V PRIHODNJEM TEDNU PRAZNUJEJO OBČINSKI PRAZNIK OBČINE REČICA OB SAVINJI, JEZERSKO, RADENCI, DUPLEK, HORJUL, KOMEN, RAČE-FRAM, PESNICA, RUŠE, MIRNA PEČ IN IDRIJA.

Iskrene čestitke!

Sekretariat SOS

AKTUALNO

DOGODKI

POVPRAŠEVANJE

ZAKONODAJA 

EVIDENTIRANJE OBČIN ČLANIC V KOMISIJE SOS

Podaljšan rok za evidentiranje občin članic SOS v komisije SOS 1/1

Skupnost občin Slovenije je vstopila v novo mandatno obdobje. V skladu s tem in z 28. členom Statuta SOS je predsedstvo SOS na svoji 1. redni seji, dne 22. 5. 2023 sprejelo sklep, s katerim je opredelilo število in delovna področja novih komisij ter odprlo postopke evidentiranja za članstvo v teh komisijah.

  • Celoten dopis najdete TUKAJ. (upoštevajte nov rok za oddajo obrazca, tj. do 7.7.2023)
  • Obrazec za evidentiranje prilagamo na povezavi TUKAJ.

Evidentiranje je odprto do vključno petka, 7. 7. 2023. Izpolnjene, podpisane in ožigosane obrazce nam posredujte na info@skupnostobcin.si ali po pošti na naslov Skupnost občin Slovenije, Partizanska cesta 1, 2000 Maribor.

Vse, ki ste bili aktivni v dosedanjih komisijah in bi želeli tudi v prihodnje sodelovati, vljudno vabimo, da se ponovno evidentirate!

 

NOVICE SOS

Vodstvo SOS z ministrom za kohezijo o potrebah občin 2/1

V torek, 13. 6. 2023 se je vodstvo SOS sestala z ministrom za kohezijo in regionalni razvoj,  Aleksandrom Jevškom, državno sekretarko Andrejo Katič ter njunima sodelavcema.

Na Skupnost občin Slovenije so se namreč obrnile občine s prošnjo za sestanek glede problematike naslavljanja potreb občin in njeno sofinanciranje iz finančne perspektive 2021-2027. Predvsem manjše občine namreč opozarjajo,  da program ne vsebuje vsebin, ki bi nagovarjale njihove potrebe. Za enakomeren razvoj Slovenije je bistvenega pomena, da imajo vse vrste občin možnost za sofinanciranje potreb tudi iz kohezijskih sredstev. Med pomanjkljivostmi, na katere so opozorile občine so:

• sofinanciranje kolesarskih poti,

• sofinanciranje komunalne infrastrukture (čistilnih naprav pod 2000 PE)

• objektov zdravstva,

• športne infrastrukture,

• možnosti sofinanciranja obrtnih con idr.

Minister Jevšek je v uvodu povedal, da je bila prejšnji teden sprejeta Uredba, ki omogoča pričetek črpanja sredstev oz. izvedbo različnih razpisov. Na spletni strani evropskasredstva.si je mogoče najti aktualne pozive ter napoved bodočih pozivov. Povedal je, da so in bodo na razpolago številna finančna sredstva. Za nekatera sektorska področja pa bodo sredstva na razpolago v okviru posameznih ministrstev (šport). Predstavniki občin so opozorili na problem, kako opredeliti cenovne razlike ali skozi indeksacijo ali revalorizacijo. Minister za finance je sicer na poziv ministra Jevška že posredoval stališče ministrstva, vendar si občine s takšnim mnenjem ne morejo pomagati. Pričakujejo enotno stališče ter ravnanje v izogib možnosti, da skozi možne prihodnje kontrole izgubijo EU sredstva, zaradi odločitve, katero metodo so izbrale.  Dogovorili so se, da se preveri še stališče UNP ter preveri na nivoju EU komisije. Županje in župani vodstva SOS so še predlagali, da se del tehnične pomoči, ki ga sedaj večinsko porablja država, preusmeri tudi na občine oz. regionalne razvojne agencije. V okviru tega pa so še dodatno izpostavili, da bi bilo nujno odpreti pisarno v Bruslju in za delovanje le-te zagotoviti sredstva iz tehnične pomoči. Ministrstvo bo preverilo možne korake za odprtje takšne pisarne. Ponovno je bilo izpostavljena nujnost vzpostavitve pravne podlage za sofinanciranje izgradnje dvigal v večstanovanjskih stavbah kot ukrep dolgotrajne oskrbe. Ker obstaja splošno soglasje, da je tak ukrep smiseln in nujen, vendar pa ni nikakršnega premika pri izvedbi, bo na naslednji sestanek DS za lokalno samoupravo povabljeno vodstvo Ministrstva za solidarno prihodnost, da predstavi naslednje korake.

Vodstvo SOS z ministrico za infrastrukturo glede zmanjšanja investicij v cestno infrastrukturo, izgradnje kolesarskih stez in ozelenitve območij ob državnih cestah 2/2

Vodstvo Skupnosti občin Slovenije se je v torek, 13. 6. 2023 sestalo z ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek v zvezi z zmanjšanjem investicij v cestno infrastrukturo, vlaganji v nadaljnjo izgradnjo kolesarske infrastrukture ter spodbujanje sonaravnih ukrepov oz. ozelenjevanje območij  ob državnih cestah. Ministrica je uvodoma predstavila situacijo glede izvedbe Sporazumov o financiranju investicij v cestno infrastrukturo (SOF). Povedala je, da je bilo v preteklih letih podpisanih bistveno več SOF-ov, glede na razpoložljiva finančna sredstva. Povedala je tudi, da bodo podpisane pogodbe spoštovali, v naslednjem tednu, po objavi rebalansa državnega proračuna, bodo pričeli z zagotavljanjem manjkajočih finančnih sredstev. Z namenom, da se vzpostavi večji dialog med občinami in ministrstvom (tudi  z namenom preverjanja možnih rešitev za odprte zadeve investiranja v cestno infrastrukturo)  je izrazila pripravljenost na terenska srečanja. Predstavniki SOS so predlagali, da se razprave opravijo v okviru razvojnih regij in da občine predhodno opravijo medsebojne pogovore o ključnih prioritetah v vsaki razvojni regiji na področju cestne infrastrukture. Ministrica bo tako že v nekaj dneh občine obvestila o jesenskih regijskih srečanjih in jih pozvala, da poskušajo opredeliti prednostne vrstne rede izvedbe SOF-ov v okviru vsake razvojne regije.

