenih gostov, ki so v programih že sodelovali. Del dogodka bo namenjen razpravi o potrebah občin, ki jih bodo skušali povezati s ponudbo obeh programov.
Več informacij najdete v TUKAJ (Program bo objavljen avgusta). Do same prijave dostopate tukaj
Dogodek soorganizirata Ministrstvo za naravne vire in prostor in IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru aktivnosti nacionalnih točk programov ESPON in URBACT.

14.9. / Sprememba uredbe o mejnih vrednostnih svetlobnega onesnaževanja okolja 5/2

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje, organizira dne 14.9. ob 9.uri v veliki sejni sobi na Vojkovi 1a v Ljubljani javni posvet na temo spremembe Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Posvet bo organiziran v dveh delih. V prvem delu bodo predstavljeni dosedanji dosežki glede ureditve področja svetlobnega onesnaževanja in aktivnosti, ki jih ministrstvo izvaja v smeri spremembe obstoječe zakonodaje. Drugi del bo organiziran v obliki okrogle mize, kjer bo možna izmenjava mnenj in predlogov. Govorniki na okrogli mizi bodo znani naknadno.
Zainteresirano javnost prav tako vabijo, da predstavi tudi svoje prispevke. Če želite predstaviti svoj pogled na urejanje te problematike, se lahko prijavite najkasneje do 30. 8. 2023 na gp.mope@gov.si, s pripisom Prijava na posvet o svetlobnem onesnaženju. Prijavi priložite krajši povzetek predstavitve (vaši podatki oziroma podatki organizacije, ki jo zastopate in največ 500 znakov besedila). Prispevki na posvetu so omejeni na maksimalno 15 min. Za prijavo na javni posvet in za dodatne informacije se lahko obrnete na Marjeto Zupančič, 01478 7661

11.10. / Konferenca za tretji razpis 5G za pametne skupnosti 5/3

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnilo Ministrstvo za digitalno preobrazbo z namenom seznanitve občin s podporno plaftormo 5GSC in razpisov, ki jih ta platforma pripravlja v sodelovanju s Programom CEF in omogoča občinam povračilo stroškov za 5G infrastrukturo do 75 %.

Sporočamo vam, da je Evropska komisija napovedala tretji razpis, ki bo objavljen oktobra letos. Informacije bodo predstavili 11. oktobra na konferenci v Bruslju. Na dogodku v Bruslju bodo potekale tudi praktične delavnice za pripravo prijave na razpis. Kratko novico o konferenci so objavili na spletni strani ministrstva, za več informacij in prijavo vas usmerjamo na spletno stran dogodka (v angleščini).

AKTUALNI RAZPISI

Spremembe in dopolnitve JR za sofinanciranje energetske prenove večstanovanjskih stavb v javni lasti v okviru NOO 6/1

Razširjen je krog upravičencev za prijavo na javni razpis.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je objavilo spremembe in dopolnitve »Javnega razpisa za sofinanciranje energetske prenove večstanovanjskih stavb v javni lasti (oznaka NOO_VSSVJL_2022) v okviru Načrta za okrevanje in odpornost znotraj razvojnega področja Zeleni prehod, komponenta Trajnostna prenova stavb (C1 K2), naložba v energetsko prenovo večstanovanjskih stavb v javni lasti.

Skladno z reorganizacijo Vlade Republike Slovenije se spreminjata naziv in naslov organa za posredovanje vlog in elektronski naslov za postavljanje vprašanj v zvezi z razpisom. Osrednja sprememba se nanaša na širitev predmeta sofinanciranja po tem Javnem razpisu, in sicer so predmet sofinanciranja projekti celovite energetske prenove večstanovanjskih stavb  v (so)lasti Republike Slovenije in/ali občin in/ali javnih stanovanjskih skladov, katerih ustanovitelj je/so občina/občine ali Republika Slovenija in ki so pravne osebe javnega prava. Opravljeni so bili tudi nekateri redakcijski popravki javnega razpisa.

Naslednji roki za oddajo vlog v skladu z navodili iz razpisne dokumentacije so 18. 9. 202311. 3. 202420. 5. 2024 in 18. 11. 2024. Če bodo sredstva porabljena pred potekom posameznih rokov, bo na spletni strani ministrstva in v Uradnem listu RS objavljeno posebno obvestilo o porabi sredstev.

Dodatne informacije najdete na spletni strani tukaj.

