V PRIHODNJEM TEDNU PRAZNUJEJO OBČINSKI PRAZNIK OBČINE ČLANICE NAZARJE, LOVRENC NA POHORJU, MO SLOVENJ GRADEC, LOGATEC, MO VELENJE IN BRASLOVČE.

Iskrene čestitke!

Sekretariat SOS

NOVICE SOS

AKTUALNO – POPLAVE 2023

DOGODKI SOS

ZAKONODAJA 

POVPRAŠEVANJA

DOGODKI DRUGIH

AKTUALNI RAZPISI

VLADA RS

NOVICE DRUGIH

NOVICE SOS

Pri Boštjanu Šeficu vnovič koordinativni sestanek za sanacijo po poplavah 1/1

V sredo, 13. 9. 2023, je potekal sestanek med predstavniki združenj občin, Boštjanom Šeficem, državnim sekretarjem za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah 2023, dr. Klemnom Ploštajnerjem, državnim sekretarjem na Ministrstvu za solidarno prihodnost ter mag. Matejem Skočirjem, državnim sekretarjem, pristojnim za naravo in vode. Sestanka sta se v imenu Skupnosti občin Slovenije udeležila Tine Radinja, član Predsedstva SOS in Jasmina Vidmar, generalna sekretarka.

Boštjan Šefic je na sestanku napovedal, da bo 14. 9. 2023 potekal sestanek glede vzpostavitve strukture ukrepov za naplavljen mulj, ki je deloma uporaben, deloma pa onesnažen. Občine so že povpraševali po lokacijah in ukrepih, ki so jih izvedle v povezavi z muljem, vendar vse prizadete občine še niso odgovorile.

Zato g. Šefic poziva, da občine čim prej sporočite lokacije začasnih skladišč mulja in kakšne ukrepe ste že izvajale. Pomembno je namreč, da strokovnjaki opravijo analize mulja, na podlagi katerih bodo lahko ugotovili pravilno nadaljnje postopanje. Občine lahko sporočite informacije na naslov: gp.mope@gov.si.

Šefic je poročal tudi o vzpostavitvi centralne tehnične pisarne, ki bo zaposlovala 25 strokovnjakov. Slednji že pregledujejo poplavljena območja in ugotavljajo kakšna je problematika na teh območjih. V naslednjih korakih bodo določili kje bodo izpostave tehnične pisarne. Glede tega je preko združenj prosil, da prizadete občine sporočite ali razpolagate s kakšnim prostorom (pisarno), kjer bodo strokovnjaki tehnične pisarne, ko bodo prisotni v občini, imeli prostor za komunikacijo in delo. Informacije lahko posredujete na naslov Blaža Dolinška na blaz.dolinsek@gi-zrmk.si. Dolinšek bo namreč odslej vodja državne tehnične pisarne in s tem kontaktna oseba za vprašanja, dileme in predloge, vezane na obnovo po poplavah.

Na sestanku so govorili tudi o še vedno odprtih izzivih na vodotokih, odprtih je namreč 190 delovišč, zato so na Direkciji za vode vzpostavili dodatne kapacitete. Predstavniki občin so pristojne opozorili na to, da so ure dela v tem času ovrednotene izjemno visoko. Z državne strani odgovarjajo, da razmišljajo o vzpostavitvi t.i. kapice, torej zgornji dovoljeni meji cen za urno postavko dela na vodotokih.

Šefic je izpostavil še, da je do konca septembra odprt državni načrt za vodotoke, kjer se urejajo najnujnejše stvari, po 30. 9. 2023 pa bodo strokovnjaki vodotoke pregledali v celoti, kakor je že pred časom predlagal SOS. Pregledali bodo obstoječe stanje in načrte za vzdrževanje ter pripravili načrt celovitega upravljanja z vodotoki. Pristojno ministrstvo mora do petka pripraviti načrt, kaj z lesnimi naplavinami, ki niso kontaminirane in trenutno še razmišljajo, kako te naplavine predelati. Prosili so, da med članstvom povprašamo ali imate v občinah posameznike ali podjetja, ki bi del lesa prevzeli in predelali npr. v lesno biomaso. Kontaktne informacije podjetij, ki bi jih brezplačen prevzem naplavin za predelavo zanimal, prosimo sporočite na naslov miha.mohor@skupnostobcin.si do 22. 9. 2023.

Predstavniki SOS so na enem izmed preteklih sestankov koordinacije predlagali, da se vzpostavi aplikacijo, kjer bi videl, kako potekajo sanacije na vodotokih, kje so ekipe, koliko ljudje dela in kje dela. Ta aplikacija bi naj bila do konca tega tedna vzpostavljena.

Predstavnik SOS, Tine Radinja, je glede števila delovišč na vodotokih sicer opozoril, da verjame državnim podatkom o številu delovišč, ne glede na to pa je opozoril, da marsikatera delovišča niso tako aktivna, kot se prikazuje, saj nadzorniki ne pregledujejo stanja, kot bi morali. Zato je predlagal, da se organizira še ustrezne strokovnjake izven Direkcije za vode, ki bi pomagali pri nadzoru oz. delu. Izražena je bila tudi želja, da se podaljša rok državne intervencije, vendar žal to ni mogoče. Šefic je v odgovor na pobudo predstavnika SOS odgovoril, da tudi oni razmišljajo o zunanjih strokovnjakih, vendar se bojijo, da bi se na terenu v dani situaciji vse zaustavilo. Opozoril pa je še, da Zakon o interventnih ukrepih dopušča dodatne posege za prizadete vodotoke do leta 2024, zato verjame, da bo sanacija celostna in uspešna. Pri vzdrževanju vodotokov naj bi se razmišljalo o korenitih spremembah, v pripravo teh sprememb pa se bo aktivno vključilo tudi občine.

Predstavniki občin so izpostavili pobudo občin članic, da Direkcija za vode ali pristojno ministrstvo pregleda OPNje občin in poda določbe, kje ni mogoča pozidava. Izvede naj tudi interventni ogled občin, skupaj z vodstvi občine ter zagotovi ustrezne strokovne rešitve za povečanje protipoplavne varnosti oz. sredstva in pooblastila za urejanje te problematike. Šefic je na pobudo odgovoril, da v občinah kjer bodo nadomestne gradnje in začasni objekti, interventni zakon določa pravila posebnega OPPN po poplavi. Predstavnika SOS sta predlagala, da naj na državnem nivoju poskrbijo tudi za smernice kako naj občine to procesno izvedejo (po korakih), čemur so pristojni iz MNVP pritrdili. Te smernice bodo veljale na nadomestnih zgradbah, vodotokih, plazovitih območjih, poplavnih, vse pa bo temeljilo na preglednosti stanja v prostoru. Mag. Matej Skočir je povedal še, da so pri Geodetski upravi že naročili posnetek LIDAR, kar bo občinam olajšalo delo. Posnetki bodo pripravljeni do konca septembra.

Na sestanku so predstavniki države in občin namenili veliko časa tudi tematiki zagotavljanja nadomestnih gradenj in namestitev za oškodovane v poplavah. Predstavniki državnega nivoja so povedali, da imamo različne kategorije začasnih namestitev. Prve podatke, kdo je brez bivališča, so že dobili iz AJDE, nekaj pa iz CSD. Največjo skrb v tem trenutku predstavlja bojazen, da bo kdo prezrt, ker ga ne bodo zajele uradne evidence. Zato je državni sekretar za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah apeliral na občine, da naj tudi občine sporočijo svoje lastne podatke, kdo od prebivalcev je ostal brez bivališča, neglede kje se nahaja zdaj. Podatke prosimo sporočite na naslov: obnova.kpv@gov.si.

Pristojni bi radi križno preverjali podatke iz različnih baz, da ne bi prišlo do izpada posameznikov iz evidenc. Šefic je izpostavil še, da je interventni zakon prinesel možnost subvencioniranja tržnih najemnin in izrednih dodelitev finančnih sredstev, omogoča pa tudi, da ena občina drugi začasno odstopi prazna stanovanja. Na razpolago je tudi 125 državnih stanovanj, največ v Ljubljani in Mariboru, ki jih bodo dodeljevali preko razpisa. Dilema v kateri so se znašli je, kako naj vedo, da so tisti, ki se bodo prijavili na razpis, zares ostali v poplavah brez stanovanja. Pogosto je namreč tako, da je hiša, ki je uničena, lastniška, v njej pa je živel najemnik, ki pa ni evidentiran kot tisti, ki je izgubil premoženje, tudi če je ostal na tak način brez namestitve in osebnih stvari. Zato je popolnost zajema vseh tako oškodovanih v poplavah izjemno pomembna. Glede nadomestnih zemljišč so predstavniki SOS izpostavili, da občine nimajo finančnih sredstev za nakup zemljišč za nadomestno gradnjo, zato računajo na finančno pomoč države.

Predstavniki državne in občinske ravni so se dotaknili tudi preliminarne ocene škode zaradi ujme, v katerih je bilo po trenutnih podatkih prizadetih 123 občin. Do postavljenega roka je ministrstvu prijavo škode podalo 123 občin. Iz prejetih podatkov izhaja, da znaša predhodna ocena škode na objektih v lasti občin ali v lasti oseb javnega prava, katerih ustanovitelj ali soustanovitelj je občina, oz. ocenjena sredstva za izvedbo geotehničnih ukrepov skupaj 1.095.607.471 evrov. Za škodo, nastalo med 26. julijem in 3. avgustom, ko so pustošila močna neurja z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo, poplavljanjem hudournikov in zemeljskimi plazovi, bo vlada 51 občinam povrnila upravičene intervencijske stroške v skupni višini 1.498.819,76 evra.

V zvezi s predplačilom 40 % zneska preliminarne ocene stroškov v avgustovskih poplavah je Tine Radinja predlagal, da bi vlada že pričela z akontacijo interventnih stroškov, tudi če nekatere občine še niso uspele izpolniti podatkov v aplikacijo AJDA.

Šefic je glade tega opozoril, da je nujno, da vse občine z vnosom v Ajdo zaključijo do 22. 9. 2023, saj podaljšanje tega roka ni mogoče, če pa pri tem potrebujejo dodatno pomoč, naj se obrnejo na Kabinet predsednika Vlade Republike Slovenije ali Skupnost občin Slovenije.

Pričela so se pogajanja za povprečnino za leti 2024 in 2025 1/2

Predstavniki Skupnosti občin Slovenije Gregor Macedoni, župan MO Novo mesto, Nejc Smole, župan Občine Medvode in generalna sekretarka Skupnosti občin Slovenije Jasmina Vidmar so se skupaj s predstavniki Združenja občin Slovenije in Združenja mestnih občin Slovenije v torek, 12. 9. 2023 sestali glede določitve višine povprečnine za leti 2024 in 2025 z ministrom za finance Klemnom Boštjančičem, z ministrico za javno upravo Sanjo Ajanović Hojnik, z državno sekretarko na MF mag. Sašo Jazbec, generalno direktorico Direktorata za lokalno samoupravo, nevladne organizacije in politični sistem Matejo Mahkovec in vodjem Sektorja za sistem financiranja lokalnih skupnosti na MF mag. Rajkom Pušem. Prisotni so predstavili izhodišča ter izmenjali stališča o primerni višini povprečnine za leti 2024 in 2025. Z dogovorom bodo nadaljevali na naslednjem usklajevalnem sestanku v torek, 19. 9. 2023.

AKTUALNO - POPLAVE 2023

Ocena škode po avgustovskih poplavah in plazovih pri društvih in ustanovah v javnem interesu na področju športa, turizma in varstva potrošnikov – rok je 20. 9. 2023 2/1

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je začelo z oceno škode po avgustovskih poplavah in plazovih tudi pri društvih in ustanovah v javnem interesu na področju športa, turizma in varstva potrošnikov.

V skladu z navodili morajo društva in ustanove pripraviti oceno škode na strojih in opremi, zalogah ter zaradi izpada prihodka na posebnem obrazcu. Do obrazca in navodil je možno dostopati na naslovu:

https://www.gov.si/zbirke/projekti-in-programi/slovenijo-prizadele-najhujse-poplave/ukrepi-za-pomoc-gospodarstvu/ukrepi-za-oceno-in-povracilo-skode/.

Rok za posredovanje ocene škode je sreda, 20. 9. 2023.

Izpolnjen obrazec z oceno škode pošljejo društva in ustanove, ki so nevladne organizacije v javnem interesu s področja

– športa na naslov poplave-sport.mgts@gov.si,

– turizma na naslov poplave-turizem.mgts@gov.si in

– varstva potrošnikov na naslov poplave-potorg.mgts@gov.si.

Oceno škode pri društvih in ustanovah, ki niso nevladne organizacije v javnem interesu, društva in ustanove oddajo na Ministrstvo za javno upravo.

