Oškodovane občine so prejele sklep Uprave RS za zaščito in reševanje, s katerim jim je bil naložen popis škode na infrastrukturi v nedavnih poplavah. Občine morajo do 1. septembra prvo oceno nastale škode na javni infrastrukturi popisati in sporočiti URSZR (v obliki Excel tabele) do 1. septembra, saj bodo glede na vneseno škodo v skladu z Zakonom o odpravi posledic naravnih nesreč prejele predplačilo v vrednosti do 40% vnešene škode. Rok za popis celotne škode na infrastrukturi in vnos v aplikacijo AJDA je 22.9.2023, do takrat mora biti vnesena vsa nastala škoda na infrastrukturi (tudi na objektih fizičnih oseb). Ker občine do zastavljenih rokov brez dodatne pomoči niso sposobne izpolniti zahtev, vas pozivamo k medsebojni pomoči. Vse občine, ki lahko prizadetim občinam pomagate s strokovnjaki vaših Komisij za popis škode na infrastrukturi, prosimo, da to storite. Na Skupnosti občin Slovenije smo na naši spletni strani pripravili seznam občin, ki so izrazile potrebo po pomoči. Prav tako smo pripravili obrazec, v kolikor pomoč lahko ponudite – TUKAJ. V kolikor prizadetim občinam lahko pomagate, nam pišite na naslov miha.mohor@skupnostobcin.si in povezali vas bomo z občinami, ki pomoč nujno potrebujejo. |
TEDENSKE NOVICE SOS št.32 / 11.8.2023 – 18.8.2023

V PRIHODNJEM TEDNU PRAZNUJETA OBČINSKI PRAZNIK OBČINI ČLANICI ČRNA NA KOROŠKEM IN ŠENTJERNEJ.
Iskrene čestitke!
Sekretariat SOS
NOVICE SOS
- NUJNA POMOČ KOMISIJ ZA POPISOVANJE ŠKOD NA INFRASTRUKTURI
- Zoom videokonferenca za vse občine na temo popisa škode ter stroškov sanacije po poplavah
- Predstavniki Skupnosti občin Slovenije na sestanku z MNVP
- Predstavniki občin ponovno na sestanku s predsednikom Vlade RS
AKTUALNO – POPLAVE 2023
- V pripravi interventna zakona po nedavnih uničujočih poplavah
- Spletni obrazec za nudenje/prejemanje pomoči pri POPISU ŠKODE
- Nadaljnja pojasnila MOPE pri obravnavi določenih tokov odpadkov
- Odpiranje podračunov in oblikovanje sklicev za odpravo posledic naravnih nesreč 2023
- DENARNE DONACIJE OBČINAM, PRIZADETIM V POPLAVAH V AVGUSTU 2023
- Aplikacija www.prijaviskodo.si
- Pomoč “Namizni računalniki za prizadete v poplavah 2023”
- Navodila Agencije- Upravičencem iz prizadetih območij glede izpolnjevanja obveznosti iz odločb o pravici do sredstev
- Vzpostavljeni mobilni timi strokovnjakov za izvajanje psihosocialne pomoči prebivalcem na terenu
DOGODKI SOS
- 12.9. / PISNA JEZIKOVNA ODLIČNOST V JAVNI UPRAVI
- 20.9. / Predstavitev priročnika “Odlok o urejenosti naselij in krajine”
- 25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ
- 19.10. – 20.10. / RAZVOJNI DNEVI OBČIN
- 9.11. / Letna konferenca “Soočimo se z diskriminacijo”
ZAKONODAJA
- Izvedba nujnih javnih naročil v zvezi z naravnimi nesrečami in odpravo škode
- Uredba o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja
- Javna obravnava Pravilnika o študiji izvedljivosti postavitve fotonapetostne naprave
POVPRAŠEVANJA
- Cena šolskega prevoza
- Predstavite nam dobre prakse vezane na načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne aktivnosti prebivalcev v vaši občini
DOGODKI DRUGIH
- 28.8. / Strokovno srečanje: Krepitev možnosti lokalnih oblasti za vključevanje človekovih pravic v vse njihovo delo
- 31.8. / Posvet o javnem naročanju živil in aktualnih prehranskih temah
- 7. 9. / Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu
- 14.9. / Sprememba uredbe o mejnih vrednostnih svetlobnega onesnaževanja okolja
- 19.9. / Uporaba LCC kalkulatorja pri javnem naročanju računalnikov in monitorjev
- 21.9. / Strokovni posvet o trajnostni mobilnosti v okviru Evropskega tedna mobilnosti: SPREMENIMO POTOVALNE NAVADE
- 21.9. / Konferenca Trajnostna energija lokalno 023
- 11.10. / Konferenca za tretji razpis 5G za pametne skupnosti
AKTUALNI RAZPISI
- Drugi razpis za prijave projektov na Zvezo Alpe-Jadran 2023
- MOPE objavili poziv za podajanje predlogov za projekte, ki bi jih podprli s pomočjo Modernizacijskega sklada
- Tematska partnerstva Urbane agenda za EU: Mesta enakosti in Hrana
- Javni razpis za sofinanciranje projektov lokalne in regionalne javne infrastrukture
- Povečanje sredstev finančnega produkta LOKALNO Občine
- Javni razpis za sofinanciranje projektov gospodarskih javnih služb ter razvoja družbene infrastrukture
- Javni poziv za sofinanciranje projektov LIFE
VLADA RS
NOVICE DRUGIH
NOVICE SOS
Zoom videokonferenca za vse občine na temo popisa škode ter stroškov sanacije po poplavah 1/2
Na pobudo predsednika Skupnosti občin Slovenije dr. Vladimirja Prebiliča je bila dne 18. 8. 2023 ob 13.00 uri zoom videokonferenca za vse občine na temo popisa škode ter stroškov sanacije po poplavah v avgustu 2023.
V uvodu je prisotne predsednik Vlade RS dr. Robert Golob pozval, da do 1.9.2023 popišejo škodo na objektih fizičnih oseb, katere hiše niso primerne za bivanje. Prav tako je prizadete občine pozval k identifikaciji zemljišč, ki so blizu komunalne infrastrukture in so primerne za gradnjo nadomestnih hiš. Interventni zakon bo omogočil, da bodo občine na teh zemljiščih lahko spremenile namembnost.
Poveljnik CZ Srečko Šestan je izpostavil, da je prioriteta čiščenje vodotokov, saj se lahko le-tako prepreči dodatna škoda ob naslednjem deževju. Občine je pozval k medsebojni pomoči pri popisovanju škode s strani občinskih Komisij za popisovanje škode ter vnos v sistem AJDA.
Minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer je predstavil osnovne ukrepe, ki bodo vključeni v interventni zakon. Prva prioriteta je zagotovitev in obnova poškodovane infrastrukture (plinovodi, daljnovodi…). Drug ukrep se bo nanašal na prostorsko zakonodajo ter bo omogočil umeščanje parcel za odlaganje mešanih odpadkov v prostor po hitrem postopku (napravine, šoder…). Tretji ukrep pa se nanaša na pomoč ljudem in sicer ljudem, katere hiše so neprimerne za bivanje ne bo potrebno plačevati položnic za električno energijo, ljudje ki pa so utrpeli znatno škodo, pa bodo električno energijo prejeli po simbolični ceni 1€ na megawat.
Minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan je izpostavil trud, da se zagotovi pretočnost vodotokov še pred jesenskim deževjem. Ob tem pa je opozoril na nevarnost, da se s hitrimi in nestrokovnimi posegi v vodotoke lahko povzroči dodatna škoda. V nadaljevanju je tudi na predstavil ukrep v interventnem zakonu, s katerim bodo lahko občine z OPPN-jem spreminjale namemnbnost zemljišč namenjenih nadomestnim gradnjam.
Generalni direktor URZSZ Leon Behin je izpostavil:
- intervencijski stroški občin, ki so nastali v majskih neurjih bodo občinam nakazani do konca naslednjega tedna.
- Vlada RS je sprejela sklep o povračilu intervencijskih stroškov, ki so nastali v neurjih v času od 17. do 25 julija. Občine bodo ta sredstva prejela do 15.9.
