V PRIHODNJEM TEDNU PRAZNUJEJO OBČINSKI PRAZNIK OBČINE ČLANICE  RADOVLJICA, SOLČAVA, KRANJSKA GORA, LJUBNO, GRAD, PODVELKA, LJUTOMER, ZAGORJE OB SAVI, JURŠINCI, LUČE, ŠALOVCI IN MESTNA OBČINA PTUJ.

Iskrene čestitke!

Sekretariat SOS

NOVICE SOS

O spremembah Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč 1/1

Predstavitve novele Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki je bila v četrtek, 3. 8. 2023 v prostorih Ministrstva za naravne vire in prostor, sta se v imenu Skupnosti občin Slovenije udeležila župan dr. Marko Soršak in direktorica občinske uprave Hoče-Slivnica Metka Meglič.

Mag. Matej Skočir, državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor ter Rudi Medved, državni sekretar na ministrstvu za obrambo sta ob prisotnosti poveljnika civilne zaščite Srečka Šestana in sodelavcev ministrstev predstavnikom Skupnosti občin Slovenije, Združenje mestnih občin Slovenije in Združenje občin Slovenije predstavila predloge sprememb zakona o odpravi posledic naravnih nesreč.

Novelo zakona pripravlja Ministrstvo za naravne vire in prostor v tesnem sodelovanju z Ministrstvom za obrambo in Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Obravnavana bo predvidoma na prvi popočitniški seji vlade 17. avgusta in v nadaljevanju po nujnem postopku vložena v sprejem državnemu zboru.

Državni sekretar mag. Matej Skočir je povedal, da predstavljene spremembe zakona omogočajo, da hudo prizadeta območja čim hitreje pridejo do denarnih sredstev za nujne sanacije. Z uvedbo predhodne delne ocene škode in predhodnega delnega programa odprave posledic naravnih nesreč bo do 20 odstotkov predhodno ocenjene škode občinam upravičenkam možno izplačati v naprej. Po potrditvi končne ocene škode pa bo sprejet program odprave nastalih posledic in bodo zagotovljena potrebna sredstva za izvedbo Programov odprave posledic naravnih nesreč, ki so v letošnjem letu prizadele širše območje Slovenije. Predvidena je tudi retroaktivnost zakona, in sicer za naravne nesreče, nastale v obdobju od 1. januarja tega leta.

Državni sekretar Rudi Medved pa je povedal, da celotni sistem zaščite in reševanja ob naravnih in drugih nesrečah deluje odlično in da je v tem trenutku najpomembneje, da se ustvari podlaga za predplačila za najnujnejšo sanacijo posledic nesreč. Slovenija se zgleduje po principu dodeljevanja pomoči iz evropskega solidarnostnega sklada, ki prav tako predvideva predplačila v primerih odobrene pomoči.

Prisotni so se strinjali, da bo dolgoročno potrebno pripraviti in uveljaviti sistemske spremembe zakona, ki bodo omogočale bolj diverzificirano obravnavo tako škodnih dogodkov z vidika stopnje prizadetosti posameznih območjih kot tudi dodeljevanja sredstev državnega proračuna. Občine bodo kot ključen deležnik vključene v pripravo predloga sprememb zakona, s katerim bodo okrepljene aktivnosti blaženja podnebnih sprememb, glavnega povzročitelja ekstremnih vremenskih pojavov.

ZAKONODAJA

Osnutek nove Ocene ogroženosti RS zaradi požarov v naravnem okolju in na prostem 2/3

Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje (URSZR) je pripravila Oceno ogroženosti Republike Slovenije zaradi požarov v naravnem okolju in na prostem, verzijo 3.0. Najpomembnejše spremembe v oceni glede na Državno oceno ogroženosti zaradi požarov v naravnem okolju iz leta 2015, verzija 2.0, so naslednje:

  • spremenjen je naziv ocene;
  • izgled prve strani ocene je harmoniziran z ostalimi ocenami ogroženosti,
  • prenovljena in razširjena je vsebina, ki se nanaša na vire nevarnosti in na požare v naravnem okolju kot pojav;
  • več je statističnih podatkov o požarih v naravnem okolju in na prostem;
  • dodani so opisi največjih in nekaterih specifičnih požarov v naravnem okolju in na prostem po letu 1992;
  • za potrebe prikaza ogroženosti občin in regij (izpostav URSZR) so pripravljeni novi podatki o prebivalcih in gostoti poseljenosti, sam prikaz ogroženosti pa harmoniziran z drugimi novejšimi ocenami ogroženosti na državni ravni, ki jih je pripravila URSZR; uradno je podana ocena ogroženosti tudi za občino Ankaran;
  • večja pozornost je namenjena tudi požarom v naravnem okolju v povezavi z že prisotnimi in bodočimi podnebnimi spremembami;
  • razširjeno je poglavje s predlogi preventivnih in drugih ukrepov na področju obvladovanja tveganja požarov v naravnem okolju in samih požarov v naravnem okolju kot nesreče;
  • dodan je seznam kratic in krajšav;
  • ažuriran je seznam virov.

Celotno besedilo osnutka najdete TUKAJ.