Pomembno je, da društva in ustanove posredujejo oceno škode do navedenega datuma, saj bo poročanje vplivalo na odločitev o potrebnih finančnih sredstvih in o potrebnih pravnih podlagah ter določitvi morebitnih upravičencev do povračila škode.

Ministrstvo naproša občine, da o tem seznanijo svoja  društva in ustanove s tega področja.

Informacija o intervencijskih stroških in izplačilu po predhodnem programu 2/2

Iz Kabineta predsednika Vlade RS so sporočili, da bodo intervencijski stroški, ki so nastali zaradi poplav 4. avgusta 2023, obravnavani na seji Vlade RS naslednji teden. Sledilo bo izplačilo.
124 lokalnim skupnostim na podlagi predhodne ocene škode in priprave predhodnega programa odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi poplav in plazov 4. avgusta 2023 bodo zagotovljena sredstva po obravnavi na seji Vlade. Ta bo predvidoma v roku dveh tednov.

Pojasnila glede Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 2/3

Na Ministrstvo za solidarno prihodnost smo naslovili več vprašanj občin, prizadetih v nedavnih poplavah in plazovih, vezanih na izvajanje Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023.
Glede pridobitve nepovratnih sredstev iz proračuna Republike Slovenije iz naslova kritja neprofitne najemnine v skladu z devetim odstavkom 59. člena zakona odgovarjajo, da se bo ministrstvo v kratkem poslalo natančnejše pojasnilo.
V zvezi s subvencijo k plačilu tržne najemnine, ki je urejena v 37. in 60. členu zakona ministrstvo pojasnjuje, da zanjo veljajo vsi veljavni predpisi, ki urejajo pridobitev tržne subvencije k plačilu tržne najemnine z izjemo tistih odstopanj, ki so določena v 37. in 60. členu zakona in so namenjena olajšanju dostopa prizadetih upravičencev do teh subvencij. Glede vprašanj, ki niso urejena v zakonu, pa se torej uporabljajo veljavni predpisi, ki urejajo to področje. Glede na navedeno tako kot doslej velja tudi, da se v skladu s sedmim odstavkom 121.b člena Stanovanjskega zakona na zahtevo občinskih organov iz državnega proračuna povrnejo založena sredstva plačanih zneskov subvencij.

Glede nepremičnin, ki so jih prizadetim v poplavah ponudili v uporabo zasebni lastniki, velja enako kot navedeno zgoraj. Ob izpolnjevanju pogojev v skladu z zakonom, lahko najemniki tovrstnih stanovanj prav tako zaprosijo za pridobitev subvencije k plačilu tržne najemnine.
Plačilo obratovalnih stroškov občanov, prizadetih v poplavah, ki so trenutno nastanjeni v neprofitnih stanovanjih in v tržnem najemu s strani občin, v samem zakonu ni izrecno predvideno. Obratovalne stroške torej nosijo najemniki. Glede na določila zakona in v luči četrtega odstavka 24. člena SZ-1 pa na ministrstvu ne vidijo zdržka za dodatno pomoč občanom. Je pa potrebno dodatno preveriti še, ali za takšno denarno pomoč občin obstojijo druge zakonske omejitve.

Izpolnitev vloge za oceno škode po povodnji v primarni kmetijski proizvodnji možna le še teden dni 2/4

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) vabi vsa kmetijska gospodarstva (vključno s tistimi, ki se ukvarjajo s čebelarstvom) , ki so utrpeli škodo zaradi poplav in plazov v letošnjem avgustu, k oddaji Obrazca 7 – Popis škode v primarni kmetijski proizvodnji zaradi poplav in plazov na širšem območju Republike Slovenije, v avgustu 2023.

MKGP je na osnovi sklepa Uprave za zaščito in reševanje (URSZR) začelo z oceno škode v gospodarstvu, ki se nanaša na škodo v primarni kmetijski proizvodnji po avgustovskih poplavah in plazovih. Kmetijska gospodarstva in čebelarji lahko pripravijo oceno škode na: premičninah, živalih, čebeljih družinah in zalogah.

Ocena škode v primarni kmetijski proizvodnji zaradi poplav in plazov na širšem območju Republike Slovenije v avgustu 2023, ki jo bodo oškodovanci posredovali na MKGP, bo osnova za pripravo ukrepov iz Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 in Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Ocena škode na kmetijskih kulturah se ne vključuje v to oceno škode, saj jo bodo oškodovanci prijavili svoji občini na posebnem obrazcu, ki ga izda občina

Upravičenci do pomoči

Oceno škode predložijo oškodovanci, ki so nosilci kmetijskih gospodarstev, se ukvarjajo s primarno kmetijsko proizvodnjo in so utrpeli škodo v prizadetih občinah, skladno s sklepom URSZR. Sklep kot potencialno prizadete občine opredeljuje občine v regijah: Dolenjska, Gorenjska, Koroška, Osrednje slovenska, Notranjska, Pomurje, Podravje, Posavje, Severno primorska, Vzhodno štajerska, Zahodno štajerska in Zasavje. Oškodovanci lahko na svoji občini preverijo, ali se posamezna občina šteje za prizadeto.

Oškodovanci lahko prijavijo škodo na:

  • premičninah (traktorji, stroji, priključki, oprema),
  • živalih (na govedu, prašičih, drobnici, perutnini, kopitarjih) za prirejo mesa in jajc ali za plemenske živali,
  • čebeljih družinah in
  • zalogah (krma, stelja, krmila, repromaterial, repromaterial za pakiranje kmetijskih proizvodov, repromaterial za sajenje, embalaža za pakiranje proizvodov, goriva in maziva, sadilni material, …).

Vsi oškodovance, ki so utrpeli škodo zaradi poplav in plazov v mesecu avgustu, ministrstvo opozarja, da lahko na spletni strani NUDIM – POTREBUJEM POMOČ na kmetiji, najdejo vzpostavljen sistem, s pomočjo katerega je mogoče dobiti bale sena in silaže brezplačno, v obliki solidarnostne pomoči. Po informacijah, pridobljenih s s strani KGZS je bal sena in silaže, ki so jih kmetje pripravljeni darovati dovolj.

Zaradi zgoraj navedenih razlogov vas obveščamo, da škoda v primarni kmetijski proizvodnji, ki je nastala na balah sena in silažnih balah ne bo ocenjena in zanjo ne bo mogoče pridobiti finančne pomoči s strani države.

Postopek in rok za oddajo obrazca za oceno škode

Obrazec za oceno škode morajo oškodovanci izpolniti skladno z navodili, ki so kot priloga k obrazcu, ter ga poslati na MKGP najkasneje do 21. septembra 2023.

Izpolnjen, datiran in podpisan obrazec morajo oškodovanci poslati na enega od dveh načinov:

  • po elektronski pošti na naslov: mkgp@gov.si s pripisom »Poplave v kmetijstvu – avgust 2023« ali
  • priporočeno po pošti na naslov: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Dunajska 22, 1000 Ljubljana (z oznako »Poplave v kmetijstvu – avgust 2023«).

Opozorilo: Oškodovanci, ki ne bodo pravočasno (do 21. septembra 2023) posredovali Obrazca 7 na MKGP, ne bodo upravičeni do pomoči iz ukrepov po Zakonu o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 in Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč.

Dokumentacija

Vir: MKGP

Prijava škode nevladnih organizacij v javnem interesu s področja kulture zaradi posledic poplav 2/5

71. člen Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 določa, da društva in ustanove, ki so bili oškodovani zaradi posledic uničujočih neurij, prijavijo škodo na strojih, opremi, zalogah in pri izpadu prihodka ministrstvu, ki je pristojno za področje njihovega delovanja. Rok za prijavo škode na predpisanem obrazcu je najpozneje do 20. 9. 2023.

Nevladne organizacije v javnem interesu na področju kulture, ki jim je Ministrstvo za kulturo z odločbo podelilo status, imajo rok za prijavo škodo na predpisanem obrazcu najpozneje do 20. 9. 2023.

Če nevladna organizacija nima statusa v javnem interesu, obrazec odda pri Ministrstvu za javno upravo RS.

Oškodovanci s statusom nevladne organizacije v javnem interesu na področju kulture posredujejo podpisan Obrazec za oceno škode (objavljen TUKAJ, skupaj z navodili) na naslov: Ministrstvo za kulturo, Maistrova ulica 10, 1000 Ljubljana ali e-naslov: gp.mk@gov.si.

Obvestilo upravičencem iz Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo 2014-2020 2/6

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča vse subjekte v sektorju morskega gospodarskega ribolova in akvakulture, da v skladu z odločbo o odobritvi pravice do javnih sredstev za morebitno neizpolnjevanje končne predvidene vrednosti kazalnikov rezultata, ki so vezani na naložbo, uveljavijo pravico do višje sile.

Gre za subjekte, ki so v finančnem obdobju 2014-2020 prejeli javna sredstva iz Evropskega sklada za pomorstvo, ribištvo in akvakulturo 2014-2020 za nakup opreme ali naložbe in so jim naložbo kakorkoli uničile nedavne poplave in zemeljski plazovi iz avgusta 2023 oziroma kakršna koli naravna nesreča, kot je definirana v Uredbi o izvajanju ukrepa zdravje in varnost iz Operativnega programa za izvajanje Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo v Republiki Sloveniji za obdobje 2014–2020 (Uradni list RS, št. 89/20, 90/21 in 115/22) in Uredbi o izvajanju ukrepov iz Operativnega programa za izvajanje Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo v Republiki Sloveniji za obdobje 2014–2020, ki se izvajajo z javnimi razpisi (Uradni list RS, št. 14/17, 16/18, 80/18, 78/19, 41/21, 140/21, 49/22 in 79/23).

V tem primeru svetujemo, da Agencijo Republike Slovenije za kmetijske trge in razvoj podeželja pisno obvestijo o pojavu višje sile in nastali škodi ter predložijo ustrezna dokazila o škodi v 15 delovnih dneh od dneva, ko je upravičenec oziroma njegova pooblaščena oseba to zmožna storiti.

Vir: MKGP

Soglasje k predlogu sprememb Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike 2014–2020 (zaradi poplav) 2/7

Vlada RS je podala soglasje k predlogu spremembe Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014–2020, ki ga je pripravilo Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj. Predlog spremembe bo ministrstvo tehnično uskladilo z Evropsko komisijo in ga do konca meseca tudi formalno posredovalo v Bruselj.

Po zadnjih podatkih (stanje na dan 30. 8. 2023) bo zaradi poplav treba izvesti nekatere interventne ukrepe na infrastrukturnih objektih v gradnji. Gre predvsem za vzpostavitev prvotnega stanja infrastrukture in druga nujna dela za zagotovitev osnovne pretočnosti in upravljanje vodotokov. To se nanaša na naslednje infrastrukturne projekte, ki se že izvajajo:

  • Protipoplavna ureditev porečja Gradaščice;
  • Protipoplavna ureditev porečja Selške Sore;
  • Zagotovitev poplavne varnosti porečja Drave – Območje Meže z Mislinjo;
  • Zmanjševanje poplavne ogroženosti porečja Drave – Dravinja s Polskavo

Celotna informacija je na voljo TUKAJ.

Omogočena prijava programov javnih del za pomoč prizadetim občinam po poplavah 2/8

Zavod RS za zaposlovanje je 11. septembra objavil javno povabilo za izbor programov javnih del za pomoč občinam pri odpravi posledic poplav in zemeljskih plazov. V omenjenih programih se lahko izvajajo izključno dela, ki predstavljajo pomoč prizadetim občinam. Vključijo se lahko vsi prijavljeni v evidenci brezposelnih, ne glede na trajanje brezposelnosti in raven izobrazbe.

Javno povabilo je objavljeno v skladu z Zakonom o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023. Odprto je do razdelitve sredstev, najdlje do 31. 3. 2024. 

Več informacij vam je na voljo TUKAJ.

Sprememba javnega razpisa za finančni produkt – LOKALNO Občine 2/9

Slovenski regionalno razvojni sklad (SRRS) obvešča, da je v Uradnem listu RS, št. 94 z dne 1. 9. 2023 objavil spremembo finančnega produkta – LOKALNO Občine, in sicer za občine, ki so utrpele škodni dogodek v okviru nedavne naravne nesreče, je SRRS finančni produkt dopolnil tako, da občinam omogoča ugodnejšo obrestno mero. Za oškodovane občine je obrestna mera fiksna v višini 0,55% do 31. 12. 2026.

Oprostitev plačila stroškov uporabe storitev centralnega informacijsko komunikacijskega sistema 2/10

2. septembra 2023 je začel vejati Zakon o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023, s katerim so uporabniki storitev HKOM, ki po 74. a členu Zakona o državni upravi storitev pridobijo in uporabljajo proti plačilu, oproščeni plačila stroškov uporabe storitev HKOM za čas od 4. avgusta do 31. decembra 2023.

Do oprostitve so upravičeni tisti uporabniki, katerim je bilo premično ali nepremično premoženje poškodovano ali uničeno v poplavah in plazovih.