 

Webinar in finančna sredstva za ukrepe prilagajanja na podnebne spremembe 6/3

Od CLIMATE KIC smo prejeli vabilo na predstavitveni dogodek, ki ga organizirajo v okviru njihovega projekta Pathway2resilience in pri katerem bodo v bližnji prihodnosti (še letos) na voljo tudi razpisi za finančna sredstva na področju prilagajanja na podnebne spremembe.

Na področju prilagajanja so do 20. septembra 2023 odprti še 3 razpisi v okviru Obzorje 2023, ki bi bili lahko zanimivi za regije: https://climate-adapt.eea.europa.eu/en/mission/news/news/new-opportunities-to-support-your-projects-on-adaptation-to-climate-change

Vabljeni!

2,8 milijona evrov za naložbe v ureditev protipožarne infrastrukture 6/4

V Uradnem listu RS je bil v petek, 7. aprila 2023, objavljen Javni razpis za podukrep podpora za preprečevanje škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov iz Programa razvoja podeželja RS 2014–2020 za leto 2023.

Razpisanih je 2,8 milijona evrov nepovratnih sredstev. Upravičenci so fizične in pravne osebe, ki so lastniki gozdov ali posamičnega gozdnega drevja na negozdnih kmetijskih površinah zunaj naselij, agrarne skupnosti, lokalne skupnosti in upravljavci gozdov v lasti Republike Slovenije. Rok za prijavo je 3. 11. 2023 do 13.59. Več informacij tukaj.

 

Evropska pobuda za mesta (EUI) in novi razpisi za občine 6/5

Z dnem 3. aprilom 2023 so se odprli razpisi nove Evropske pobude za mesta (EUI), ki so zelo zanimiva tudi za naša mesta – vseh velikosti. Pri trenutno aktualnih dveh razpisih gre predvsem za omogočanje izmenjave izkušenj med mesti s povračilom stroškov potovanja med mesti in možnostjo strokovnega pregleda (peer review) dokumentov, ki jih trenutno pripravljajo.

Aktualni razpisi in dodatne informacije so dostopni na naslednji povezavi https://www.urban-initiative.eu/capacity-building#anchor-city-to-city-exchanges.

  1. City-to-city exchange, od 3. aprila do 17. novembra 2023, prijave se pregledajo sproti
  2. Peer reviews: 
  • Razpis za mesta v pregledu: od 3. aprila do 29. maja (8 tednov)
  • Razpis za sodelujoče v medsebojnem pregledu v Solunu, konec junija: od 3. aprila do 30. aprila (4 tedni)

Vabljeni, da se dne 5. aprila 2023 ob 10.uri udeležite webinarja o navedenih razpisih na naslednji povezavi https://www.urban-initiative.eu/events/applicant-webinar-city-city-exchanges-and-peer-reviews. Obveščamo vas, da bo posnetek z webinarja dostopen na spletni strani.

Občine ste vabljene tudi, da se prijavite na njihov novičnik, saj organizirajo veliko zanimivih dogodkov za občine, prav tako bo v maju na vrsti naslednji razpis za inovativne ukrepe mest.

 

Evropska demokracija Evrope vabi k sodelovanju 6/6

Evropska demokracija Evrope nas je obvestila o krepitvi demokracije. Kot navajajo je bila Barcelona prvo mesto, ki je dobilo naziv “Evropska prestolnica demokracije”, od septembra 2023 pa bo le-to mesto gostilo številne dejavnosti in dogodke, povezane s skupnostjo in aktivnimi državljani. Postopek razpisa za naziv “Evropske prestolnice demokracije” je takšen, da mesto izbere državljanska žirija, ki jo sestavljajo posamezniki iz vseh evropskih držav. Vloga žirija ni namenjena le izbiri prestolnice, temveč deluje kot aktivna skupnost – z dostopom do delavnic, usposabljanj in posebnih dogodkov.

Pomembnejši roki v zvezi s tem so naslednji:

  • do konca novembra 2023 je možna prijava za izbor naslednje “Evropske prestolnice demokracije” (predvidoma v prvih dveh tednih decembra). Cilj ukrepa je, da naša mesta postanejo t.i. svetilniki demokracije.

To je vseevropska pobuda, zato šteje vsaka malenkost, tudi vaša! Uradno vabilo o sodelovanju in dodatnih informacijah je dostopno tukaj (v angleščini).