Morebitne predloge in dopolnitve v obliki »sledi spremembam« nam lahko posredujete najpozneje do 8. avgusta 2023 na naslov miha.mohor@skupnostobcin.si.

 

 

V usklajevanje prejeli dopolnjeni predlog Zakona o javnih uslužbencih 2/4

Obveščamo vas, da smo s strani MJU v usklajevanje prejeli predlog Zakona o javnih uslužbencih. Predlog je dostopen na povezavi TUKAJ.

Predlog je dopolnjena verzija že obravnavanega predloga iz junija 2023 na katerega smo že dali pripombe, ki jih lahko preberete TUKAJ. V aktualni verziji predloga so upoštevane naše pripombe glede 26., 62. in 95. člena, v skladu z dogovorom med MJU in sindikati pa so iz novega predloga izpuščene določbe o letnem dopustu.

Vaše morebitne dodatne pripombe in predloge nam na obrazcu (POVEZAVA DO OBRAZCA) prosimo posredujete do srede, 16. 8. 2023 na naslov  neza.jager@skupnostobcin.si.

Predlog Uredbe o varnostni dokumentaciji in minimalnih varnostnih ukrepih povezanih subjektov 2/5

Urad Vlade Republike Slovenije za informacijsko varnost je pripravil Predlog Uredbe o varnostni dokumentaciji in minimalnih varnostnih ukrepih povezanih subjektov.

Sprejet je bil Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o informacijski varnosti (ZInfV-B), ki je uvedel novo kategorijo zavezancev, ki so tudi državni organi, organi lokalnih skupnosti, javne agencije in nosilci javnih pooblastil ter drugi subjekti, ki niso organi državne uprave (povezani subjekti).

Nadalje ZInfV sedaj že na zakonski ravni ureja nadzor in sankcije za kršitve tudi še za omenjene zavezance (povezane subjekte).

Sicer bi morali povezani subjekti že sedaj izpolnjevati pogoje določene iz Uredbe o informacijski varnosti v državni upravi, ki je bistveno bolj obširna od predloga uredbe, zato prilagoditev predlagani uredbi za njih ne bi smela povzročiti težav, osnovne obveznosti povezanih subjektov je ob tem predvidel že ZInfV-B, predlog uredbe jih le podrobneje ureja.

Besedilo predloga Uredbe o varnostni dokumentaciji in minimalnih varnostnih ukrepih povezanih subjektov se nahaja na tej povezavi.

Predloge in pripombe lahko do vključno 16. avgusta 2023 posredujete na naslov karmen.stumberger@skupnostobcin.si.

Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku 2/6

Obveščamo vas, da je Ministrstvo za javno upravo pripravilo osnutek Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izobrazbi in strokovnem izpitu za vodenje in odločanje v upravnem postopku. Osnutek pošiljamo TUKAJ.

S predlogom se spreminja ali dopolnjuje obstoječo ureditev v zvezi s postopkom opravljanja strokovnega izpita, nekaterimi obveznostmi članov izpitne komisije do kandidatov, imenovanjem in razrešitvijo članov izpitne komisije.

Vaše mnenje o osnutku lahko pošljete do četrtka, 17. 8. 2023 na naslov info@skupnostobcin.si.

Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kolektivnih tožbah – ponovno strokovno usklajevanje 2/7

Skupnost občin Slovenije je v ponovno strokovno usklajevanje prejela Predlog Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o kolektivnih tožbah.

Ministrstvo za pravosodje je na podlagi stališč in pripomb, ki jih je prejelo v okviru dosedanjega strokovnega in predhodnega medresorskega usklajevanja, pripravilo dopolnjen osnutek predloga zakona.

Predlog zakona in pojasnilo glede dopolnitev oz sprememb predloga najdete na sledečih povezavah:

Vaše predloge in pripombe nam lahko posredujete do petka, 18. 8. 2023 na naslov ursa.rupar@skupnostobcin.si.

Uredba o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja 2/8

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je v javno obravnavo poslalo osnutek Uredbe o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja.

Osnutek uredbe je pripravljen na podlagi 201. člena Zakona o elektronskih komunikacijah.

Osnutek uredbe določa obveznosti v zvezi z vzpostavitvijo in zagotavljanjem sistema javnega obveščanja in alarmiranja s posredovanjem opozorilnih obvestil, način financiranja sistema in tehnične zahteve za njegovo delovanje. Pri tem so določene zahteve glede delovanja sistema, obveznosti operaterjev, tehnične in varnostne zahteve, naloge organa, financiranje sistema iz državnega proračuna in prekrškovne določbe v primeru kršitev določb te uredbe.

Besedilo osnutka Uredbe o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja se nahaja na tej povezavi.

Predloge in pripombe lahko do vključno 24. avgusta 2023 posredujete na naslov karmen.stumberger@skupnostobcin.si.

Zbiranje predlogov za spremembo ali dopolnitev Zakona o upravnih taksah 2/9

Ministrstvo za javno upravo je prejelo predlog za spremembo Zakona o upravnih taksah oziroma Tarifne priloge na področju varstva okolja. Ker Zakon o upravnih taksah ureja taksno obveznost na vseh upravnih področjih, prosijo, da sporočite morebitne predloge za spremembo oziroma dopolnitev zakona ali Tarifne priloge na področjih iz vaše pristojnosti. Iz vašega predloga naj  jasno izhaja ali je na vašem področju potrebno spreminjati zakon ali tarifno prilogo.