Ker na ministrstvu ne razpolagajo z informacijo o gmotnem stanju posameznih uporabnikov, ki so utrpeli škodo, so jih pozvali k predložitvi izjave, s katero se izrekajo o nastali škodi. Na podlagi podane izjave se jim bo storniral račun za mesec avgust ter se jih bo za obdobje upravičenosti oprostilo plačila storitve.

Vir: Ministrstvo za digitalno preobrazbo

Obvestilo občinam: rok za pripravo seznamov uničene ali poškodovane računalniške opreme je 30. september 2/11

Po sprejemu Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 v Državnem zboru, je Ministrstvo za digitalno preobrazbo pripravilo začasne ukrepe s področja digitalne preobrazbe. Eden izmed štirih ukrepov, ki jih zajema zakon, je zagotovitev računalniške opreme občinam in šolam (ostali trije pa so: omogočena pridobitev sredstva elektronske identifikacije srednje ravni zanesljivosti (smsPASS) na daljavo preko video povezave, brezplačna uporaba sistema HKOM in vzpostavitev številke 114).

V zvezi s tem ukrepom, opredeljenim v 123. členu zakona, iz ministrstva opozarjajo občine in šole, ki so utrpele škodo v ujmi, da bo rok za oddajo seznamov uničene ali poškodovane računalniške opreme potekel 30. septembra 2023. Pomembno je pravočasno zbiranje podatkov iz šol in drugih pravnih oseb, ki so jih ustanovile in so utrpele škodo. Te lahko popis škode pošljejo na gp.mdp@gov.si.

POMOČ ŽRTVAM POPLAV in PLAZOV V AVGUSTU 2023 2/12

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je pripravilo letak z informacijami glede izredne solidarne pomoči in nekaterih drugih ukrepov iz naslova avgustovskih poplav, ki vam je na voljo TUKAJ. Vabljeni, da ga posredujete potencialnim upravičencem.

Zaživel klicni center na številki 114 2/13

Danes, 6. 9. 2023, bo začel delovati klicni center za obnovo po poplavah, ki bo podajal ažurne in verodostojne informacije o obnovi po katastrofalni ujmi. Dosegljiv bo na telefonski številki 114.

Namen centra je podajanje informacij o obnovi po avgustovskih poplavah, ne glede na to, kateri resor je primarno odgovoren za zagotovitev informacije. Deloval bo vsak delovni dan med 8. in 16. uro ter ob sobotah med 8. in 13. uro. Ob morebitnih spremenjenih okoliščinah se lahko delovni čas klicnega centra prilagodi.

Pojasnilo glede solidarnostnega prispevka in sobot 2/15

Slovenija je v dneh in tednih od uničujočih poplav pokazala izjemno solidarnost. Izjemen odziv je doživel tudi dan solidarnosti, 14. avgust, ko je več deset tisoč prostovoljk in prostovoljcev priskočilo na pomoč ljudem, prizadetih v poplavah. V prvi fazi je bilo delo prostovoljcev res neprecenljivo.

V razpravah o uvedbi dela prostega dneva, namenjenega solidarnosti, so predstavniki gospodarstva ter opozicije predlagali uvedbo dodatnega delovnega dne, katerega zaslužek bi bil namenjen obnovi.

Več o tem si lahko preberete TUKAJ.

Spletni obrazec za nudenje/prejemanje pomoči pri POPISU ŠKODE 2/17

V trenutkih polnih izzivov, ko se soočamo z nepričakovanimi izrednimi dogodki, želimo okrepiti duh solidarnosti med občinami. Prizadetim skupnostim ponujamo roko pomoči, ob tem pa tudi pozivamo tiste občine/organizacije, ki imajo zmožnosti ponuditi svoje storitve, da se pridružijo našim prizadevanjem za hitro okrevanje. Ker bo nastalo škodo bilo potrebno popisati do sredine septembra, bodo prizadete občine NUJNO potrebovale pomoč, saj nastalo škodo drugače ne bo možno oceniti.

Prizadete občine bodo s strani ostalih občin potrebovale pomoč tudi v kadru, zato vas pozivamo, da izpolnite spodnji obrazec in prizadetim občinam ponudite pomoč v navedenem kadru v kolikor z njim razpolagate:

  • Komisija za popisovanje škod na objektih in infrastrukturi
  • Komisija za popisovanje škod v kmetijstvi
  • Usposobljen kader za vnos v AJDO
  • Drugi strokovnjaki
  • Nadomeščanje poveljnika/namestnika CZ

Prosimo, da občine, ki ponujajo pomoč, sporočijo za kakšno obdobje lahko nudijo svoje storitve.

Občine, ki so se znašle v stiski, pa pozivamo, da nam sporočijo svoje trenutne potrebe po navedenem kadru. Vaše informacije bodo ključne za popis škode ter pripravo načrtov za sanacijo prizadetih skupnosti.

Ob upoštevanju razmer na terenu vas prosimo, da nam ažurno sporočate vaše potrebe oziroma razpoložljivosti, da lahko ohranjamo seznam aktualen. 

Hvala vam za vašo pripravljenost, sočutje in podporo. Združeni lahko hitreje okrevamo in gradimo bolj odporno skupnost.

Obrazec za pripravo pomoči

DENARNE DONACIJE OBČINAM, PRIZADETIM V POPLAVAH V AVGUSTU 2023 2/18

V nadaljevanju objavljamo seznam občin, ki potrebujejo finančno pomoč zaradi nedavnih poplav.*

Prav tako na vas naslavljamo pobudo predsednika SOS, dr. Vladimirja Prebiliča, ki poziva kolegice in kolege iz občin, ki v nedavnih vremenskih ujmah niso bile prizadete, da v okviru svojih zmožnosti pomagajo ostalim občinam, ki so bile. Občina Kočevje bo tako za odpravljanje škode nedavnih nesreč namenila evro na prebivalca občine Kočevje.

 

KOROŠKA

  • Črna na Koroškem. Denarno pomoč specifično za prizadete v poplavah v Črni na Koroškem lahko nakažete na TRR Občine Črna na Koroškem: Center 101, 2393 Črna na Koroškem, TRR: SI56 0110 0010 0007 227, sklic: 00 2393, koda namena: CHAR.
  • Dravograd. Zbiranje sredstev za pomoč prizadetim v poplavah v Občini Dravograd poteka prek posebnega bančnega računa Rdečega križa: SI56 6100 0001 9303 056, sklic 00-01-2023, namen: Pomoč družinam v poplavah Dravograd 2023. Zbrana sredstva bodo namenjena izključno prizadetim družinam. Dodatne informacije v zvezi z akcijo in pomočjo so na voljo prek telefonskih številk 040 327 496 ali 87 70 020 (sekretarka Območnega združenja Rdečega križa Dravograd Irena Gostenčnik). Zbiranje bo potekalo do 31. 12. 2023.
  • Mežica. Denarno pomoč za prizadete v Občini Mežica lahko nakažete na TRR občine: SI56 0127 4010 0010 050, namen: Poplave, koda namena: CHAR, sklic: SI 00 2023-08.
  • Prevalje. Občina Prevalje je odprla namenski račun za nakazilo donacij za prizadete v poplavah. Pomoč lahko nakažete na TRR: SI56 0137 5600 0000 128, namen: Poplave Prevalje, koda namena: CHAR.
  • Ravne na Koroškem. Denarno pomoč za prizadete v poplavah v občini Ravne na Koroškem lahko nakažete na TRR občine: SI56 0130 3010 0009 987 (odprt pri Banki Slovenije), sklic: 00 2023-08, namena nakazila: Poplave 2023, BIC banke: BSLJSI2X, koda namena: CHAR.
  • Slovenj Gradec. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0131 2010 0010 322, koda namena CHAR, referenca SI00 0408-2023. Pri nakazilu navedite namen: POPLAVE 2023.
  • Šmartno ob Paki. • Rdeči križ – KO Šmartno ob Paki (mobilni telefon: 041 941 677, Marija Lesnjak); finančna sredstva za pomoč poplavljenim na območju RK KO Šmartno ob Paki lahko nakažete na TRR: SI56 0242 6001 1969 849, sklic: 245090, prejemnik RKS OZ Velenje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki. • Rdeči križ – KO Gorenje (telefon: 031 347 718, Ivan Glasenčnik); finančna sredstva za pomoč poplavljenim na območju RK KO Gorenje lahko nakažete na TRR: SI56 0242 6001 1969 849, sklic: 245032, prejemnik RKS OZ Velenje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki. • Župnijska Karitas Šmartno ob Paki (telefon: 041 775 506, Damijan Ločičnik); pomoč za oškodovane v poplavah lahko nakažete na TRR: SI56 0400 1004 6530 307, sklic 00 292243, namen: poplave, prejemnik: Škofijska Karitas Celje, Muzejski trg 8, 3000 Celje. Zbrana sredstva bodo namenjena za pomoč poplavljenim iz občine Šmartno ob Paki.
  • Šoštanj. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0110 0600 8363 945, koda namena CHAR, referenca SI00 20044004. Pri nakazilu navedite namen: POMOČ POPLAVE – AVGUST 2023. Denarno pomoč lahko nakažete tudi tako, da poskenirate QR-kodo na tej povezavi.
  • Vuzenica. Za odpravo posledic neurja v občini Vuzenica za občane in za pomoč drugim občinam zbirajo sredstva na TRR Župnijska Karitas Vuzenica, Zg. trg 28, Vuzenica, SI56 6100 0002 4574 230, Namen: NEURJE AVGUST 2023, koda namena CHAR. Vsa zbrana sredstva bodo namensko porabljena za pomoč občanom občine Vuzenica, ki so utrpeli škodo. Višek zbranih sredstev bo posredovan Koroški regiji za odpravo posledic.

SAVINJSKA DOLINA

  • Braslovče. Za pomoč tistim, ki so bili v poplavah prizadeti in so izgubili domove ter premoženje, je Občina Braslovče v okviru svojega transakcijskega računa odprla poseben sklic, kamor lahko nakažete sredstva, če želite pomagati. TRR:  SI56 0110 0010 0015 181, sklic: 00 730100-2023, namen: Pomoč ujma 2023, koda namena: CHAR, BIC SWIFT: BSLJSI2X. Denarno pomoč lahko nakažete tudi tako, da poskenirate QR-kodo na tej povezavi.
  • Celje. Mestna občina Celje vse občanke in občane, ki želijo donirati finančna sredstva za pomoč v Savinjski regiji, obvešča, da lahko to storijo preko Društva Enostavno pomagam. Podatki za nakazilo donacij: Humanitarno društvo Enostavno pomagam, Cankarjeva ulica 1, Celje, SI56 6100 0000 7496 313 (odprt pri Delavski hranilnici), SKLIC: SI00 508-2023, namen: Za Celje, koda namena: CHAR (obvezen je vnos sklica in namena).
  • Gornji Grad. Občini Gornji Grad lahko pomagate pri sanaciji po uničujočih poplavah z nakazilom na transakcijski račun občine: SI56 0123 0010 0018 802, Sklic: 00 04082023, Koda namena: CHAR
  • Laško. Za pomoč tistim, ki so bili v poplavah prizadeti in so utrpeli večjo materialno škodo premoženje ali celo izgubili domove, je Občina Laško v okviru svojega transakcijskega računa odprla poseben sklic, kamor lahko nakažete sredstva, v kolikor želite pomagati: TRR: 01257 0100003220, Sklic: 00 730100-2023, Namen: POMOČ POPLAVE 2023, Koda namena: CHAR. Sredstva bodo namensko porabljena za družine, poasmeznike in podjetnike, ki so utrpeli največjo škodo.
  • Luče. Če želite finančno pomagati pri sanaciji škode zaradi poplav v Občini Luče, lahko denarno pomoč za prizadete v Lučah nakažete na TRR Občine Luče, Luče 106, 3334 Luče, TRR: SI56 0110 0600 8377 331, namen: Občina Luče – poplave, sklic: SI99, koda namena: CHAR. Podpora bo neposredno namenjena tistim, ki so najbolj prizadeti in potrebujejo nujno pomoč.
  • Ljubno. Pri sanaciji škode v občini Ljubno ob Savinji lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Ljubno: SI56 0110 0010 0006 257 s sklicno številko SI00 71419900, namen: POPLAVE2023.
  • Mozirje. Pri sanaciji škode v občini Mozirje lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Mozirje: TRR 0127 9010 0018 729 – UJP Žalec, Sklic 00 04082023, namen: neurje.
  • Nazarje. Denarno pomoč ob poplavah lahko nakažete na račun Občine Nazarje, TRR SI56 0110 0010 0008 391, sklic 00 71419983, namen: Poplava avgust 2023.
  • Polzela.  Pri sanaciji škode v občini Polzela lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Polzela: SI56 0137 3010 0004 520,Sklic: SI00 730100-2023, Koda namena: CHAR, Namen: Pomoč ujma.
  • Rečica ob Savinji. Občina Rečica ob Savinji, Krajevna organizacija RK in Župnijska karitas Rečica ob Savinji odpira skupni račun za pomoč občanom Občine Rečica ob Savinji. Številka TRR: SI56 0140 9010 0020 992, sklic SI00 0408-2023, s pripisom “poplave avgust 2023”.
  • Solčava. Finančno pomoč lahko donirate na TRR: SI56 0110 0600 8362 393, koda namena OTHR, referenca SI99. Pri nakazilu navedite namen: POMOČ UJMA.