- za vse julijske nesreče se ocena intervencijskih stroškov gasilcev izvede samo enkrat preko Gazlske zveze v Slovenije
- zaradi aktivacije državnega načrta, se vsi intervencijski stroški krijejo iz državnega proračuna. Vsi intervencijski stroški občin, bodo povrnjeni v skladu z ustaljeno prakso po zaprtju državnega načrta
- vse stroške gasilskih enot (strošek ljudi in opreme) bo krila država
- pozval občine, da do nasledanjega tedna popisujejo škodo na občinski infrastrukturi, naslednji teden pa bodo občine prejele navodila za popis škode na objektih fizičnih oseb
- pozval je občine, da do 1.9 sporočijo prvo predhodno oceno škode v excel tabeli (ta bo občinam posredovana naslednji teden)
- občine morajo do 22.9 vnesti v aplikaicjo AJDA vso nastalo škodo, ki je nastala na infrastrukturi (javni in zasebni lasti)
- občine je pozval k medsebojni pomoči pri popisovanju škode in pri vnosu v sistem AJDA
Predsednik Skupnosti občin Slovenije dr. Vladimir Prebilič je izpostavil:
- aktivnosti SOS, kot so vzpostavitev skupine na vibru za županje/župane, ki je namenjena hitri komunikaciji in medsebojni pomoči
- SOS je ministrstva, ZAPS ter inžinersko zbornico pozvala k pomoči pri zagotovitvi strokovnjakov za popis škode
- izpostavil potrebo po nagrajevanju strokovnega kadra, ki bo sodeloval v Komisijah za popis škode (občine večinoma strokovanjake najemajo in niso zaposleni v okviru občinske uprave)
Predstavniki Skupnosti občin Slovenije na sestanku z MNVP 1/3
Predstavniki Skupnosti občin Slovenije župan Občine Cerknica Marko Rupar, dr. Primož Banovec in generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar so se udeležili skupnega sestanka na Ministrstvu za naravne vire in prostor med predstavniki MNVP in predstavniki organizacij ZMOS, SOS in ZOS, ki je potekal v petek, 18. avgusta 2023 v prostorih Ministrstva za naravne vire in prostor na Dunajski cesti 48.
Dnevni red sestanka je bil Obravnava pripomb občin na predlog zakona o gospodarskih javnih službah varstva okolja ter Ukrepi sanacije po poplavah.
Pri prvi točki dnevnega reda so predstavniki združenj vztrajali, da pristojno ministrstvo poda odziv na predloge združenj pisno ter opozorili na to, da so predstavniki ministrstva ponovno zavrnili možnost, da na tem sestanku sodelujejo predstavniki Zbornice komunalnega gospodarstva. Združenja so pozvala ministrstvo, da pridobi mnenje protikorupcijske komisije o morebitnih omejitvah pri sodelovanju Zbornice komunalnega gospodarstva.
V nadaljevanju sestanka so predstavniki ministrstva predstavili svoje poglede na predloge združenj v zvezi z zakonom o gospodarskih javnih službah varstva okolja. Sklep sestanka je bil, da bodo predstavniki ministrstva podali združenjem pisne pripombe z rokom, da katerega se bodo lahko združenja opredelila.
Združenja so pod točko 2 ponovno opozorili, da je potrebno organizirati popisne komisije in da je potrebno zagotoviti ustrezen kader ter tudi finančna sredstva za nagrado le-tem. Vsa združenja so tudi opozorila na nujnost določitve kapice za izvajalce sanacije v občinah. Pozvala so ministrstvo, da pripravi izhodišča za nujno sanacijo vodotokov z navodili, kaj naj občine delajo, da ne bodo s svojimi ukrepi ustvarile nove težave. Ministrstvo je pozvalo združenja, da naj podajo predloge, kako procesno učinkovito zagotavljati nadomestne gradnje.
Predstavniki občin ponovno na sestanku s predsednikom Vlade RS 1/4
Predstavniki občinskih združenj in Vlade RS so se dne 16. 8. 2023 ponovno srečali in spregovorili o dosedanjem poteku intervencijskih/sanacijskih del na prizadetih območjih in se pogovorili o morebitnih potrebnih izboljšavah.
Po besedah ministra za naravne vire in prostor, bo ključni instrument sanacije vzpostavitev tehničnih pisarn na terenu, ki bodo občinam, posameznikom in gospodarstvu v pomoč pri iskanju rešitev za odpravo posledic, za gradnjo in obnovo obstoječih prizadetih objektov ter za novogradnje.
Predsednik SOS dr. Vladimir Prebilič je izrazil zadovoljstvo s sestankom. ”Soočili smo se s tem, kako potekajo intervencije na terenu in smo vsi zelo pomirjeni, saj bodo vsi intervencijski stroški v 100 odstotkih povrnjeni občinam, kar je za nas bistven podatek. Stvari lahko tečejo nemoteno naprej.” Opozoril je, da bo velik izziv pri odpravi posledic poplav predvsem iskanje nadomestnih zemljišč, za nadomestne gradnje.
Generalna sekretarka SOS Jasmina Vidmar je predstavnike Vlade RS pozvala naj se nemudoma vzpostavita brezplačna telefonska številka in enotna spletna stran, na kateri bodo lahko državljanke in državljani, ki jih je prizadela ujma v mesecu avgustu 2023, pridobili vse potrebne informacije, ki jim bodo pomagale reševati njihove težave na vseh področjih poslovanja državne uprave na enem mestu.
Predloge prihodnjih ukrepov države naj bi Vlada RS obravnavala na seji 17. 8. 2023. Predsednik Vlade je občine pozval k čimprejšnjemu popisu škode, na podlagi katerega jim lahko država izplača sredstva.
FOTO: Blaž Samec
AKTUALNO - POPLAVE 2023
V pripravi interventna zakona po nedavnih uničujočih poplavah 2/1
Vlada je na 64. redni seji dne 17. 8. 2023 obravnavala predloge rešitev za pripravo interventne zakonodaje po nedavnih uničujočih poplavah in bo pripravila dva zakona.
Prvi zakon, interventni zakon, je po besedah ministrice za javno upravo Sanje Ajanovič Hovnik nujno potreben za to, da se lahko sanacija prične, da se lahko začnejo odpravljati posledice te naravne nesreče. Gre za ukrepe, ki zajemajo tako vzpostavitev javne in druge infrastrukture, do ukrepov, ki bodo pomagali občinam, predvsem pa za ukrepe, ki bodo dosegli ljudi in jim bodo pomagali premostiti te hude čase.
Vlada pa je identificirala tudi že sistemske ukrepe, ki bodo potrebni za to, da se vse posledice te naravne nesreče tudi dolgoročno odpravijo in bodo vključeni v tako imenovani zakon o obnovi.
Predvidoma bodo v zakona vključene naslednje rešitve:
Začasna namestitev posameznikov in družin: Ministrstvo za javno upravo je pripravilo načrt razpolaganja s praznimi nepremičninami v državni lasti, ki bodo na voljo za brezplačni najem. Druge nepremičnine za oddajo prizadetim v poplavam za začasen ali tudi trajnejši najem bo koordiniral Stanovanjski sklad RS in jih dodeljeval tistim, ki jih bodo potrebovali.
Tehnična pisarna: Vlada RS bo oblikovala poseben organ za tehnično pomoč prizadetim prebivalcem, podjetjem, občinam pri obnovi ali rekonstrukciji objektov. Šlo bo za eno pisarno, ki bo imela več izpostav na terenu. Z interventnim zakonom bodo opredelili naloge in pristojnosti pisarne.
Pohitritev postopkov za nujno rekonstrukcijo: Rekonstrukcija bo zajela objekte, ki jih je zaradi varovanja premoženja nujno obnavljati in predstavljajo nevarnost za okolje. Vlada načrtuje “odpustke” pri soglasjih in dovoljenjih.
Občinski podrobni prostorski načrt za odpravo posledic naravne nesreče: Z vsemi akterji, ki pri teh načrtih sodelujejo – praviloma so v pristojnosti občin –, bodo iskali rešitve za vse, ki so izgubili dom ali ostali brez poslovnih prostorov.
Izredne denarne pomoči, ki jih delijo centri za socialno delo: ta pomoč znaša 465 evrov za samsko osebo oziroma okoli 1.800 evrov za štiričlansko družino. Trenutno na vladi govorijo o ideji, da bi bili tisti, ki so utrpeli “resno gmotno škodo”, lahko dobili sedemkratnik tega zneska. Kriterije in postopek bodo pojasnili prihodnji teden.
Brezplačna namestitev v domove za starejše v času trajanja sanacije za tiste starejše, ki so bili prizadeti v poplavah.
Odprava pogoja garancije za povračilo škode podjetjem: Po programu odprave posledic škode v gospodarstvu bodo oškodovana podjetja prejela pomoč v višini do 60 odstotkov, če so imela škodo, ki je nastala in je upravičena do pomoči, zavarovano. V nasprotnem primeru je povračilo do 50 odstotkov. Deset odstotkov škode bodo dobili v obliki predplačila, za katerega pa, kot je danes dejal Han, ne bo potrebna garancija.
