V PRIHODNJEM TEDNU PRAZNUJEJO OBČINSKI PRAZNIK OBČINE ČLANICE LUKOVICA, HRPELJE KOZINA, ŽALEC, MORAVSKE TOPLICE, KRIŽEVCI IN RADEČE.

Iskrene čestitke!

Sekretariat SOS

NOVICE SOS

AKTUALNO – POPLAVE 2023

DOGODKI SOS

ZAKONODAJA 

POVPRAŠEVANJA

DOGODKI DRUGIH

AKTUALNI RAZPISI

VLADA RS

NOVICE DRUGIH

NOVICE SOS

POVABILO K SKUPNEMU JAVNEMU NAROČILU ZA DOBAVO ZEMELJSKEGA PLINA ZA OGREVANJE (1. 1. 2024 – 31. 3. 2027) 1/1

Skupnost občin Slovenije (v nadaljnjem besedilu: SOS) je v začetku leta 2023 pričela postopek javnega naročila za dobavo zemeljskega plina za ogrevanje za potrebe občin in ostalih javnih ustanov, ki ni bil uspešno zaključen.

SOS bo na podlagi zadostnega števila prejetih pooblastil zainteresiranih (občin, njenih zavodov, ipd.) izvedla nov postopek oddaje skupnega javnega naročila.

Naročilo se bo oddalo za obdobje od 1. 1. 2024 do 31. 3. 2027.

Prosimo, pozorno preberite celotno besedilo povabila z navodili TUKAJ.

Prilogi k povabilu sta dostopni na povezavah – 1 in 2.

Rok za prejem pooblastil je 12. 9. 2023.

Za morebitna dodatna vprašanja vam je v sekretariatu SOS na voljo Neža Jager, neza.jager@skupnostobcin.si .

Iščemo predstavnika/co SOS za sodelovanje v regionalni delovni skupini za socialno vključevanje in migracijo v sklopu NALAS 1/2

S strani mreže NALAS smo bili obveščeni, da so odprli nominacije prestankov združenj članic v regionalno delovno skupino za socialno vključevanje in migracijo.

Cilj te delovne skupine je podpirati in olajšati promocijo in izvajanje iniciativ za socialno vključevanje v regiji JV Evrope, spodbujati večje sodelovanje in napredek pri obravnavanju izzivov socialnih pravic in migracije. Poleg tega bo delovna skupina prispevala k izvajanju projekta NALAS “Regionalno sodelovanje za boljše socialno vključevanje na lokalni ravni”. Zato bo delovna skupina v obdobju od septembra 2023 do junija 2025 osredotočena na naslednji okvir tem v sklopu štirih osebnih srečanj in trem virtualnih:

– Analiza in izmenjava trenutnega stanja socialnega vključevanja v strukturah članic in njihovem kontekstu;

– Zagotavljanje kakovostnega razvoja prilagojenih načrtov in priporočil za iniciative za socialno vključevanje združenj;

– Spodbujanje vertikalnih pobud članic proti centralnim vladnim institucijam.

– Sodelovanje pri oblikovanju stališča NALAS o socialnem vključevanju, usmerjenega k relevantnim deležnikom na nacionalni, občinski in regionalni ravni v Jugovzhodni Evropi za izboljšanje socialnega vključevanja na lokalni ravni;

– Podpora NALAS pri promociji socialnega vključevanja, vključno s pripadajočimi dejavnostmi razvoja zmogljivosti;

– Podpora članicam NALAS in njihovim lokalnim vladam pri promociji socialnega vključevanja in pripadajočih socialnih pristopov.

– Zbiranje in širjenje dobrih praks različnih socialnih pristopov, ki jih izvajajo lokalne vlade v regiji Jugovzhodne Evrope.

Za vključitev v skupino so potrebne naslednje izkušnje:

– Neposredne izkušnje na področju socialnega vključevanja;

– zanimanje za obravnavanje lokalnih in nacionalnih politik na področju socialnega vključevanja (npr. sodelovanje na delavnicah, delovnih skupinah, objava člankov itd.);

– tesno sodelovanje s Skupnostjo občin Slovenije pri tej tematiki (npr. član/ica delovne skupine/komisije/mreže, projektne skupine, politične strukture ipd.)

– poznavanje nacionalnih predpisov in strategij itd. na področju socialnega vključevanja;

– pisno in ustno znanje angleškega jezika;

Prvo srečanje Delovne skupine bo potekalo 12. in 13. septembra v Severni Makedoniji. Pričakuje se, da bo član skupine prispel v Skopje 11. septembra 2023. Dnevni red in logistične informacije bodo kmalu sledili. Stroške potovanja in namestitve krije organizator (NALAS).

V kolikor ste zainteresirani za sodelovanje vas prosimo, da nam to sporočite do 7. 9. 2023 na naslov barbara.horvat@sos.si.

AKTUALNO - POPLAVE 2023

Evidentiranje intervencijskih stroškov prizadetih občin za izvajanje ob avgustovskih poplavah 2023 2/1

Uprava RS za zaščito in reševanje je na občine, ki so bile prizadete v poplavah, naslovila dopis s preglednico za namene evidentiranja intervencijskih stroškov. V dopisu URSZR tudi ugotavlja, da se iz prvih ocen in odziva prizadetih občin ocenjuje, da so poleg velike gmotne škode na stvareh, prav tako nastali veliki intervencijski stroški ob neposrednem izvajanju najnujnejših nalog zaščite, reševanja in pomoči prizadetim v neurjih ter odstranjevanju posledic obsežne naravne nesreče, ki jih prizadete občine ne bodo zmogle pokriti brez pomoči države.

Intervencijski stroški presegajo zmožnosti posameznih občin, zato si za njihovo poplačilo prizadeva URSZR pridobiti evropska sredstva, tudi iz EU solidarnostnega sklada. Za pripravo vloge za dodelitev sredstev iz solidarnostnega sklada je potrebno evidentirati vse upravičene intervencijske stroške lokalnih skupnosti, ki so nastali v času v času aktivacije Državnega načrta zaščite in reševanja ob poplavah med 4. in 31. 8. 2023, t. i. upravičene intervencijske stroške občin. Zato v dopisu podajajo usmeritve za evidentiranje upravičenih intervencijskih stroškov prizadetih občin.

Tukaj si lahko preberete celoten dopis s preglednico:

Evidentiranje upravičenih intervencijskih stroškov_OBČINE_POPLAVE 4.-31.08.2023,

PRILOGA O1_Preglednica_Upravičeni intervencijski stroški OBČINE_POPLAVE 4.-31.8.2023

Sprejet interventni zakon za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov 2/2

V Državnem zboru je bil sprejet Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023. Z zakonom se določajo nujni interventni, sanacijski in preventivni ukrepi ter postopki za izvedbo in spremljanje teh ukrepov. Nekateri ukrepi so vezani tudi na delovanje občin, in sicer gre za: sprejem OPPN za odpravo posledic naravne nesreče, največji možni obseg zadolževanja in likvidnostnega zadolževanja občin, ki so bile prizadete v poplavah in plazovih, porabo namenskih sredstev občin za vplačane donacije, porabo sredstev proračunske rezerve (poraba za odpravo posledic poplav in plazov v drugi občini) in deleža sredstev, ki se lahko izloči v sredstva proračunske rezerve, izjeme od uporabe ZJN, vzdrževalnih del v javno korist na področju cest in voda, pomoč občinam na področju gradnje cest, ravnanja z odpadki in stroški tega ravnanja, nujne rekonstrukcije, obnova energetske gospodarske javne infrastrukture, izplačilo v celoti ali delni višini NUSZ za leto 2023, zagotavljanje računalniške opreme, začasno premestitev JU zaradi nujnih delovnih potreb, nujne geotehnične ukrepe ter ukrep mokrega čiščenja površin in za ustanovitev vladne službe za obnovo po poplavah in plazovih.

Sprejeti zakon si lahko preberete TUKAJ.

Poplave: kmalu bo aktivirana brezplačna telefonska številka za državljane 2/4

Skupnost občin Slovenije je nedavno podala poziv za vzpostavitev brezplačne telefonske številke, namenjene državljanom, ki jih je prizadela ujma v mesecu avgustu 2023. S strani Ministrstva za obrambo so sporočili, da so aktivnosti za vzpostavitev navedene številke na ravni vlade že v teku.

Iz kabineta predsednika Vlade RS so sporočili, da so k sodelovanju povabili vse resorje, ki bodo v začetni fazi zagotovili operaterje, ki bodo ljudem znali posredovati ustrezne informacije, v naslednji fazi pa bodo vključili tudi študente in NVO. Z novoustanovljenim klicnim centrom bodo sodelovali tudi “klicni centri”, ki jih imajo že vzpostavljene po posameznih ministrstvih (npr. MDDSZ za uveljavljanje socialnih pravic, MGTŠ za pomoč gospodarstvu, ipd.).
Predvidevajo, da bo klicni center v načrtovani obliki aktiviran v začetku septembra.

 

SOS prosila za bolj zadržano, uravnoteženo in jasno komuniciranje z javnostmi glede upravičenost posameznikov/prebivalstva do pomoči po poplavah 2/5

V Skupnosti občin Slovenije smo na UKOM naslovili prošnjo za bolj zadržano, uravnoteženo in jasno komuniciranje z javnostmi glede upravičenost posameznikov/prebivalstva do pomoči po poplavah. S strani nekaterih županj in županov prizadetih občin po avgustovski ujmi smo namreč bili opozorjeni na izjemne pritiske prebivalk in prebivalcev na občine ter posledično stiske vodstev občin in zaposlenih v občinskih organih, ki so soočeni z nerealnimi pričakovanji prebivalstva glede pomoči, ki jo bodo prejeli po poplavah, plazovih in drugih posledicah poplav.