 GORENJSKA

  • Cerklje na Gorenjskem. Za sanacijo škode v občini Cerklje na Gorenjskem lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Cerklje na Gorenjskem: TRR: 01100 0100001213, Koda namena: CHAR (ali OTHR), Sklic: 18 75116-7300000-00000023.
  • Dobrova – Polhov Gradec. Za pomoč pri sanaciji posledic naravne nesreče je odprt poseben račun Občine Dobrova – Polhov Gradec: Občina Dobrova – Polhov Gradec, Stara cesta 13, 1356 Dobrova, številka računa: SI56 0122 1600 0000 496, namen: odprava posledic poplav 2023, koda namena: CHAR, sklic: za domače prave osebe: SI18 75205-730000-1002023, za domače fizične osebe: SI18 75205-730000-2002023
  • Kamnik. Občinski štab Civilne zaščite Kamnik je v sodelovanju z Župnijsko Karitas Stranje vzpostavil transakcijski račun za zbiranje sredstev prizadetim v ujmi. Finančno pomoč lahko donirate na Župnijsko Karitas Stranje: TRR: SI56 0231 2009 2388 532
    SKLIC: 2023, Namen: POPLAVE KAMNIK
  • Komenda. Pri sanaciji škode v občini Komenda lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Komenda: TRR: 01100-0100002377, Koda namena nakazila: CHAR (ali OTHR), Sklic: poplava23
  • Medvode. Pri sanaciji škode v občini Medvode lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Medvode: podračun št. SI56 01271-0100000594, Sklic: 00 14118-110905
  • Škofja Loka. Pri sanaciji škode v občini Škofja Loka lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Škofja Loka: TRR: SI56 0132 2600 0000 785, Koda namena nakazila: CHAR, Referenca: SI00 732023, Sklic: poplave 2023. Območno združenje Rdečega križa Škofja Loka je odprlo račun, na katerega lahko posamezniki, posameznice ali podjetja nakažejo pomoč za prizadete. Podatki za nakazilo: RKS-OZ Škofja Loka, Kidričeva cesta 1; SI56 0700 0000 0187 397, sklic: 00 784010-249 namen: POPLAVE 2023, koda namena: CHAR. Finančno pomoč lahko donirate preko Župnijsko Karitas Škofja Loka: TRR: SI56 SI56 1919 0500 7360 005, Referenca: SI00 482023, Namen: POPLAVE ŠKOFJA LOKA
  • Žiri. Pri sanaciji škode po poplavah v Občini Žiri lahko finančno pomagate z nakazilom na TRR Občine Žiri SI56 0110 0010 0014 793, Referenca SI00 732000, Koda namena CHAR, Namen: poplave 2023.

Za naslednje občine še nismo prejeli informacij kam se lahko nakažejo sredstva:

  • Domžale
  • Gorenja vas – Poljane
  • Litija
  • Mengeš
  • Muta
  • Trzin
  • Šmartno pri Litiji

Več informacij, kako lahko še pomagate, vam je na voljo na povezavi Poplave po Sloveniji: Kako lahko pomagamo • Pod črto (podcrto.si)

*Seznam bomo sproti dopolnjevali, zato občine naprošamo, da nas obveščate o ažurnih podatkih.

Urejanje javnega prostora in pro bono pomoč občinam, prizadetim v poplavah  2/19

Neprofitni urbanistični studio Prostorož nas je obvestil, da poskušajo v okviru svojih zmožnosti pomagati občinam in skupnostim, ki so jih prizadele poplave. V zadnjih dneh so že uspeli pomagati nekaterim občinam. Tako so na primer pomagali občini, katere vrtčevsko igrišče so nedavne poplave odplaknile, prostoroževci pa so jim na njihovo željo svetovali, kako z minimalnimi sredstvi čim hitreje spet vzpostaviti funkcionalno igrišče.

Ker se številni kraji po Sloveniji še vedno spopadajo s težavami, ki presegajo urejanje javnega prostora, kljub temu pa je jasno tudi, da ravno javni prostor krepi neformalne povezave med občankami in občani, ki so se izkazale kot ključne v prvih dneh po poplavah, vas prostoroževci vabijo k sodelovanju z njimi.

Več informacij o njihovi pro bono ponudbi pomoči najdete tukaj, kontaktirate pa jih lahko preko naslednjih kontaktnih podatkov (info@prostoroz.org, +386 (0)590 19 088).

ZAKONODAJA

Objava osnutka Nacionalnega strateškega časovnega načrta za digitalno desetletje 3/2

Na Ministrstvu za digitalno preobrazbo so objavili Nacionalni strateški časovni načrt za digitalno desetletje, ki določa osnovne politike, ukrepe in dejavnosti, ki v Sloveniji prispevajo k uresničevanju digitalnih ciljev za naslednje desetletje. Dokument si lahko pogledate TUKAJ.

Nacionalne strateške časovne načrte pripravljajo vse države članice Evropske unije z namenom uresničevanja Programa politike “Pot v digitalno desetletje“, ki določa cilje, ki se nanašajo na področja digitalnih kompetenc, digitalnih infrastruktur, digitalne preobrazbe gospodarstva in digitalnih javnih storitev. V Načrtu se posveča pozornost tudi temam digitalnega državljanstva, krepitve vodilnega položaja, zelenega prehoda in digitalnim pravicam.

K doseganju ciljev lahko pripomorejo tudi ukrepi, ki jih nameravajo izvajati deležniki izven državne uprave, z namenom krepitve digitalnih kompetenc, uvajanja digitalnih tehnologij in digitalizacijo poslovanja.

Pripombe, predloge ali dopolnitve k osnutku Nacionalnega strateškega časovnega načrta za digitalno desetletje lahko posredujete do vključno 19. septembra 2023 na elektronski naslov gp.mdp@gov.si.

POVPRAŠEVANJE

Izpolnitev ankete o potovalnih navadah pri prihodu na delovno mesto zaposlenih v lokalni samoupravi in na regijskih razvojnih institucijah 4/1

Več kot polovica prebivalcev Slovenije na običajnih poteh nikoli ne uporablja javnega potniškega prometa, več kot trikrat več prebivalcev pa se v službo ali šolo pelje samih s svojim avtomobilom ne pa kot ali s sopotniki.

To so v letu 2022 pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki jih je za projektne partnerje, združene v projektu ReMOBIL, izvedla Mediana, inštitut za raziskovanje trga in medijev.

Kako pa običajno na delovno mesto potujejo zaposleni v lokalni samoupravi in na regijskih razvojnih institucijah? Kaj jim preprečuje in kaj bi jih spodbudilo, da bi te poti opravljali na bolj trajnosten način? Ali njihov delodajalec omogoča delo na daljavo oz. od doma? To in še več pa želijo v okviru projekta ReMOBIL ugotoviti z dodatno raziskavo.

Zato vse zaposlene v občinskih upravah, regionalnih razvojnih agencijah in na območnih razvojnih agencijah naprošajo k izpolnitvi spletne ankete. Ta je dostopna na spletni povezavi: https://www.1ka.si/a/6bdc656f.

Rezultati ankete bodo uporabljeni za oblikovanje ukrepov, ki bodo predstavljeni na nacionalnem posvetu v začetku leta 2024.

Izpolnitev ankete o ukrepih za privabljanje perspektivnih kadrov iz držav izven EU 4/2

Britanski inštitut za mednarodno in primerjalno pravo izvaja raziskavo v okviru raziskovalnega projekta, ki ga je naročil Evropski odbor regij.

Namen projekta je raziskati ukrepe, ki jih mesta in regije po vsej Evropi sprejemajo za privabljanje perspektivnih kadrov iz držav, ki niso članice EU ter za lažje priznavanje njihovih kvalifikacij in spretnosti.

Izpolnjevanje ankete v slovenskem jeziku traja približno 15 minut. Vljudno vas vabijo, da anketo izpolnite do 21. septembra 2023.

Do ankete lahko dostopate tukaj:

https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/CORSurvey2023.

DOGODKI SOS

21.9. / 1. delavnica: Taksonomija krožnega gospodarstva (projekt CircularPSP) 5/1

Ali delujete na področju krožnega gospodarstva in si želite, da bi bila »področna« terminologija jasnejša?

V okviru projekta CircularPSP vas vabimo na prvo delavnico, na kateri boste lahko s svojim znanjem prispevali k taksonomiji krožnega gospodarstva (izrazoslovje, podatki, standardi ipd.).

Že danes si lahko rezervirate termin in se udeležite spletne delavnice, ki bo v četrtek, 21. septembra med 10. in 12. uro. Dodatne informacije o dogodku in prijavi najdete na povezavi spodaj:

https://www.linkedin.com/events/circularpsp1stcetaxonomyworksho7100458467953385472 in Microsoft Virtual Events Powered by Teams

Rezultati delavnice bodo v pomoč pri nastajanju digitalne platforme.

Cilj projekta CircularPSP je zagotoviti novo zeleno digitalno javno storitev in podatkovno platformo (ang. Public service platform, PSP), ki bo celotnemu delovanju občin (mest) in lokalnemu gospodarstvu (trgu) omogočala izbiro, odpiranje ter uporabo obstoječih in novih podatkov. Platforma bo kot projektni rezultat podpirala poslovne procese in delovne tokove za hitrejše in obsežnejše načrtovanje, naročanje in izvajanje inovativnih rešitev krožnega gospodarstva po vsej Evropi.

Sredstva (5,64 mio evrov) bodo na voljo v okviru večstopenjskega postopka pred-komercialnega naročanja (PCP).

Dodatne informacije o večstopenjskemu postopku (pozivu) sledijo jeseni.

#circuleconomy #taxonomy #standarization #pcp

25.9. / UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ 5/2

Skupnost občin Slovenije vas v sodelovanju z Združenjem nadzornikov Slovenije vabi na izobraževanje z naslovom UVOD V KORPORACIJSKO UPRAVLJANJE OBČINSKIH PODJETIJ, ki bo potekalo preko spletnega kanala Zoom, 25. 9.  2023 med 9.00 in 12.15

Na izobraževanju boste pridobili vpogled v temo korporacijskega upravljanja, govorili bomo o tem zakaj je pomembno, seznanili se boste z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti, ki smo ga pripravili skupaj z Združenjem nadzornikov Slovenije in Komisijo za preprečevanje korupcije.

Izobraževanje predstavlja uvod v program izobraževanja »Korporacijsko upravljanje občinskih podjetij« in je komplementarno »Izobraževanju za nadzornike« za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem Združenja nadzornikov Slovenije s področja upravljanja družb.

Posvet je namenjen članom nadzornih svetov in upravnih odborov družb s kapitalsko naložbo lokalnih skupnosti ter vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z vprašanji, vezanimi na to temo.

Predviden program izobraževanja:

9.00 – 12.15 (odmor 15 min)

NA SPLOŠNO O KORPORACIJSKEM UPRAVLJANJU

– Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?

– Pomen in uporaba kodeksov – princip ‘spoštuj ali pojasni’, izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja

OKVIR UPRAVLJANJA IN RAZMERJA MED DRUŽBO IN DRUŽBENIKI

– Akt o ustanovitvi, Odnosi z deležniki, Strateški cilji družbe, Skupščina.

ORGANI VODENJA IN NADZORA TER LOJALNOST DRUŽBI

– Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami

– Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov

– Organ nadzora in organ vodenja

O predavatelju:

Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporacijskega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS. Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU, kasneje pa predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. Je imetnik Certifikata ZNS in kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta, leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.

Vabilo s programom

19.10. - 20.10. / RAZVOJNI DNEVI OBČIN 5/3

Veseli nas, da vas lahko v imenu Skupnosti občin Slovenije tudi uradno povabimo k udeležbi na Razvojnih dnevih občin.

Izjemni dogodek, ki bo letos prvič potekal v četrtek in petek, 19. in 20. oktobra 2023 v prelepem okolju Term Thermana Laško, je namenjen krepitvi sodelovanja in izobraževanju za sodobne občine.

Razvojni dnevi občin bodo posebna priložnost za županje, župane, podžupanje, podžupane ter direktorice in direktorje občinskih uprav, da se povežete, izobražujete in se odzovete na izzive, s katerimi se soočajo razvojno naravnane občine. Dogodek bo trajal dva dni in bo vključeval zanimive teme, ki se nanašajo na vodenje in delovanje občin.