100-odstotno sofinanciranje plače: Mesec dni, med 3. avgustom in 3. septembrom, bo država sofinancirala 100-odstotno plačo. V veljavi je sicer že ukrep čakanja na delo, ki predvideva 80-odstotno sofinanciranje.
Solidarnostna pomoč za samozaposlene v podjetjih, kulturi in pri kmetih, ki bi jim promet na letni ravni upadel za 25 odstotkov. V tem primeru samozaposlenemu pripada 1.200 evrov pomoči mesečno.
Moratorij na posojila za pravne in fizične osebe: Ukrep naj bi veljal 12 mesecev.
Spletni obrazec za nudenje/prejemanje pomoči pri POPISU ŠKODE 2/2
V trenutkih polnih izzivov, ko se soočamo z nepričakovanimi izrednimi dogodki, želimo okrepiti duh solidarnosti med občinami. Prizadetim skupnostim ponujamo roko pomoči, ob tem pa tudi pozivamo tiste občine/organizacije, ki imajo zmožnosti ponuditi svoje storitve, da se pridružijo našim prizadevanjem za hitro okrevanje. Ker bo nastalo škodo bilo potrebno popisati do sredine septembra, bodo prizadete občine NUJNO potrebovale pomoč, saj nastalo škodo drugače ne bo možno oceniti.
Prizadete občine bodo s strani ostalih občin potrebovale pomoč tudi v kadru, zato vas pozivamo, da izpolnite spodnji obrazec in prizadetim občinam ponudite pomoč v navedenem kadru v kolikor z njim razpolagate:
- Komisija za popisovanje škod na objektih in infrastrukturi
- Komisija za popisovanje škod v kmetijstvi
- Usposobljen kader za vnos v AJDO
- Drugi strokovnjaki
- Nadomeščanje poveljnika/namestnika CZ
Prosimo, da občine, ki ponujajo pomoč, sporočijo za kakšno obdobje lahko nudijo svoje storitve.
Občine, ki so se znašle v stiski, pa pozivamo, da nam sporočijo svoje trenutne potrebe po navedenem kadru. Vaše informacije bodo ključne za popis škode ter pripravo načrtov za sanacijo prizadetih skupnosti.
Ob upoštevanju razmer na terenu vas prosimo, da nam ažurno sporočate vaše potrebe oziroma razpoložljivosti, da lahko ohranjamo seznam aktualen.
Hvala vam za vašo pripravljenost, sočutje in podporo. Združeni lahko hitreje okrevamo in gradimo bolj odporno skupnost.
Obrazec za pripravo pomoči
Nadaljnja pojasnila MOPE pri obravnavi določenih tokov odpadkov 2/3
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v danih okoliščinah budno spremlja razmere in glede na ugotovitve preučuje možnosti ter išče rešitve glede nadaljnjega ravnanja z zbranimi odpadki po nedavnih izrednih poplavah. Posebno pozornost posveča nastalim gradbenim odpadkom ter naplavljenim muljem in drugim naplavinam, tudi v luči morebitne možnosti za njihovo ponovno uporabo oz. pripravo za ponovno uporabo.
Za podrobnejšo preučitev situacije in možnih rešitev bi ministrstvo potrebovalo podatke glede zbranih tovrstnih odpadkov. Prav tako je MOPE posredovalo dodatna pojasnila pri obravnavi določenih tokov odpadkov.
- Celotno obvestilo si lahko preberete TUKAJ.
Odpiranje podračunov in oblikovanje sklicev za odpravo posledic naravnih nesreč 2023 2/4
V zvezi z vprašanji občin, ki se nanašajo na oblikovanje ustreznih sklicev ali odpiranje novih podračunov za namene odprave posledic naravnih nesreč, objavljamo prejeto pojasnilo Ministrstva za finance.
Odpiranje podračunov in oblikovanje sklicev za odpravo posledic naravnih nesreč 2023
DENARNE DONACIJE OBČINAM, PRIZADETIM V POPLAVAH V AVGUSTU 2023 2/5
V nadaljevanju objavljamo seznam občin, ki potrebujejo finančno pomoč zaradi nedavnih poplav.*
Prav tako na vas naslavljamo pobudo predsednika SOS, dr. Vladimirja Prebiliča, ki poziva kolegice in kolege iz občin, ki v nedavnih vremenskih ujmah niso bile prizadete, da v okviru svojih zmožnosti pomagajo ostalim občinam, ki so bile. Občina Kočevje bo tako za odpravljanje škode nedavnih nesreč namenila evro na prebivalca občine Kočevje.
KOROŠKA
- Črna na Koroškem. Denarno pomoč specifično za prizadete v poplavah v Črni na Koroškem lahko nakažete na TRR Občine Črna na Koroškem: Center 101, 2393 Črna na Koroškem, TRR: SI56 0110 0010 0007 227, sklic: 00 2393, koda namena: CHAR.
- Dravograd. Zbiranje sredstev za pomoč prizadetim v poplavah v Občini Dravograd poteka prek posebnega bančnega računa Rdečega križa: SI56 6100 0001 9303 056, sklic 00-01-2023, namen: Pomoč družinam v poplavah Dravograd 2023. Zbrana sredstva bodo namenjena izključno prizadetim družinam. Dodatne informacije v zvezi z akcijo in pomočjo so na voljo prek telefonskih številk 040 327 496 ali 87 70 020 (sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Dravograd Irena Gostenčnik). Zbiranje bo potekalo do 31. 12. 2023.
- Mežica. Denarno pomoč za prizadete v Občini Mežica lahko nakažete na TRR občine: SI56 0127 4010 0010 050, namen: Poplave, koda namena: CHAR, sklic: SI 00 2023-08.
- Prevalje. Občina Prevalje je odprla namenski račun za nakazilo donacij za prizadete v poplavah. Pomoč lahko nakažete na TRR: SI56 0137 5600 0000 128, namen: Poplave Prevalje, koda namena: CHAR.
- Ravne na Koroškem. Denarno pomoč za prizadete v poplavah v občini Ravne na Koroškem lahko nakažete na TRR občine: SI56 0130 3010 0009 987 (odprt pri Banki Slovenije), sklic: 00 2023-08, namena nakazila: Poplave 2023, BIC banke: BSLJSI2X, koda namena: CHAR.
- Slovenj Gradec. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0131 2010 0010 322, koda namena CHAR, referenca SI00 0408-2023. Pri nakazilu navedite namen: POPLAVE 2023.
- Šmartno ob Paki. • Rdeči križ – KO Šmartno ob Paki (mobilni telefon: 041 941 677, Marija Lesnjak); finančna sredstva za pomoč poplavljenim na območju RK KO Šmartno ob Paki lahko nakažete na TRR: SI56 0242 6001 1969 849, sklic: 245090, prejemnik RKS OZ Velenje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki. • Rdeči križ – KO Gorenje (telefon: 031 347 718, Ivan Glasenčnik); finančna sredstva za pomoč poplavljenim na območju RK KO Gorenje lahko nakažete na TRR: SI56 0242 6001 1969 849, sklic: 245032, prejemnik RKS OZ Velenje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki. • Župnijska Karitas Šmartno ob Paki (telefon: 041 775 506, Damijan Ločičnik); pomoč za oškodovane v poplavah lahko nakažete na TRR: SI56 0400 1004 6530 307, sklic 00 292243, namen: poplave, prejemnik: Škofijska Karitas Celje, Muzejski trg 8, 3000 Celje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki.
- Šoštanj. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0110 0600 8363 945, koda namena CHAR, referenca SI00 20044004. Pri nakazilu navedite namen: POMOČ POPLAVE – AVGUST 2023. Denarno pomoč lahko nakažete tudi tako, da poskenirate QR-kodo na tej povezavi.
- Vuzenica. Za odpravo posledic neurja v občini Vuzenica za občane in za pomoč drugim občinam zbirajo sredstva na TRR Župnijska Karitas Vuzenica, Zg. trg 28, Vuzenica, SI56 6100 0002 4574 230, Namen: NEURJE AVGUST 2023, koda namena CHAR. Vsa zbrana sredstva bodo namensko porabljena za pomoč občanom občine Vuzenica, ki so utrpeli škodo. Višek zbranih sredstev bo posredovan Koroški regiji za odpravo posledic.
SAVINJSKA DOLINA
- Braslovče. Za pomoč tistim, ki so bili v poplavah prizadeti in so izgubili domove ter premoženje, je Občina Braslovče v okviru svojega transakcijskega računa odprla poseben sklic, kamor lahko nakažete sredstva, če želite pomagati. TRR: SI56 0110 0010 0015 181, sklic: 00 730100-2023, namen: Pomoč ujma 2023, koda namena: CHAR, BIC SWIFT: BSLJSI2X. Denarno pomoč lahko nakažete tudi tako, da poskenirate QR-kodo na tej povezavi.