V kolikor boste spremembo Zakona o upravnih taksah iz vaše pristojnosti predlagali, prosimo, da obrazložitev predloga spremembe vsebinsko dopolnite tako, da bo le-ta vseboval vse obvezne sestavine, ki jih mora imeti predlog zakona in jih določa Priloga 3 Navodila za izvajanje Poslovnika Vlade Republike Slovenije št. 10 (povezava): oceno trenutnega stanja in razlogi za spremembo; cilje, načela in poglavitne rešitve; oceno finančnih posledic; prikaz ureditve v drugih pravnih sistemih; presoja posledic, navedbo predstavnikov, ki bodo sodelovali pri delo državnega zbora in obrazložitev razlogov za spremembo (zvišanje oziroma znižanje upravne takse za konkretno vlogo, dovoljenje ali drugo dejanje).

Celovito obrazložene predloge sprememb nam posredujte najkasneje do petka, 25.8.2023 na naslov info@skupnostobcin.si, saj bomo zbrane posredovali na ministrstvo.

POVPRAŠEVANJA

Vrednotenje vlog za razpise na področju ljubiteljskih kulturnih dejavnosti 3/1

Na Skupnosti občin Slovenije se je obrnila občina članica s prošnjo za povpraševanje na področju kulture. Občina članica vsakoletno nameni sofinancerska sredstva za ljubiteljske kulturne dejavnosti. V pravilniku za dodeljevanje sredstev imajo navedeno, da se pri točkovanju (vrednotenju) upoštevajo predvidene dejavnosti za tekoče leto. Torej morajo društva ob prijavi dodati podatke npr. katere nastope, prireditve in podobne dejavnosti bodo pripravila in izvedla v tekočem letu. Prejeli pa so predlog, da bi se pri vrednotenju upoštevale realizirane dejavnosti v preteklem letu in ne več predvidene dejavnosti za tekoče leto. Občino članico je zanimalo, kako imate to v pravilnikih urejene druge občine. Zbir odgovorov je dostopen tukaj.

Cena šolskega prevoza 3/2

Skupnost občin Slovenije se na prošnjo občine članice obrača na vas z vprašanjem glede cene šolskega prevoza. In sicer prosimo za informacijo o ceni šolskega prevoza na kilometer za avtobus, minibus oz. kombi in od kdaj cena velja.

Vaše odgovore posredujete v izpolnjeni tabeli, ki jo najdete TUKAJ.

Odgovore bi potrebovali do petka, 11. 8. 2023 na naslov ursa.rupar@skupnostobcin.si.

Tržna dejavnost prodaje obrokov zaposlenim in zunanjim uporabnikom 3/3

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnila občina članica s prošnjo za podporo pri oblikovanju stališča in zbiranja prakse posameznih občin oziroma javnih zavodov, katerih ustanoviteljice so, glede opravljanja tržne dejavnosti prodaje obrokov zaposlenim in zunanjim uporabnikom.

Občino zanima tudi na kakšen način ste določili podrobnejše pogoje oziroma cenike ter konkretni zneski za cene obrokov, število prodanih obrokov v l. 2022, datum zadnje spremembe cenika in datum predhodnika sedanjega cenika, letna količina odpadkov, strošek odvoza le-teh. Več v priloženi tabeli, kamor prosimo, da vpišejo podatke za posamezni zavod – TABELA.

Prosimo za sodelovanje. Vaše odgovore, ki jih posredujete v izpolnjeni tabeli, posredujete najkasneje do petka, 18. 8. 2023 na naslov ursa.rupar@skupnostobcin.si.

Zbiranje najboljših rešitev občin za potrebe dogodkov SOS v jesenskem delu leta 2023 - PODALJŠAN ROK do 31. 8. 2023 3/4

Skupnost občin Slovenije pripravlja jeseni 2023 več dogodkov, na katerih bi želeli predstaviti dobre rešitve občin iz različnih področij organiziranja in delovanja.

Verjamemo, da se lahko veliko naučimo iz izkušenj drugih kot tudi to, da lahko pretekle izkušnje vedno znova povežemo s svežim znanjem. Skozi večje poznavanje rešitev/modelov, ki jih je nekdo drug že izpeljal in preizkusil je namreč lažje razmišljati, snovati in razvijati ideje razvoja in organiziranja lastne občine.