Nadaljnji pogovor je tekel tudi v smeri podpore izgradnji železnice, o pomenu dobrih in zelenih infrastrukturnih povezav ter strateških razmislekov, ki bi jih tako država kot občine morale opraviti. V zvezi z nadaljnjo izgradnjo kolesarskih stez je ministrica povedala, da se ta nadaljuje, vendar je opozorila, na nujnost, da morajo projekti financirani iz EU sredstev, biti zaključeni do  31. 12. 2023. Predstavniki SOS so pozvali k zmanjšanju administrativnih ovir ter nujnosti opredelitve lastniških razmerij povsod tam, kjer v nekih delih kolesarske steze financirajo država in občine. Razmerja bo namreč potrebno še določiti, saj zaenkrat teh pravil še ni. Problematika ozelenjevanja območij ob državnih cestah, na katerega so opozorile nekatere občine, je bila tudi tema srečanja z ministrico. DRSI namreč ne daje soglasij k ozelenitvi območij ob državnih cestah, kar je v nasprotju s strateškimi usmeritvami države in Evropske Unije. Ekipa ministrstva bo navedeno preverila in ukrepala, če na terenu prihaja do takšnih ravnanj.

 

Predsednik SOS v Državnem zboru o prihodnosti starejših 2/3

Predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je 12. 6. 2023 organizirala posvet z naslovom Za boljšo prihodnost starejših in upokojencev, ki se ga je v imenu Skupnosti občin Slovenije udeležil predsednik SOS, dr. Vladimir Prebilič.

Posvet je potekal v obliki izmenjave mnenj in predlogov za izboljšanje kvalitete bivanja starejših v Slovenije s predstavniki registriranih nevladnih organizacij v javnem interesu in reprezentativnih sindikatov, ki delujejo na področju starejših in upokojencev, ter predstavniki državnih organov, pomembnih za delovanje države, asociacij občin v Sloveniji in izobraževalnih institucij, ki so zadolženi za področje urejanja položaja starejših in upokojencev. Zbrane so nagovorili tudi predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar, predsednik Vlade dr. Robert Golob in predsednik Državnega sveta Marko Lotrič.

Predsednik Skupnosti občin Slovenije je ob tej priložnosti izpostavil, da starost ni bolezen, temveč privilegij, katerega se ne smemo bati, ampak mora predstavljati normalen in pomemben del naših življenj. Poudaril je, da je celovito upoštevanje potreb in možnosti starejših bo za prihodnji razvoj države in občin ter njihovo kvaliteto nujno in to je nekaj, za kar se v Skupnosti občin Slovenije zavzemamo, s tem ko prvenstveno ravno občine prevzemajo nase del te odgovornosti – in še več bi je, če bo le država tovrstne programe podprla. V zvezi z dolgoživo družbo je povedal še, da zahteva prilagajanje na potrebe in pričakovanja starejših. Šele z njihovo aktivno vključitvijo (in ne potiskanje na robove družbe), bomo lahko govorili o vključujoči družbi, pri tem pa je bistveno, da to naredimo skupaj, saj ravno odnos do starejših predstavlja zrcalno podobo naših vrednot.

Predsednik SOS v Državnem zboru o prodaji Športne loterije d.d. 2/4

Predsednik Skupnosti občin Slovenije dr. Vladimir Prebilič se je v četrtek 15. junija 2023 udeležil nujne seje Odbora za finance v Državnem zboru RS na temo prodaje Športne loterije Slovenije in iger na srečo d.d. Na seji odbora je Predsednik SOS  pozval k razmisleku glede prodaje deleža v športni loteriji Slovenije in iger na srečo d.d. komercialnemu ponudniku iz tujine. Prav tako je izpostavil tveganje, da bi zaradi komercialnih interesov novega lastnika prišlo do negativnih posledic za razvoj športa in športne infrastrukture v Sloveniji. Opozoril je na možne resne posledice predvidene prodaje večinskega deleža.

Sredstva, ki jih prejema Fundacija za šport, predstavljajo namreč eno izmed redkih možnosti za sofinanciranje izgradnje in obnove površin za šport in prosti čas v lasti lokalnih skupnosti. Ta sredstva so pomembna za nadaljnji razvoj športa in zagotavljanje ustreznih pogojev za športne dejavnosti, skozi razpise Fundacije za šport tudi v občinah. Zato je v imenu občin članic SOS izrazil zaskrbljenost, da bi se sredstva Fundaciji za šport zmanjšala, kar bi negativno vplivalo na zmožnost sofinanciranja površin za šport in prosti čas.

Na podlagi predstavljenih stališč udeležencev, je Odbor za finance sprejel sklep, da se prodaja deležev v Športni loteriji in iger na srečo d.d. glede na argumente, izpostavljene v opravljeni razpravi, še posebej pa zaradi izostanka celovitih analiz učinkov prodaje za področje športa in invalidov, ne podpira. 

Projektna sredstva za izboljšanje participativnih praks 2/5

Skupnost občin Slovenije je partner v projektu GetCoheSive. V projektu razvijamo in preizkušamo vključujoče prakse upravljanja na lokalni ravni. S tem bi radi pripomogli k boljši usposobljenosti občin v metodah participacije in jih spodbudili k vključujočem sprejemanju lokalnih politik, s posebnim fokusom na vključevanju ranljivih skupin.

V sklopu projektnih aktivnosti imamo na razpolago finančna sredstva za pilotno občino, ki bi bila pripravljena skupaj z ekipo SOS izvesti postopek sprejemanja občinskega razvojnega dokumenta po participativni metodologiji od zgoraj navzdol.

Časovni okvir izvedbe je:

– predpriprava (pogovor o načrtih, priprava korakov/načrt dela): september – november 2023

– izvajanje pilotnih aktivnosti: oktober 2023 – april 2025

  • Več informacij v vabilu TUKAJ.
  • Prijavni obrazec na povezavi TUKAJ.

V primeru, da ste zainteresirani za sodelovanje vas prosimo, da izpolnite priložen obrazec in nam ga posredujete na info@skupnostobcin.si, najkasneje do 22. 6. 2023. Izmed prispelih vlog bomo izbrali tisto, ki bo najbolje ustrezala opisu zahtev znotraj projekta.

Za morebitna vprašanja sta vam na voljo Barbara Horvat (02 234 15 02) in Alja Lipnik (02 234 15 05) iz sekretariata SOS.

Okrožnica Ministrstva za vzgojo in izobraževanje – Normativi za prostor in opremo v vrtcih 2/6

Obveščamo vas, da je bil dne 9. 6. 2023 v Uradnem listu RS objavljen Pravilnik o spremembah Pravilnika o normativih in minimalnih tehničnih pogojih za prostor in opremo vrtca. Bistvena je prehodna določba, s katero se še naprej odstopa od normativa predpisane igralne površine najmanj 3 m2 na otroka do 1. 9. 2028. Minimalni normativ notranje igralne površine v prehodnem obdobju je 2 m2 na otroka in je enak za vse starostne skupine.

Celotno besedilo sprememb Pravilnika je dostopno na povezavi TUKAJ.

Okrožnico ministrstva pa lahko preberete TUKAJ.

ZAKONODAJA

Osnutek Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora 3/1

Seznanjamo vas, da je v javni obravnavi in objavljen na portalu e-Demokracija osnutek Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora.

  • Besedilo predloga prilagamo TUKAJ.

Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o urejanju prostora vsebuje spremembo, ki se nanaša samo na vsebino ureditve regionalnega prostorskega planiranja in sicer na ustreznejši načina izbire pripravljavca regionalnega prostorskega plana, določnejše pogoje za pripravljavca regionalnega prostorskega plana ter spremembo zapisa pri financiranju, ki bolj jasno določa, da se zagotavljajo sredstva za regionalno prostorsko planiranje ne le za izdelavo regionalnega prostorskega plana.

Vaše mnenje oziroma morebitne pripombe in predloge nam pošljite do 19.6.2023 na naslov info@skupnostobcin.si.

V javni razpravi ponovno Predlog Pravilnika o vsebini, obliki, načinu priprave, odstotku in višini sofinanciranja občinskih celostnih prometnih strategij, načinu spremljanja njihove kakovosti ter učinkov ukrepov 3/2

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo nas je z dnem 13.6.2023 seznanilo z novo verzijo Predloga Pravilnika o vsebini, obliki, načinu priprave, odstotku in višini sofinanciranja občinskih celostnih prometnih strategij, načinu spremljanja njihove kakovosti ter učinkov ukrepov, v kateri so v veliki meri že upoštevane pripombe občin in drugih deležnikov.

Nova različica Predloga Pravilnika s prilogo se nahaja na tej povezavi. Morebitne komentarje in mnenja nam lahko v obliki zapisanih predlogov izboljšav pošljete do 19.6.2023 na ana.plavcak@skupnostobcin.si

Predlog za začetek postopka za spremembe 160., 161. in 162. člena Ustave RS 3/3

Vlada Republike Slovenije določila besedilo Predloga za začetek postopka za spremembe 160., 161. in 162. člena Ustave Republike Slovenije z osnutkom Ustavnega zakona o spremembah 160., 161. in 162. člena Ustave Republike Slovenije in ga poslala v obravnavo in sprejem na Državni zbor.

  • Prilagamo besedilo predloga: TUKAJ.

Prosimo, da morebitne pripombe in predloge na besedilo predloga pošljete na info@skupnostobcin.si, najpozneje do torka, 20.6.2023.

Del javne razprave ponovno PRAVILNIK o načinu usposabljanja in imenovanja usposobljenih oseb ter vodenju evidence usposobljenih oseb za presojo kakovosti, izdelavo celostnih prometnih strategij in mobilnostih načrtov 3/4

S strani Ministrstva za okolje, podnebje in energijo smo bili seznanjeni z novo različico  Predloga Pravilnika o načinu usposabljanja in imenovanja usposobljenih oseb ter vodenju evidence usposobljenih oseb za presojo kakovosti, izdelavo celostnih prometnih strategij in mobilnostih načrtov, ki odraža odziv na pripombe občin prve različice Predloga Pravilnika. Do nove različice Predloga Pravilnika dostopate tukaj.

Morebitne komentarje in mnenja nam lahko v obliki zapisanih predlogov izboljšav pošljete do 20.6.2023 na ana.plavcak@skupnostobcin.si

Predlog Uredbe o spremembah in dopolnitvah uredbe o izvajanju državne javne službe na osuševalnih in namakalnih sistemov 3/5

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano nas je seznanilo s Predlogom uredbe o spremembah in dopolnitvah uredbe o izvajanju državne javne službe na osuševalnih in namakalnih sistemov. V dokumentu, do katerega dostopate tukaj, se nahajajo cilji državne javne službe, financiranje, naloge in dinamika izvajanja.

Različne komentarje nam lahko v obliki predlogov pošljete do 20.6.2023 na ana.plavcak@skupnostobcin.si.

Predlog o spremembah in dopolnitvah uredbe o plačilih za okoljske in podnebne obveznosti, naravne ali druge omejitve ter Natura 2000 iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027 3/6

Na e-demokraciji je objavljen Predlog uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o plačilih za okoljske in podnebne obveznosti, naravne ali druge omejitve ter Natura 2000 iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023-2027, katerega predlagatelj je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Do Predloga predpisa dostopate TUKAJ. Namen sprememb in dopolnitev uredbe je zagotoviti lažjo in enostavnejšo izvedbo posameznih intervencij, pa tudi jasnejši in razumljivejši zapis posameznih določb uredbe.

Uredba vključuje vsebinske spremembe in dopolnitve posameznih členov ter tudi redakcijsko tehnične popravke in so naslednji:

  • intervencije (kmetijsko-okoljska podnebna plačila v povezavi z podnebnimi spremembami, naravnimi viri ter biotsko raznovrstnostjo in krajino; ekološko čebelarjenje; ekološko kmetovanje; lokalne pasme in sorte; plačila za naravne ali druge omejitve)
  • minimalne zahteve za uporabo gnojil
  • določitev plačil za kombinacije intervencij
  • priloge k uredbi (kombinacije intervencij razvoja podeželja; seznam lokalnih sort, ki jim grozi genska erozija,; izračun povprečne letne obtežbe na KMG za intervencije razvoja podeželja; katalog kršitev in upravnih sankcij)

Svoje pripombe lahko v obliki predlogov pošljete do petka, 23.6.2023 na ana.plavcak@skupnostobcin.si

Predlog Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju 3/7

Obveščamo vas, da je na e-Demokraciji objavljen predlog Zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju. Predlog zakona je dostopen na povezavi TUKAJ.

Trenutno objavljeni predlog je enak že obravnavanemu predlogu iz aprila 2023 in smo nanj v prejšnjih fazah postopka že dali pripombe, ki jih lahko preberete TUKAJ in TUKAJ.

Vaše morebitne dodatne pripombe in predloge nam na obrazcu (POVEZAVA DO OBRAZCA) prosimo posredujete do torka, 27. 6. 2023 na naslov info@skupnostobcin.si.

Zakon o javnih uslužbencih (ZJU-1) – PRIPOMBE OBČIN 3/8

Obveščamo vas, da je bil na seji pogajalske skupine za plačni steber javnih uslužbencev v državnih organih, samoupravnih lokalnih skupnostih, javnih agencijah, javnih skladih, javnih zavodov gasilcev in javnih uslužbencev plačne skupine B v teh uporabnikih proračuna obravnavan predlog Zakona o javnih uslužbencih. Predlog zakona je dostopen na povezavi TUKAJ. Ključne sprememebe so navedene v dokumentu TUKAJ.

Vaše morebitne dodatne pripombe in predloge nam na obrazcu (POVEZAVA DO OBRAZCA) prosimo posredujete do torka, 4. 7. 2023 na naslov neza.jager@skupnostobcin.si.

POVPRAŠEVANJE

Občine in Zakon o podnebnih spremembah 4/1

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru priprave Zakona o podnebnih spremembah pripravlja dne 22.6.2023 vsebinski posvet (dodatne informacije so na voljo tukaj) ter k aktivnemu sodelovanju pri pripravi vsebin zakona vabi med drugim tudi predstavnike občin.