Kontaktne in druge relevantne povezave: Stefan Sindelar (stefan@capitalofdemocracy.eu) in capitalofdemocracy.eu

 

 

Odprti finančni produkti Slovenskega regionalnega razvojnega sklada za občine 6/7

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) je v zadnjih letih začel intenzivneje pripravljati ugodnejša posojila za občine. Trenutno razpolaga v programu LOKALNO z več odprtimi finančnimi produkti, primernih za občine:

Poleg že odprtih finančnih produktov, načrtujejo v letu 2023 tudi že odprtje novih finančnih produktov z ugodnejšimi pogoji.

VLADA RS

60. redna seja 7/1

  • Novela Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju državne javne službe na osuševalnih in namakalnih sistemih

Vlada je sprejela novelo Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju državne javne službe na osuševalnih in namakalnih sistemih. Z uredbo se predlaga poraba ur za upravljanje posameznega hidromelioracijskega sistema, kar do sedaj ni bilo urejeno. Poraba ur je predvidena glede na velikost sistema. Nadalje se opredeljuje vmesno in končno poročilo glede opravljanja državne javne službe na osuševalnih in namakalnih sistemih. Vmesno poročilo bo namenjeno oceni do tedaj opravljenega dela in ali je izvajanje uspešno ter sledi zastavljenim ciljem ali pa bodo potrebne kakšne korekcije. Končno poročilo pa bo podalo zaključno oceno realizacije za celotno obdobje opravljanja državne javne službe na osuševalnih in namakalnih sistemih in usmeritve za nadaljnjo delo.

V programu dela državne javne službe na osuševalnih in namakalnih sistemih, so bili na novo definirani strateški cilj, saj predhodni niso bili skladni z novimi usmeritvami SMART (merljivi, časovno opredeljeni, s kazalci).

  • Končna ocena škode zaradi posledic neurja maja 2023

Vlada je potrdila končno oceno neposredne škode na stvareh zaradi posledic močnega neurja z deževjem in poplavami 6. in 7. maja 2023 na območju koroške, podravske, vzhodno- in zahodnoštajerske regije, ki skupno znaša 5.375.902,06 evra. Od skupnega zneska neposredne škode znaša škoda na kmetijskih zemljiščih 55.707,96 evra, škoda v gozdu 1.305 evrov, delna škoda na stavbah 102.563,82 evra, škoda na gradbeno-inženirskih objektih 3.393.496,57 evra, škoda na vodotokih 1.800.556,11 evra in škoda na gozdnih cestah 22.272,60 evra. Škoda na kulturni dediščini je vključena v delni škodi na stavbah v oceni škode občinske komisije.

Končna ocena neposredne škode presega 0,3 promila načrtovanih prihodkov državnega proračuna za leto 2023 in je tako dosežen limit za uporabo sredstev državnega proračuna v skladu z Zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč. Pristojna ministrstva bodo pripravila program odprave posledic neposredne škode v skladu z določbami Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč.

Na seji je vlada potrdila tudi stroške ocenjevanja škode zaradi posledic močnega neurja z deževjem in poplavami 6. in 7. maja 2023, ki so jo opravile občinske komisije in Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje v skupni višini 756 evrov, ki se bodo pokrili iz proračunske rezerve.

 

NOVICE DRUGIH

Povabilo občinam k oddaji načrtovanih ukrepov, politik in dejavnosti na področju digitalne preobrazbe 8/1

Ministrstvo za digitalno preobrazbo pripravlja nacionalni strateški časovni načrt za digitalno desetletje. Nacionalni časovni načrt bo predstavil vizijo in smer digitalne preobrazbe do leta 2030 na naslednjih področjih:

  • digitalno usposobljeno prebivalstvo in visoko usposobljeni digitalni strokovnjaki,
  • digitalna infrastruktura,
  • digitalna preobrazba podjetij in
  • digitalizacija javnih storitev.

Zato Ministrstvo za digitalno preobrazbo vabi, da jim glede na to, da tudi občine stopate po poti digitalne preobrazbe in s svojimi dejavnostmi prispevate h kateremu od skupnih ciljev, to sporočite s priloženim obrazcem do 24. 7. 2023 na naslov gp.mdp@gov.si. TUKAJ najdete povabilo in obrazec.

Navesti je potrebno kratek opis ukrepa, okvirni časovni razpored, predvidene vire in pričakovane učinke.