Zato vabimo vas občine, da z nami delite svoje rešitve s spodaj navedenih področij, ki bi jih lahko uveljavljale tudi druge občine:

  • Upravljanje s finančnim in stvarnim premoženjem občine/med drugim tudi upravljanje z dolgom, rešitve in spremembe na področju nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, komunalnega prispevka in drugih lastnih virov občin in vse drugo/.
  • Optimizacija in zmanjševanje stroškov delovanja občin /reorganizacije občinskih uprav, združevanje zavodov in vse druge rešitve/.
  • Modeli in ukrepi za pridobivanje kadrov za potrebe delovanja občin in zagotavljanja ključnih storitev občin /npr. IT strokovnjaki, zdravniki, drugi,…/.
  • Modeli in rešitve za ohranjanje poseljenosti občine /dodatne spodbude ali oprostitve za občanke in občane, dodatne storitve in druge ugodnosti,…/.
  • Modeli in rešitve spodbujanja energetske samopreskrbe občin in njihovih občank in občanov/ modeli postavitev fotovoltaičnih (sončnih) elektrarn, skupnostne sončne elektrarne, javno-zasebno partnerstvo; drugi zeleni viri energije/.
  • Modeli in rešitve zmanjšanja energetske potrošnje.
  • Urejanje in upravljanje javnih prostorov in površin, zelenih površin, varovalnih oz. mestnih gozdov, sanacij/renaturacij vodotokov, toplotnih otokov, večnamenska raba površin ali drugih primerov načrtovanja infrastrukture in gradnje objektov ob upoštevanju trajnostnih pravil.

Ker si želimo zbrati čim več dobrih rešitev iz zgoraj navedenih področij, vas prosimo za aktivno sodelovanje, to je delitev vaših izkušenj in rešitev. Na ta način bomo lahko skupaj vplivali še na večjo prepoznavnost in uspešnost občin širom Slovenije, na drugi strani pa občinam, ki na kakšnem področju šele stopajo na pot, zmanjšali nepotrebne korake ter količino dela in truda pri sami izvedbi.

Kot dodatek k pozivu dodajamo obrazec z navodili, ki nakazuje na kakšen način lahko z nami delite svoje najboljše rešitve.

Prosimo, da nam izpolnjene obrazce posredujete najkasneje do 31. 8. 2023 do 12.00 ure na naslov: info@skupnostobcin.si. Izbrane dobre prakse bomo z veseljem predstavili udeleženkam in udeležencem dogodkov.

Predstavite nam dobre prakse vezane na načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne aktivnosti prebivalcev v vaši občini 3/5

Skupnost občin Slovenije znova naslavlja občine in sicer v drugem koraku razpisa skupaj z Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije (nosilcem programa Ven za zdravje 3), Inštitutom za zdravje in okolje, Nacionalno koordinacijo zdravih mest (NIJZ) in Zavodom za izobraževanje in inkluzijo ODTIZ.

V drugem koraku razpisa namreč zbiramo dobre prakse za Zbirnik Ven za zdravje 3, ki se nanašajo na načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne aktivnosti prebivalcev. Daljši vprašalnik “Predstavite nam dobre prakse v vaši občini!” je namenjen predstavitvi posamezne dobre prakse. Poslan je bil občinam, ki so se odzvale in ocenile prisotnost tovrstnih dobrih praks v njihovem okolju.

K izpolnjevanju vprašalnika vabimo tudi vse druge občine, ki želijo predstaviti svoje dobre prakse, svetujemo pa, da v prvem koraku izpolnijo prvi, kratki vprašalnik “Ali ima moja občina dobro prakso”, s katerim lahko hitro preverite ali imate prakse spodbujanja telesne dejavnosti prebivalstva in se nato v drugem koraku posvetijo izpolnjevanju vprašalnika “Predstavite nam dobre prakse v vaši občini!”.

Rok za zbiranje dobrih praks je podaljšan do 30. septembra 2023. Veseli bomo, če se boste odzvali razpisu v čim večjem številu. Posamezni primeri dobrih praks bodo sproti objavljeni na tej spletni strani tukaj.

 

 

Anketa o pobratenjih 3/6

Skupnost občin Slovenije je članica Sveta evropskih občin in regij (CEMR), ki zastopa interese in zagovarja lokalne in regionalne oblasti v 40 evropskih državah.

S svojo dolgoletno zavezanostjo spodbujanju mednarodnih odnosov in razvoja skupnosti je CEMR v zadnjih 70. letih igral pomembno vlogo pri podpiranju in zagovarjanju pobratenja med evropskimi občinami in regijami.

CEMR je pripravil raziskavo o twinningu / pobratenju, katere namen je zbrati vpoglede in perspektive o pobratenju, ki vključuje formalna partnerstva med mesti iz različnih držav ali regij.

S to raziskavo, naslovljeno na lokalne in regionalne oblasti v Evropi, želi CEMR zbrati vpoglede, ki mu bodo pomagali oceniti trenutno stanje pobud za pobratenje, razumeti njihove prednosti in izzive ter oblikovati prihodnje politike in podporne vire.

Anketa bo odprta do 8. septembra 2023. Povezava do ankete je dostopna TUKAJ.

Na voljo je samodejni prevod tako, da izberete želeni jezik v spustnem meniju na zgornji desni strani strani.

Za vsa vprašanja v zvezi s študijo, njihovo politiko zasebnosti/spoštovanjem GDPR pri zbiranju in prikazovanju podatkov ali karkoli drugega je na voljo martin.revault@ccre-cemr.org.

DOGODKI SOS

12.9. / PISNA JEZIKOVNA ODLIČNOST V JAVNI UPRAVI 4/1

Skupnost občin Slovenije vas vabi na izobraževanje z naslovom PISNA JEZIKOVNA ODLIČNOST V JAVNI UPRAVI, ki bo potekalo 12. 9. 2023 od 9.30 ure dalje preko spletnega kanala Zoom.