Prebivalci se namreč v medijih srečujejo z informacijami, ki včasih neustrezno prikazujejo obseg in namene koriščenja pomoči, ki jo lahko zagotovijo občine, obsežnost finančnih sredstev, ki so/bodo na voljo, in pristojnosti lokalnih skupnosti v zvezi s sanacijo škode pri prebivalstvu. Navedbe v medijih so ustvarile nerealna pričakovanja, ki vodijo do hude frustracije in nezadovoljstva med prebivalci. Zato smo na UKOM poslali zaprosilo, da v okviru vaših pristojnosti na državni ravni poskrbijo za bolj zadržano, uravnoteženo in jasno komuniciranje z javnostmi glede upravičenosti posameznikov/prebivalstva do pomoči ter za kakšne namene in pod kakšnimi pogoji, predvsem pa s strani koga jo lahko pričakujejo. Prepričani smo, da bo nadaljnje jasno in odgovorno komuniciranje zmanjšalo nerealna pričakovanja prebivalstva ter zmanjšalo pritiske na občinske organe. Hkrati pa bo omogočilo boljšo usmeritev pomoči občin in virov na tiste, ki jo najbolj potrebujejo.

EXCEL obrazec za predhodno oceno škode 2/6

Skupnost občin Slovenije je s strani MNVP prejela EXCEL obrazec za posredovanje prve ocene škode na javni infrastrukturi.

Namen priloženega obrazca oz. tabelarnega pregleda je zbirati ključne podatke za pripravo predlogov predhodnih programov odprave posledic škode na stvareh in posledično dodelitve sredstev proračunske rezerve kot predplačila lokalnim skupnostim.

Do 1.9.2023 je v vsakem primeru potrebno posredovati EXCEL tabelo na naslov gp.mnvp@gov.si s pripisom POŠ23_IMEOBČINE.xlsx . V primeru, da ste podatke do 1.9.2023 uspeli vnesti v AJDO, se podatki izvozijo v excel tabelo iz AJDE in se v excel tabelo dopiše, da so podatki vnešeni v AJDO. V kolikor podatkov ne boste uspeli vnesti v AJDO, predhodno oceno stroškov naredite v EXCEL tabeli.

 

Prvi razdelek v tabeli je namenjen stanovanjskim objektom in stavbam, kjer je potrebno sporočiti koliko objektov je bilo uničenih in koliko objektov ni primernih za bivanje. Ta podatke MNVP potrebuje, da bodo dobili oceno potreb po nadomestnih gradnjah (nadomestnih stanovanj) po občinah.

NAVODILO ZA IZDELAVO IZPOLNJEVANJE OBRAZCA:
PREDHODNA OCENA ŠKODE

1.    navodilo se uporablja samo za izdelavo predhodne ocene škode zaradi naravnih nesreč v juliju in avgustu 2023.
2.    Občine izdelajo predhodno  oceno škode na priloženem obrazcu (Excel) in posredujejo obrazec (Excel) na MNVP (gp.mnvp@gov.si, v zvezi z zadevo št. 35406-38/2023-2560-46)
3.    Obrazec se enotno poimenuje in sicer POŠ23_IME OBČINE.xls (xlsx).
4.    Za postavke, ki so že vnesene v aplikacijo AJDA, se uporabijo zbirni podatki iz aplikacije AJDA
5.    Za podatke, ki jih ni v aplikaciji AJDA, se uporabijo podatki predhodne ocene občine
6.    V kolikor podatki še niso vneseni v aplikacijo, se vpiše podatke o ocenjeni vrednosti, s katero razpolagate
7.    Namen zbiranja podatkov je poročanje o stanju na terenu, ter izračuna dodelitve sredstev predplačila (do višine 40% predhodne ocene škode) v  skladu z določili ZOPNN
8.    Vir podatkov je za 7. točko: 
9.    AJDA v primerih, ko je vnos podatkov o oceni škode izveden 
       oziroma
10.   Predhodna ocena občine iz obrazca, če vnos podatkov o oceni škode še ni izveden
11.   Rok za oddajo obrazca je 1. 9. 2023 
12.   Tudi če je je vnos v AJDO že izveden, je potreben odgovor na obrazcu (z velikim pripisom, da so podatki v AJDO že vneseni)

 

EXCEL TABELA POŠ23-občinam

Na gov.si vzpostavljeno spletno mesto ‘Slovenijo prizadele najhujše poplave’ 2/7

Na portalu gov.si je vzpostavljeno spletno mesto ‘Slovenijo prizadele najhujše poplave’, kjer so na enem mestu zbrane pomembne informacije pristojnih služb in ukrepi za odpravo posledic poplav za gospodinjstva, občine, gospodarstvo, kmetovalce, ogroženo kulturno dediščino, glede zbiranja pomoči in mednarodne pomoči.

Več informacij TUKAJ.

Spletni obrazec za nudenje/prejemanje pomoči pri POPISU ŠKODE 2/8

V trenutkih polnih izzivov, ko se soočamo z nepričakovanimi izrednimi dogodki, želimo okrepiti duh solidarnosti med občinami. Prizadetim skupnostim ponujamo roko pomoči, ob tem pa tudi pozivamo tiste občine/organizacije, ki imajo zmožnosti ponuditi svoje storitve, da se pridružijo našim prizadevanjem za hitro okrevanje. Ker bo nastalo škodo bilo potrebno popisati do sredine septembra, bodo prizadete občine NUJNO potrebovale pomoč, saj nastalo škodo drugače ne bo možno oceniti.

Prizadete občine bodo s strani ostalih občin potrebovale pomoč tudi v kadru, zato vas pozivamo, da izpolnite spodnji obrazec in prizadetim občinam ponudite pomoč v navedenem kadru v kolikor z njim razpolagate:

  • Komisija za popisovanje škod na objektih in infrastrukturi
  • Komisija za popisovanje škod v kmetijstvi
  • Usposobljen kader za vnos v AJDO
  • Drugi strokovnjaki
  • Nadomeščanje poveljnika/namestnika CZ

Prosimo, da občine, ki ponujajo pomoč, sporočijo za kakšno obdobje lahko nudijo svoje storitve.

Občine, ki so se znašle v stiski, pa pozivamo, da nam sporočijo svoje trenutne potrebe po navedenem kadru. Vaše informacije bodo ključne za popis škode ter pripravo načrtov za sanacijo prizadetih skupnosti.

Ob upoštevanju razmer na terenu vas prosimo, da nam ažurno sporočate vaše potrebe oziroma razpoložljivosti, da lahko ohranjamo seznam aktualen. 

Hvala vam za vašo pripravljenost, sočutje in podporo. Združeni lahko hitreje okrevamo in gradimo bolj odporno skupnost.

Obrazec za pripravo pomoči

DENARNE DONACIJE OBČINAM, PRIZADETIM V POPLAVAH V AVGUSTU 2023 2/9

V nadaljevanju objavljamo seznam občin, ki potrebujejo finančno pomoč zaradi nedavnih poplav.*

Prav tako na vas naslavljamo pobudo predsednika SOS, dr. Vladimirja Prebiliča, ki poziva kolegice in kolege iz občin, ki v nedavnih vremenskih ujmah niso bile prizadete, da v okviru svojih zmožnosti pomagajo ostalim občinam, ki so bile. Občina Kočevje bo tako za odpravljanje škode nedavnih nesreč namenila evro na prebivalca občine Kočevje.

 