Med glavnimi temami bomo s pomočjo strokovnjakov in praktičnih izkušenj, ki jih bodo delili z nami županje in župani, osvetlili izzive ukrepanja ob naravnih in drugih nesrečah, poglobili se bomo v vprašanja delovanja občin v luči demografskih, globalizacijskih in okoljskih sprememb ter skupaj raziskali možnosti in strategije za učinkovito upravljanje in prilagajanje tem spremembam. Poseben poudarek pa bo tudi na trendih digitalnega razvoja lokalne skupnosti do leta 2030.

Z velikim zadovoljstvom vam sporočamo, da bodo dogodek počastili ministra Uroš Brežan in dr. Aleksander Jevšek ter ministrica dr. Emilija Stojmenova Duh, ki bodo dogodku prispevali svoje dragoceno znanje in izkušnje.

Poleg bogatega strokovnega programa, ki se bo pričel 19. 10. 2023 ob 12.30 uri, vam bo na voljo tudi prijeten večerni program, ki vključuje slavnostno večerjo, v zabavnem delu pa bodo z nami Norton Rock band, ki bodo poskrbeli za sproščeno in veselo vzdušje.

S strokovnim programom bomo nadaljevali naslednje jutro ob 9.00 uri, zato vam predlagamo, da izkoristite možnost prenočitve v hotelu, tako da boste lahko zanimiv in izmenjave izkušenj poln program dogodka v celoti izkoristili.

Za vas smo preliminarno rezervirali 30 sob po ceni 122,50 € za nočitev z zajtrkom v enoposteljni sobi. Nočitev z zajtrkom v dvoposteljni sobi znaša 98,00 € po osebi. V kolikor si boste sobo delili z osebo, ki se bo prav tako udeležila Razvojnih dnevov občin, je cena nočitve z zajtrkom za 2. osebo ista (98,00 €). Če si boste sobo delili s spremljevalko/spremljevalcem (svojci), je cena nočitve z zajtrkom 75,00 € (ali 79,00 € za polpenzion) in vključuje vstop v bazene in druge ugodnosti.

Predlagamo vam, da sobe čim prej rezervirate, da ne poidejo. Rezervacijo sob lahko opravite spletno (tukaj – REZERVIRAJ )  ali preko službe za rezervacijo na telefonski številki 03 423 2100 oz. info@thermana.si.

Kmalu vam bomo posredovali dodatne informacije o programu in predavateljih.

Vabilo za tiskanje

24.10. / Predstavitev priročnika “Odlok o urejenosti naselij in krajine” 5/4

DOGODEK SMO PRESTAVILI IZ 20.9. na 24.10.2023!

Ministrstvo za naravne vire in prostor je v sodelovanju z Urbanističnim inštitutom RS, Skupnostjo občin Slovenije ter občinami Solčava, Moravske toplice in Kočevje pripravilo »Priporočila za pripravo občinskega Odloka o urejenosti naselij in krajine«. Priporočila podajajo korake, kako pristopiti k sami pripravi in izvedbi Odloka, zakonska določila ter vzorčni primer strokovnih podlag in testnega Odloka za izbrani občini.

P R E D L A G A N  D N E V N I  R E D

Priročnik bodo predstavili predstavniki MNVP, SOS in UIRS s sodelavci in partnerji.

  • Uvodni pozdrav – prof. Janez Koželj (MOL)
  • Pripravljalni del (strokovni, pravni,…) – Matej Nikšič (UIRS), Luka Ivanič, Vilijem Fabčič.
  • Vzorčni primeri – sodelujoči iz občin
  • Vprašanja in odgovori – vsi prisotni
  • Zaključek

P R I J A V A

Predavanje je brezplačno. Dogodek se bo izvajal v živo.

Prijave zbira Zbornica za arhitekturo in prostor (ZAPS). Prijava je možna preko spleta na tej strani. Rok za prijave je ponedeljek, 23.10.2023, do 12h.

Skrajni rok za morebitno odpoved (po e-pošti: izobrazevanje@zaps.si) je torek, 19.09.2022, do 14h. Če se boste odjavili kasneje, ali če se dogodka, kljub prijavi, ne boste udeležili, vam bodo na ZAPS zaračunali stroške kotizacije v višini: za člane ZAPS 39€ (z DDV), za občinske urbaniste, ki niso vpisani v imenik pooblaščenih arhitektov ter člane IZS 78€ (z DDV) ter za nečlane 130€ (z DDV).

V primeru premajhnega števila prijav si vsi organizatorji pridržujemo pravico, da izobraževanje odpovemo.

K R E D I T N E   T O Č K E

Predstavitev priročnika “Odlok o urejenosti naselij in krajine” / 2 KT / Sklop B – teorija in referenčna praksa.

9.11. / Letna konferenca “Soočimo se z diskriminacijo” 5/5

Veseli nas, da vas lahko povabimo na konferenco »Soočimo se z diskriminacijo«, ki bo potekala 9. 11. 2023 v Ljubljani na Akademiji za gledališče, radio, film, in televizijo na Aškerčevi 5. Dogodek se bo začel ob 9.30 uri.

Dogodek, ki ga organiziramo partnerji projekta Soočimo se z diskriminacijo (Zagovornik načela enakosti, Fundacija Prizma, Akademija za gledališče, radio, film, in televizijo ter Skupnost občin Slovenije), je namenjen vsem županjam, županom, direktoricam in direktorjem občinskih uprav ter predstavnikom javne uprave, vključno z zaposlenimi  upravnih enot, centrov za socialno delo in drugih institucij.

Naša skupna vizija je ustvariti družbo, v kateri so enakopravnost, spoštovanje in strpnost temeljne vrednote. S konferenco želimo k temu prispevati, zato se bomo v sklopu programa posvetili problematiki diskriminacije in skupaj raziskali možnosti za njeno preprečevanje in odpravo.

V ta namen bomo z zagovornikom načela enakosti Miho Lobnikom govorili o tem, kaj diskriminacija je in kaj ni, svoje izkušnje z diskriminacijo bodo z nami delili posamezniki, ki so jo občutili na lastni koži, nato pa se bomo na županskem omizju posvetili aktualnim izzivom, s katerimi se soočamo v boju proti diskriminaciji, ter raziskali, kako lahko s skupnimi močmi oblikujemo bolj vključujoče in strpne skupnosti.

Poleg strokovnih vsebin bo na konferenci tudi priložnost za mreženje in povezovanje z drugimi predstavniki javne uprave. Konferenca »Soočimo se z diskriminacijo« bo ponudila odlično priložnost za izmenjavo znanj, izkušenj in dobrih praks tudi med vami, spoštovane županje, župani, direktorice, direktorji in ostalo javno upravo.

V sodelovanju s študentkami in študenti AGRFT bo po strokovnem delu konference premierno prestavljena tudi gledališka predstava na temo diskriminacije, ki bo poglobila naše razumevanje te problematike in nas nagovorila na čustveni ravni.

O natančnem programu dogodka vas bomo obvestili v kratkem.

Vabimo vas, da si mesto na konferenci zagotovite že danes in se prijavite s spletno prijavnico spodaj.

Vabilo za tiskanje

 

DOGODKI DRUGIH

19. 9. / Uporaba LCC kalkulatorja pri javnem naročanju računalnikov in monitorjev 6/1

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo vas vabi na brezplačno delavnico uporabe LCC kalkulatorja pri naročanju računalnikov in monitorjev, ki bo potekala 19. septembra 2023 med 9.00 in 12.30 v Ljubljani (City Hotel, Dalmatinova 15).

Namen orodja je spodbuditi in omogočiti uporabo izračuna stroškov v življenjski dobi, da bi lahko organizacije pri postopkih javnega naročanja sprejemale stroškovno učinkovitejše odločitve.

Podrobnosti s programom in prijavnico so na voljo TUKAJ.

27.9. / Brezplačna spletna predavanja: Pozitivni september 6/2

Ekipa Inovativen.si, Ministrstvo za javno upravo v sodelovanju s partnerji vas vabijo na brezplačna spletna predavanja z naslovom Pozitivni september, na katerih se bo vsako sredo od 30. 8. do 27. 9. posvetilo aktualnim tematikam s področja odnosov in obvladovanja psihosocialnih tveganj na delovnem mestu, psihološke varnosti, kreativnosti, učinkovitosti in inovativnosti.

Več informacij in povezava na prijavo je TUKAJ.

20. 9. / Tečaj Uvod v upravljanje sredstev za vodni sektor 6/3

Organizacija NALAS bo 20. septembra 2023 z uvodnim spletnim seminarjem začela izvajati nov tečaj Uvod v upravljanje sredstev za vodni sektor v srbskem jeziku. Tečaj ima 6 modulov in bo trajal od 20. septembra do 7. novembra.
Tečaj se bo izvajal s podporo RCDN. Udeležba na tečaju je brezplačna, udeleženci, ki bodo tečaj zaključili, pa bodo prejeli potrdila.
Tečaj bo vodila Maja Medenica iz beograjskega vozlišča za upravljanje vodovodnega premoženja, koordiniral pa ga bo Miodrag Količ iz NALAS.
Vse podrobnosti o tečaju so na voljo TUKAJ.
Prijave zbirajo do 11. septembra. Vljudno vabljeni.

20. 9., 27. 9., 4. 10. / Aktivnosti za pospeševanje razvoja ekološkega kmetovanja v letu 2023 6/4

Inštitut za ekološko kmetijstvo pri Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske  vede (FKBV) v okviru “Aktivnosti za pospeševanje razvoja ekološkega kmetovanja v letu 2023” organizira webinarje – spletna predavanja strokovnjakov / raziskovalcev iz tujine s prevodi v slovenski jezik in razpravo – ob sredah s pričetkom ob 11. uri. 

20. 9. 2023: Ekološko in biodinamično žlahtnjenje – Herbert Völkle (Švica, Nemčija)

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_OTY3NjdmMjEtNDQ0Yy00YTEwLWFhMGItOGE4YzI1ZjI3OTNi%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%228ef1464e-28b6-449d-95be-e669ee3d08ac%22%2c%22Oid%22%3a%22b535f9e4-4732-4e80-875c-ba3046dbf24d%22%7d

27. 9. 2023 Kakovost v ekološkem in biodinamičnem kmetovanju (seme, tla, rastline, hrana, človek – zdravje) – dr. Jens-Otto Andersen (Danska)

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_OTY3NjdmMjEtNDQ0Yy00YTEwLWFhMGItOGE4YzI1ZjI3OTNi%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%228ef1464e-28b6-449d-95be-e669ee3d08ac%22%2c%22Oid%22%3a%22b535f9e4-4732-4e80-875c-ba3046dbf24d%22%7d

4. 10. 2023 Kakovost ekoloških pridelkov oz. živil v primerjavi s konvencionalnimi in vpliv na zdravje – Prof. dr. Ewa Reimbialkowska (Poljska)

https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_OTY3NjdmMjEtNDQ0Yy00YTEwLWFhMGItOGE4YzI1ZjI3OTNi%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%228ef1464e-28b6-449d-95be-e669ee3d08ac%22%2c%22Oid%22%3a%22b535f9e4-4732-4e80-875c-ba3046dbf24d%22%7d 

Vljudno vabljeni!

21. 9. / Strokovni posvet o trajnostni mobilnosti v okviru Evropskega tedna mobilnosti: SPREMENIMO POTOVALNE NAVADE 6/5

Vljudno vabljeni na strokovni posvet v času Evropskega tedna mobilnosti, ki bo v četrtek, 21. septembra 2023 ob 10. uri na odprtem prostoru na Smetanovi ulici pred Fakulteto za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru.

Posvet organizirajo Fakulteta za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo Univerze v Mariboru, Regionalna razvojna agencija za Podravje – Maribor in Mestna občina Maribor in bo medijsko podprt.

Na posvetu bodo predstavljene aktualne teme s področja trajnostne mobilnosti na občinski, regionalni in državni ravni, hkrati pa bo nagovarjal tudi velike zaposlovalce kot večje generatorje prometa v regiji. V drugem delu posveta se bo odprla pereča tema na okrogli mizi: »Koliko si trajnostno mobilen? Prispevek posameznika k zmanjšanju motornega prometa.«

V okviru posveta bo izvedena predstavitev alternativnih urbanih – zelenih kolesarskih poti z demo 360° video pregledom, prav tako bodo predstavljeni različni tipi električnih koles (običajna, kargo, tandem, kolesa za prevoz invalidov, tricikli), z možnostjo testiranja.

Link za povezavo na spletno stran z vsemi informacijami in prijavo na dogodek: https://rra-podravje.si/dogodki/strokovni-posvet-o-trajnostni-mobilnosti-spremenimo-potovalne-navade

21. 9. / Konferenca Trajnostna energija lokalno 023 6/6

9. BORZENOVA KONFERENCA: TRAJNOSTNA ENERGIJA LOKALNO 023 – Aktivno vključevanje občanov v zeleni prehod bo potekala v četrtek, 21. septembra od 9.00 do 15.00 ure v Kongresni dvorani – BTC, Ljubljana.