Izobraževanje z elementi delavnice, ki ga bo izvedla Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem, ki se pri svojem delu srečujete s pisno komunikacijo znotraj ali zunaj upravne službe, oziroma ustvarjate krajša in daljša pisna sporočila za različne naslovnike v javni upravi.

Obnovili bomo znanje o splošnih značilnostih pisnega sporočanja, poznavanje pravopisnih in slovničnih značilnosti (velika in mala začetnica, ločila, pisanje skupaj/narazen/z vezajem, datumi, kratična poimenovanja …), se pogovorili o jezikovnem bontonu (nagovarjanje, vikanje/tikanje, podpisi, žigosanje …), o najpogostejših jezikovnih zadregah in netiketi (bonton in pravila v elektronskem komuniciranju).

Izobraževalno druženje je zasnovano kot kombinacija teorije in prakse. Teoretičnim razlagam sledijo razlage s primeri in vaje.

Cilji izobraževanja:

  • osvežiti in utrditi poznavanje jezikovnih pravil (pravopisna in slovnična), s katerimi lahko pravilno in prepričljivo napišemo različne besedilne vrste v javni upravi;
  • seznaniti se z jezikovnimi novostmi;
  • spoznati pravila jezikovnega bontona in
  • spoznati pravila netikete (pisanje elektronskih sporočil).

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo. Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov in vaje.

Vabilo za tiskanje.

25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ 4/2

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije vabi na izobraževanje z naslovom UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ, ki bo potekalo preko spletnega kanala Zoom, 25. 9.  2023 med 9.00 in 12.15

Na izobraževanju boste pridobili vpogled v temo korporacijskega upravljanja, govorili bomo o tem zakaj je pomembno, seznanili se boste z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki smo ga pripravili skupaj z Združenjem nadzornikov Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije.

Izobraževanje predstavlja uvod v program izobraževanja »Korporacijsko upravljanje občinskih podjetij« in je komplementarno »Izobraževanju za nadzornike« za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem Združenja nadzornikov Slovenije s področja upravljanja družb.

Posvet je namenjen članom nadzornih svetov in upravnih odborov družb s kapitalsko naložbo lokalnih skupnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji, vezanimi na to temo.

Predviden program izobraževanja:

9.00 – 12.15 (odmor 15 min)

NA SPLOŠNO O KORPORACIJSKEM UPRAVLJANJU

– Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?

– Pomen in uporaba kodeksov – princip ‘spoštuj ali pojasni’, izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja

OKVIR UPRAVLJANJA IN RAZMERJA MED DRUŽBO IN DRUŽBENIKI

– Akt o ustanovitvi, Odnosi z deležniki, Strateški cilji družbe, Skupščina.

ORGANI VODENJA IN NADZORA TER LOJALNOST DRUŽBI

– Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami

– Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov

– Organ nadzora in organ vodenja

O predavatelju:

Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS. Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU, kasneje pa predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. Je imetnik Certifikata ZNS in kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta, leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.

Vabilo s programom

19.10. - 20.10. / RAZVOJNI DNEVI OBČIN 4/3

Veseli nas, da vas lahko v imenu Skupnosti občin Slovenije tudi uradno povabimo k udeležbi na Razvojnih dnevih občin.

Izjemni dogodek, ki bo letos prvič potekal v četrtek in petek, 19. in 20. oktobra 2023 v prelepem okolju Term Thermana Laško, je namenjen krepitvi sodelovanja in izobraževanju za sodobne občine.

Razvojni dnevi občin bodo posebna priložnost za županje, župane, podžupanje, podžupane ter direktorice in direktorje občinskih uprav, da se povežete, izobražujete in se odzovete na izzive, s katerimi se soočajo razvojno naravnane občine. Dogodek bo trajal dva dni in bo vključeval zanimive teme, ki se nanašajo na vodenje in delovanje občin.

Med glavnimi temami bomo s pomočjo strokovnjakov in praktičnih izkušenj, ki jih bodo delili z nami županje in župani, osvetlili izzive ukrepanja ob naravnih in drugih nesrečah, poglobili se bomo v vprašanja delovanja občin v luči demografskih, globalizacijskih in okoljskih sprememb ter skupaj raziskali možnosti in strategije za učinkovito upravljanje in prilagajanje tem spremembam. Poseben poudarek pa bo tudi na trendih digitalnega razvoja lokalne skupnosti do leta 2030.

Z velikim zadovoljstvom vam sporočamo, da bodo dogodek počastili ministra Uroš Brežan in dr. Aleksander Jevšek ter ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, ki bodo dogodku prispevali svoje dragoceno znanje in izkušnje.

Poleg bogatega strokovnega programa, ki se bo pričel 19. 10. 2023 ob 12.30 uri, vam bo na voljo tudi prijeten večerni program, ki vključuje slavnostno večerjo, v zabavnem delu pa bodo z nami Norton Rock band, ki bodo poskrbeli za sproščeno in veselo vzdušje.

S strokovnim programom bomo nadaljevali naslednje jutro ob 9.00 uri, zato vam predlagamo, da izkoristite možnost prenočitve v hotelu, tako da boste lahko zanimiv in izmenjave izkušenj poln program dogodka v celoti izkoristili.