Tako zbrane primerne dejavnosti, politike in ukrepe bodo na Ministrstvu za digitalno preobrazbo vključili v osnutek nacionalnega strateškega časovnega načrta za digitalno desetletje.

Povabilo k sodelovanju v mrežo "Gradimo Evropo z izvoljenimi predstavniki občin" pri Evropski Komisiji 8/2

Projekt »Gradimo Evropo z izvoljenimi predstavniki občin« vzpostavlja evropsko mrežo lokalno izvoljenih politikov, katere cilj je obveščanje o Evropski uniji v okviru popolnoma nove oblike zavezništva med evropsko in lokalno strukturo upravljanja.

Projekt lokalnim odločevalcem omogoča, da sodelujejo pri posredovanju informacij o temah, povezanih z EU, ki zadevajo volivce na lokalni ravni. Prav tako pomaga okrepiti vključenost in spodbuja razprave o teh vprašanjih in o prihodnosti Evrope. Splošni cilj je podpreti oblikovanje resnično evropske javne sfere.

Evropska komisija vabi lokalne upravne organe, da se pridružijo projektu. Prijava je preprosta, izpolnite prijavni obrazec, naložite izjavo s podpisom izbranega lokalnega predstavnika občine in zakonitega zastopnika lokalnega upravnega organa ter vse skupaj oddajte.

Ko lokalni predstavniki občin postanejo člani mreže, sodelujejo v razpravi s člani svojega volilnega okrožja in/ali lokalnimi mediji o političnih pobudah in ukrepih, ki jih izvaja EU. Na ravni EU je prijav za članstvo že čez 800.

Veseli nas, da v mreži trenutno že sodeluje 9 slovenskih občin, članov je nekaj županov in nekaj občinskih svetnikov.  Zaenkrat so to naslednje občine:

  • Kidričevo (župan)
  • Hrastnik (podžupan)
  • Celje (svetnik podžupan)
  • Novo mesto (svetnica)
  • Puconci (župan)
  • Beltinci (župan)
  • Ravne na Koroškem (svetnica)
  • Kostanjevica na Krki (svetnik)
  • Turnišče (župan)

Več o mreži in prijavah: https://building-europe-with-local-councillors.europa.eu/index_sl

Katere so prednosti članstva?

  • Člani in članice dobijo dostop do prilagojenih informacij na tematike, ki si jih izberejo, in sicer prek novičnikov ter prek platforme Futurium, kjer se lahko povežejo tudi z ostalimi občinami po Evropi (za izmenjavo informacij, izkušenj in morebitne skupne projekte).
  • Informacije in gradiva so na voljo v izbranem uradnem jeziku – torej tudi v slovenščini.
  • Prejmejo povabila na webinarje in dogodek v Bruslju: zanje so organizirani posebni strokovni seminarji in sestanki pri Evropski komisiji na njihove izbrane tematike.

Tako lahko evropske institucije opozorijo na zadeve, ki so za njihovo lokalno okolje še posebej relevantne ali občutljive, delijo pa tudi svoje dobre prakse.

  • Vsaka država ima svojo podporno kontaktno točko, na katero se lahko obrnejo v primeru vprašanj.

Od njih pa se pričakuje, da se aktivirajo med svojimi volivci oziroma v svoji enoti. Doslej so člani drugod po Evropi objavljali prispevke v lokalnih časopisih ali na radiu, pripravili dogodek, srečanja, razprave, delili informacije na seji občinskega sveta in podobno. Pri teh aktivnostih jim lahko po potrebi ponudijo podporo tudi naše lokalne info točke Europe Direct, po potrebi pa tudi Predstavništva Evropske komisije v Sloveniji.

Pred 20. obletnico članstva Slovenije v EU in prihajajočimi evropskimi volitvami naslednje leto je neposreden stik med evropskimi institucijami in demokratično izvoljenimi predstavniki lokalnih skupnosti še toliko bolj dragocen, zato vabljeni k sodelovanju.

© Moralne avtorske pravice ima Skupnost občin Slovenije. Noben del tega gradiva se ne sme reproducirati ali kopirati v karšnikoli obliki: grafično elektronsko ali mehanično, kar vklučuje (ne da bi bilo omejeno) fotokopiranje, snemanje, skeniranje ali katerekoli druge oblike reproduciranja brez pisnega dovoljenja Skupnosti občin Slovenije. Reprodukcija ali kopiranje je dovoljeno izključno za potrebe Sekretariata Skupnsti občin Slovenije ali občin članic SOS.