- Celje. Mestna občina Celje vse občanke in občane, ki želijo donirati finančna sredstva za pomoč v Savinjski regiji, obvešča, da lahko to storijo preko Društva Enostavno pomagam. Podatki za nakazilo donacij: Humanitarno društvo Enostavno pomagam, Cankarjeva ulica 1, Celje, SI56 6100 0000 7496 313 (odprt pri Delavski hranilnici), SKLIC: SI00 508-2023, namen: Za Celje, koda namena: CHAR (obvezen je vnos sklica in namena).
- Gornji Grad. Občini Gornji Grad lahko pomagate pri sanaciji po uničujočih poplavah z nakazilom na transakcijski račun občine: SI56 0123 0010 0018 802, Sklic: 00 04082023, Koda namena: CHAR
- Laško. Za pomoč tistim, ki so bili v poplavah prizadeti in so utrpeli večjo materialno škodo premoženje ali celo izgubili domove, je Občina Laško v okviru svojega transakcijskega računa odprla poseben sklic, kamor lahko nakažete sredstva, v kolikor želite pomagati: TRR: 01257 0100003220, Sklic: 00 730100-2023, Namen: POMOČ POPLAVE 2023, Koda namena: CHAR. Sredstva bodo namensko porabljena za družine, poasmeznike in podjetnike, ki so utrpeli največjo škodo.
- Luče. Če želite finančno pomagati pri sanaciji škode zaradi poplav v Občini Luče, lahko denarno pomoč za prizadete v Lučah nakažete na TRR Občine Luče, Luče 106, 3334 Luče, TRR: SI56 0110 0600 8377 331, namen: Občina Luče – poplave, sklic: SI99, koda namena: CHAR. Podpora bo neposredno namenjena tistim, ki so najbolj prizadeti in potrebujejo nujno pomoč.
- Ljubno. Pri sanaciji škode v občini Ljubno ob Savinji lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Ljubno: SI56 0110 0010 0006 257 s sklicno številko SI00 71419900, namen: POPLAVE2023.
- Mozirje. Pri sanaciji škode v občini Mozirje lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Mozirje: TRR 0127 9010 0018 729 – UJP Žalec, Sklic 00 04082023, namen: neurje.
- Nazarje. Denarno pomoč ob poplavah lahko nakažete na račun Občine Nazarje, TRR SI56 0110 0010 0008 391, sklic 00 71419983, namen: Poplava avgust 2023.
- Polzela. Pri sanaciji škode v občini Polzela lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Polzela: SI56 0137 3010 0004 520,Sklic: SI00 730100-2023, Koda namena: CHAR, Namen: Pomoč ujma.
- Rečica ob Savinji. Občina Rečica ob Savinji, Krajevna organizacija RK in Župnijska karitas Rečica ob Savinji odpira skupni račun za pomoč občanom Občine Rečica ob Savinji. Številka TRR: SI56 0140 9010 0020 992, sklic SI00 0408-2023, s pripisom “poplave avgust 2023”.
- Solčava. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0110 0600 8362 393, koda namena OTHR, referenca SI99. Pri nakazilu navedite namen: POMOČ UJMA.
GORENJSKA
- Cerklje na Gorenjskem. Za sanacijo škode v občini Cerklje na Gorenjskem lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Cerklje na Gorenjskem: TRR: 01100 0100001213, Koda namena: CHAR (ali OTHR), Sklic: 18 75116-7300000-00000023.
- Dobrova – Polhov Gradec. Za pomoč pri sanaciji posledic naravne nesreče je odprt poseben račun Občine Dobrova – Polhov Gradec: Občina Dobrova – Polhov Gradec, Stara cesta 13, 1356 Dobrova, številka računa: SI56 0122 1600 0000 496, namen: odprava posledic poplav 2023, koda namena: CHAR, sklic: za domače prave osebe: SI18 75205-730000-1002023, za domače fizične osebe: SI18 75205-730000-2002023
- Kamnik. Občinski štab Civilne zaščite Kamnik je v sodelovanju z Župnijsko Karitas Stranje vzpostavil transakcijski račun za zbiranje sredstev prizadetim v ujmi. Finančno pomoč lahko donirate na Župnijsko Karitas Stranje: TRR: SI56 0231 2009 2388 532
SKLIC: 2023, Namen: POPLAVE KAMNIK - Komenda. Pri sanaciji škode v občini Komenda lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Komenda: TRR: 01100-0100002377, Koda namena nakazila: CHAR (ali OTHR), Sklic: poplava23
- Medvode. Pri sanaciji škode v občini Medvode lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Medvode: podračun št. SI56 01271-0100000594, Sklic: 00 14118-110905
- Škofja Loka. Pri sanaciji škode v občini Škofja Loka lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Škofja Loka: TRR: SI56 0132 2600 0000 785, Koda namena nakazila: CHAR, Referenca: SI00 732023, Sklic: poplave 2023. Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka je odprlo račun, na katerega lahko posamezniki, posameznice ali podjetja nakažejo pomoč za prizadete. Podatki za nakazilo: RKS-OZ Škofja Loka, Kidričeva cesta 1; SI56 0700 0000 0187 397, sklic: 00 784010-249 namen: POPLAVE 2023, koda namena: CHAR. Finančno pomoč lahko donirate preko Župnijsko Karitas Škofja Loka: TRR: SI56 SI56 1919 0500 7360 005, Referenca: SI00 482023, Namen: POPLAVE ŠKOFJA LOKA
- Žiri. Pri sanaciji škode po poplavah v Občini Žiri lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Žiri SI56 0110 0010 0014 793, Referenca SI00 732000, Koda namena CHAR, Namen: poplave 2023.
Za naslednje občine še nismo prejeli informacij kam se lahko nakažejo sredstva:
- Domžale
- Gorenja vas – Poljane
- Litija
- Mengeš
- Muta
- Trzin
- Šmartno pri Litiji
Več informacij, kako lahko še pomagate, vam je na voljo na povezavi Poplave po Sloveniji: Kako lahko pomagamo • Pod črto (podcrto.si)
*Seznam bomo sproti dopolnjevali, zato občine naprošamo, da nas obveščate o ažurnih podatkih.
Aplikacija www.prijaviskodo.si 2/6
V Ljubljanskem urbanističnem zavodu d.d. so razvili aplikacijo www.prijaviskodo.si, preko katere lahko posameznik direktno na terenu na enostaven način s pomočjo mobilnega telefona v treh korakih evidentira poškodbo in o tem seznani občino.
Uporaba aplikacije in posredovanje podatkov je za občine brezplačno v okviru škodnih dogodkov vezanih na poplave 2023.
Več informacij vam je na voljo TUKAJ.
Kratka video navodila za uporabo aplikacije www.prijaviskodo.si so vam na voljo TUKAJ.
Pomoč "Namizni računalniki za prizadete v poplavah 2023" 2/7
Mreža nevladnih organizacij za vključujočo informacijsko družbo (Mreža NVO-VID) je vzpostavila pomoč prizadetim v poplavah v obliki računalniške opreme. Gre za brezplačne komplete namiznih računalnikov z monitorji in pripadajočo opremo. Pomoč vključuje tudi dostavo računalniške opreme.
Zainteresirane posameznike, gospodinjstva, institucije in humanitarne organizacije, ki imate oz. ste zasledili potrebo po namiznih računalnikih, vabijo, da stopite v stik z njimi.
Podrobnejše informacije o brezplačni računalniški opremi za prizadete v poplavah in sporočanju potreb po namiznih računalnikih se nahajajo TUKAJ.
Navodila Agencije – Upravičencem iz prizadetih območij glede izpolnjevanja obveznosti iz odločb o pravici do sredstev 2/8
Informacije o odločbah o pravici do sredstev –
ukrep LEADER v okviru Programa razvoja podeželja in Operativnega programa za izvajanje Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo
Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja (v nadaljevanju: Agencija), kot odziv na poročanja o obsežni materialni škodi, tako na objektih, materialu kot opremi, ki so jo povzročila divjanja vode in poplave širom Slovenije, podaja navodila upravičencem iz prizadetih območij glede izpolnjevanja obveznosti iz odločb o pravici do sredstev izdanih, tudi za ukrep LEADER Programa razvoja podeželja in Operativnega programa za izvajanje Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo.