Skupnost občin v skladu z navedenim izpostavlja prošnjo za sodelovanje vseh zainteresiranih občin, ki imate pomisleke, predloge, razmišljanja na temo izzivov, ki so povezani z blaženjem podnebnih sprememb in prilagajanjem nanje, da le te (v kolikor je možno v obliki predlogov) posredujte na sekretariat do torka, 20.6.2023, da lahko z njimi razpolagamo pri tej in nadaljnjih aktivnostih v imenu občin (kontakt ana.plavcak@skupnostobcin.si). SOS je sicer občine že obvestil o sodelovanju v procesu priprave predloga Zakona o podnebnim spremembah.

Povpraševanje – Izvajanje 115. člena ZUreP-3 oz. 113. člena ZUreP-2 4/2

Naslovila nas je občina članica, ki naproša druge občine za podporo pri zbiranju odgovorov. Občino zanima, kako striktno občine sledite določilom 115. člena ZUreP-3 in 113. člena ZUreP-2, ki se nanaša/ta na to, da je treba ob javni razgrnitvi prostorskega akta javnost seznaniti tudi z morebitnim nasprotjem interesov, kot ga določa predpis, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije.

Kot navajajo, so k razkritju morebitnega nasprotja interesov zavezane vse osebe, ki posredno ali neposredno izvršujejo občinsko prisojnost priprave in sprejema prostorskega akta. To v primeru občine, ki je zastavila vprašanje, pomeni županjo, mestne svetnike, občinskega urbanista, pripravljavca prostorskega akta in vodjo oddelka, ki pokriva področje prostorskega načrtovanja (kot je razvidno iz obrazcev – Izjav, ki so na voljo na spletni strani ministrstva – 115. člen in 113. člen). Občino zanima dvoje:

1. Katere občine dejansko pridobivajo obrazce od VSEH oseb, ki posredno ali neposredno izvršujejo pristojnost priprave občinskih prostorskih izvedbenih aktov?

Na občini opažajo, da glede na to da je mestnih svetnikov precej in da je tudi postopkov priprave prostorskih aktov precej, predstavlja vse skupaj zelo zamudno delo, ki postopek priprave in sprejema prostorskega akta le podaljša. Prav tako morajo svetniki to izjavo podati že v času javne razgrnitve, ko se še niso seznanili s prostorskim aktom. Z njim se namreč seznanijo šele po javni razgrnitvi, ko potrdijo dopolnjen osnutek in stališča do pripomb iz javne razgrnitve.

2. Ali je v predmetnih obrazcih potrebno navesti le tiste parcele, ki se nahajajo v območju obravnavanega prostorskega akta, ali vse parcele, čigar lastnik si?

Zbir prejetih odgovorov je na voljo tukaj.

DOGODKI SOS

20.6. / Operativni program ohranjanja kakovosti zunanjega zraka 5/1

Skupnost občin Slovenije organizira v sodelovanju z Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo spletni dogodek, katerega namen je seznaniti občine s področjem kakovosti zraka in ukrepi na tem področju ter se razpravlja – dogovori o načinu dela. Kakovost zraka predstavlja enega izmed najpomembnejših vidikov stanja okolja, v katerem živimo in delujemo. Slaba kakovost zraka tako pomembno vpliva na naše zdravje, blaginjo in okolje. Ko je zrak onesnažen, le-to vpliva na naše zdravje in počutje ljudi bolj kot drugi okoljski vplivi.

Kot pripravo na dogodek priporočamo pregled Operativnega programa ohranjanja kakovosti zunanjega zraka, do katerega dostopate na OP_ohranjanja_kakovosti_zraka.pdf (gov.si)

Predlagan dnevni red:

  • Pojem kakovost zraka in pristop Slovenije k izvajanju zakonodajnih nalog
  • Operativni program ohranjanja kakovosti zunanjega zraka
  • Predvidene spremembe zakonodajnih predpisov EU na področju kakovosti zraka.
  • Razprava

Predavatelja:

  • Mag. Jože Jurša, Ministrstvo za Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje
  • Špela Žohar, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje

URADNO VABILO je na voljo tukaj.

 

22.6. / Posvet Ministrstva za kulturo za županje in župane na Brdu 5/2

Ministrstvo za kulturo na pobudo Skupnosti občin Slovenije organizira srečanje, ki bo potekalo v četrtek, 22. junija, s pričetkom ob 13. uri v Kongresnem centru Brdo (v dvorani Splendens).

Namen srečanja je seznaniti občine z razpisnimi mehanizmi ter obenem spodbuditi strokovno in odprto razpravo o pomembnih temah in strategijah s področja kulture ter deliti dobre prakse.

Poleg tematike sofinanciranja (in razpisov), se bomo dotaknili tematik obnove kulturne dediščine, decentralizacije, dostopnosti in kulturno-umetnostne vzgoje.

Srečanje bo predvidoma trajalo do 17. ure.

Več informacij bo v nadaljevanju dostopnih na spletnih straneh Ministrstva za kulturo, prav tako bo v kratkem znan natančen urnik s programom in potekom srečanja.

Zaradi prostorskih omejitev prosimo, da upoštevate možnost, da se dogodka lahko udeležita največ dve osebi iz vsake občine.

Dogodek je namenjen predvsem županjam in županom, podžupanjam oz. podžupanom občin, direktorjem oz. direktoricam občinskih uprav, strokovnim službam na področju kulture (oz. družbenih dejavnosti).

Prijave zbira Ministrstvo za kulturo na elektronskem naslovu brina-minca.herlec.student@gov.si do 31. maja 2023 oziroma do zapolnitve mest.

22.6. / CircularPSP znova organizira Posvetovanje na prostem trgu (OMC Internacional), tokrat v mednarodnem okolju 5/3

Vodilni nemški partner Empirica v sodelovanju s projektnimi partnerji širom Evrope, med drugim tudi s Skupnostjo občin Slovenije, v sklopu projekta CircularPSP organizira dne 22. junija 2023 med 10. in 12. uro zadnje spletno posvetovanje na prostem trgu (ang. OMC – Open Marketing Consultation International), ki predstavlja bistven del pred-komercialnega javnega naročanja. 

Občine po vsej Evropi se soočajo z izzivom prehoda na krožno gospodarstvo. Program CircularPSP je zasnovan na način, da bi našel rešitve za podporo občinam (mestom) in podjetjem, ki širijo svoje zmogljivosti za uspešen trajnostni prehod. Ključni projektni rezultat predstavlja vzpostavljena spletna platforma, ki bo služila za izmenjavo dobrih praks delovnih in drugih procesov ter predvsem sistemskih rešitev na temo krožnega gospodarstva.

Organizatorji k udeležbi na mednarodnem spletnem dogodku spodbujajo predvsem podjetja, ki še z razpisom niso seznanjena in se ukvarjajo z razvojem digitalnih rešitev. Vsa zainteresirana podjetja bodo lahko v pred-komercialnem javnem naročilu (razpis je previden novembra 2023) sodelovala sama ali v sklopu konzorcija. V sklopu projekta bodo za razvoj in raziskave na voljo sredstva v višini 5,64 milijonov evrov kot tudi druge koristi (npr. uveljavljanje pravic intelektualne lastnine za izbrane izdelovalce digitalnih rešitev).

Udeležba je brezplačna, prijava obvezna na tej povezavi, kjer najdete tudi dodatne informacije o projektu.