KOROŠKA

  • Črna na Koroškem. Denarno pomoč specifično za prizadete v poplavah v Črni na Koroškem lahko nakažete na TRR Občine Črna na Koroškem: Center 101, 2393 Črna na Koroškem, TRR: SI56 0110 0010 0007 227, sklic: 00 2393, koda namena: CHAR.
  • Dravograd. Zbiranje sredstev za pomoč prizadetim v poplavah v Občini Dravograd poteka prek posebnega bančnega računa Rdečega križa: SI56 6100 0001 9303 056, sklic 00-01-2023, namen: Pomoč družinam v poplavah Dravograd 2023. Zbrana sredstva bodo namenjena izključno prizadetim družinam. Dodatne informacije v zvezi z akcijo in pomočjo so na voljo prek telefonskih številk 040 327 496 ali 87 70 020 (sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Dravograd Irena Gostenčnik). Zbiranje bo potekalo do 31. 12. 2023.
  • Mežica. Denarno pomoč za prizadete v Občini Mežica lahko nakažete na TRR občine: SI56 0127 4010 0010 050, namen: Poplave, koda namena: CHAR, sklic: SI 00 2023-08.
  • Prevalje. Občina Prevalje je odprla namenski račun za nakazilo donacij za prizadete v poplavah. Pomoč lahko nakažete na TRR: SI56 0137 5600 0000 128, namen: Poplave Prevalje, koda namena: CHAR.
  • Ravne na Koroškem. Denarno pomoč za prizadete v poplavah v občini Ravne na Koroškem lahko nakažete na TRR občine: SI56 0130 3010 0009 987 (odprt pri Banki Slovenije), sklic: 00 2023-08, namena nakazila: Poplave 2023, BIC banke: BSLJSI2X, koda namena: CHAR.
  • Slovenj Gradec. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0131 2010 0010 322, koda namena CHAR, referenca SI00 0408-2023. Pri nakazilu navedite namen: POPLAVE 2023.
  • Šmartno ob Paki. • Rdeči križ – KO Šmartno ob Paki (mobilni telefon: 041 941 677, Marija Lesnjak); finančna sredstva za pomoč poplavljenim na območju RK KO Šmartno ob Paki lahko nakažete na TRR: SI56 0242 6001 1969 849, sklic: 245090, prejemnik RKS OZ Velenje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki. • Rdeči križ – KO Gorenje (telefon: 031 347 718, Ivan Glasenčnik); finančna sredstva za pomoč poplavljenim na območju RK KO Gorenje lahko nakažete na TRR: SI56 0242 6001 1969 849, sklic: 245032, prejemnik RKS OZ Velenje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki. • Župnijska Karitas Šmartno ob Paki (telefon: 041 775 506, Damijan Ločičnik); pomoč za oškodovane v poplavah lahko nakažete na TRR: SI56 0400 1004 6530 307, sklic 00 292243, namen: poplave, prejemnik: Škofijska Karitas Celje, Muzejski trg 8, 3000 Celje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki.
  • Šoštanj. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0110 0600 8363 945, koda namena CHAR, referenca SI00 20044004. Pri nakazilu navedite namen: POMOČ POPLAVE – AVGUST 2023. Denarno pomoč lahko nakažete tudi tako, da poskenirate QR-kodo na tej povezavi.
  • Vuzenica. Za odpravo posledic neurja v občini Vuzenica za občane in za pomoč drugim občinam zbirajo sredstva na TRR Župnijska Karitas Vuzenica, Zg. trg 28, Vuzenica, SI56 6100 0002 4574 230, Namen: NEURJE AVGUST 2023, koda namena CHAR. Vsa zbrana sredstva bodo namensko porabljena za pomoč občanom občine Vuzenica, ki so utrpeli škodo. Višek zbranih sredstev bo posredovan Koroški regiji za odpravo posledic.

SAVINJSKA DOLINA

  • Braslovče. Za pomoč tistim, ki so bili v poplavah prizadeti in so izgubili domove ter premoženje, je Občina Braslovče v okviru svojega transakcijskega računa odprla poseben sklic, kamor lahko nakažete sredstva, če želite pomagati. TRR:  SI56 0110 0010 0015 181, sklic: 00 730100-2023, namen: Pomoč ujma 2023, koda namena: CHAR, BIC SWIFT: BSLJSI2X. Denarno pomoč lahko nakažete tudi tako, da poskenirate QR-kodo na tej povezavi.
  • Celje. Mestna občina Celje vse občanke in občane, ki želijo donirati finančna sredstva za pomoč v Savinjski regiji, obvešča, da lahko to storijo preko Društva Enostavno pomagam. Podatki za nakazilo donacij: Humanitarno društvo Enostavno pomagam, Cankarjeva ulica 1, Celje, SI56 6100 0000 7496 313 (odprt pri Delavski hranilnici), SKLIC: SI00 508-2023, namen: Za Celje, koda namena: CHAR (obvezen je vnos sklica in namena).
  • Gornji Grad. Občini Gornji Grad lahko pomagate pri sanaciji po uničujočih poplavah z nakazilom na transakcijski račun občine: SI56 0123 0010 0018 802, Sklic: 00 04082023, Koda namena: CHAR
  • Laško. Za pomoč tistim, ki so bili v poplavah prizadeti in so utrpeli večjo materialno škodo premoženje ali celo izgubili domove, je Občina Laško v okviru svojega transakcijskega računa odprla poseben sklic, kamor lahko nakažete sredstva, v kolikor želite pomagati: TRR: 01257 0100003220, Sklic: 00 730100-2023, Namen: POMOČ POPLAVE 2023, Koda namena: CHAR. Sredstva bodo namensko porabljena za družine, poasmeznike in podjetnike, ki so utrpeli največjo škodo.
  • Luče. Če želite finančno pomagati pri sanaciji škode zaradi poplav v Občini Luče, lahko denarno pomoč za prizadete v Lučah nakažete na TRR Občine Luče, Luče 106, 3334 Luče, TRR: SI56 0110 0600 8377 331, namen: Občina Luče – poplave, sklic: SI99, koda namena: CHAR. Podpora bo neposredno namenjena tistim, ki so najbolj prizadeti in potrebujejo nujno pomoč.
  • Ljubno. Pri sanaciji škode v občini Ljubno ob Savinji lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Ljubno: SI56 0110 0010 0006 257 s sklicno številko SI00 71419900, namen: POPLAVE2023.
  • Mozirje. Pri sanaciji škode v občini Mozirje lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Mozirje: TRR 0127 9010 0018 729 – UJP Žalec, Sklic 00 04082023, namen: neurje.
  • Nazarje. Denarno pomoč ob poplavah lahko nakažete na račun Občine Nazarje, TRR SI56 0110 0010 0008 391, sklic 00 71419983, namen: Poplava avgust 2023.
  • Polzela.  Pri sanaciji škode v občini Polzela lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Polzela: SI56 0137 3010 0004 520,Sklic: SI00 730100-2023, Koda namena: CHAR, Namen: Pomoč ujma.
  • Rečica ob Savinji. Občina Rečica ob Savinji, Krajevna organizacija RK in Župnijska karitas Rečica ob Savinji odpira skupni račun za pomoč občanom Občine Rečica ob Savinji. Številka TRR: SI56 0140 9010 0020 992, sklic SI00 0408-2023, s pripisom “poplave avgust 2023”.
  • Solčava. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0110 0600 8362 393, koda namena OTHR, referenca SI99. Pri nakazilu navedite namen: POMOČ UJMA.

 GORENJSKA

  • Cerklje na Gorenjskem. Za sanacijo škode v občini Cerklje na Gorenjskem lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Cerklje na Gorenjskem: TRR: 01100 0100001213, Koda namena: CHAR (ali OTHR), Sklic: 18 75116-7300000-00000023.
  • Dobrova – Polhov Gradec. Za pomoč pri sanaciji posledic naravne nesreče je odprt poseben račun Občine Dobrova – Polhov Gradec: Občina Dobrova – Polhov Gradec, Stara cesta 13, 1356 Dobrova, številka računa: SI56 0122 1600 0000 496, namen: odprava posledic poplav 2023, koda namena: CHAR, sklic: za domače prave osebe: SI18 75205-730000-1002023, za domače fizične osebe: SI18 75205-730000-2002023
  • Kamnik. Občinski štab Civilne zaščite Kamnik je v sodelovanju z Župnijsko Karitas Stranje vzpostavil transakcijski račun za zbiranje sredstev prizadetim v ujmi. Finančno pomoč lahko donirate na Župnijsko Karitas Stranje: TRR: SI56 0231 2009 2388 532
    SKLIC: 2023, Namen: POPLAVE KAMNIK
  • Komenda. Pri sanaciji škode v občini Komenda lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Komenda: TRR: 01100-0100002377, Koda namena nakazila: CHAR (ali OTHR), Sklic: poplava23
  • Medvode. Pri sanaciji škode v občini Medvode lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Medvode: podračun št. SI56 01271-0100000594, Sklic: 00 14118-110905
  • Škofja Loka. Pri sanaciji škode v občini Škofja Loka lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Škofja Loka: TRR: SI56 0132 2600 0000 785, Koda namena nakazila: CHAR, Referenca: SI00 732023, Sklic: poplave 2023. Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka je odprlo račun, na katerega lahko posamezniki, posameznice ali podjetja nakažejo pomoč za prizadete. Podatki za nakazilo: RKS-OZ Škofja Loka, Kidričeva cesta 1; SI56 0700 0000 0187 397, sklic: 00 784010-249 namen: POPLAVE 2023, koda namena: CHAR. Finančno pomoč lahko donirate preko Župnijsko Karitas Škofja Loka: TRR: SI56 SI56 1919 0500 7360 005, Referenca: SI00 482023, Namen: POPLAVE ŠKOFJA LOKA
  • Žiri. Pri sanaciji škode po poplavah v Občini Žiri lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Žiri SI56 0110 0010 0014 793, Referenca SI00 732000, Koda namena CHAR, Namen: poplave 2023.

Za naslednje občine še nismo prejeli informacij kam se lahko nakažejo sredstva:

  • Domžale
  • Gorenja vas – Poljane
  • Litija
  • Mengeš
  • Muta
  • Trzin
  • Šmartno pri Litiji

Več informacij, kako lahko še pomagate, vam je na voljo na povezavi Poplave po Sloveniji: Kako lahko pomagamo • Pod črto (podcrto.si)

*Seznam bomo sproti dopolnjevali, zato občine naprošamo, da nas obveščate o ažurnih podatkih.

Urejanje javnega prostora in pro bono pomoč občinam, prizadetim v poplavah  2/10

Neprofitni urbanistični studio Prostorož nas je obvestil, da poskušajo v okviru svojih zmožnosti pomagati občinam in skupnostim, ki so jih prizadele poplave. V zadnjih dneh so že uspeli pomagati nekaterim občinam. Tako so na primer pomagali občini, katere vrtčevsko igrišče so nedavne poplave odplaknile, prostoroževci pa so jim na njihovo željo svetovali, kako z minimalnimi sredstvi čim hitreje spet vzpostaviti funkcionalno igrišče.