Navodila in primeri so na spodnji povezavi:
Vzpostavljeni mobilni timi strokovnjakov za izvajanje psihosocialne pomoči prebivalcem na terenu 2/9
Zaradi posledic obsežnih poplav, ki so nedavno prizadele Slovenijo, so številni prebivalci utrpeli hude posledice in se soočajo s številnimi stiskami. Da bi potrebna psihosocialna pomoč resnično prišla do vseh, ki jo potrebujejo, je bilo vzpostavljenih sedem mobilnih timov strokovnjakov za izvajanje psihosocialne pomoči prebivalcem na terenu. Delo mobilnih timov bo na rednih srečanjih koordiniral NIJZ. Več informacij vam je na voljo na povezavi: https://www.gov.si/novice/2023-08-16-vzpostavljeni-mobilni-timi-strokovnjakov-za-izvajanje-psihosocialne-pomoci-prebivalcem-na-terenu/
ZAKONODAJA
Izvedba nujnih javnih naročil v zvezi z naravnimi nesrečami in odpravo škode 3/1
Na Ministrstvu za javno upravo so izvedli usposabljanje o izvedbi nujnih javnih naročil pri odpravi škode v primeru naravnih nesreč. Za vse, ki se usposabljanja niso mogli udeležiti ali pa bi si poudarke želeli poslušati ponovno, pa je na voljo tudi posnetek.
Več na povezavi TUKAJ.
Uredba o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja 3/2
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je v javno obravnavo poslalo osnutek Uredbe o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja.
Osnutek uredbe je pripravljen na podlagi 201. člena Zakona o elektronskih komunikacijah.
Osnutek uredbe določa obveznosti v zvezi z vzpostavitvijo in zagotavljanjem sistema javnega obveščanja in alarmiranja s posredovanjem opozorilnih obvestil, način financiranja sistema in tehnične zahteve za njegovo delovanje. Pri tem so določene zahteve glede delovanja sistema, obveznosti operaterjev, tehnične in varnostne zahteve, naloge organa, financiranje sistema iz državnega proračuna in prekrškovne določbe v primeru kršitev določb te uredbe.
Besedilo osnutka Uredbe o vzpostavitvi in zagotavljanju sistema javnega obveščanja in alarmiranja se nahaja na tej povezavi.
Predloge in pripombe lahko do vključno 24. avgusta 2023 posredujete na naslov karmen.stumberger@skupnostobcin.si.
Javna obravnava Pravilnika o študiji izvedljivosti postavitve fotonapetostne naprave 3/3
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je dalo v javno razpravo osnutek Pravilnika o študiji izvedljivosti postavitve fotonapetostne naprave. Pravilnik določa podrobnejšo vsebino in metodologijo priprave študije izvedljivosti, ki se uporablja za dokazovanje obstoja izjeme od obvezne postavitve fotonapetostne naprave. Določa tudi strokovno usposobljenost oseb, ki pripravijo študijo izvedljivosti.
- Besedilo pravilnika najdete TUKAJ.
Pripombe na predlog nam lahko posredujete do srede, 30.8.2023 na naslov ana.plavcak@skupnostobcin.si.
POVPRAŠEVANJE
Cena šolskega prevoza 4/1
Skupnost občin Slovenije se je na prošnjo občine članice obrnila na občine z vprašanjem glede cene šolskega prevoza. In sicer prosili smo za informacijo o ceni šolskega prevoza na kilometer za avtobus, minibus oz. kombi in od kdaj cena velja.
Zbir odgovorov najdete TUKAJ
Predstavite nam dobre prakse vezane na načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne aktivnosti prebivalcev v vaši občini 4/2
Skupnost občin Slovenije znova naslavlja občine in sicer v drugem koraku razpisa skupaj z Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije (nosilcem programa Ven za zdravje 3), Inštitutom za zdravje in okolje, Nacionalno koordinacijo zdravih mest (NIJZ) in Zavodom za izobraževanje in inkluzijo ODTIZ.
V drugem koraku razpisa namreč zbiramo dobre prakse za Zbirnik Ven za zdravje 3, ki se nanašajo na načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne aktivnosti prebivalcev. Daljši vprašalnik “Predstavite nam dobre prakse v vaši občini!” je namenjen predstavitvi posamezne dobre prakse. Poslan je bil občinam, ki so se odzvale in ocenile prisotnost tovrstnih dobrih praks v njihovem okolju.
K izpolnjevanju vprašalnika vabimo tudi vse druge občine, ki želijo predstaviti svoje dobre prakse, svetujemo pa, da v prvem koraku izpolnijo prvi, kratki vprašalnik “Ali ima moja občina dobro prakso”, s katerim lahko hitro preverite ali imate prakse spodbujanja telesne dejavnosti prebivalstva in se nato v drugem koraku posvetijo izpolnjevanju vprašalnika “Predstavite nam dobre prakse v vaši občini!”.
Rok za zbiranje dobrih praks je podaljšan do 30. septembra 2023. Veseli bomo, če se boste odzvali razpisu v čim večjem številu. Posamezni primeri dobrih praks bodo sproti objavljeni na tej spletni strani tukaj.
DOGODKI SOS
12.9. / PISNA JEZIKOVNA ODLIČNOST V JAVNI UPRAVI 5/1
Skupnost občin Slovenije vas vabi na izobraževanje z naslovom PISNA JEZIKOVNA ODLIČNOST V JAVNI UPRAVI, ki bo potekalo 12. 9. 2023 od 9.30 ure dalje preko spletnega kanala Zoom.
Izobraževanje z elementi delavnice, ki ga bo izvedla Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem, ki se pri svojem delu srečujete s pisno komunikacijo znotraj ali zunaj upravne službe, oziroma ustvarjate krajša in daljša pisna sporočila za različne naslovnike v javni upravi.
Obnovili bomo znanje o splošnih značilnostih pisnega sporočanja, poznavanje pravopisnih in slovničnih značilnosti (velika in mala začetnica, ločila, pisanje skupaj/narazen/z vezajem, datumi, kratična poimenovanja …), se pogovorili o jezikovnem bontonu (nagovarjanje, vikanje/tikanje, podpisi, žigosanje …), o najpogostejših jezikovnih zadregah in netiketi (bonton in pravila v elektronskem komuniciranju).
Izobraževalno druženje je zasnovano kot kombinacija teorije in prakse. Teoretičnim razlagam sledijo razlage s primeri in vaje.
Cilji izobraževanja:
- osvežiti in utrditi poznavanje jezikovnih pravil (pravopisna in slovnična), s katerimi lahko pravilno in prepričljivo napišemo različne besedilne vrste v javni upravi;
- seznaniti se z jezikovnimi novostmi;
- spoznati pravila jezikovnega bontona in
- spoznati pravila netikete (pisanje elektronskih sporočil).
Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo. Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov in vaje.
24.10. / Predstavitev priročnika “Odlok o urejenosti naselij in krajine” 5/2
DOGODEK SMO PRESTAVILI IZ 20.9. na 24.10.2023!
Ministrstvo za naravne vire in prostor je v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom RS, Skupnostjo občin Slovenije ter občinami Solčava, Moravske toplice in Kočevje pripravilo »Priporočila za pripravo občinskega Odloka o urejenosti naselij in krajine«. Priporočila podajajo korake, kako pristopiti k sami pripravi in izvedbi Odloka, zakonska določila ter vzorčni primer strokovnih podlag in testnega Odloka za izbrani občini.
P R E D L A G A N D N E V N I R E D
Priročnik bodo predstavili predstavniki MNVP, SOS in UIRS s sodelavci in partnerji.
- Uvodni pozdrav – prof. Janez Koželj (MOL)
- Pripravljalni del (strokovni, pravni,…) – Matej Nikšič (UIRS), Luka Ivanič, Vilijem Fabčič.
- Vzorčni primeri – sodelujoči iz občin
- Vprašanja in odgovori – vsi prisotni
- Zaključek
P R I J A V A
Predavanje je brezplačno. Dogodek se bo izvajal v živo.
Prijave zbira Zbornica za arhitekturo in prostor (ZAPS). Prijava je možna preko spleta na tej strani. Rok za prijave je ponedeljek, 23.10.2023, do 12h.
Skrajni rok za morebitno odpoved (po e-pošti: izobrazevanje@zaps.si) je torek, 19.09.2022, do 14h. Če se boste odjavili kasneje, ali če se dogodka, kljub prijavi, ne boste udeležili, vam bodo na ZAPS zaračunali stroške kotizacije v višini: za člane ZAPS 39€ (z DDV), za občinske urbaniste, ki niso vpisani v imenik pooblaščenih arhitektov ter člane IZS 78€ (z DDV) ter za nečlane 130€ (z DDV).
V primeru premajhnega števila prijav si vsi organizatorji pridržujemo pravico, da izobraževanje odpovemo.