Vsebinski poudarki: lokalni izzivi učinkovitega upravljanja z energijo, investicije v obnovljive vire energije, samooskrba ter aktivna vloga občanov v času priložnosti pospeševanja zelenega prehoda.

Program konference je na voljo TUKAJ.

Število mest je omejeno, zato je brezplačna prijava obvezna. Več informacij na 031 717 599 ali  konferenca@trajnostnaenergija.si.

26. 9. / Delavnica: Nadgradnja lokalnih energetskih konceptov 6/7

Focus, društvo za sonaraven razvoj in Inštitut Jožef Stefan, Center za energetsko učinkovitost vas v sodelovanju z Lokalno energetsko agenturo Spodnje Podravje vabi na delavnico Nadgradnja lokalnih energetskih konceptov, ki bo v torek, 26. 9. 2023, med 9. in 13.30 uro na Ptuju (Dominikanski samostan Ptuj, Muzejski trg 1).

Delavnica nadaljuje spomladanski niz posvetovalnih delavnic z namenom spodbuditi aktivno sodelovanje lokalnih skupnosti, pripravljavcev lokalnih energetskih konceptov (LEK) in drugih  deležnikov pri izboljšavi metodologije za izdelavo LEK. Trajnostne rešitve, predvidene v teh načrtih, namreč zahtevajo široko sodelovaje vseh deležnikov, saj lahko le na ta način dosežemo zvišanje kakovosti LEK in sprejemljivosti predlaganih ukrepov URE in OVE v občinah.

Več informacij o programu delavnice vam je na voljo TUKAJ.

Prijave so obvezne, sprejemajo jih do petka, 22. 9. preko obrazca.

Delavnica je zasnovana tako, da bo mogoče aktivno sodelovanje udeležencev in razprava o predstavljenih temah. Vljudno vabljeni.

27. 9. / Delavnica o stanju celostnega upravljanja voda v Sloveniji 6/8

V procesu izvajanja Cilja 6 trajnostnega razvoja Agende ZN 2030 v Sloveniji poteka tretje vrednotenje indikatorja 6.5.1 (Stopnja izvajanja celostnega upravljanja voda) podcilja trajnostnega razvoja 6.5.1.

Delavnico izvaja GWP Slovenija ob podpori Ministrstva za naravne vire in prostor. Potekala bo 27. 9. 2023 od 10:00 do 14:30 v Ljubljani (Naravoslovnotehiška fakulteta, Aškerčeva 12).

Na delavnici se bo razpravljalo o stanju celostnega upravljanja voda v Sloveniji. Agenda delavnice je na voljo TUKAJ.

Poročilo z delavnice bo podlaga dodatnim aktivnostim GWP Slovenija za izboljšanje položaja celostnega upravljanja voda v Sloveniji v naslednjem triletnem obdobju 2024 – 2027.

Udeležba je BREZPLAČNA. Zaradi lažje organizacije se na delavnico prijavite preko spletnega obrazca:

https://forms.gle/f4DsRCLFLva4BfMs7

27. 9. / "Svečana akademija ob 20. obletnici ZDIJZ - Informacije javnega značaja so in bodo krojile odprtost družbe. 6/9

Slovenija letos praznuje 20. obletnico sprejema Zakona o dostopu do informacij javnega značaja, ki pomeni uresničitev temeljne človekove pravice iz 39. člena ustave. Zakon prispeva k bolj preglednemu delovanju javnega sektorja, posameznikom in nevladnemu sektorju pa omogoča bolj učinkovito sodelovanje pri urejanju skupnih zadev in nadzor nad delovanjem javnih oblasti.

Informacijski pooblaščenec in Ministrstvo za javno upravo vas ob tej priložnosti vljudno vabita na “Svečano akademijo ob 20. obletnici ZDIJZ” – Informacije javnega značaja so in bodo krojile odprtost družbe.

Dogodek bo potekal v Ljubljani, Akademija za glasbo (dvorana Julija Betetta), Kongresni trg 1, 27. septembra 2023, s pričetkom ob 11.00.

Več informacij o programu vam je na voljo TUKAJ.

27. 9. / 32. tradicionalni Statistični dan »Modri podatki za zeleni energetski prehod« 6/10

Vabljeni k udeležbi na 32. tradicionalnem Statističnem dnevu z naslovom »Modri podatki za zeleni energetski prehod«,  ki bo potekal v sredo, 27. septembra 2023, ob 8.30, Brdo pri Kranju.

Povečanje porabe obnovljivih virov energije, zmanjšanje porabe fosilnih goriv in spodbujanje trajnostnih oblik mobilnosti so ključni dejavniki za uspešen zeleni energetski prehod. Kje na tej poti smo? Kaj lahko kot posamezniki še storimo in kaj nas v prihodnje še čaka? Odgovore na ta in podobna vprašanja bomo iskali v razpravi s povabljenimi strokovnjaki in udeleženci dogodka, na katerem bomo razmere na nacionalnih in globalnih energetskih trgih osvetlili tudi s podatki.

  • Prijave na dogodek sprejemajo prek spletnega obrazca do srede, 20. septembra 2023. Udeležba je brezplačna.

Za dodatna pojasnila so na voljo na e-naslovu stat-d.surs@gov.si.

 

27. - 29. 9. / 22. festival za tretje življenjsko obdobje 6/11

Festival za tretje življenjsko obdobje je največja prireditev za starejše v Evropi. Prvi Festival za tretje življenjsko obdobje je nastal ob Mednarodnem letu starejših (1999) na pobudo Vlade Republike Slovenije in je potekal pod pokroviteljstvom takratnega predsednika države. V letu 2023 obeležuje 22. obletnico svojega obstoja.

Vrata slovenskega kulturnega hrama, Cankarjevega doma, bodo ponovno brezplačno odprta tri dni, natančneje od 27. do 29. septembra 2023.

Festival je od samega začetka posvečen aktivnemu staranju, izboljšanju kakovosti življenja starejših in uresničevanju solidarnosti med generacijami – ravno zato ves program poteka pod geslom Vsi smo ena generacija! Festival pa je tudi prostor za mednarodno sodelovanje in povezovanje, saj ga vsako leto obiščejo delegacije ter skupine udeležencev iz različnih držav.

Program vam je na voljo TUKAJ.

Dne 27. 9. ob 12.00 uri bo potekalo tudi srečanje županj občin, ki bo namenjeno izmenjavi mnenj in izkušenj, predstavitvi primerov dobrih praks in uspešno realiziranih projektov v naših občinah, ki starejšim prinašajo zadovoljstvo, kakovostnejše bivanje ter prijeten in aktiven izkoristek njihovega prostega časa.

28. 9. / Konferenca ob evropskem tednu športa 6/12

Ministrstvo za zdravje, Fakulteta za šport Univerze v Ljubljani in Olimpijski komite Slovenije – Združenje športnih zvez  vas 28. septembra ob Evropskem tednu športa vljudno vabijo na konferenco VEČ SE GIBAM, MANJ SEDIM, DOBRO SPIM. TRAJNOSTNI VIDIKI, ki bo letos posvečena preprečevanju sedentarnega načina življenja in promociji telesne dejavnosti v različnih življenjskih okoljih in obdobjih.

Na brezplačni posvet so še posebej vabljeni predstavniki pristojnih ministrstev, predstavniki delodajalcev, zaposleni v občinah (odgovorni za družbene dejavnosti, prostorski načrtovalci), ravnatelji in pomočniki ravnateljev, predstavniki starejših in mladih, društva bolnikov, kulturna in športna društva ter nevladne organizacije, ki delujejo na področju varovanja okolja in zdravja.

Več informacij na www.dobertekslovenija.si. Prilagamo program in povezavo do prijavnice.

3. 10., 5. 10. in 11. 10. / Usposabljanje za predstavnike javnega sektorja: Celovita prenova stavb za krepitev njihove odpornosti na ekstremne vremenske dogodke 6/14

Usposabljanje za celovito prenovo stavb s poudarkom na povečanju njihove odpornosti na ekstremne vremenske dogodke bo za predstavnike javnega sektorja potekalo v torek, 3. oktobra 2023 v e-obliki oz. preko ZOOM-a, v četrtek, 5. oktobra 2023 hibridno – v živo in preko ZOOM-a in v sredo, 11. oktobra 2023 v e-obliki oz. preko ZOOM-a, in sicer med 9. in 15.15.

Več informacij vam je na voljo v vabilu TUKAJ in na spletni strani.

Tokratni program usposabljanja je posebej prilagojen za predstavnike javnega sektorja (občine, ministrstva in njihove organe v sestavi, predstavnikom civilne zaščite, inšpektorjem, …) in naslavlja izzive in novosti, s katerimi se bomo morali soočati v prihodnje zaradi spremenjenih podnebnih razmer.

Dogodek je za vse udeležence brezplačen in se izvaja v okviru integralnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE v koordinaciji Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE).

Osnovni cilj projekta je usmerjen k blaženju in prilagajanju na podnebne spremembe z namenom čim hitrejšega prehoda v brezogljično družbo, kamor sodi tudi gradnja/prenova stavb v duhu trajnosti in krožnosti. Namen usposabljanj je boljša usposobljenost ključnih deležnikov na področju URE, OVE in zelenih tehnologij ter pridobivanje sodobnih znanj, veščin in kompetenc, kar je tudi v skladu z EU in nacionalnimi strateškimi in izvedbenimi dokumenti vseživljenjskega učenja.

Na dogodek se je treba predhodno prijaviti preko spletne prijavnice  do vključno 2. oktobra 2023 oz. do zapolnitve prostih mest.

4. 10. / Evropska konferenca o krepitvi integritete javnega sektorja in obvladovanju nedovoljenega vplivanja v demokratičnih družbah 6/15

Evropsko konferenco o krepitvi integritete javnega sektorja in obvladovanju nedovoljenega vplivanja v demokratičnih družbah organizira Komisija za preprečevanje korupcije (Komisija) v sodelovanju z Evropsko mrežo za etiko javnega sektorja (ENPE).

Potekala bo v sredo, 4. oktobra 2023, ob 9.30 uri v Beli dvorani Grand Hotela Union v Ljubljani in sočasno po spletni aplikaciji Vimeo.

Na konferenci bodo sodelovali ugledni domači in mednarodni govorci, ki si prizadevajo za učinkovitejše preprečevanje korupcije, spodbujanje transparentnosti, integritete javnega sektorja in odgovornosti ter za obvladovanje nedovoljenega vplivanja v demokratičnih družbah.

Program konference vam je na voljo TUKAJ.

Konferenca je brezplačna. Število mest v dvorani je omejeno, zato se lahko prijavite do petka, 22. septembra 2023 na spletni povezavi: https://www.kpk-rs.si/delo-komisije/projekti-dogodki/posveti-in-konference/evropska-konferenca-ENPE-2023/.

Dodatne informacije: pr.korupcija@kpk-rs.si oziroma Iva Gruden (040 252 405) in Jana Kulevska Črepinko (041 980 456).

11. 10. / Konferenca za tretji razpis 5G za pametne skupnosti 6/16

Na Skupnost občin Slovenije se je obrnilo Ministrstvo za digitalno preobrazbo z namenom seznanitve občin s podporno platformo 5GSC in razpisov, ki jih ta platforma pripravlja v sodelovanju s Programom CEF in omogoča občinam povračilo stroškov za 5G infrastrukturo do 75 %.

Sporočamo vam, da je Evropska komisija napovedala tretji razpis, ki bo objavljen oktobra letos. Informacije bodo predstavili 11. oktobra na konferenci v Bruslju. Na dogodku v Bruslju bodo potekale tudi praktične delavnice za pripravo prijave na razpis. Kratko novico o konferenci so objavili na spletni strani ministrstva, za več informacij in prijavo vas usmerjamo na spletno stran dogodka (v angleščini).

17. 10./ Nacionalni posvet “Vse vemo, a zakaj se nič ne spremeni? Podnebna politika med teorijo in prakso” 6/17

V mreži Plan B za Slovenijo vabijo na nacionalni posvet “Vse vemo, a zakaj se nič ne spremeni? Podnebna politika med teorijo in prakso”, ki se bo odvijal v torek, 17. oktobra 2023, v Ljubljani.

  • Vabilo s programom posveta najdete tukaj.
  • Obvezne prijave zbirajo tukaj.

Posvet je namenjen odločevalcem na nacionalni in na lokalnih ravneh, lokalnim skupnostim, nevladnim organizacijam in zainteresiranim strokovnjakom.

Dodatne informacije: Senka Šifkovič, info@umanotera.org

18. 10. / 1. konferenca zelenega javnega naročanja 6/18

Konferenca je namenjena javnim naročnikom in ponudnikom, ki se že ukvarjajo z zelenim javnim naročanjem ali pa bodo svoja naročila ozelenili v prihodnje. Potekala bo v sredo, 18. 10. 2023 v Ljubljani. Udeležba je brezplačna.