Ker se številni kraji po Sloveniji še vedno spopadajo s težavami, ki presegajo urejanje javnega prostora, kljub temu pa je jasno tudi, da ravno javni prostor krepi neformalne povezave med občankami in občani, ki so se izkazale kot ključne v prvih dneh po poplavah, vas prostoroževci vabijo k sodelovanju z njimi.

Več informacij o njihovi pro bono ponudbi pomoči najdete tukaj, kontaktirate pa jih lahko preko naslednjih kontaktnih podatkov (info@prostoroz.org, +386 (0)590 19 088).

ZAKONODAJA

POVPRAŠEVANJE

Svet za varstvo uporabnikov javnih dobrin 4/1

Na Skupnost občin Slovenije smo prejeli prošnjo po izvedbi povpraševanja na temo Sveta za varstvo uporabnikov javnih dobrin.

Prosili smo za sodelovanje in odgovor na sledeča vprašanja:

  • Ali ima vaša občina ustanovljen Svet za varstvo uporabnikov javnih dobrin?
  • Ali ima Svet sprejet poslovnik?
  • Kakšen je sistem delovanja Sveta (ali imajo redne seje, imajo določenega koordinatorja, zaposlenega v občinski upravi, kakšne naloge se izvajajo preko Sveta)?

Odgovore sodelujočih občin si lahko preberete TUKAJ.

Povpraševanje – Elektronsko poslovanje 4/2

Na SOS se je obrnila občina članica z naslednjim vprašanjem:

  • “Zanima nas ali ima katera občina vzpostavljeno elektronsko arhiviranje dokumentov pri zunanjem certificiranem ponudniku.

Želeli bi navezati kontakt z občino, ki ima vzpostavljeno elektronsko arhiviranje dokumentov pri zunanjem certificiranem ponudniku, ker bi nam bilo to v pomoč pri vzpostavitvi elektronskega arhiviranja.”

Vljudno vas prosimo za sodelovanje in odziv do srede, 6.9.2023 na naslov alja.lipnik@skupnostobcin.si.

Predstavite nam dobre prakse vezane na načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne aktivnosti prebivalcev v vaši občini 4/3

Skupnost občin Slovenije znova naslavlja občine in sicer v drugem koraku razpisa skupaj z Urbanističnim inštitutom Republike Slovenije (nosilcem programa Ven za zdravje 3), Inštitutom za zdravje in okolje, Nacionalno koordinacijo zdravih mest (NIJZ) in Zavodom za izobraževanje in inkluzijo ODTIZ.

V drugem koraku razpisa namreč zbiramo dobre prakse za Zbirnik Ven za zdravje 3, ki se nanašajo na načrtovanje zelenih površin za spodbujanje telesne aktivnosti prebivalcev. Daljši vprašalnik “Predstavite nam dobre prakse v vaši občini!” je namenjen predstavitvi posamezne dobre prakse. Poslan je bil občinam, ki so se odzvale in ocenile prisotnost tovrstnih dobrih praks v njihovem okolju.

K izpolnjevanju vprašalnika vabimo tudi vse druge občine, ki želijo predstaviti svoje dobre prakse, svetujemo pa, da v prvem koraku izpolnijo prvi, kratki vprašalnik “Ali ima moja občina dobro prakso”, s katerim lahko hitro preverite ali imate prakse spodbujanja telesne dejavnosti prebivalstva in se nato v drugem koraku posvetijo izpolnjevanju vprašalnika “Predstavite nam dobre prakse v vaši občini!”.

Rok za zbiranje dobrih praks je podaljšan do 30. septembra 2023. Veseli bomo, če se boste odzvali razpisu v čim večjem številu. Posamezni primeri dobrih praks bodo sproti objavljeni na tej spletni strani tukaj.

 

 

DOGODKI SOS

12.9. / PISNA JEZIKOVNA ODLIČNOST V JAVNI UPRAVI 5/1

Skupnost občin Slovenije vas vabi na izobraževanje z naslovom PISNA JEZIKOVNA ODLIČNOST V JAVNI UPRAVI, ki bo potekalo 12. 9. 2023 od 9.30 ure dalje preko spletnega kanala Zoom.

Izobraževanje z elementi delavnice, ki ga bo izvedla Irena Potočar Papež, je namenjeno vsem, ki se pri svojem delu srečujete s pisno komunikacijo znotraj ali zunaj upravne službe, oziroma ustvarjate krajša in daljša pisna sporočila za različne naslovnike v javni upravi.

Obnovili bomo znanje o splošnih značilnostih pisnega sporočanja, poznavanje pravopisnih in slovničnih značilnosti (velika in mala začetnica, ločila, pisanje skupaj/narazen/z vezajem, datumi, kratična poimenovanja …), se pogovorili o jezikovnem bontonu (nagovarjanje, vikanje/tikanje, podpisi, žigosanje …), o najpogostejših jezikovnih zadregah in netiketi (bonton in pravila v elektronskem komuniciranju).

Izobraževalno druženje je zasnovano kot kombinacija teorije in prakse. Teoretičnim razlagam sledijo razlage s primeri in vaje.

Cilji izobraževanja:

  • osvežiti in utrditi poznavanje jezikovnih pravil (pravopisna in slovnična), s katerimi lahko pravilno in prepričljivo napišemo različne besedilne vrste v javni upravi;
  • seznaniti se z jezikovnimi novostmi;
  • spoznati pravila jezikovnega bontona in
  • spoznati pravila netikete (pisanje elektronskih sporočil).

Izobraževanje obsega štiri pedagoške ure s krajšim odmorom in bo izvedeno na daljavo. Prejeli boste tudi gradivo v obliki izročkov in vaje.

Vabilo za tiskanje.

13.9. / Novosti pri evidencah izrabe delovnega časa in ureditvi delovnega časa, odmorov in počitkov 5/2

Dne 20. 11. 2023 bodo v veljavo stopile spremembe, ki jih prinaša Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti. Novosti bodo pri evidencah izrabe delovnega časa in ureditvi delovnega časa, odmorov in počitkov – opredelitve razmerja, za katero je treba voditi evidenco o izrabi delovnega časa; dopolnitev obsega podatkov, ki jih je treba vpisovati v evidenco o izrabi delovnega časa; obveznost delodajalca, da delavca pisno obvesti o podatkih iz evidence o izrabi delovnega časa za pretekli mesec do konca plačilnega dne, itd.

O vsem navedenem bo predaval Damjan Mašera, vodja Sektorja za delovna razmerja in druge oblike dela na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ima dolgoletne izkušnje na delovnopravnem področju tako v teoriji kot v praksi, ki jih je med drugim pridobival tudi na Inšpektoratu RS za delo.

Predlog dnevnega reda:

10.00 – 11.00 Novosti pri evidencah izrabe delovnega časa in ureditvi delovnega časa, odmorov in počitkov
11.00 – 11.30 Vprašanja in odgovori

*SOS si v skladu z organizacijo dogodka pridržuje pravico do dopolnitev programa

Vabilo za tiskanje je na voljo TUKAJ.

24.10. / Predstavitev priročnika “Odlok o urejenosti naselij in krajine” 5/3

DOGODEK SMO PRESTAVILI IZ 20.9. na 24.10.2023!

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom RS, Skupnostjo občin Slovenije ter občinami Solčava, Moravske toplice in Kočevje pripravilo »Priporočila za pripravo občinskega Odloka o urejenosti naselij in krajine«. Priporočila podajajo korake, kako pristopiti k sami pripravi in izvedbi Odloka, zakonska določila ter vzorčni primer strokovnih podlag in testnega Odloka za izbrani občini.

P R E D L A G A N  D N E V N I  R E D

Priročnik bodo predstavili predstavniki MNVP, SOS in UIRS s sodelavci in partnerji.

  • Uvodni pozdrav – prof. Janez Koželj (MOL)
  • Pripravljalni del (strokovni, pravni,…) – Matej Nikšič (UIRS), Luka Ivanič, Vilijem Fabčič.
  • Vzorčni primeri – sodelujoči iz občin
  • Vprašanja in odgovori – vsi prisotni
  • Zaključek

P R I J A V A

Predavanje je brezplačno. Dogodek se bo izvajal v živo.

Prijave zbira Zbornica za arhitekturo in prostor (ZAPS). Prijava je možna preko spleta na tej strani. Rok za prijave je ponedeljek, 23.10.2023, do 12h.

Skrajni rok za morebitno odpoved (po e-pošti: izobrazevanje@zaps.si) je torek, 19.09.2022, do 14h. Če se boste odjavili kasneje, ali če se dogodka, kljub prijavi, ne boste udeležili, vam bodo na ZAPS zaračunali stroške kotizacije v višini: za člane ZAPS 39€ (z DDV), za občinske urbaniste, ki niso vpisani v imenik pooblaščenih arhitektov ter člane IZS 78€ (z DDV) ter za nečlane 130€ (z DDV).

V primeru premajhnega števila prijav si vsi organizatorji pridržujemo pravico, da izobraževanje odpovemo.

K R E D I T N E   T O Č K E

Predstavitev priročnika “Odlok o urejenosti naselij in krajine” / 2 KT / Sklop B – teorija in referenčna praksa.

25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ 5/4

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije vabi na izobraževanje z naslovom UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ, ki bo potekalo preko spletnega kanala Zoom, 25. 9.  2023 med 9.00 in 12.15

Na izobraževanju boste pridobili vpogled v temo korporacijskega upravljanja, govorili bomo o tem zakaj je pomembno, seznanili se boste z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki smo ga pripravili skupaj z Združenjem nadzornikov Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije.