K R E D I T N E T O Č K E
Predstavitev priročnika “Odlok o urejenosti naselij in krajine” / 2 KT / Sklop B – teorija in referenčna praksa.
25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ 5/3
Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije vabi na izobraževanje z naslovom UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ, ki bo potekalo preko spletnega kanala Zoom, 25. 9. 2023 med 9.00 in 12.15
Na izobraževanju boste pridobili vpogled v temo korporacijskega upravljanja, govorili bomo o tem zakaj je pomembno, seznanili se boste z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki smo ga pripravili skupaj z Združenjem nadzornikov Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije.
Izobraževanje predstavlja uvod v program izobraževanja »Korporacijsko upravljanje občinskih podjetij« in je komplementarno »Izobraževanju za nadzornike« za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem Združenja nadzornikov Slovenije s področja upravljanja družb.
Posvet je namenjen članom nadzornih svetov in upravnih odborov družb s kapitalsko naložbo lokalnih skupnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji, vezanimi na to temo.
Predviden program izobraževanja:
9.00 – 12.15 (odmor 15 min)
NA SPLOŠNO O KORPORACIJSKEM UPRAVLJANJU
– Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?
– Pomen in uporaba kodeksov – princip ‘spoštuj ali pojasni’, izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja
OKVIR UPRAVLJANJA IN RAZMERJA MED DRUŽBO IN DRUŽBENIKI
– Akt o ustanovitvi, Odnosi z deležniki, Strateški cilji družbe, Skupščina.
ORGANI VODENJA IN NADZORA TER LOJALNOST DRUŽBI
– Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami
– Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov
– Organ nadzora in organ vodenja
O predavatelju:
Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS. Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU, kasneje pa predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. Je imetnik Certifikata ZNS in kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta, leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.
19.10. - 20.10. / RAZVOJNI DNEVI OBČIN 5/4
Veseli nas, da vas lahko v imenu Skupnosti občin Slovenije tudi uradno povabimo k udeležbi na Razvojnih dnevih občin.
Izjemni dogodek, ki bo letos prvič potekal v četrtek in petek, 19. in 20. oktobra 2023 v prelepem okolju Term Thermana Laško, je namenjen krepitvi sodelovanja in izobraževanju za sodobne občine.
Razvojni dnevi občin bodo posebna priložnost za županje, župane, podžupanje, podžupane ter direktorice in direktorje občinskih uprav, da se povežete, izobražujete in se odzovete na izzive, s katerimi se soočajo razvojno naravnane občine. Dogodek bo trajal dva dni in bo vključeval zanimive teme, ki se nanašajo na vodenje in delovanje občin.
Med glavnimi temami bomo s pomočjo strokovnjakov in praktičnih izkušenj, ki jih bodo delili z nami županje in župani, osvetlili izzive ukrepanja ob naravnih in drugih nesrečah, poglobili se bomo v vprašanja delovanja občin v luči demografskih, globalizacijskih in okoljskih sprememb ter skupaj raziskali možnosti in strategije za učinkovito upravljanje in prilagajanje tem spremembam. Poseben poudarek pa bo tudi na trendih digitalnega razvoja lokalne skupnosti do leta 2030.
Z velikim zadovoljstvom vam sporočamo, da bodo dogodek počastili ministra Uroš Brežan in dr. Aleksander Jevšek ter ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, ki bodo dogodku prispevali svoje dragoceno znanje in izkušnje.
Poleg bogatega strokovnega programa, ki se bo pričel 19. 10. 2023 ob 12.30 uri, vam bo na voljo tudi prijeten večerni program, ki vključuje slavnostno večerjo, v zabavnem delu pa bodo z nami Norton Rock band, ki bodo poskrbeli za sproščeno in veselo vzdušje.
S strokovnim programom bomo nadaljevali naslednje jutro ob 9.00 uri, zato vam predlagamo, da izkoristite možnost prenočitve v hotelu, tako da boste lahko zanimiv in izmenjave izkušenj poln program dogodka v celoti izkoristili.
Za vas smo preliminarno rezervirali 30 sob po ceni 122,50 € za nočitev z zajtrkom v enoposteljni sobi. Nočitev z zajtrkom v dvoposteljni sobi znaša 98,00 € po osebi. V kolikor si boste sobo delili z osebo, ki se bo prav tako udeležila Razvojnih dnevov občin, je cena nočitve z zajtrkom za 2. osebo ista (98,00 €). Če si boste sobo delili s spremljevalko/spremljevalcem (svojci), je cena nočitve z zajtrkom 75,00 € (ali 79,00 € za polpenzion) in vključuje vstop v bazene in druge ugodnosti.
Predlagamo vam, da sobe čim prej rezervirate, da ne poidejo. Rezervacijo sob lahko opravite spletno (tukaj – REZERVIRAJ ) ali preko službe za rezervacijo na telefonski številki 03 423 2100 oz. info@thermana.si.
Kmalu vam bomo posredovali dodatne informacije o programu in predavateljih.
9.11. / Letna konferenca “Soočimo se z diskriminacijo” 5/5
Veseli nas, da vas lahko povabimo na konferenco »Soočimo se z diskriminacijo«, ki bo potekala 9. 11. 2023 v Ljubljani na Akademiji za gledališče, radio, film, in televizijo na Aškerčevi 5. Dogodek se bo začel ob 9.30 uri.
Dogodek, ki ga organiziramo partnerji projekta Soočimo se z diskriminacijo (Zagovornik načela enakosti, Fundacija Prizma, Akademija za gledališče, radio, film, in televizijo ter Skupnost občin Slovenije), je namenjen vsem županjam, županom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav ter predstavnikom javne uprave, vključno z zaposlenimi upravnih enot, centrov za socialno delo in drugih institucij.
Naša skupna vizija je ustvariti družbo, v kateri so enakopravnost, spoštovanje in strpnost temeljne vrednote. S konferenco želimo k temu prispevati, zato se bomo v sklopu programa posvetili problematiki diskriminacije in skupaj raziskali možnosti za njeno preprečevanje in odpravo.
V ta namen bomo z zagovornikom načela enakosti Miho Lobnikom govorili o tem, kaj diskriminacija je in kaj ni, svoje izkušnje z diskriminacijo bodo z nami delili posamezniki, ki so jo občutili na lastni koži, nato pa se bomo na županskem omizju posvetili aktualnim izzivom, s katerimi se soočamo v boju proti diskriminaciji, ter raziskali, kako lahko s skupnimi močmi oblikujemo bolj vključujoče in strpne skupnosti.
Poleg strokovnih vsebin bo na konferenci tudi priložnost za mreženje in povezovanje z drugimi predstavniki javne uprave. Konferenca »Soočimo se z diskriminacijo« bo ponudila odlično priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in dobrih praks tudi med vami, spoštovane županje, župani, direktorice, direktorji in ostalo javno upravo.
V sodelovanju s študentkami in študenti AGRFT bo po strokovnem delu konference premierno prestavljena tudi gledališka predstava na temo diskriminacije, ki bo poglobila naše razumevanje te problematike in nas nagovorila na čustveni ravni.
O natančnem programu dogodka vas bomo obvestili v kratkem.
Vabimo vas, da si mesto na konferenci zagotovite že danes in se prijavite s spletno prijavnico spodaj.
DOGODKI DRUGIH
28.8. / Strokovno srečanje: Krepitev možnosti lokalnih oblasti za vključevanje človekovih pravic v vse njihovo delo 6/1
Urad visokega komisarja Združenih narodov za človekove pravice (OHCHR) vas vabi, da se udeležite strokovnega srečanja o krepitvi možnosti lokalnih oblasti za vključevanje človekovih pravic v vse svoje delo, ki bo potekalo 28. avgusta 2023 v Ženevi v Švici in na spletu. Dodatne informacije so vam na voljo TUKAJ.
Prijava na dogodek je možna do 27. avgusta 2023. Po registraciji boste prejeli ZOOM povezavo. Veselijo se vaše udeležbe!
31.8. / Posvet o javnem naročanju živil in aktualnih prehranskih temah 6/2
Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij vas vabi na Posvet o javnem naročanju živil in aktualnih prehranskih temah, ki bo 31. 8. 2023 ob 10. uri na 61. Mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu AGRA v Gornji Radgoni. Več informacij vam je na voljo TUKAJ.