Okvirni program dogodka in informacije glede prijave so vam na voljo TUKAJ.

18. in 19. 10. / EU CAP Network delavnica o programu LEADER in CLLD v Ljubljani 6/19

Delavnica bo izvedena v Sloveniji 18. in 19. oktobra 2023. Ponudila bo priložnost za izmenjavo izkušenj in praktičnih rešitev za izboljšanje izvajanja multi-funded CLLD ter podala pregled različnih načinov financiranja po vsej EU. Delavnica bo tudi zbrala ideje o tem, kako najbolje izkoristiti vire financiranja CLLD v prihodnjem programskem obdobju.

Celotna informacija vam je na voljo TUKAJ.

24. 10. / “Laboratorij za politike": Načrtovanje odpornosti mest 6/20

Ministrstvo za naravne vire in prostor v sodelovanju z Evropsko mrežo znanja o mestih (EUKN) pripravlja “Laboratorij za politike”, posvečen krepitvi odpornosti v urbanih območjih, ki bo 24. 10. od 9.30 do 16.00 ure v Celju.
Hudi pretresi, povezani s podnebnimi spremembami, okoljskimi tveganji ali gospodarskim nazadovanjem vse pogosteje vplivajo na mesta po vsem svetu. Naraščajočo nevarnost podnebnih sprememb so žal ponazorile tudi nedavne uničujoče poplave. Ti pretresi se bodo nadaljevali tudi v prihodnjih desetletjih, mesta pa bodo kot gosto poseljeni in kompleksni sistemi ostala ranljiva.

Mesta se morajo na pričakovane izzive dobro pripraviti, urbane strukture morajo postati odpornejše, upravljavske strukture pa se morajo okrepiti z znanjem in orodji za primerno odzivanje. Koncept odpornosti mest tako postaja vse pomembnejši v akademskih raziskavah, politiki in praksi.
Več o programu in povezava na registracijo vam je na voljo TUKAJ.

13. - 15. 11. / Dnevi slovenskega turizma 2023 v Novi Gorici 6/21

Tudi v letošnji jeseni ne pozabite na enega najpomembnejših dogodkov slovenskega turizma. Rezervirajte si čas za Dneve slovenskega turizma (DST), ki bodo letos potekali med 13. in 15. novembrom v Novi Gorici. Plenarni dan bo potekal 14. novembra pod naslovom: “Umetna inteligenca in novi poslovni modeli v turizmu. Odprte so prijave na tekmovanja 70. Gostinsko turističnega zbora Slovenije.

Ne spreglejte najpomembnejših dogodkov:

  • PLENARNI DAN DST 2023 in svečana prireditev s podelitvijo najvišjih priznanj s področja turizma: 14. november
  • 70. Gostinsko turistični zbor v organizaciji TGZ: 13. – 14.  november
  • Strokovno srečanje gostincev s podelitvijo priznanj in družabnim druženjem v organizaciji OZS: 13. november
  • Moja dežela – lepa in gostoljubna in Srečanje turističnih društev v organizaciji TZS: 13. november
  • Dogodek IT-tour‘ v organizaciji STO:  15. november
  • Strokovne delavnice JRE: 15. november

Prijavnice bodo objavljene v kratkem.

Vir: STO

21. - 26. 11. / 39. Slovenski knjižni sejem 6/22

Bliža se čas, ko bo 39. Slovenski knjižni sejem ponovno odprl svoja vrata. Sejem se je razvil v eno od najpomembnejših knjižnih prireditev na Slovenskem, ne samo zaradi množice novih knjižnih naslovov, ki jih založniki vsako jesen ponudijo obiskovalcem, temveč tudi zaradi debat in literarnih prireditev, ki ga spremljajo. Podatek bralne pismenosti vzbuja zaskrbljenost, saj je mednarodna raziskava PILRS 2021 spet zabeležila velik upad. Zato je pomembno, da se dogodek naslovi s še večjim pomenom obiska. Da bi se ga lahko udeležilo čim več obiskovalcev, učencev in dijakov, se bodo med trajanjem sejma lahko pripeljali z vlakom do 75 odstotkov ceneje, brezplačna bo tudi vozovnica za mestni avtobus.

Sejem se bo odvijal med 21. in 26. novembrom na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Gospodarsko razstavišče bo omogočilo enostaven dostop šolskim skupinam in parkiranje avtobusov v neposredni bližini. Obisk sejma je brezplačen. Tudi letos bodo poskrbeli za vse generacije. Za otroke in mladostnike v okviru Odra mladih, kjer se bodo vrstila srečanja z ustvarjalci in ustvarjalkami. Po predhodni najavi na spletni strani 39. Slovenskega knjižnega sejma https://knjizni-sejem.si/ bodo učence in učenke popeljali po razstavišču v okviru priljubljenega Knjigosleda. Najstnike bo nedvomno navdušila razstava stripov in risoromanov. 

Pestro dogajanje se obeta na Glavnem odru, vroče debate na Pogovorni postaji, Pisateljski oder pa bo kot vsako leto omogočil srečanje s slovenskimi in tujimi vrhunskimi književniki in književnicami. Država gostja bo letos Srbija, mesto v gosteh pa Šoštanj. Osrednja osebnost sejma, ki se bo odvijal pod sloganom BESEDO BESEDI, bo pesnik Karel Destovnik Kajuh.

Organizacijski odbor naproša tudi vse občine, da z informacijo in priporočilom o obisku sejma seznanite vse javne zavode s področja izobraževanja, ki spadajo pod vašo občino.

AKTUALNI RAZPISI

Drugi razpis za prijave projektov na Zvezo Alpe-Jadran 2023 7/1

S 16. avgustom se odpira letošnji drugi razpis za oddajo projektnih idej, ki prispevajo k živahni izmenjavi in poglobljenemu sodelovanju znotraj celotne mreže Zveze Alpe-Jadran.

Zveza Alpe-Jadran sofinancira:

– stroške priprave za oddajo projekta v okviru ustreznih EU-programov (npr. CERV, ERASMUS+, Ustvarjalna Evropa idr.) in

– skupne projekte, ki so v splošnem skupnem interesu mreže.

Ustrezna tematska koordinacijska točka (TCP) vas bo z veseljem podprla pri oddaji vaše prijave. Ustrezen kontakt tematskih koordinacijskih točk najdete tukaj: https://alps-adriatic-alliance.org/contact/

Projektni predlog mora izpolnjevati naslednja merila:

– Projekti, ki jih financira Zveza Alpe Jadran, morajo vključevati najmanj tri redne člane mreže iz treh različnih držav.

– Več kot je vključenih projektnih partnerjev, večja je možnost za odobritev.

– Vsi člani mreže Alpe Jadran morajo imeti možnost sodelovati pri projektu.

– Vloga vsakega partnerja mora biti opisana v prijavi.

– Pričakovana dodana vrednost projekta za celotno Zvezo Alpe Jadran mora biti jasno opisana v prijavnici in predmet ovrednotenja po zaključku projekta.

– Bistven je splošen doseg projekta (udeleženci, morebitni obiskovalci, pričakovan medijski sprejem, tiskana in/ali spletna objava rezultatov itd.).

– Vsi projekti manjšega obsega morajo podpirati prednostno nalogo »Krepitev kohezije skupnosti«, kot je opredeljena v Strategiji Zveze Alpe Jadran (glej str. 59/60 »SAA – 2027«).

Svojo prijavnico pošljite pristojni tematski koordinacijski točki (TCP) do 2. 10. 2023, do 23:59!

Vse pomembne informacije so vam na voljo na https://alps-adriatic-alliance.org/downloads/.

Tematska partnerstva Urbane agenda za EU: Mesta enakosti in Hrana 7/2

Evropska komisija je objavila razpisa za vzpostavitev dveh novih tematskih partnerstev Urbane Agende za EU. Urbana agenda za EU naslavlja izzive mest z vzpostavitvijo partnerstev med mesti, Evropsko komisijo, drugimi institucijami in organi EU, nacionalnimi vladami in drugimi deležniki, kot so nevladne organizacije.

– Partnerstvo »Mesta enakosti« se bo osredotočilo na vprašanje enakopravnosti za vse skupine prebivalstva, na pojav diskriminacije v mestih. Cilj partnerstva je pripomoči k ustvarjanju okolij za enakost v naših mestih.

– Partnerstvo »Hrana« bo obravnavalo teme, kot so agroekologija, prehranska pravičnost, dostop do zemljišč in upravljanje javnih zemljišč; s ciljem prispevati k razvoju bolj trajnostnih in pravičnih prehranskih sistemov.

Kot partnerji se na razpis lahko prijavijo mesta, združenja mest in reprezentativne organizacije, organi držav članic, EU institucije, ter nevladne organizacije in deležniki EU, ki delujejo na obeh tematskih področjih.

Del razpisne dokumentacije je referenčni dokument »background paper«, v katerem so navedene informacije o upravičenih prijaviteljih, o postopku izbora ter merila za izbor. Dokument vsebuje še opise tem, na katere se bodo partnerstva osredotočala.

  • Rok za prijavo na razpis je 29. september 2023.

Dodatne informacije o Urbani Agendi za EU, obstoječih in že zaključenih tematskih partnerstvih in o aktualnem razpisu za tematska partnerstva so na voljo na spletnih straneh: Partnerships | UAEU (urban-initiative.eu)

Javni razpis za sofinanciranje projektov lokalne in regionalne javne infrastrukture 7/3

SRRS, Slovenski regionalno razvojni sklad obvešča, da se še vedno izvaja javni razpis za finančni produkt LOKALNO Občine, namen katerega je izvajanje občinskih projektov na področju cestne, komunalne, okoljske, športne, turistične in socialne infrastrukture.

Več informacij na voljo tu.

SRRS, Slovenski regionalno razvojni sklad tudi obvešča, da je povečal razpisana sredstva tega javnega razpisa, in sicer se je skupni razpisni znesek povečal na 15.000.000 EUR.

Javni razpis za sofinanciranje projektov gospodarskih javnih služb ter razvoja družbene infrastrukture 7/4

SRRS, Slovenski regionalno razvojni sklad, obvešča, da se še vedno izvaja javni razpis za finančni produkt LOKALNO Komunalna podjetja in javne ustanove, namen katerega je sofinanciranje projektov in investicij v na področju izvajanja dejavnosti javnih gospodarskih služb ter projektov s področja razvoja družbene infrastrukture

Več informacij na voljo tu.

Javni poziv za sofinanciranje projektov LIFE 7/5

Predmet javnega poziva je sofinanciranje standardnih projektov ukrepov (Standard Action Projects, SAP), ki bodo odobreni v okviru podprograma Narava in biotska raznovrstnost (LIFE-2023-SAP-NAT-NATURE — Nature and Biodiversity) na razpisu Evropske komisije za leto 2023.

Več informacij si lahko preberete TUKAJ.

VLADA RS

69. redna seja 8/1

Izhodišča za predhodni program odprave posledic neposredne škode na stvareh zaradi poplav in plazov 4. avgusta 2023

Na podlagi Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč se lahko za preprečitev povečanja že nastale škode in zavarovanje življenj in premoženja prebivalstva odloči o dodelitvi predplačila sredstev za odpravo posledic naravnih nesreč lokalnim skupnostim oziroma dodelitvi sredstev drugim neposrednim proračunskim uporabnikom na osnovi predhodnega programa odprave posledic nesreče in zagotovi sredstva v okviru sredstev proračunske rezerve. Predplačilo sredstev se dodeli lokalnim skupnostim oziroma drugim neposrednim proračunskim uporabnikom na podlagi predhodnega programa odprave posledic nesreče največ do višine 40 % predhodne ocene neposredne škode na stvareh, ki jo pripravi ministrstvo, pristojno za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Predlog višine dodelitve sredstev lokalnim skupnostim bo temeljil na predhodni oceni škode, ki se nanaša objekte v lasti občin ali na objekte v lasti oseb javnega prava, katerih ustanovitelj ali soustanovitelj je občina ter sredstva potrebna za izvedbo geotehničnih ukrepov. Ministrstvo za naravne vire in prostor je v sodelovanju z Upravo RS za zaščito in reševanje ter asociacijami občin, vse občine pozvalo k podaji predhodne ocene škode. Do postavljenega roka je ministrstvu podalo prijavo 123 občin. Iz prejetih podatkov izhaja, da znaša predhodna ocena škode na objektih v lasti občin ali v lasti oseb javnega prava, katerih ustanovitelj ali soustanovitelj je občina oz. sredstva za izvedbo geotehničnih ukrepov skupni višini 1.095.607.471 evrov.

Prijavljena predhodna ocena škode je še v postopku preveritve.