Izobraževanje predstavlja uvod v program izobraževanja »Korporacijsko upravljanje občinskih podjetij« in je komplementarno »Izobraževanju za nadzornike« za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem Združenja nadzornikov Slovenije s področja upravljanja družb.

Posvet je namenjen članom nadzornih svetov in upravnih odborov družb s kapitalsko naložbo lokalnih skupnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji, vezanimi na to temo.

Predviden program izobraževanja:

9.00 – 12.15 (odmor 15 min)

NA SPLOŠNO O KORPORACIJSKEM UPRAVLJANJU

– Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?

– Pomen in uporaba kodeksov – princip ‘spoštuj ali pojasni’, izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja

OKVIR UPRAVLJANJA IN RAZMERJA MED DRUŽBO IN DRUŽBENIKI

– Akt o ustanovitvi, Odnosi z deležniki, Strateški cilji družbe, Skupščina.

ORGANI VODENJA IN NADZORA TER LOJALNOST DRUŽBI

– Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami

– Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov

– Organ nadzora in organ vodenja

O predavatelju:

Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS. Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU, kasneje pa predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. Je imetnik Certifikata ZNS in kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta, leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.

Vabilo s programom

19.10. - 20.10. / RAZVOJNI DNEVI OBČIN 5/5

Veseli nas, da vas lahko v imenu Skupnosti občin Slovenije tudi uradno povabimo k udeležbi na Razvojnih dnevih občin.

Izjemni dogodek, ki bo letos prvič potekal v četrtek in petek, 19. in 20. oktobra 2023 v prelepem okolju Term Thermana Laško, je namenjen krepitvi sodelovanja in izobraževanju za sodobne občine.

Razvojni dnevi občin bodo posebna priložnost za županje, župane, podžupanje, podžupane ter direktorice in direktorje občinskih uprav, da se povežete, izobražujete in se odzovete na izzive, s katerimi se soočajo razvojno naravnane občine. Dogodek bo trajal dva dni in bo vključeval zanimive teme, ki se nanašajo na vodenje in delovanje občin.

Med glavnimi temami bomo s pomočjo strokovnjakov in praktičnih izkušenj, ki jih bodo delili z nami županje in župani, osvetlili izzive ukrepanja ob naravnih in drugih nesrečah, poglobili se bomo v vprašanja delovanja občin v luči demografskih, globalizacijskih in okoljskih sprememb ter skupaj raziskali možnosti in strategije za učinkovito upravljanje in prilagajanje tem spremembam. Poseben poudarek pa bo tudi na trendih digitalnega razvoja lokalne skupnosti do leta 2030.

Z velikim zadovoljstvom vam sporočamo, da bodo dogodek počastili ministra Uroš Brežan in dr. Aleksander Jevšek ter ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, ki bodo dogodku prispevali svoje dragoceno znanje in izkušnje.

Poleg bogatega strokovnega programa, ki se bo pričel 19. 10. 2023 ob 12.30 uri, vam bo na voljo tudi prijeten večerni program, ki vključuje slavnostno večerjo, v zabavnem delu pa bodo z nami Norton Rock band, ki bodo poskrbeli za sproščeno in veselo vzdušje.

S strokovnim programom bomo nadaljevali naslednje jutro ob 9.00 uri, zato vam predlagamo, da izkoristite možnost prenočitve v hotelu, tako da boste lahko zanimiv in izmenjave izkušenj poln program dogodka v celoti izkoristili.

Za vas smo preliminarno rezervirali 30 sob po ceni 122,50 € za nočitev z zajtrkom v enoposteljni sobi. Nočitev z zajtrkom v dvoposteljni sobi znaša 98,00 € po osebi. V kolikor si boste sobo delili z osebo, ki se bo prav tako udeležila Razvojnih dnevov občin, je cena nočitve z zajtrkom za 2. osebo ista (98,00 €). Če si boste sobo delili s spremljevalko/spremljevalcem (svojci), je cena nočitve z zajtrkom 75,00 € (ali 79,00 € za polpenzion) in vključuje vstop v bazene in druge ugodnosti.

Predlagamo vam, da sobe čim prej rezervirate, da ne poidejo. Rezervacijo sob lahko opravite spletno (tukaj – REZERVIRAJ )  ali preko službe za rezervacijo na telefonski številki 03 423 2100 oz. info@thermana.si.

Kmalu vam bomo posredovali dodatne informacije o programu in predavateljih.

Vabilo za tiskanje

9.11. / Letna konferenca “Soočimo se z diskriminacijo” 5/6

Veseli nas, da vas lahko povabimo na konferenco »Soočimo se z diskriminacijo«, ki bo potekala 9. 11. 2023 v Ljubljani na Akademiji za gledališče, radio, film, in televizijo na Aškerčevi 5. Dogodek se bo začel ob 9.30 uri.

Dogodek, ki ga organiziramo partnerji projekta Soočimo se z diskriminacijo (Zagovornik načela enakosti, Fundacija Prizma, Akademija za gledališče, radio, film, in televizijo ter Skupnost občin Slovenije), je namenjen vsem županjam, županom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav ter predstavnikom javne uprave, vključno z zaposlenimi  upravnih enot, centrov za socialno delo in drugih institucij.

Naša skupna vizija je ustvariti družbo, v kateri so enakopravnost, spoštovanje in strpnost temeljne vrednote. S konferenco želimo k temu prispevati, zato se bomo v sklopu programa posvetili problematiki diskriminacije in skupaj raziskali možnosti za njeno preprečevanje in odpravo.

V ta namen bomo z zagovornikom načela enakosti Miho Lobnikom govorili o tem, kaj diskriminacija je in kaj ni, svoje izkušnje z diskriminacijo bodo z nami delili posamezniki, ki so jo občutili na lastni koži, nato pa se bomo na županskem omizju posvetili aktualnim izzivom, s katerimi se soočamo v boju proti diskriminaciji, ter raziskali, kako lahko s skupnimi močmi oblikujemo bolj vključujoče in strpne skupnosti.

Poleg strokovnih vsebin bo na konferenci tudi priložnost za mreženje in povezovanje z drugimi predstavniki javne uprave. Konferenca »Soočimo se z diskriminacijo« bo ponudila odlično priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in dobrih praks tudi med vami, spoštovane županje, župani, direktorice, direktorji in ostalo javno upravo.

V sodelovanju s študentkami in študenti AGRFT bo po strokovnem delu konference premierno prestavljena tudi gledališka predstava na temo diskriminacije, ki bo poglobila naše razumevanje te problematike in nas nagovorila na čustveni ravni.

O natančnem programu dogodka vas bomo obvestili v kratkem.

Vabimo vas, da si mesto na konferenci zagotovite že danes in se prijavite s spletno prijavnico spodaj.

Vabilo za tiskanje

 

DOGODKI DRUGIH

5.9. / Nujna naročila za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov v avgustu 2023 6/1

Vabljeni na brezplačni spletni seminar z naslovom NUJNA NAROČILA ZA ODPRAVO POSLEDIC POPLAV IN ZEMELJSKIH PLAZOV V AVGUSTU 2023, ki bo potekal 5. septembra 2023 od 10. do 11. ure preko spleta.

Poplave in zemeljski plazovi, ki so Slovenijo prizadeli v avgustu 2023 so povzročili potrebo po izvedbi nujnih naročil. Takoj po poplavah se je pokazala potreba po uporabi institutov Zakona o javnem naročanju (ZJN-3), ki se v praksi v preteklosti niso pogosto uporabljali, saj zanje ni bilo utemeljenih razlogov.

Takoj po naravni nesreči smo organizirali brezplačni seminar, na katerem se je izkazalo, da je potreba po informacijah, kako izvesti nujna naročila velika, zato organiziramo že drugi brezplačni seminar, na katerem bo odvetnica Maja Prebil podala konkretne napotke, kako izvesti naročilo po izjemi, kako izvesti postopek s pogajanji brez predhodne objave, opozorila bo tudi na novosti, ki jih prinaša Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN-F) ter opozorila na spremembe, ki jih predvideva Predlog Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 (25. 8. 2023).

Več informacij in prijava na: Klavdija Križaj –Trženje in organizacija izobraževanj, 01/200 18 34

27.9. / Brezplačna spletna predavanja: Pozitivni september 6/2

Ekipa Inovativen.si, Ministrstvo za javno upravo v sodelovanju s partnerji vas vabijo na brezplačna spletna predavanja z naslovom Pozitivni september, na katerih se bo vsako sredo od 30. 8. do 27. 9. posvetilo aktualnim tematikam s področja odnosov in obvladovanja psihosocialnih tveganj na delovnem mestu, psihološke varnosti, kreativnosti, učinkovitosti in inovativnosti.

Več informacij in povezava na prijavo je TUKAJ.

7. 9. / Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu 6/3

Vabljeni, da se pridružite na posvetu Priložnosti za trajnostni razvoj občin: Programa ESPON in URBACT od blizu, ki bo potekal 7. septembra v Ljubljani. Izvedeli boste vse o možnostih sodelovanja v obeh programih in slišali izkušnje vabljenih gostov, ki so v programih že sodelovali. Del dogodka bo namenjen razpravi o potrebah občin, ki jih bodo skušali povezati s ponudbo obeh programov.
Več informacij o programu najdete v TUKAJ. Do same prijave dostopate tukaj
Dogodek soorganizirata Ministrstvo za naravne vire in prostor in IPoP – Inštitut za politike prostora v okviru aktivnosti nacionalnih točk programov ESPON in URBACT.