Za vas smo preliminarno rezervirali 30 sob po ceni 122,50 € za nočitev z zajtrkom v enoposteljni sobi. Nočitev z zajtrkom v dvoposteljni sobi znaša 98,00 € po osebi. V kolikor si boste sobo delili z osebo, ki se bo prav tako udeležila Razvojnih dnevov občin, je cena nočitve z zajtrkom za 2. osebo ista (98,00 €). Če si boste sobo delili s spremljevalko/spremljevalcem (svojci), je cena nočitve z zajtrkom 75,00 € (ali 79,00 € za polpenzion) in vključuje vstop v bazene in druge ugodnosti.

Predlagamo vam, da sobe čim prej rezervirate, da ne poidejo. Rezervacijo sob lahko opravite spletno (tukaj – REZERVIRAJ )  ali preko službe za rezervacijo na telefonski številki 03 423 2100 oz. info@thermana.si.

Kmalu vam bomo posredovali dodatne informacije o programu in predavateljih.

Vabilo za tiskanje

9.11. / Letna konferenca “Soočimo se z diskriminacijo” 4/4

Veseli nas, da vas lahko povabimo na konferenco »Soočimo se z diskriminacijo«, ki bo potekala 9. 11. 2023 v Ljubljani na Akademiji za gledališče, radio, film, in televizijo na Aškerčevi 5. Dogodek se bo začel ob 9.30 uri.

Dogodek, ki ga organiziramo partnerji projekta Soočimo se z diskriminacijo (Zagovornik načela enakosti, Fundacija Prizma, Akademija za gledališče, radio, film, in televizijo ter Skupnost občin Slovenije), je namenjen vsem županjam, županom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav ter predstavnikom javne uprave, vključno z zaposlenimi  upravnih enot, centrov za socialno delo in drugih institucij.

Naša skupna vizija je ustvariti družbo, v kateri so enakopravnost, spoštovanje in strpnost temeljne vrednote. S konferenco želimo k temu prispevati, zato se bomo v sklopu programa posvetili problematiki diskriminacije in skupaj raziskali možnosti za njeno preprečevanje in odpravo.

V ta namen bomo z zagovornikom načela enakosti Miho Lobnikom govorili o tem, kaj diskriminacija je in kaj ni, svoje izkušnje z diskriminacijo bodo z nami delili posamezniki, ki so jo občutili na lastni koži, nato pa se bomo na županskem omizju posvetili aktualnim izzivom, s katerimi se soočamo v boju proti diskriminaciji, ter raziskali, kako lahko s skupnimi močmi oblikujemo bolj vključujoče in strpne skupnosti.

Poleg strokovnih vsebin bo na konferenci tudi priložnost za mreženje in povezovanje z drugimi predstavniki javne uprave. Konferenca »Soočimo se z diskriminacijo« bo ponudila odlično priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in dobrih praks tudi med vami, spoštovane županje, župani, direktorice, direktorji in ostalo javno upravo.

V sodelovanju s študentkami in študenti AGRFT bo po strokovnem delu konference premierno prestavljena tudi gledališka predstava na temo diskriminacije, ki bo poglobila naše razumevanje te problematike in nas nagovorila na čustveni ravni.

O natančnem programu dogodka vas bomo obvestili v kratkem.

Vabimo vas, da si mesto na konferenci zagotovite že danes in se prijavite s spletno prijavnico spodaj.

Vabilo za tiskanje

 

DOGODKI DRUGIH

7. 9. / Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu 5/1

Vabljeni, da se pridružite na posvetu Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu, ki bo potekal 7. septembra v Ljubljani. Izvedeli boste vse o možnostih sodelovanja v obeh programih in slišali izkušnje vabljenih gostov, ki so v programih že sodelovali. Del dogodka bo namenjen razpravi o potrebah občin, ki jih bodo skušali povezati s ponudbo obeh programov.
Več informacij najdete v TUKAJ (Program bo objavljen avgusta). Do same prijave dostopate tukaj
Dogodek soorganizirata Ministrstvo za naravne vire in prostor in IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru aktivnosti nacionalnih točk programov ESPON in URBACT.

14.9. / Sprememba uredbe o mejnih vrednostnih svetlobnega onesnaževanja okolja 5/2

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje, organizira dne 14.9. ob 9.uri v veliki sejni sobi na Vojkovi 1a v Ljubljani javni posvet na temo spremembe Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Posvet bo organiziran v dveh delih. V prvem delu bodo predstavljeni dosedanji dosežki glede ureditve področja svetlobnega onesnaževanja in aktivnosti, ki jih ministrstvo izvaja v smeri spremembe obstoječe zakonodaje. Drugi del bo organiziran v obliki okrogle mize, kjer bo možna izmenjava mnenj in predlogov. Govorniki na okrogli mizi bodo znani naknadno.
Zainteresirano javnost prav tako vabijo, da predstavi tudi svoje prispevke. Če želite predstaviti svoj pogled na urejanje te problematike, se lahko prijavite najkasneje do 30. 8. 2023 na gp.mope@gov.si, s pripisom Prijava na posvet o svetlobnem onesnaženju. Prijavi priložite krajši povzetek predstavitve (vaši podatki oziroma podatki organizacije, ki jo zastopate in največ 500 znakov besedila). Prispevki na posvetu so omejeni na maksimalno 15 min. Za prijavo na javni posvet in za dodatne informacije se lahko obrnete na Marjeto Zupančič, 01478 7661

21.9. / Konferenca Trajnostna energija lokalno 023 5/3

9. BORZENOVA KONFERENCA: TRAJNOSTNA ENERGIJA LOKALNO 023 – Aktivno vključevanje občanov v zeleni prehod
bo potekala v četrtek, 21. septembra od 9.00 do 15.00 ure v Kongresni dvorani – BTC, Ljubljana.