 

 

25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ 5/4

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije vabi na izobraževanje z naslovom UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ, ki bo potekalo preko spletnega kanala Zoom, 25. 9.  2023 med 9.00 in 12.15

Na izobraževanju boste pridobili vpogled v temo korporacijskega upravljanja, govorili bomo o tem zakaj je pomembno, seznanili se boste z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki smo ga pripravili skupaj z Združenjem nadzornikov Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije.

Izobraževanje predstavlja uvod v program izobraževanja »Korporacijsko upravljanje občinskih podjetij« in je komplementarno »Izobraževanju za nadzornike« za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem Združenja nadzornikov Slovenije s področja upravljanja družb.

Posvet je namenjen članom nadzornih svetov in upravnih odborov družb s kapitalsko naložbo lokalnih skupnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji, vezanimi na to temo.

Predviden program izobraževanja:

9.00 – 12.15 (odmor 15 min)

NA SPLOŠNO O KORPORACIJSKEM UPRAVLJANJU

– Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?

– Pomen in uporaba kodeksov – princip ‘spoštuj ali pojasni’, izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja

OKVIR UPRAVLJANJA IN RAZMERJA MED DRUŽBO IN DRUŽBENIKI

– Akt o ustanovitvi, Odnosi z deležniki, Strateški cilji družbe, Skupščina.

ORGANI VODENJA IN NADZORA TER LOJALNOST DRUŽBI

– Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami

– Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov

– Organ nadzora in organ vodenja

O predavatelju:

Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS. Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU, kasneje pa predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. Je imetnik Certifikata ZNS in kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta, leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.

Vabilo s programom

DOGODKI DRUGIH

20.6. / Ali projektiramo/gradimo kvalitetno infrastrukturo za pešce in kolesarje? 6/1

Vabljeni na delavnico, ki bo potekala dne 20. junija 2023 v okviru projekta Mehki ukrepi trajnostne mobilnosti, ki jo sofinancira Evropska unija iz Kohezijskega sklada in Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.

Na delavnici boste izvedeli praktične in strokovne vsebine s področja projektiranja in gradnje kvalitetne infrastrukture za pešce in kolesarje. Brezplačna enodnevna delavnica je zatorej namenjena predvsem projektantom prometne infrastrukture, mestnim/občinskim urbanistom, državnim in lokalnim investitorjem in upravljalcem prometne infrastrukture, izvajalcem gradnje ter nadzornim inženirjem kot tudi predstavnikom občin.

Prijava je možna do 15. junija 2023 oz. do zapolnitve prostih mest. Število prijav je omejeno na 30.

Dodatne informacije so na voljo tukaj.

21.6 / VABILO NA DELAVNICO CERV PROJEKTNE AKADEMIJE + O NAČELU ENAKOSTI SPOLOV V PROJEKTNIH PREDLOGIH 6/2

Načelo enakosti spolov je horizontalna prioriteta tako programa CERV – državljani, enakost, pravice in vrednote (Citizens, Equality, Rights, Values) kot številnih drugih evropskih programov in skladov, kot so Program Horizon ter transnacionalni in čezmejni Interreg programi.

Toda, kaj pravzaprav pomeni načelo enakosti spolov? Zakaj je načelo enakosti spolov pomembno vključevati v projekte, tudi take, ki na prvi pogled nimajo vpliva na to področje? Kako razmišljati o načelu enakosti spolov? 

Odgovore bodo iskali na interaktivni delavnici “O načelu enakosti spolov v projektnih predlogih”, v sredo, 21. junija 2023, ob 9.30, v Kovačnici, Poštna ulica 4, v Kranju. 

Na delavnici bodo s pomočjo primerov spoznali osnovne pojme in skupaj razmišljali o načinih, kako v projektne predloge učinkovito vključiti enakost spolov.

Želijo si, da njihovi projekti prispevajo k razvoju družbe, hkrati pa ne poglabljajo neenakosti in ne reproducirajo spolnih stereotipov.

Prijave zbirajo do 20. junija 2023, na TEJ POVEZAVI. Število mest je omejeno, zato vas vabijo, da pohitite s prijavo.

Za več informacij so na voljo na cerv-tocka@pina.si.

22. 6. / Posvet o stvarnopravnih vidikih gradnje telekomunikacijskih omrežij 6/3

Inštitut za primerjalno pravo in Pravna fakulteta Univerze v Ljubljani v okviru aplikativnega raziskovalnega projekta preučujeta, kako predpisi na področju elektronskih komunikacij in stvarnega prava vplivajo na gradnjo in obratovanje javnih telekomunikacijskih omrežij. V zadnjem času je v tem smislu aktualna zlasti gradnja optičnih omrežij za zagotavljanje fiksnega širokopasovnega dostopa gospodinjstvom na podeželju.
Urejanje stvarnih pravic na tujih nepremičninah je ena od večjih ovir, ki upočasnjujejo gradnjo komunikacijskih omrežij, neurejeno stanje pravic v zvezi z obstoječo infrastrukturo pa eno od večjih tveganj za operaterje. Nova vprašanja odpirajo zlasti instituti dostopa, skupne uporabe in skupne gradnje, ki nalagajo operaterjem sodelovanje pri gradnji in uporabi infrastrukture, česar klasična pravila stvarnega prava ne upoštevajo.
Vabimo vas, da se v četrtek, 22. junija 2023, pridružite spletnemu posvetu, na katerem bodo člani projektne skupine kratko predstavili dosedanje ugotovitve. Namen posveta je izmenjati stališča in praktične izkušnje glede izvajanja obstoječega zakonskega okvira z deležniki na tem področju: operaterji, občinami in regulatorji.
Udeležba je brezplačna ob predhodni prijavi na e-naslov: ipp.pf@pf.uni-lj.si. Vabimo vas, da na ta naslov do posveta ali kasneje posredujete tudi morebitna vprašanja ali opise pravnih težav, s katerimi se srečujete v praksi v zvezi s stvarnopravnimi vidiki telekomunikacijskih omrežij.

Program posveta je dostopen TUKAJ.

22.6. / Javni posvet o predlogu Zakona o podnebnih spremembah: Kakšen podnebni zakon potrebujemo? 6/4

Vabljeni, da se pridružite na dogodku ‘Javni posvet o predlogu Zakona o podnebnih spremembah: Kakšen podnebni zakon potrebujemo?’ ki se bo odvil 22.6. ob 13:30, v Hiši EU v Ljubljani. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v okviru priprave Zakona o podnebnih spremembah pripravlja vsebinski posvet ter k aktivnemu sodelovanju pri pripravi vsebin zakona vabi vse področne strokovnjake, deležnike ter zainteresirano javnost. Za MOPE posvete izvajamo PIC, IPoP in Focus. Na dogodku bo prvič predstavljena vsebina predloga Zakona, sodelujoči pa boste lahko v obliki delavniškega dela podajali konkretne pripombe in predloge na vsebino zakona ter se do njih opredelili. V tednu pred dogodkom bodo organizatorji prijavljenim posredovali tudi gradivo Zakona, ki ga bodo naslovili na dogodku, v kolikor se boste prijavili na dogodek. Prijave so obvezne na TEJ POVEZAVI.