14.9. / Sprememba uredbe o mejnih vrednostnih svetlobnega onesnaževanja okolja 6/4

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, Direktorat za okolje, organizira dne 14.9. ob 9.uri v veliki sejni sobi na Vojkovi 1a v Ljubljani javni posvet na temo spremembe Uredbe o mejnih vrednostih svetlobnega onesnaževanja okolja. Posvet bo organiziran v dveh delih. V prvem delu bodo predstavljeni dosedanji dosežki glede ureditve področja svetlobnega onesnaževanja in aktivnosti, ki jih ministrstvo izvaja v smeri spremembe obstoječe zakonodaje. Drugi del bo organiziran v obliki okrogle mize, kjer bo možna izmenjava mnenj in predlogov. Govorniki na okrogli mizi bodo znani naknadno.

Ozadje dogodka je predlog nove uredbe, ki predvideva prej striktno ugašanje ceste razsvetljave v nočnem času, glavni razlog za novo uredbo pa je revizijsko poročilo Računskega sodišča.

Prijave zainteresiranih občin se zbirajo na info@skupnostobcin.si (Ana Plavčak) oz. 02 234 15 00.

 

 

Kljub zamujenemu roku prijave (30.8), bodo na MOPE veseli predstavnice / predstavnika iz občine. Svoj interes sporočite na ana.plavcak@skupnostobcin.si oz. 02 234 15 06.

15.9. / Predstavitev Poročila Varuha človekovih pravic v povezavi z romsko skupnostjo 6/5

Razvojni center Murska Sobota in Zveza za razvoj romske manjšine PREPOROD vas vabita na predstavitev Poročila Varuha človekovih pravic, ki bo namenjena analizi in obravnavi stanja ter vprašanj v povezavi z romsko skupnostjo.

Predstavitev bo potekala 15. 9. 2023 ob 11.00 uri v Expanu v Murski Soboti. Podrobnejše informacije so na voljo TUKAJ.

Svojo udeležbo lahko potrdite preko spletne povezave. Vabljeni!

19.9. / Uporaba LCC kalkulatorja pri javnem naročanju računalnikov in monitorjev 6/6

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo vas vabi na brezplačno delavnico uporabe LCC kalkulatorja pri naročanju računalnikov in monitorjev, ki bo potekala 19. septembra 2023 med 9.00 in 12.30 v Ljubljani (City Hotel, Dalmatinova 15).

Namen orodja je spodbuditi in omogočiti uporabo izračuna stroškov v življenjski dobi, da bi lahko organizacije pri postopkih javnega naročanja sprejemale stroškovno učinkovitejše odločitve.

Podrobnosti s programom in prijavnico so na voljo TUKAJ.

20.9. / Tečaj Uvod v upravljanje sredstev za vodni sektor 6/7

Organizacija NALAS bo 20. septembra 2023 z uvodnim spletnim seminarjem začela izvajati nov tečaj Uvod v upravljanje sredstev za vodni sektor v srbskem jeziku. Tečaj ima 6 modulov in bo trajal od 20. septembra do 7. novembra.
Tečaj se bo izvajal s podporo RCDN. Udeležba na tečaju je brezplačna, udeleženci, ki bodo tečaj zaključili, pa bodo prejeli potrdila.
Tečaj bo vodila Maja Medenica iz beograjskega vozlišča za upravljanje vodovodnega premoženja, koordiniral pa ga bo Miodrag Količ iz NALAS.
Vse podrobnosti o tečaju so na voljo TUKAJ.
Prijave zbirajo do 11. septembra. Vljudno vabljeni.

21.9. / Strokovni posvet o trajnostni mobilnosti v okviru Evropskega tedna mobilnosti: SPREMENIMO POTOVALNE NAVADE 6/8

Vljudno vabljeni na strokovni posvet v času Evropskega tedna mobilnosti, ki bo v četrtek, 21. septembra 2023 ob 10. uri na odprtem prostoru na Smetanovi ulici pred Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru.

Posvet organizirajo Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru, Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor in Mestna občina Maribor in bo medijsko podprt.

Na posvetu bodo predstavljene aktualne teme s področja trajnostne mobilnosti na občinski, regionalni in državni ravni, hkrati pa bo nagovarjal tudi velike zaposlovalce kot večje generatorje prometa v regiji. V drugem delu posveta se bo odprla pereča tema na okrogli mizi: »Koliko si trajnostno mobilen? Prispevek posameznika k zmanjšanju motornega prometa.«

V okviru posveta bo izvedena predstavitev alternativnih urbanih – zelenih kolesarskih poti z demo 360° video pregledom, prav tako bodo predstavljeni različni tipi električnih koles (običajna, kargo, tandem, kolesa za prevoz invalidov, tricikli), z možnostjo testiranja.

21.9. / Konferenca Trajnostna energija lokalno 023 6/9

9. BORZENOVA KONFERENCA: TRAJNOSTNA ENERGIJA LOKALNO 023 – Aktivno vključevanje občanov v zeleni prehod bo potekala v četrtek, 21. septembra od 9.00 do 15.00 ure v Kongresni dvorani – BTC, Ljubljana.

Vsebinski poudarki: lokalni izzivi učinkovitega upravljanja z energijo, investicije v obnovljive vire energije, samooskrba ter aktivna vloga občanov v času priložnosti pospeševanja zelenega prehoda.

Program konference je na voljo TUKAJ.

Število mest je omejeno, zato je brezplačna prijava obvezna. Več informacij na 031 717 599 ali  konferenca@trajnostnaenergija.si.

27.9. / Delavnica o stanju celostnega upravljanja voda v Sloveniji 6/10

V procesu izvajanja Cilja 6 trajnostnega razvoja Agende ZN 2030 v Sloveniji poteka tretje vrednotenje indikatorja 6.5.1 (Stopnja izvajanja celostnega upravljanja voda) podcilja trajnostnega razvoja 6.5.1.

Delavnico izvaja GWP Slovenija ob podpori Ministrstva za naravne vire in prostor. Potekala bo 27. 9. 2023 od 10:00 do 14:30 v Ljubljani (Naravoslovnotehiška fakulteta, Aškerčeva 12).

Na delavnici se bo razpravljalo o stanju celostnega upravljanja voda v Sloveniji. Agenda delavnice je na voljo TUKAJ.

Poročilo z delavnice bo podlaga dodatnim aktivnostim GWP Slovenija za izboljšanje položaja celostnega upravljanja voda v Sloveniji v naslednjem triletnem obdobju 2024 – 2027.

Udeležba je BREZPLAČNA. Zaradi lažje organizacije se na delavnico prijavite preko spletnega obrazca:

https://forms.gle/f4DsRCLFLva4BfMs7

27.9. / 32. tradicionalni Statistični dan »Modri podatki za zeleni energetski prehod« 6/11

Vabljeni k udeležbi na 32. tradicionalnem Statističnem dnevu z naslovom »Modri podatki za zeleni energetski prehod«,  ki bo potekal v sredo, 27. septembra 2023, ob 8.30, Brdo pri Kranju.

Povečanje porabe obnovljivih virov energije, zmanjšanje porabe fosilnih goriv in spodbujanje trajnostnih oblik mobilnosti so ključni dejavniki za uspešen zeleni energetski prehod. Kje na tej poti smo? Kaj lahko kot posamezniki še storimo in kaj nas v prihodnje še čaka? Odgovore na ta in podobna vprašanja bomo iskali v razpravi s povabljenimi strokovnjaki in udeleženci dogodka, na katerem bomo razmere na nacionalnih in globalnih energetskih trgih osvetlili tudi s podatki.

  • Prijave na dogodek sprejemajo prek spletnega obrazca do srede, 20. septembra 2023. Udeležba je brezplačna.

Za dodatna pojasnila so na voljo na e-naslovu stat-d.surs@gov.si.

 

28.9. / Konferenca ob evropskem tednu športa 6/12

Ministrstvo za zdravje, Fakulteta za šport Univerze v Ljubljani in Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez  vas 28. septembra ob Evropskem tednu športa vljudno vabijo na konferenco VEČ SE GIBAM, MANJ SEDIM, DOBRO SPIM. TRAJNOSTNI VIDIKI, ki bo letos posvečena preprečevanju sedentarnega načina življenja in promociji telesne dejavnosti v različnih življenjskih okoljih in obdobjih.

Na brezplačni posvet so še posebej vabljeni predstavniki pristojnih ministrstev, predstavniki delodajalcev, zaposleni v občinah (odgovorni za družbene dejavnosti, prostorski načrtovalci), ravnatelji in pomočniki ravnateljev, predstavniki starejših in mladih, društva bolnikov, kulturna in športna društva ter nevladne organizacije, ki delujejo na področju varovanja okolja in zdravja.

Več informacij na www.dobertekslovenija.si. Prilagamo program in povezavo do prijavnice.

11.10. / Konferenca za tretji razpis 5G za pametne skupnosti 6/14

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnilo Ministrstvo za digitalno preobrazbo z namenom seznanitve občin s podporno platformo 5GSC in razpisov, ki jih ta platforma pripravlja v sodelovanju s Programom CEF in omogoča občinam povračilo stroškov za 5G infrastrukturo do 75 %.