Vsebinski poudarki: lokalni izzivi učinkovitega upravljanja z energijo, investicije v obnovljive vire energije, samooskrba ter aktivna vloga občanov v času priložnosti pospeševanja zelenega prehoda.

Program konference vam je na voljo TUKAJ.

Število mest je omejeno, zato je brezplačna prijava obvezna. Več informacij na 031 717 599 ali  konferenca@trajnostnaenergija.si.

11.10. / Konferenca za tretji razpis 5G za pametne skupnosti 5/4

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnilo Ministrstvo za digitalno preobrazbo z namenom seznanitve občin s podporno plaftormo 5GSC in razpisov, ki jih ta platforma pripravlja v sodelovanju s Programom CEF in omogoča občinam povračilo stroškov za 5G infrastrukturo do 75 %.

Sporočamo vam, da je Evropska komisija napovedala tretji razpis, ki bo objavljen oktobra letos. Informacije bodo predstavili 11. oktobra na konferenci v Bruslju. Na dogodku v Bruslju bodo potekale tudi praktične delavnice za pripravo prijave na razpis. Kratko novico o konferenci so objavili na spletni strani ministrstva, za več informacij in prijavo vas usmerjamo na spletno stran dogodka (v angleščini).

13.-15.11. / Vabilo na politični forum mladih 5/5

Politični forum mladih je namenjen mladim po vsej Evropi, ki so stari med 18 in 30 let in bi jih zanimalo sodelovati in bi lahko pomembno prispevali k razpravi med tridnevnim srečanjem v Rotterdamu na Nizozemskem.

Dogodek »Mladi in družbena vključenost v mestih« bo potekal od 13. do 15. novembra 2023 in bo združil 120 politikov, verskih predstavnikov, mladinskih delegatov, voditeljev civilne družbe in strokovnjakov.

Organizator bo povrnil vse stroške, povezane s sodelovanjem. Forum se bo osredotočil na upravljanje raznolikosti in družbeno povezanost v občinah in mestih, s posebnim poudarkom na mladih, vključno z družbeno vključenostjo mladih migrantov in beguncev, skozi prizmo medverskega in medkulturnega dialoga.

V primeru interesa za sodelovanje vas vabijo, da se prijavite do 31. avgusta 2023 na povezavi TUKAJ.

Za vsa vprašanja se obrnite na europe@kaiciid.org.

AKTUALNI RAZPISI

Javni poziv za sofinanciranje projektov LIFE 6/1

Predmet javnega poziva je sofinanciranje standardnih projektov ukrepov (Standard Action Projects, SAP), ki bodo odobreni v okviru podprograma Narava in biotska raznovrstnost (LIFE-2023-SAP-NAT-NATURE — Nature and Biodiversity) na razpisu Evropske komisije za leto 2023.

Več informacij si lahko preberete TUKAJ.

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport bo podprlo 58 investicij v javno turistično infrastrukturo 6/3

Javni razpis za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo ter naravne znamenitosti v turističnih destinacijah je naletel na izjemno zanimanje in odziv slovenskih turističnih ponudnikov. Z današnjim dnem je Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport prijaviteljem odposlalo 58 pozitivnih sklepov o podpori. Sredstva na razpisu so v celoti razdeljena, zato drugega roka odpiranja vlog ne bo.

Več si lahko preberete TUKAJ.

Sprememba Javnega razpisa za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah 6/4

V Uradnem listu RS št. 79/2023 je bila objavljena sprememba Javnega razpisa za sofinanciranje vlaganj v javno in skupno turistično infrastrukturo in naravne znamenitosti v turističnih destinacijah. Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je povečalo predvideno višino sredstev, s katerimi bo podprlo investicije v turistično infrastrukturo. Prvotno je ministrstvo razpisalo 10 milijonov evrov sredstev iz Sklada za okrevanje in odpornost, s spremembo pa ministrstvo dodaja še 5,5 milijona evrov lastnih sredstev.

Sprememba javnega razpisa je objavljena TUKAJ.