Celotno vabilo z vsemi informacijami o dogodku, ki vključuje program dogodka, je dostopno na TEJ POVEZAVI.

4.-6.7. / Dogodki Evropske pobude za mesta (EUI) v Ljubljani 6/5

Med 4. in 6. julijem 2023 Evropska pobuda za mesta organizira niz dogodkov v Ljubljani.

  • Supporting integrated approaches to Sustainable Urban Development

4. in 5. julija 2023 EUI v okviru svojih aktivnosti organizira seminar za krepitev zmogljivosti »Podpora celostnim pristopom k trajnostnemu urbanemu razvoju«.

Skozi študije primera boste lahko razpravljali o inovativnih praksah in pristopih ter se dotaknili štirih ključnih načel: lokalno prilagojen razvoj, participacija, večnivojsko upravljanje in medsektorski razvoj. Teme delavnic bodo ozelenjevanje mest, digitalni prehod, trajnostni turizem in podnebna nevtralnost. Predstavljenih bo šest tujih primerov dobre prakse.

Drugi dan seminarja bodo potekali študijski obiski aktualnih projektov na te teme v Ljubljani.

Dogodek je namenjen občinskim upravam, organom upravljanja in deležnikom iz lokalnih organizacij. Več o dogodku tukaj. 

Prijave zbirajo do 20. junija 2023.

  • Seminar za prijavitelje (v okviru drugega razpisa za inovativne projekte)

6. julija 2023 EUI v Ljubljani pripravlja seminar za prijavitelje na drugi razpis za inovativne projekte (rok za prijave: 5. oktober 2023), ki bo vključeval več plenarnih razprav in delavnic, posvečenih različnih vidikom razpisa. Udeleženci bodo prejeli informacije o ciljih in pravilih, temah in glavnih značilnostih razpisa ter tudi tehnične informacije o prijavi projektov (prijavnica, finance, upravičenost, proračun itd.). Več o dogodku tukaj. 

Prijave do 29. junija 2023. 

6. 7. / Nova priložnost za inovativne projekte večjih mest 6/6

Evropska pobuda za mesta (EUI) je objavila drugi razpis za inovativne projekte, rok za prijavo je 5. oktober 2023.

Gre za razpis v velikosti 120 milijonov evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. To je priložnost za mesta ali skupnosti mest z vsaj 50.000 prebivalci, da preizkusijo svoje drzne rešitve in jih delijo z drugimi mesti.

Predlagani projekti morajo naslavljati eno od teh treh tem:

  • Ozelenjevanje mest. Projekti, ki preizkušajo in izvajajo oprijemljive rešitve na področju zelene infrastrukture za boljše naslavljanje izzivov, povezanih z biotsko raznovrstnostjo, onesnaževanjem, viri in podnebjem. Projekti, ki prispevajo k zelenemu in pravičnemu prehodu s pomočjo naložb iz Kohezijske politike.
  • Trajnostni turizem. Projekti, ki podpirajo dolgoročno zeleno in digitalno preobrazbo ter vzdržnost turističnega ekosistema. Posebej projekti, ki zagotavljajo boljše pogoje tako za prebivalce kot obiskovalce mesta.
  • Izkoriščanje talenta v mestih, ki se krčijo. Projekti, ki si prizadevajo zadržati in pritegniti talent, zlasti v regijah, ki jih je Evropska komisija izpostavila v Sporočilu Harnessing talent in Europe’s regions’.

Manjša mesta se bodo projektom lahko priključila pozneje, kot prenosni partnerji. Zainteresirana mesta se lahko udeležijo seminarjev za prijavitelje, eden od njih bo v Ljubljani, 6. julija 2023. Organiziranih bo tudi več spletnih srečanj in možnost svetovanja ena-na-ena po predhodnem dogovoru.

Več o razpisu tukaj.

AKTUALNI RAZPISI

V okviru programa ESPON seminar in javni razpis 7/1

Cilj programa Evropsko omrežje za spremljanje prostorskega razvoja (angleško European Observation Network for Territorial Development and Cohesion-ESPON) je nuditi strokovno podporo in znanje javnim organom pri pripravi prostorskih in drugih javnih politik. Pomembni datumi v zvezi s tem so:

  • 23. junij 2023 – rok za oddajo predlogov za ciljno usmerjene analize je. Ciljne analize ESPON od leta 2007 podpirajo procese prostorskega razvoja na lokalni, regionalni in nacionalni ravni v Evropi, saj združujejo popravljavce politik, ki se srečujejo z enakimi razvojnimi izzivi. Na podlagi izkazanih potreb in povpraševanja pripravljavcev politik ESPON zagotavlja analitične študije po meri in v celoti financira ter izbere strokovnjake, ki izvedejo analitično delo. Potrebo po pripravi takšne analize lahko predložijo nacionalni, regionalni ali lokalni organi, organi upravljanja ali organi za teritorialno sodelovanje.

Več informacij je na voljo tukaj.

Učimo se izdelati lokalni načrt hodljivosti – povabilo na usposabljanje za občine in prostorske načrtovalce 7/2

Program Aktivno v šolo in zdravo mesto vabi občine in prostorske načrtovalce*, da se skupaj prijavijo za sodelovanje v prvi izvedbi novega programa usposabljanja Izdelajmo skupaj lokalni načrt hodljivosti!. V procesu usposabljanja bodo udeleženci preko spletnih seminarjev in praktičnih nalog osvojili znanje za organizacijo in vodenje procesa izdelave lokalnega načrta hodljivosti ter dobro ozavestili pomen hoje za zdravje in druge vidike hoji prijaznega načrtovanja odprtega prostora. 

Usposabljanje bo jeseni 2023 omogočeno trem parom predstavnikov občine in načrtovalca. Program bo organiziran preko spleta, za vsako ekipo je predviden en mentorski dan z ekipo Aktivno v šolo in zdravo mesto na terenu. Pozimi in pomladi 2024 bodo v drugi izvedbi usposabljanja priložnost dobili še trije pari občin in prostorskih načrtovalcev. Usposabljanje je za občine in prostorske načrtovalce brezplačno, za načrtovalce je na razpolago finančna spodbuda.

Pogoj za sodelovanje so medsebojni dogovor o sodelovanju med občino in načrtovalcem, zaveza za sodelovanje v celotnem programu usposabljanja in redno posredovanje izročkov po izvedbi vaj in nalog organizatorju ter sodelovanje pri pripravi novega priročnika za načrtovanje zdravju in hoji prijaznega prostora.

Dodatne informacije (vabilo, online prijavnica,….) so na voljo tukaj. Prijave zbirajo na info@aktivnovsolo.si do 27. 6. 2023!