Sporočamo vam, da je Evropska komisija napovedala tretji razpis, ki bo objavljen oktobra letos. Informacije bodo predstavili 11. oktobra na konferenci v Bruslju. Na dogodku v Bruslju bodo potekale tudi praktične delavnice za pripravo prijave na razpis. Kratko novico o konferenci so objavili na spletni strani ministrstva, za več informacij in prijavo vas usmerjamo na spletno stran dogodka (v angleščini).

17.10./ Nacionalni posvet “Vse vemo, a zakaj se nič ne spremeni? Podnebna politika med teorijo in prakso” 6/15

V mreži Plan B za Slovenijo vabijo na nacionalni posvet “Vse vemo, a zakaj se nič ne spremeni? Podnebna politika med teorijo in prakso”, ki se bo odvijal v torek, 17. oktobra 2023, v Ljubljani.

  • Vabilo s programom posveta najdete tukaj.
  • Obvezne prijave zbirajo tukaj.

Posvet je namenjen odločevalcem na nacionalni in na lokalnih ravneh, lokalnim skupnostim, nevladnim organizacijam in zainteresiranim strokovnjakom.

Dodatne informacije: Senka Šifkovič, info@umanotera.org

21. - 26.11./ 39. slovenski knjižni sejem 6/16

Bliža se čas, ko bo 39. slovenski knjižni sejem ponovno odprl svoja vrata. Sejem se je razvil v eno od najpomembnejših knjižnih prireditev na Slovenskem, ne samo zaradi množice novih knjižnih naslovov, ki jih založniki vsako jesen ponudijo obiskovalcem, temveč tudi zaradi debat in literarnih prireditev, ki ga spremljajo. Podatek bralne pismenosti vzbuja zaskrbljenost, saj je mednarodna raziskava PILRS 2021 spet zabeležila velik upad. Zato je pomembno, da se dogodek naslovi s še večjim pomenom obiska. Da bi se ga lahko udeležilo čim več obiskovalcev, učencev in dijakov, se bodo med trajanjem sejma lahko pripeljali z vlakom do 75 odstotkov ceneje, brezplačna bo tudi vozovnica za mestni avtobus.

Sejem se bo odvijal med 21. in 26. novembrom na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Gospodarsko razstavišče bo omogočilo enostaven dostop šolskim skupinam in parkiranje avtobusov v neposredni bližini. Obisk sejma je brezplačen. Tudi letos bodo poskrbeli za vse generacije. Za otroke in mladostnike v okviru Odra mladih, kjer se bodo vrstila srečanja z ustvarjalci in ustvarjalkami. Po predhodni najavi na spletni strani 39. Slovenskega knjižnega sejma https://knjizni-sejem.si/ bodo učence in učenke popeljali po razstavišču v okviru priljubljenega Knjigosleda. Najstnike bo nedvomno navdušila razstava stripov in risoromanov. 

Pestro dogajanje se obeta na Glavnem odru, vroče debate na Pogovorni postaji, Pisateljski oder pa bo kot vsako leto omogočil srečanje s slovenskimi in tujimi vrhunskimi književniki in književnicami. Država gostja bo letos Srbija, mesto v gosteh pa Šoštanj. Osrednja osebnost sejma, ki se bo odvijal pod sloganom BESEDO BESEDI, bo pesnik Karel Destovnik Kajuh.

Organizacijski odbor naproša tudi vse občine, da z informacijo in priporočilom o obisku sejma seznanite vse javne zavode s področja izobraževanja, ki spadajo pod vašo občino.

AKTUALNI RAZPISI

Drugi razpis za prijave projektov na Zvezo Alpe-Jadran 2023 7/1

S 16. avgustom se odpira letošnji drugi razpis za oddajo projektnih idej, ki prispevajo k živahni izmenjavi in poglobljenemu sodelovanju znotraj celotne mreže Zveze Alpe-Jadran.

Zveza Alpe-Jadran sofinancira:

– stroške priprave za oddajo projekta v okviru ustreznih EU-programov (npr. CERV, ERASMUS+, Ustvarjalna Evropa idr.) in

– skupne projekte, ki so v splošnem skupnem interesu mreže.

Ustrezna tematska koordinacijska točka (TCP) vas bo z veseljem podprla pri oddaji vaše prijave. Ustrezen kontakt tematskih koordinacijskih točk najdete tukaj: https://alps-adriatic-alliance.org/contact/

Projektni predlog mora izpolnjevati naslednja merila:

– Projekti, ki jih financira Zveza Alpe Jadran, morajo vključevati najmanj tri redne člane mreže iz treh različnih držav.

– Več kot je vključenih projektnih partnerjev, večja je možnost za odobritev.

– Vsi člani mreže Alpe Jadran morajo imeti možnost sodelovati pri projektu.

– Vloga vsakega partnerja mora biti opisana v prijavi.

– Pričakovana dodana vrednost projekta za celotno Zvezo Alpe Jadran mora biti jasno opisana v prijavnici in predmet ovrednotenja po zaključku projekta.

– Bistven je splošen doseg projekta (udeleženci, morebitni obiskovalci, pričakovan medijski sprejem, tiskana in/ali spletna objava rezultatov itd.).

– Vsi projekti manjšega obsega morajo podpirati prednostno nalogo »Krepitev kohezije skupnosti«, kot je opredeljena v Strategiji Zveze Alpe Jadran (glej str. 59/60 »SAA – 2027«).

Svojo prijavnico pošljite pristojni tematski koordinacijski točki (TCP) do 2. 10. 2023, do 23:59!

Vse pomembne informacije so vam na voljo na https://alps-adriatic-alliance.org/downloads/.

MOPE objavili poziv za podajanje predlogov za projekte, ki bi jih podprli s pomočjo Modernizacijskega sklada 7/2

MOPE je objavil Javni poziv za izbor projektnih predlogov za uvrstitev na indikativni seznam naložb za sofinanciranje s sredstvi Sklada za modernizacijo v obdobju 2024-2030 (JP MS 2023).

Predmet javnega poziva je ovrednotenje in izbor projektnih predlogov za naložbe v modernizacijo energijskih sistemov in izboljšanje energetske učinkovitosti v Republiki Sloveniji, ki se bodo uvrstili na indikativni seznam naložb za sofinanciranje s sredstvi Sklada za modernizacijo v obdobju 2024-2030.

Več informacij si lahko preberete TUKAJ.

Rok za predložitev vlog je 15. 9. 2023.

Tematska partnerstva Urbane agenda za EU: Mesta enakosti in Hrana 7/3

Evropska komisija je objavila razpisa za vzpostavitev dveh novih tematskih partnerstev Urbane Agende za EU. Urbana agenda za EU naslavlja izzive mest z vzpostavitvijo partnerstev med mesti, Evropsko komisijo, drugimi institucijami in organi EU, nacionalnimi vladami in drugimi deležniki, kot so nevladne organizacije.

– Partnerstvo »Mesta enakosti« se bo osredotočilo na vprašanje enakopravnosti za vse skupine prebivalstva, na pojav diskriminacije v mestih. Cilj partnerstva je pripomoči k ustvarjanju okolij za enakost v naših mestih.

– Partnerstvo »Hrana« bo obravnavalo teme, kot so agroekologija, prehranska pravičnost, dostop do zemljišč in upravljanje javnih zemljišč; s ciljem prispevati k razvoju bolj trajnostnih in pravičnih prehranskih sistemov.

Kot partnerji se na razpis lahko prijavijo mesta, združenja mest in reprezentativne organizacije, organi držav članic, EU institucije, ter nevladne organizacije in deležniki EU, ki delujejo na obeh tematskih področjih.

Del razpisne dokumentacije je referenčni dokument »background paper«, v katerem so navedene informacije o upravičenih prijaviteljih, o postopku izbora ter merila za izbor. Dokument vsebuje še opise tem, na katere se bodo partnerstva osredotočala.

  • Rok za prijavo na razpis je 29. september 2023.

Dodatne informacije o Urbani Agendi za EU, obstoječih in že zaključenih tematskih partnerstvih in o aktualnem razpisu za tematska partnerstva so na voljo na spletnih straneh: Partnerships | UAEU (urban-initiative.eu)

Javni razpis za sofinanciranje projektov gospodarskih javnih služb ter razvoja družbene infrastrukture 7/6

SRRS, Slovenski regionalno razvojni sklad, obvešča, da se še vedno izvaja javni razpis za finančni produkt LOKALNO Komunalna podjetja in javne ustanove, namen katerega je sofinanciranje projektov in investicij v na področju izvajanja dejavnosti javnih gospodarskih služb ter projektov s področja razvoja družbene infrastrukture

Več informacij na voljo tu.

Javni poziv za sofinanciranje projektov LIFE 7/7

Predmet javnega poziva je sofinanciranje standardnih projektov ukrepov (Standard Action Projects, SAP), ki bodo odobreni v okviru podprograma Narava in biotska raznovrstnost (LIFE-2023-SAP-NAT-NATURE — Nature and Biodiversity) na razpisu Evropske komisije za leto 2023.

Več informacij si lahko preberete TUKAJ.

VLADA RS

67. redna seja 8/1

Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027

Vlada je sprejela predlog stališča Republike Slovenije k zadevi Predlog uredbe Sveta o spremembi Uredbe (EU, Euratom) 2020/2093 o določitvi večletnega finančnega okvira za obdobje 2021–2027 – 10898/23. Republika Slovenija podpira ciljno usmerjen vmesni pregled večletnega finančnega okvira v obsegu, kot je nujno potreben za kritje izdatkov, ki jih v času sprejemanja VFO ni bilo mogoče predvideti.