VLADA RS

118. in 119. dopisna seja 7/1

Vlada odločila o povrnitvi stroškov intervencij ob neurjih 91 občinam

Vlada RS je sprejela sklep, v katerem ugotavlja, da je 12. in 13. julija 2023 prišlo do naravne nesreče (močnih neurij z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo in poplavljanjem hudournikov) večjega obsega skoraj na celotnem območju Republike Slovenije, občine na prizadetem območju pa so izčrpale sredstva občinskih proračunov, namenjenih za zagotavljanje osnovnih pogojev za življenje ter odpravljanje posledic naravnih in drugih nesreč v skladu z dvanajsto alinejo drugega odstavka 37. člena Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Vlada je odločila, da se 91 občinam povrnejo upravičeni stroški intervencij. Ministrstvu za obrambo oziroma Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje se iz splošne proračunske rezervacije zagotovijo sredstva v višini 2.391.191,87 evra za pokritje intervencijskih stroškov občinam.

Vlada je tudi odločila, da se gasilskim enotam, ki so sodelovale pri izvajanju intervencijskih dejavnostih v prizadetih občinah, v katerih ne izvajajo javne gasilske službe, povrnejo upravičeni stroški intervencij. Sredstva se zagotovijo iz splošne proračunske rezervacije v višini 40.883,44 evra.

Ministrstvu za obrambo oziroma Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje je vlada naložila, da na podlagi podanih zahtevkov prizadetih občin izplača povračilo stroškov intervencije občinam, ki jih izkažejo z verodostojnimi listinami, vendar ne več, kot je ocenjena vrednost za posamezno občino. Ministrstvo za obrambo oziroma Uprava Republike Slovenije za zaščito in reševanje bo gasilskim enotam zagotovila sredstva na podlagi razdelilnika, ki ga posredujejo občine, v katerih so gasilske enote sodelovale v intervenciji, pri čemer skupni znesek ne sme presegati ocenjene vrednosti.

Vlada Republike Slovenije je odločila, da se pravice porabe za zagotovitev omenjenih sredstev v višini 2.432.0753,31 evra zagotovijo iz sredstev splošne proračunske rezervacije.

Vlada Republike Slovenije bo v skladu s 36. in 93. členom Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami posameznim občinam namenila do 2.391.191,87 evra pomoči za pokritje intervencijskih stroškov lokalnih skupnosti hkrati pa bo sredstva namenila tudi gasilskim enotam, ki so sodelovale pri izvajanju intervencijskih dejavnostih v drugih lokalnih skupnostih, v katerih ne izvajajo javne gasilske službe v višini 40.883,44 evra. 116.a člen Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami  namreč določa, da se stroški društva in nevladne organizacije, ki opravlja naloge zaščite, reševanja in pomoči, nastali med intervencijo, ki je bila izvedena na podlagi državnega načrta zaščite in reševanja oziroma na podlagi odločitve poveljnika Civilne zaščite Republike Slovenije krijejo iz proračuna republike Slovenije. Poveljnik Civilne zaščite Republike Slovenije je, ob upoštevanju obsega naravne nesreče, odločil, da se pri intervenciji uporabijo tudi gasilske enote drugih občin in regij, zato se tem enotam tudi povrnejo navedeni stroški.

Vlada za povračilo stroškov občinam zaradi neurij namenila skoraj 2,5 milijona evrov

Vlada je za operativno delovanje Uprave za zaščito in reševanje namenila skoraj 2,5 milijona evrov iz splošne proračunske rezervacije. Sredstva splošne proračunske rezervacije v višini skoraj 2,5 milijona evrov bodo namenjena za povračilo stroškov občinam ob neurjih. Uprava za zaščito in reševanje je na podlagi podatkov lokalnih skupnosti pripravila pregled ocenjenih intervencijskih stroškov, in sicer posebej oceno stroškov intervencije v skupaj 91 občinah in skupno oceno intervencijskih stroškov gasilskih enot, ki so sodelovale pri izvajanju intervencijskih dejavnosti v drugih lokalnih skupnostih, v katerih ne izvajajo javne gasilske službe.

Zagotovitev sredstev za nujno pomoč prizadetim v močnih neurjih med 12. julijem in 2. avgustom 2023

Vlada RS je na današnji seji odločila, da se kot interventni ukrep za zagotovitev osnovnih življenjskih pogojev za zavarovanje zdravja in življenja ljudi, preprečitev nadaljnje škode in zagotovitev drugih osnovnih pogojev za življenje prizadetih v močnih neurjih z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo in poplavljanjem hudournikov v času od 12. julija do 2. avgusta 2023, prek Ministrstva za obrambo oziroma Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje, zagotovijo sredstva za sofinanciranje nabave najnujnejših sredstev in izvedbo najnujnejših sanacijskih del na stanovanjskih objektih Rdečemu križu Slovenije v višini 500.000 evrov, Slovenski Karitas v višini 500.000 evrov ter Evangeličanski humanitarni organizaciji Podpornica v višini 100.000 evrov, ki bodo prizadetim pomoč dodeljevali v sodelovanju z občinami.

Vir: Vlada RS, al

© Moralne avtorske pravice ima Skupnost občin Slovenije. Noben del tega gradiva se ne sme reproducirati ali kopirati v karšnikoli obliki: grafično elektronsko ali mehanično, kar vklučuje (ne da bi bilo omejeno) fotokopiranje, snemanje, skeniranje ali katerekoli druge oblike reproduciranja brez pisnega dovoljenja Skupnosti občin Slovenije. Reprodukcija ali kopiranje je dovoljeno izključno za potrebe Sekretariata Skupnsti občin Slovenije ali občin članic SOS.