7. 9. / Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu 6/3

14.9. / Sprememba uredbe o mejnih vrednostnih svetlobnega onesnaževanja okolja 6/4
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje, organizira dne 14.9. ob 9.uri v veliki sejni sobi na Vojkovi 1a v Ljubljani javni posvet na temo spremembe Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Posvet bo organiziran v dveh delih. V prvem delu bodo predstavljeni dosedanji dosežki glede ureditve področja svetlobnega onesnaževanja in aktivnosti, ki jih ministrstvo izvaja v smeri spremembe obstoječe zakonodaje. Drugi del bo organiziran v obliki okrogle mize, kjer bo možna izmenjava mnenj in predlogov. Govorniki na okrogli mizi bodo znani naknadno.
Zainteresirano javnost prav tako vabijo, da predstavi tudi svoje prispevke. Če želite predstaviti svoj pogled na urejanje te problematike, se lahko prijavite najkasneje do 30. 8. 2023 na gp.mope@gov.si, s pripisom Prijava na posvet o svetlobnem onesnaženju. Prijavi priložite krajši povzetek predstavitve (vaši podatki oziroma podatki organizacije, ki jo zastopate in največ 500 znakov besedila). Prispevki na posvetu so omejeni na maksimalno 15 min. Za prijavo na javni posvet in za dodatne informacije se lahko obrnete na Marjeto Zupančič, 01478 7661
19.9. / Uporaba LCC kalkulatorja pri javnem naročanju računalnikov in monitorjev 6/5
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo vas vabi na brezplačno delavnico uporabe LCC kalkulatorja pri naročanju računalnikov in monitorjev, ki bo potekala 19. septembra 2023 med 9.00 in 12.30 v Ljubljani (City Hotel, Dalmatinova 15).
Namen orodja je spodbuditi in omogočiti uporabo izračuna stroškov v življenjski dobi, da bi lahko organizacije pri postopkih javnega naročanja sprejemale stroškovno učinkovitejše odločitve.
Podrobnosti s programom in prijavnico so na voljo TUKAJ.
21.9. / Strokovni posvet o trajnostni mobilnosti v okviru Evropskega tedna mobilnosti: SPREMENIMO POTOVALNE NAVADE 6/6
Vljudno vabljeni na strokovni posvet v času Evropskega tedna mobilnosti, ki bo v četrtek, 21. septembra 2023 ob 10. uri na odprtem prostoru na Smetanovi ulici pred Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru.
Posvet organizirajo Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru, Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor in Mestna občina Maribor in bo medijsko podprt.
Na posvetu bodo predstavljene aktualne teme s področja trajnostne mobilnosti na občinski, regionalni in državni ravni, hkrati pa bo nagovarjal tudi velike zaposlovalce kot večje generatorje prometa v regiji. V drugem delu posveta se bo odprla pereča tema na okrogli mizi: »Koliko si trajnostno mobilen? Prispevek posameznika k zmanjšanju motornega prometa.«
V okviru posveta bo izvedena predstavitev alternativnih urbanih – zelenih kolesarskih poti z demo 360° video pregledom, prav tako bodo predstavljeni različni tipi električnih koles (običajna, kargo, tandem, kolesa za prevoz invalidov, tricikli), z možnostjo testiranja.
21.9. / Konferenca Trajnostna energija lokalno 023 6/7
9. BORZENOVA KONFERENCA: TRAJNOSTNA ENERGIJA LOKALNO 023 – Aktivno vključevanje občanov v zeleni prehod bo potekala v četrtek, 21. septembra od 9.00 do 15.00 ure v Kongresni dvorani – BTC, Ljubljana.
Vsebinski poudarki: lokalni izzivi učinkovitega upravljanja z energijo, investicije v obnovljive vire energije, samooskrba ter aktivna vloga občanov v času priložnosti pospeševanja zelenega prehoda.
Program konference je na voljo TUKAJ.
Število mest je omejeno, zato je brezplačna prijava obvezna. Več informacij na 031 717 599 ali konferenca@trajnostnaenergija.si.
11.10. / Konferenca za tretji razpis 5G za pametne skupnosti 6/8
Na Skupnost občin Slovenije se je obrnilo Ministrstvo za digitalno preobrazbo z namenom seznanitve občin s podporno plaftormo 5GSC in razpisov, ki jih ta platforma pripravlja v sodelovanju s Programom CEF in omogoča občinam povračilo stroškov za 5G infrastrukturo do 75 %.
Sporočamo vam, da je Evropska komisija napovedala tretji razpis, ki bo objavljen oktobra letos. Informacije bodo predstavili 11. oktobra na konferenci v Bruslju. Na dogodku v Bruslju bodo potekale tudi praktične delavnice za pripravo prijave na razpis. Kratko novico o konferenci so objavili na spletni strani ministrstva, za več informacij in prijavo vas usmerjamo na spletno stran dogodka (v angleščini).
AKTUALNI RAZPISI
Drugi razpis za prijave projektov na Zvezo Alpe-Jadran 2023 7/1
S 16. avgustom se odpira letošnji drugi razpis za oddajo projektnih idej, ki prispevajo k živahni izmenjavi in poglobljenemu sodelovanju znotraj celotne mreže Zveze Alpe-Jadran.
Zveza Alpe-Jadran sofinancira:
– stroške priprave za oddajo projekta v okviru ustreznih EU-programov (npr. CERV, ERASMUS+, Ustvarjalna Evropa idr.) in
– skupne projekte, ki so v splošnem skupnem interesu mreže.
Ustrezna tematska koordinacijska točka (TCP) vas bo z veseljem podprla pri oddaji vaše prijave. Ustrezen kontakt tematskih koordinacijskih točk najdete tukaj: https://alps-adriatic-alliance.org/contact/
Projektni predlog mora izpolnjevati naslednja merila:
– Projekti, ki jih financira Zveza Alpe Jadran, morajo vključevati najmanj tri redne člane mreže iz treh različnih držav.
– Več kot je vključenih projektnih partnerjev, večja je možnost za odobritev.
– Vsi člani mreže Alpe Jadran morajo imeti možnost sodelovati pri projektu.
– Vloga vsakega partnerja mora biti opisana v prijavi.
– Pričakovana dodana vrednost projekta za celotno Zvezo Alpe Jadran mora biti jasno opisana v prijavnici in predmet ovrednotenja po zaključku projekta.
– Bistven je splošen doseg projekta (udeleženci, morebitni obiskovalci, pričakovan medijski sprejem, tiskana in/ali spletna objava rezultatov itd.).
– Vsi projekti manjšega obsega morajo podpirati prednostno nalogo »Krepitev kohezije skupnosti«, kot je opredeljena v Strategiji Zveze Alpe Jadran (glej str. 59/60 »SAA – 2027«).
Svojo prijavnico pošljite pristojni tematski koordinacijski točki (TCP) do 2. 10. 2023, do 23:59!
Vse pomembne informacije so vam na voljo na https://alps-adriatic-alliance.org/downloads/.
MOPE objavili poziv za podajanje predlogov za projekte, ki bi jih podprli s pomočjo Modernizacijskega sklada 7/2
MOPE je objavil Javni poziv za izbor projektnih predlogov za uvrstitev na indikativni seznam naložb za sofinanciranje s sredstvi Sklada za modernizacijo v obdobju 2024-2030 (JP MS 2023).
Predmet javnega poziva je ovrednotenje in izbor projektnih predlogov za naložbe v modernizacijo energijskih sistemov in izboljšanje energetske učinkovitosti v Republiki Sloveniji, ki se bodo uvrstili na indikativni seznam naložb za sofinanciranje s sredstvi Sklada za modernizacijo v obdobju 2024-2030.
Več informacij si lahko preberete TUKAJ.
Rok za predložitev vlog je 15. 9. 2023.
Tematska partnerstva Urbane agenda za EU: Mesta enakosti in Hrana 7/3
Evropska komisija je objavila razpisa za vzpostavitev dveh novih tematskih partnerstev Urbane Agende za EU. Urbana agenda za EU naslavlja izzive mest z vzpostavitvijo partnerstev med mesti, Evropsko komisijo, drugimi institucijami in organi EU, nacionalnimi vladami in drugimi deležniki, kot so nevladne organizacije.
– Partnerstvo »Mesta enakosti« se bo osredotočilo na vprašanje enakopravnosti za vse skupine prebivalstva, na pojav diskriminacije v mestih. Cilj partnerstva je pripomoči k ustvarjanju okolij za enakost v naših mestih.
– Partnerstvo »Hrana« bo obravnavalo teme, kot so agroekologija, prehranska pravičnost, dostop do zemljišč in upravljanje javnih zemljišč; s ciljem prispevati k razvoju bolj trajnostnih in pravičnih prehranskih sistemov.
Kot partnerji se na razpis lahko prijavijo mesta, združenja mest in reprezentativne organizacije, organi držav članic, EU institucije, ter nevladne organizacije in deležniki EU, ki delujejo na obeh tematskih področjih.