Podprogram LIFE Prehod na čisto energijo 7/3

Na podlagi uspeha programov Inteligentna energija za Evropo (2003-2013) in Obzorje 2020 za energetsko učinkovitost (2014-2020) podprogram LIFE Prehod na čisto energijo še naprej podpira izvajanje politik EU na področju trajnostne energije, zlasti evropskega zelenega dogovora, energetske unije (energetski in podnebni cilji do leta 2030) in dolgoročne strategije Evropske unije za razogljičenje do leta 2050.

Proračun podprograma LIFE Prehod na čisto energijo za obdobje 2021-2027 znaša skoraj 1 milijardo EUR, njegov cilj pa je olajšati prehod na energetsko učinkovito, na obnovljivih virih energije temelječe, podnebno nevtralno in odporno gospodarstvo s financiranjem usklajevalnih in podpornih ukrepov (nepovratna sredstva za druge ukrepe) po vsej Evropi. Gre za ukrepe z visoko dodano vrednostjo EU, ki so usmerjeni v odpravljanje tržnih ovir, ki ovirajo družbeno-gospodarski prehod na trajnostno energijo, in običajno vključujejo več malih in srednje velikih zainteresiranih strani, več akterjev, vključno z lokalnimi in regionalnimi javnimi organi in neprofitnimi organizacijami, ter potrošnike.

Projekti se sofinancirajo v okviru podprograma LIFE Prehod na čisto energijo na naslednjih petih področjih ukrepanja:

  • Oblikovanje nacionalnega, regionalnega in lokalnega političnega okvira, ki podpira prehod na čisto energijo;
  • pospeševanje uvajanja tehnologij, digitalizacije, novih storitev in poslovnih modelov ter izboljševanje s tem povezanih strokovnih znanj na trgu;
  • privabljanje zasebnih finančnih sredstev za trajnostno energijo;
  • podpiranje razvoja lokalnih in regionalnih naložbenih projektov;
  • vključevanje in krepitev vloge državljanov pri prehodu na čisto energijo.

Pozivi so na voljo tukaj in so naslednji:

  • SAP za podprograma krožno gospodarstvo in kakovost življenja ter narava in biotska raznovrstnost (v teku – 6. september 2023)
  • SAP za blažitev podnebnih sprememb in prilagajanje nanje (v teku – 21. september 2023)
  • Podprogram LIFE – nepovratna sredstva za prehod na čisto energijo (v teku – November 2023)
  • . . .

Webinar in finančna sredstva za ukrepe prilagajanja na podnebne spremembe 7/4

Od CLIMATE KIC smo prejeli vabilo na predstavitveni dogodek, ki ga organizirajo v okviru njihovega projekta Pathway2resilience in pri katerem bodo v bližnji prihodnosti (še letos) na voljo tudi razpisi za finančna sredstva na področju prilagajanja na podnebne spremembe.

Na področju prilagajanja so do septembra 2023 odprti še 3 razpisi v okviru Obzorje 2023, ki bi bili lahko zanimivi za regije: https://climate-adapt.eea.europa.eu/en/mission/news/news/new-opportunities-to-support-your-projects-on-adaptation-to-climate-change

Vabljeni!

2,8 milijona evrov za naložbe v ureditev protipožarne infrastrukture 7/6

V Uradnem listu RS je bil v petek, 7. aprila 2023, objavljen Javni razpis za podukrep podpora za preprečevanje škode v gozdovih zaradi gozdnih požarov ter naravnih nesreč in katastrofičnih dogodkov iz Programa razvoja podeželja RS 2014–2020 za leto 2023.

Razpisanih je 2,8 milijona evrov nepovratnih sredstev. Upravičenci so fizične in pravne osebe, ki so lastniki gozdov ali posamičnega gozdnega drevja na negozdnih kmetijskih površinah zunaj naselij, agrarne skupnosti, lokalne skupnosti in upravljavci gozdov v lasti Republike Slovenije. Rok za prijavo je 3. 11. 2023 do 13.59. Več informacij tukaj.

 

Evropska pobuda za mesta (EUI) in novi razpisi za občine 7/7

Z dnem 3. aprilom 2023 so se odprli razpisi nove Evropske pobude za mesta (EUI), ki so zelo zanimiva tudi za naša mesta – vseh velikosti. Pri trenutno aktualnih dveh razpisih gre predvsem za omogočanje izmenjave izkušenj med mesti s povračilom stroškov potovanja med mesti in možnostjo strokovnega pregleda (peer review) dokumentov, ki jih trenutno pripravljajo.

Aktualni razpisi in dodatne informacije so dostopni na naslednji povezavi https://www.urban-initiative.eu/capacity-building#anchor-city-to-city-exchanges.

  1. City-to-city exchange, od 3. aprila do 17. novembra 2023, prijave se pregledajo sproti
  2. Peer reviews: 
  • Razpis za mesta v pregledu: od 3. aprila do 29. maja (8 tednov)
  • Razpis za sodelujoče v medsebojnem pregledu v Solunu, konec junija: od 3. aprila do 30. aprila (4 tedni)

Vabljeni, da se dne 5. aprila 2023 ob 10.uri udeležite webinarja o navedenih razpisih na naslednji povezavi https://www.urban-initiative.eu/events/applicant-webinar-city-city-exchanges-and-peer-reviews. Obveščamo vas, da bo posnetek z webinarja dostopen na spletni strani.

Občine ste vabljene tudi, da se prijavite na njihov novičnik, saj organizirajo veliko zanimivih dogodkov za občine, prav tako bo v maju na vrsti naslednji razpis za inovativne ukrepe mest.

 

Evropska demokracija Evrope vabi k sodelovanju 7/8

Evropska demokracija Evrope nas je obvestila o krepitvi demokracije. Kot navajajo je bila Barcelona prvo mesto, ki je dobilo naziv “Evropska prestolnica demokracije”, od septembra 2023 pa bo le-to mesto gostilo številne dejavnosti in dogodke, povezane s skupnostjo in aktivnimi državljani. Postopek razpisa za naziv “Evropske prestolnice demokracije” je takšen, da mesto izbere državljanska žirija, ki jo sestavljajo posamezniki iz vseh evropskih držav. Vloga žirija ni namenjena le izbiri prestolnice, temveč deluje kot aktivna skupnost – z dostopom do delavnic, usposabljanj in posebnih dogodkov.

Pomembnejši roki v zvezi s tem so naslednji:

  • do konca novembra 2023 je možna prijava za izbor naslednje “Evropske prestolnice demokracije” (predvidoma v prvih dveh tednih decembra). Cilj ukrepa je, da naša mesta postanejo t.i. svetilniki demokracije.

To je vseevropska pobuda, zato šteje vsaka malenkost, tudi vaša! Uradno vabilo o sodelovanju in dodatnih informacijah je dostopno tukaj (v angleščini).

Kontaktne in druge relevantne povezave: Stefan Sindelar (stefan@capitalofdemocracy.eu) in capitalofdemocracy.eu

 

 

Odprti finančni produkti Slovenskega regionalnega razvojnega sklada za občine 7/9

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) je v zadnjih letih začel intenzivneje pripravljati ugodnejša posojila za občine. Trenutno razpolaga v programu LOKALNO z več odprtimi finančnimi produkti, primernih za občine:

Poleg že odprtih finančnih produktov, načrtujejo v letu 2023 tudi že odprtje novih finančnih produktov z ugodnejšimi pogoji.