Povračilo intervencijskih stroškov občinam, ki so jih prizadela neurja med 26. julijem in 3. avgustom

V obdobju med 26. julijem in 3. avgustom 2023 je prišlo do naravne nesreče (močnih neurij z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo, poplavljanjem hudournikov in zemeljskimi plazovi) večjega obsega na večjem območju Republike Slovenije. Občine na prizadetih območjih so izčrpale sredstva občinskih proračunov, namenjenih za zagotavljanje osnovnih pogojev za življenje ter odpravljanje posledic naravnih in drugih nesreč v skladu z dvanajsto alinejo drugega odstavka 37. člena Zakona o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Vlada je odločila, da se 51 občinam povrnejo upravičeni intervencijski stroški v skupni višini 1.498.819,76 evra. 

Ministrstvu za obrambo oziroma Upravi Republike Slovenije za zaščito in reševanje je naložila, da na podlagi podanih zahtevkov prizadetih občin izplača povračilo upravičenih intervencijskih stroškov občinam, vendar ne več, kot je ocenjena vrednost. Pravice porabe za  ta namen se  zagotovijo iz sredstev proračunske rezerve.

Zaradi močnega neurja z dolgotrajnimi nalivi, močnim vetrom, točo, poplavljanjem hudournikov in zemeljskimi plazovi, ki je ponovno povzročilo veliko gmotno škodo na stvareh in velike intervencijske stroške reševalnih sestavov ob neposrednem, večdnevnem izvajanju najnujnejših nalog zaščite, reševanja in pomoči ter druge neposredne podpore prizadetim ob neurjih, so bile aktivirane operativne gasilske enote ter organi, enote in službe Civilne zaščite iz občinskih, regionalnih in državnih pristojnosti, vključno z materialno-tehničnimi sredstvi.

Zaščita je obsegala organizacijske, tehnične in druge ukrepe ter uporabo tehničnih in drugih sredstev za neposredno osebno in skupinsko zaščito ljudi, živali, premoženja, kulturne dediščine ter okolja pred posledicami navedene naravne nesreče. Reševanje je obsegalo ukrepe in postopke za reševanje ljudi, katerih življenja ali zdravje je bilo ogroženo, reševanje živali, premoženja ter kulturne dediščine pred posledicami te nesreče. Pomoč je obsegala ukrepe in storitve strokovnjakov, reševalnih enot in služb, uporabo zaščitne in reševalne opreme ter sredstev pomoči. Občine na prizadetih območjih so že ob majskih in julijskih neurjih izčrpale sredstva rezerve občinskih proračunov.

V tej fazi se izplačujejo intervencijski stroški občinam, povračilo upravičenih intervencijskih stroškov operativnih gasilskih sestavov, nastalih ob nujnem izvajanju nalog zaščite, reševanja in pomoči, se bo reševalo ločeno ob pripravi končnega poročila o ukrepanju.

Vlada sprejela mnenje o Predlogu zakona o dopolnitvi Zakona o lokalnih volitvah

Skupina volivk in volivcev predlaga dopolnitev Zakona o lokalnih volitvah (ZLV), in sicer predlaga omejitev trajanja županskih mandatov na največ dva zaporedna.

Vlada ocenjuje, da tovrstni predlogi terjajo tehtno in skrbno proučitev predvsem z vidika sorazmernosti s cilji, ki se jih zasledujejo. Vlada predloga zakona ne podpira. 

Vir: Vlada RS

NOVICE DRUGIH

Državni svetniki niso podprli omejitve števila zaporednih mandatov županov 9/1

Državni svet je 13. septembra ob obravnavi predloga dopolnitev zakona o lokalnih volitvah , ki ga je DZ predložila Piratska stranka s podporo več kot 5000 volivcev, ocenil, da zakon ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Državni svetniki predlagajo DZ, da predlog dopolnitev zakona o lokalnih volitvah, ki omejuje število mandatov županj in županov na največ dva zaporedna mandata, zavrne. S tem se je Državni svet pridružil mnenjem Skupnosti občin Slovenije, Združenja občin Slovenije, Združenja mestnih občin Slovenije in vlade.

Natečaj za mlade kreativce Young Drummers, letos na temo kulturnega turizma, podaljšuje rok za prijavo del do 20. 9. 9/2

Kreativce, mlajše od 30 let, Slovenska turistična organizacija in Festival Zlati Boben – Golden Drum vabita k sodelovanju na mednarodnem natečaju za mlade kreativce za plakat na temo A date with a masterpiece (Zmenek z mojstrovino). Rok za oddajo del je podaljšan do 20. septembra.

Kreativni izziv letošnjega natečaja je oblikovati inovativno in navdihujoče vizualno povabilo na zmenek z mojstrovino v obliki plakata ali serije plakatov ter s tem vzbuditi zanimanje za odkrivanje slovenske kulture in umetnosti.

Zainteresirani si lahko več o natečaju preberete TUKAJ.

Druga javna razprava za pripravo predloga sprememb Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja 9/3

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj vas vabi na drugo javno razpravo za pripravo predloga sprememb Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja, ki bo v sredo, 27. 9. 2023, ob 10. uri v prostorih Gradu Rajhenburg, Cesta izgnancev 3, Brestanica.

Namen javnih razprav, ki bodo po vsebinskih sklopih organizirane v naslednjih mesecih, je pridobiti predloge sprememb zakona različnih ciljnih skupin in slišati čim več deležnikov v različnih regijah. Na tokratni javni razpravi bo poudarek na vsebini: obmejna in druga problemska območja, program razvojnih spodbud za enakomeren regionalni razvoj, opredelitev in  financiranje.

Vsebina in urnik dogodka:

Uvodni nagovori:

  • podžupanja Mestne občine Krško, Brigita Piltaver Imperl
  • državna sekretarka MKRR, Andreja Katič
  • župan občine Podlehnik, mag. Sebastian Toplak
  • vodja sektorja za načrtovanje regionalnega razvoja, Metka Šošterič.

Sledila bo razprava vseh udeležencev. Dogodek je predviden do 13.00 ure.

Svojo udeležbo lahko potrdite do 20. 9. 2023 na e-naslov: vlasta.stojak@gov.si.

Podnebna posveta na sejmu AGRA 2023 poudarila nujnost blaženja in takojšnjega prilagajanja na vplive podnebnih sprememb v kmetijstvu 9/4

Silovitost nedavnih ekstremnih poplav je nedvomno jasen dokaz, da se naše podnebje zaradi segrevanja hitreje spreminja, kot je bilo pričakovati. Časa za ukrepanje v smeri zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov (TGP) in prilagajanje na vplive podnebnih sprememb je vedno manj. Kmetijska proizvodnja je močno odvisna od vremenskih in podnebnih razmer, zaradi česar spada med najbolj ranljive gospodarske sektorje. Kmetijski sektor je pod izjemnim pritiskom, saj dolgoročne podnebne projekcije za Slovenijo niso optimistične. Pogostost podobnih ekstremnih meteoroloških in hidroloških dogodkov, ki smo jim bili priča nedavno, se bo le še povečala.

V okviru prvega posveta z naslovom: Blaženje podnebnih sprememb v kmetijstvu: Premagovanje izzivov in spodbujanje izvajanja učinkovitih ukrepov, ki je potekal 28. avgusta 2023 v okviru Kmetijsko-živilskega sejma AGRA v Gornji Radgoni, je bil izpostavljen vidik zmanjševanja izpustov TGP.

Zanimiv prispevek na to temo si lahko preberete TUKAJ.

Evropski teden mobilnosti letos o varčnih vsakodnevnih poteh 9/5

Med 16. in 22. septembrom poteka že 22. Evropski teden mobilnosti. Letošnje geslo je “Pospravimo ulice!”, s čimer se poudarja pomen varčnih poti, zmanjševanja rabe energije v prometu in odstranjevanja ovir na površinah za pešce in kolesarje. Vsebine so pomembne za doseganje okoljskih zavez in ustvarjanje človeku prijaznega in zdravega prostora.

Več informacij vam je na voljo TUKAJ.

Brezplačna uporaba protivirusne zaščite Sophos Intercept X Advanced with XDR za slovenske občine 9/6

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je že meseca junija omogočilo vsem centraliziranim in necentraliziranim organom brezplačno uporabo protivirusne zaščite Sophos Intercept X Advanced with XDR.

Postopek pridobitve licenc je zelo preprost – potrebno je izpolniti le priloženo VLOGO (Vloga za nadgradnjo programske opreme Sophos Endpoint Protection) in jo poslati na elektronska naslova adrijano.slejko@gov.si ter slovenija@sophos.si.

Protivirusna zaščita podjetja Sophos je zelo kvalitetna in nudi odlično zaščito pred vsemi računalniškimi virusi, tudi izsiljevalskimi, proizvajalec Sophos pa sodi v sam vrh proizvajalcev protivirusne zaščite zadnjih 30 let.

Za vsa dodatna vprašanja in pomoč pri instalaciji protivirusne zaščite so vam na voljo na telefonski številki 07/393 5 601 ali na el. naslovu: podpora@sophos.si

Za prebivalke in prebivalce Slovenije se odpira 222 Digi info točk po državi  9/7

Ministrstvo za digitalno preobrazbo je 3. 9. 2023 z Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije na Celjskem sejmu podpisalo pogodbo o storitvah svetovanja pri uporabi digitalnih javnih storitev. V roku meseca dni bo OZS po tej pogodbi po vsej državi odprla digi info točke, na katerih bodo svetovalci vsak dan prebivalcem  svetovali pri uporabi digitalnih javnih storitev.

V okviru strategije digitalne preobrazbe Slovenije do leta 2030 sta v središče zasledovanja ciljev postavljena posameznik in okolje. Z ukrepi naj bi bilo do leta 2030 vsaj osemdeset odstotkov ključnih javnih storitev, ki so dostopne digitalno, tudi opravljenih digitalno in da bo prav toliko uporabnikov javnih storitev uporabljalo digitalno identiteto.Več informacij o digi info točkah in mobilnih herojih vam je na voljo TUKAJ.

Vabilo za gratis udeležbo na konferenci evalvatorjev 9/8

Slovensko društvo evalvatorjev v sodelovanju z regionalno mrežo evalvatorjev ZB organizira od 29. do 30. septembra letos v Ljubljani 5. konferenco evalvatorjev Zahodnega Balkana.

Organizatorji vabijo, da se dve osebi iz občin članic Skupnosti občin Slovenije brezplačno udeležita konference.

Za predstavnike lokalnih skupnosti bo zlasti zanimiv vsebinski sklop o participativni evalvaciji, kjer bodo predstavljena orodja nove generacije:

SenseMaker (Voices That Count, Belgija/Slovenija)

Outcome harvesting (Voices That Count, Belgija/Slovenija),

– Causal Mapping

Most Significant Change (ResultsinHealth) in

– Umetna inteligenca in vrednotenje.

PROGRAM KONFERENCE:

https://www.sdeval.si/2023/06/02/program-wben5/

REGISTRACIJA UDELEŽBE:

https://www.sdeval.si/files/2023/02/Registracijski-obrazec_Slo-5.docx

Prijave za gratis udeleženke/ce zbirajo do zapolnitve prostih mest, najkasneje do petka, 22. septembra 2023. Registracija je obvezna tudi za gratis udeležence.

Vabljeni k prijavi in udeležbi.

Storitve na domeni na prostor4.(si)gov.si v ukinjanju – poziv k takojšnjemu prehodu na drugo domeno 9/9

Geodetska uprava Republike Slovenije je uporabnike storitev na domeni prostor4.(si)gov.si že večkrat pozvala, da naj preidejo na storitve na domeni storitve.eprostor.(si)gov.si ali še bolje na storitve na novi domeni ipi.eprostor.gov.si. Tokrat vas pozivajo k TAKOJŠNJEMU prehodu, saj je na Ministrstvu za digitalno preobrazbo strežniška infrastruktura na domeni prostor4 v vzdrževanju zgolj do novembra 2023 in takrat bodo brez ponovnega opozorila vse storitve na domeni prostor4.(si)gov.si ugasnjene.

Vse o dostopu do javnih spletnih servisov in tehnično-uporabniško dokumentacijo najdete na povezavi: Javni dostop – E-prostor (gov.si)

Za morebitna dodatna vprašanja so vam na voljo na elektronskem naslovu gurs@assist.si.

VIR: Geodetska uprava Republike Slovenije

© Moralne avtorske pravice ima Skupnost občin Slovenije. Noben del tega gradiva se ne sme reproducirati ali kopirati v karšnikoli obliki: grafično elektronsko ali mehanično, kar vklučuje (ne da bi bilo omejeno) fotokopiranje, snemanje, skeniranje ali katerekoli druge oblike reproduciranja brez pisnega dovoljenja Skupnosti občin Slovenije. Reprodukcija ali kopiranje je dovoljeno izključno za potrebe Sekretariata Skupnsti občin Slovenije ali občin članic SOS.