Del razpisne dokumentacije je referenčni dokument »background paper«, v katerem so navedene informacije o upravičenih prijaviteljih, o postopku izbora ter merila za izbor. Dokument vsebuje še opise tem, na katere se bodo partnerstva osredotočala.
Rok za prijavo na razpis je 29. september 2023.
Dodatne informacije o Urbani Agendi za EU, obstoječih in že zaključenih tematskih partnerstvih in o aktualnem razpisu za tematska partnerstva so na voljo na spletnih straneh: Partnerships | UAEU (urban-initiative.eu)
Javni razpis za sofinanciranje projektov lokalne in regionalne javne infrastrukture 7/4
SRRS, Slovenski regionalno razvojni sklad obvešča, da se še vedno izvaja javni razpis za finančni produkt LOKALNO Občine, namen katerega je izvajanje občinskih projektov na področju cestne, komunalne, okoljske, športne, turistične in socialne infrastrukture.
Več informacij na voljo tu.
Povečanje sredstev finančnega produkta LOKALNO Občine 7/5
SRRS, Slovenski regionalno razvojni sklad obvešča, da je povečal razpisana sredstva javnega razpisa za finančni produkt LOKALNO Občine. Skupni razpisni znesek se je povečal na 15.000.000 EUR.
Javni razpis za sofinanciranje projektov gospodarskih javnih služb ter razvoja družbene infrastrukture 7/6
SRRS, Slovenski regionalno razvojni sklad, obvešča, da se še vedno izvaja javni razpis za finančni produkt LOKALNO Komunalna podjetja in javne ustanove, namen katerega je sofinanciranje projektov in investicij v na področju izvajanja dejavnosti javnih gospodarskih služb ter projektov s področja razvoja družbene infrastrukture
Več informacij na voljo tu.
Javni poziv za sofinanciranje projektov LIFE 7/7
Predmet javnega poziva je sofinanciranje standardnih projektov ukrepov (Standard Action Projects, SAP), ki bodo odobreni v okviru podprograma Narava in biotska raznovrstnost (LIFE-2023-SAP-NAT-NATURE — Nature and Biodiversity) na razpisu Evropske komisije za leto 2023.
Več informacij si lahko preberete TUKAJ.
VLADA RS
64. redna seja 8/1
Sklep o ustanovitvi Delovne skupine za koordinacijo obnove po poplavah v začetku avgusta 2023
Vlada je sprejela Sklep o ustanovitvi Delovne skupine Vlade Republike Slovenije za čimbolj učinkovito koordinacijo obnove po poplavah v začetku avgusta 2023. Delovna skupina bo:
- usmerjala in sodelovala pri usklajevanju ministrstev ter drugih organov in organizacij pri pripravi zakonskih in podzakonskih podlag za potek učinkovite obnove po poplavah v začetku avgusta 2023;
- usmerjala in spremljala uresničevanje sprejetih sklepov, ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah v začetku avgusta 2023 ter po potrebi oblikovala predloge za njihovo učinkovito in pravočasno uresničevanje;
- obravnavala odprta vprašanja, povezana z obnovo po poplavah v začetku avgusta 2023, ki zahtevajo enoten odziv več ministrstev ali drugih organov in organizacij, ter sodelovala s samoupravnimi lokalnimi skupnostmi;
- obravnavala pobude in vprašanja pristojnih ministrstev, samoupravnih lokalnih skupnosti in zainteresirane strokovne javnosti, povezana z obnovo po poplavah v začetku avgusta 2023, ter oblikovala predloge odgovorov nanje;
- sodelovala s koordinatorjem za vzpostavitev državne tehnične pisarne, strokovno posvetovalno skupino in drugimi institucijami, vključenimi v obnovo po poplavah v začetku avgusta 2023;
- sodelovala pri zagotavljanju podatkov in informacij, potrebnih za zagotavljanje finančnih sredstev za obnovo po poplavah v začetku avgusta 2023.
Povrnitev intervencijskih stroškov 151 občinam na območjih, ki so jih prizadela neurja med 17. in 25. julijem
V času od 17. do 25. julija 2023 je ponovno prišlo do naravne nesreče (močnih neurij z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo in poplavljanjem hudournikov) večjega obsega skoraj na celotnem območju Republike Slovenije. Občine na prizadetih območjih so že ob majskih (od 14. do 23. maja 2023) in julijskih (od 12. do 13. julija 2023) neurjih izčrpale sredstva občinskih proračunov, namenjena za zagotavljanje osnovnih pogojev za življenje ter odpravljanje posledic naravnih in drugih nesreč v skladu z dvanajsto alinejo drugega odstavka 37. člena Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Vlada je odločila, da se 151 občinam povrnejo upravičeni intervencijski stroški v skupni višini 5.514.572,62 evra.
Ministrstvu za obrambo oziroma Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje je naložila, da na podlagi podanih zahtevkov prizadetih občin izplača povračilo upravičenih intervencijskih stroškov občinam, vendar ne več, kot je ocenjena vrednost. Vlada Republike Slovenije je odločila, da se Ministrstvu za obrambo, Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje. Sredstva se bodo zagotovila iz sredstev splošne proračunske rezervacije.
NOVICE DRUGIH
Neupravičeno izločevanje pooblaščenih inženirjev iz vodenja gradenj 9/1
V nadaljevanju vas seznanjamo s prejetim dopisom Inženirske zbornice Slovenije vezanim na neupravičeno izločevanje pooblaščenih inženirjev iz vodenja gradenj:
Ponudba za pomoč 9/2
Podjetje PROJEKT d.d. Nova Gorica, projektantska in inženirska družba z bogatimi izkušnjami s področja projektiranja in vodenja ter nadzora nad gradnjo infrastrukturnih objektov in objektov visoke gradnje ter odpravljanja posledic naravnih nesreč ponuja svojo pomoč oz. so vam na voljo pri izvedbi sanacijskih ukrepov pri nedavni ujmi v avgustu letos.
Za dodatne informacije so vam na voljo: tel.: +386(0)5 338 00 01, e-mail: tajnistvo@projekt.si, http://www.projekt.si
Pobuda 9/3
Že velikokrat smo Slovenci pokazali, da v človeški stiski znamo stopiti skupaj in odpreti srce pomoči potrebnim tudi izven naših meja. Neodvisna lista TeK za NAPREDEK iz Občine Postojna tudi velikokrat deluje humanitarno. Tokrat podajajo pobudo, da bi pomoč ogroženim v poplavah izkazali tudi svetniki, podžupani in župani vseh slovenskih občin tako, da se svetniki odrečejo mesečni sejnini, nepoklicni podžupani in župani svoji plači, poklicni župani pa tudi delu svoje plače.
Med ukrepi reševanja podnebnih sprememb tudi na naravi temelječe rešitve za mesta 9/4
Na naravi temelječe rešitve se vse pogosteje uporabljajo za reševanje podnebnih sprememb, zdravja ljudi in trajnostnega razvoja mest, pri čemur je zagotavljanje njihove učinkovitosti in vključenosti še vedno izziv.
Vabljeni k prebiranju publikacije Na naravi temelječe rešitve za mesta (publikacija v angleškem, jeziku), do katere dostopate TUKAJ.
V Istri so proti plastičnim vrečkam 9/5
Na pobudo fundacije The Plastic Free July je julij mednarodni mesec brez plastike. Tej pobudi so se pridružili tudi v slovenski Istri. Občane in obiskovalce so želeli spodbuditi, da skozi vse leto (ne samo julija) ne kupujejo izdelkov, ki so iz plastike, to umetno snov vsebujejo ali so oviti vanjo, saj so takšni izdelki zelo obremenjujoči za okolje. Prav tako so želeli naše občane in obiskovalce spodbuditi, da gredo po nakupih z večnamenskimi vrečkami, košarami ali cekarji oziroma da uporabijo biološko razgradljive vrečke.
Obenem si želijo, da bi trgovci in gostinci namesto plastičnih vrečk kupcem ponudili zgolj papirnate ali biorazgradljive vrečke, torej takšne, ki sledijo načelom krožnega gospodarstva.
Med odpadki, ki ležijo ob slovenski obali je največ plastičnih izdelkov za enkratno uporabo (jedilni pribor, plastenke, cigaretni ogorki), ti predstavljajo skoraj polovico odpadkov v morju.
Plastika v naravi razpade na mikrodelce, z dežjem se spirajo v podtalnico in z rekami dotekajo v morje. Zato je najbolje in najučinkovitejše preprečiti, da bi v okolje zašlo še več plastike.
Pripravila: Irena Prodan, Medobčinska uprava Istre