Evropska komisija v predlogu vmesnega pregleda in revizije večletnega finančnega okvira EU 2021-27 predlaga dodatna sredstva v višini 66 milijard evrov, k čemur je treba prišteti še 33 milijard evrov v obliki garancij za posojila Ukrajini.  Komisija znotraj tega predlaga povečanje sredstev v višini 27 milijard EUR v okviru večletnega finančnega okvira (platforma za strateške tehnologije, zunanji odnosi, migracije, administracija EU), preostalo pa kot t.i. izven proračunske postavke, ki so umeščene nad zgornjimi mejami VFO (pomoč Ukrajini, sklad za financiranje stroškov Next generation EU, Rezerva za solidarnost in nujno pomoč, Instrument za prožnost).

Vlada sprejela mnenje o predlogu Državnega sveta glede Zakona o dopolnitvi Gradbenega zakona (GZ-1)

Vlada meni, da predlog za dopolnitev GZ-1 ni utemeljen, ker ustrezna ureditev v obstoječi zakonodaji že obstaja. Po njej lahko občina prepreči izdajo odločbe o legalizaciji nelegalnega objekta na kmetijskem ali gozdnem zemljišču. Število nelegalnih objektov, ki izpolnjujejo pogoje za izdajo dovoljenja za objekt daljšega obstoja se že po naravi stvari ne more povečevati, saj gre le za objekte, ki v prostoru obstajajo že od 1. januarja 2005. Treba je spoštovati tudi ustavno načelo enakosti pred zakonom. Zakonodajalec je z določbami o legalizaciji objektov daljšega obstoja zagotovil ureditev pravnega stanja nelegalnih objektov in pri poznejšem omejevanju te pravice ni več povsem svoboden, temveč je vezan na temeljna ustavna načela. Zakonodajalca v takem primeru še posebej zavezuje načelo varstva zaupanja v pravo.

Vlada je sprejela odločitev glede koriščenja dodatnih posojil Mehanizma za okrevanje in odpornost

Vlada je potrdila okvirni seznam področij za najem dodatnih posojil iz Mehanizma za okrevanje in odpornost v vrednosti do 747 milijonov evrov.  S tem bo vloga za vsa posojila iz NOO skupaj z že dosedanjimi posojili znašala skoraj 1,3 milijarde evrov.

Vlada je po nedavnih poplavah ponovno proučila izvajanje protipopolavnih projektov in na podlagi s strani EK izražene možne prilagodljivosti pri obravnavi omenjenih projektov sprejela odločitev, da si pusti odprta vrata za najem do 320 milijonov evrov posojil za naložbe v okviru »Zmanjševanja poplavne ogroženosti ter zmanjševanje tveganja za druge podnebno pogojene nesreče. Pri tem bo Ministrstvo za naravne vire in prostor podprlo le tiste projekte, ki bodo z gotovostjo izpeljani do sredine leta 2026.

Vlada bo zaprosila tudi za dodatna posojila za druge namene, in sicer v vrednosti 427 milijonov evrov. Gre za dodatna posojila za področje povečanja zmogljivosti železniške infrastrukture in področje trajnostne prenove stavb.

Vlada je pooblastila Urad Republike Slovenije za okrevanje in odpornost, da najkasneje do 31. avgusta 2023 EK posreduje prošnjo za odobritev dodatnih posojil. Zaradi izrednih okoliščin bo Slovenija v skladu z dogovorom z EK v prošnji navedla najvišji možni znesek in okvirni seznam področij, ki bi jih financirala s posojili. V prihodnjih mesecih bo z EK neformalno uskladila vsebino predlaganih področij in pripravila dopolnjen NOO z dodatnimi reformami ter mejniki in cilji, ki so pogoj za koriščenje teh sredstev. Končni znesek posojil, ki bo potrjen do konca letošnjega leta, bo lahko nižji od zaprošenega, odvisno od fleksibilnosti in razumevanja, ki jo bo, po izraženi/obljubljeni podpori, izkazala EK.

Slovenska vojska ostaja na prizadetih območjih zaradi poplav tudi po preklicu Državnega načrta zaščite in reševanja ob poplavah

Vlada se je seznanila s Sklepom o preklicu Sklepa o aktiviranju Državnega načrta zaščite in reševanja ob poplavah z dne 30. 8. 2023. Ob tem je vlada odločila, da Slovenska vojska nudi pomoč v okviru svojih zmogljivosti pri odstranjevanju posledic poplav in plazov v avgustu 2023 na prizadetih območjih, in sicer pomaga z inženirskimi gradbenimi in mostovnimi enotami, enotami za oskrbo z vodo in medicinskimi ekipami s terenskimi reševalnimi vozili, vojaškim spremstvom tujih oboroženih sil na prizadetih območjih ter nadaljuje z načrtovanimi in usklajenimi deli, ki jih je začela v času veljavnosti Sklepa o aktiviranju Državnega načrta zaščite in reševanja ob poplavah, z dne 4. 8. 2023.

Navedeni sklep omogoča, da Slovenska vojska dokonča vse začete in načrtovane naloge na področju inženirskih, gradbenih in mostovnih del (vodovodi, mostovi …), nadaljuje z dogovorjeno in nujno oskrbo prebivalstva z vodo, nadaljuje z dogovorjeno prisotnostjo pomoči medicinske ekipe civilnim zdravstvenim ustanovam s terenskim reševalnim vozilom na območju, kjer so dostopi z civilnimi reševalnimi vozili onemogočeni, ter da Slovenska vojska nadaljuje z vojaškim spremstvom vseh tujih oboroženih sil, ki bodo po tem času zapuščale Republiko Slovenijo in na podlagi že dogovorjenega tudi v Republiko Slovenijo še prihajali.

Slovenski podjetniški sklad bo lahko že zagotovljena sredstva namenil tudi za zagotavljanje likvidnostnih ukrepov za odpravo posledic po poplavah

Vlada je sprejela sklep, da se sredstva namenskega premoženja Slovenskega podjetniškega sklada (SPS), ki jih je pridobil za omilitev posledic energetske krize, lahko namenijo tudi za likvidnostni ukrep za odpravo posledic po poplavah v letu 2023 v gospodarstvu. Sklenila je, da se podpiše dodatek k pogodbi, ki bo omogočal dodatni namen uporabe sredstev.

Slovensko gospodarstvo, posebej mikro, mala in srednje velika podjetja se soočajo s posledicami nastale škode zaradi obilnega deževja v letu 2023. Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki je bil sprejet 9. avgusta, med drugim omogoča likvidnostni ukrep na področju gospodarstva za odpravo posledic po poplavah v letu 2023 v gospodarstvu.

Potrjen Akcijski načrt Strategije digitalnih javnih storitev 2030

Vlada je 31. avgusta 2023 potrdila Akcijski načrt Strategije digitalnih javnih storitev 2030, ki je bila sprejeta 15. decembra 2022.  Za uresničitev strategije je v sodelovanju z vsebinsko pristojnimi institucijami pripravljen akcijski načrt, kjer so zbrani konkretni ukrepi, ki bodo v prihodnjih 2-3 letih najbolj prispevali k digitalizaciji javnih storitev v Sloveniji do leta 2030 in imeli največji vpliv na digitalno preobrazbo javnega sektorja in družbe ter širši ekosistem s tem povezanih deležnikov.

Zbranih je 109 ukrepov od 26 vsebinsko pristojnih institucij. Za dosedanje ambicioznih ciljev strategije bodo morale vsebinsko pristojne institucije v naslednjih letih vzpostaviti še dodatne ukrepe, ki bodo prispevali k uresničitvi vizije in strateških prioritet:

  1. do leta 2030 bodo vse ključne javne storitve zagotovljene na spletu in dostopne vsem uporabnikom,
  2. vsaj 80 % ključnih javnih storitev, ki so dostopne digitalno, bo opravljenih digitalno in
  3. vsaj 80 % uporabnikov javnih storitev bo uporabljalo digitalno identiteto.

Še posebej so pomembne javne storitve, ki so v strategiji izpostavljene kot “ključne” ter so skladne tudi z EU programom politike Pot v digitalno desetletje do leta 2030 in Digitalnim kompasom ter pri katerih bo ključnega pomena aktivno sodelovanje vsebinsko pristojnih institucij.

(Vir: Vlada RS, al)

NOVICE DRUGIH

Večji del Slovenije varen in odprt za turiste 9/1

Tri tedne mineva, odkar je Slovenija nenadoma obstala zaradi uničujočih poplav, ki so prizadele nekatere dele države. A dobra novica je, da večji del Slovenije ostaja normalno funkcionalen in odprt za prijeten poletni oddih. Destinacije in turistični ponudniki se trudijo gostom ponuditi varno in udobno bivanje ter najboljšo potovalno izkušnjo, po kateri je Slovenija znana. Če vas zanima, kakšne so trenutne razmere na posameznih območjih, obiščite posebno spletno stran z aktualnimi informacijami TUKAJ.

© Moralne avtorske pravice ima Skupnost občin Slovenije. Noben del tega gradiva se ne sme reproducirati ali kopirati v karšnikoli obliki: grafično elektronsko ali mehanično, kar vklučuje (ne da bi bilo omejeno) fotokopiranje, snemanje, skeniranje ali katerekoli druge oblike reproduciranja brez pisnega dovoljenja Skupnosti občin Slovenije. Reprodukcija ali kopiranje je dovoljeno izključno za potrebe Sekretariata Skupnsti občin Slovenije ali občin članic SOS.