NOVICE DRUGIH

Vprašalnik o potrebnih temah izobraževanj kmetov in svetovalcev 8/1

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je objavilo vprašalnik o željenih vsebinah izobraževanj v okviru intervencije IRP32 Strateškega načrta SKP, Izmenjava znanja in prenos informacij kmetovalcem in lastnikom gozdov ter usposabljanje svetovalcev. Z vprašalnikom želijo na MKGP pridobiti najbolj potrebne teme izobraževanja, za katere kmetje, gozdarji in kmetijski svetovalci menijo, da bi jim najbolj koristila.

V novem programskem obdobju skupne kmetijske politike bo prenos znanja in informacij ključnega pomena. MKGP se zaveda, da je treba poglobiti znanje v kmetijski in gozdarski panogi tako kmetov in lastnikov gozdov. Zato vas vabijo, da predlagate podrobnejše teme s področja kmetijstva in gozdarstva, za katere menite, da jih kmetje oziroma uporabniki gozdov pri svojem delu najbolj potrebujete

Poleg predlaganih tem izobraževanja v vprašalniku odgovorite tudi na nekaj kratkih vprašanj, ki se nanašajo na samo izvedbo prenosa znanj in na tak način pomagate pri izvedbi in organizaciji prihodnjih usposabljanj.

Vprašalnik bo na voljo za izpolnjevanje do konca julija 2023.

 

 

Kakovost življenja v Alpah – povejte nam svoje mnenje! 8/2

Življenje v Alpah je imelo vedno prednosti in slabosti. Dejavniki, ki prispevajo k slabšim življenjskim razmeram v Alpah, so vsekakor gorski relief, razpršena poselitev, ukinjanje storitev, npr. ambulant, trgovin, šol, in nezadovoljiv javni prevoz. Slovensko Ministrstvo za naravne vire in prostor je kot predsedujoči Alpski konvenciji v letih 2023–2024 prepoznalo to problematiko območja in zato 10. poročilo o stanju Alp namenja kakovosti življenja. Koncept kakovosti življenja razumemo kot življenjske in materialne razmere, ki jih prebivalci potrebujejo za preživetje in blaginjo na določenem območju, ter subjektivno dojemanje teh razmer. Namen poročila je z zaznavanjem in upoštevanjem prostorskih razlik poglobiti zanje o kakovosti življenja ljudi v Alpah.

Poročilo bo pripravila Univerza v Ljubljani ob podpori Stalnega sekretariata Alpske konvencije in ad-hoc mednarodne delovne skupine, ki jo je prav za ta namen ustanovila Alpska konvencija.

Kot eno izmed tehnik zbiranja informacij so izbrali tudi anketni vprašalnik, saj so mnenja, da je nujno, da ugotovijo, kaj prebivalci mislijo o kakovosti življenja, in se osredotočijo na njihove potrebe, povezane s tem. Anketo bodo diseminirali po različnih kanalih v alpskih državah, večinoma s pomočjo članov delovne skupine in drugih deležnikov z območja, npr. lokalnih skupnosti. Na podlagi zbranih podatkov bodo pripravili analizo za alpski prostor in priporočila, namenjena odločevalcem na lokalni, regionalni in državni ravni za sprejetje ukrepov v podporo izboljšanju kakovosti življenja prebivalcev Alp. Za več informacij glejte spletno stran Alpske konvencije: povezava.

Vabijo vse, stare 15 let in več, da sodelujete v anketi, ki je na spletnem naslovu: https://1ka.arnes.si/slo na voljo do 31. julija 2023.

Dostop preko QR kode:

A qr code on a white background Description automatically generated

Mreža lokalnih predstavnikov občin v EU 8/3

Projekt »Gradimo Evropo z izvoljenimi predstavniki občin« vzpostavlja evropsko mrežo lokalno izvoljenih politikov, katere cilj je obveščanje o Evropski uniji v okviru popolnoma nove oblike zavezništva med evropsko in lokalno strukturo upravljanja.

Projekt lokalnim odločevalcem (županjam, županom, članom občinskih svetov) omogočil, da sodelujejo pri posredovanju informacij o temah, povezanih z EU, ki zadevajo volivce na lokalni ravni. Prav tako bo pomagal okrepiti vključenost in spodbujati razprave o teh vprašanjih in o prihodnosti Evrope. Splošni cilj je podpreti oblikovanje resnično evropske javne sfere.

Evropska komisija vabi lokalne upravne organe, da se pridružijo projektu. Prijava je preprosta, izpolnite prijavni obrazec, naložite izjavo s podpisom izbranega lokalnega predstavnika občine in zakonitega zastopnika lokalnega upravnega organa ter vse skupaj oddajte.

Ko lokalni predstavniki občin postanejo člani mreže, bodo sodelovali v razpravi s člani svojega volilnega okrožja in/ali lokalnimi mediji o političnih pobudah in ukrepih, ki jih izvaja EU.

Do sedaj se je v mrežo prijavilo 8 slovenskih občin, medtem ko ima celotna mreža čez 600 članic in članov

OPOMNIK - Digitalne kompetence zaposlenih v javni upravi 8/4

Digitalna preobrazba prinaša spremembe v načinu dela zasebnih in javnih organizacij. Poleg tehnologije pa je nujna sprememba tudi pri zaposlenih, pri katerih se ponekod opaža manjko digitalnih kompetenc. Le z njimi namreč lahko v digitalnem poslovnem okolju delujemo učinkovito, uspešno in varno. Nabor potrebnih kompetenc je opredelila tudi Evropska unija preko kompetenčnega modela DigComp, ki je lahko dober pokazatelj stanja in potreb v organizaciji.

Na Fakulteti za upravo zato pripravljajo analizo digitalnih kompetenc zaposlenih v slovenskem javnem sektorju. Namen raziskave je ugotoviti, katere digitalne kompetence imajo oz. potrebujejo zaposleni. Rezultati bodo lahko dobra podlaga za prikaz stanja in načrtovanje izobraževanj in usposabljanj na tem področju v prihodnosti.

Zato vljudno vabijo organizacije javnega sektorja, da se pridružijo raziskavi in vabilo na anketo pošljejo svojim zaposlenim. Anketa je anonimna, rezultate in pripravljeno poročilo pa bodo poslali vsem zainteresiranim.

Do ankete dostopate s klikom tukaj: https://1ka.arnes.si/a/8a166ff0

© Moralne avtorske pravice ima Skupnost občin Slovenije. Noben del tega gradiva se ne sme reproducirati ali kopirati v karšnikoli obliki: grafično elektronsko ali mehanično, kar vklučuje (ne da bi bilo omejeno) fotokopiranje, snemanje, skeniranje ali katerekoli druge oblike reproduciranja brez pisnega dovoljenja Skupnosti občin Slovenije. Reprodukcija ali kopiranje je dovoljeno izključno za potrebe Sekretariata Skupnsti občin Slovenije ali občin članic SOS.