• Domov
  • Novice
  • Na sestanku širših deležnikov na področju dolgotrajne oskrbe spregovorili o načrtu zagotovitve kakovostnih sistemskih sprememb
Trenutno ste na arhivskih straneh. Nove spletne strani se nahajajo na https://skupnostobcin.si

Ministrstvo za zdravje je 15. 11. 2022 v pregled in mnenje predlaganih rešitev posredovala predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi in pričakovala prve odzive s tridnevnim rokom. Kakor so kasneje z dopisom pojasnili je šlo za neformalni postopek seznanjanja strokovne javnosti in preverjanja prvih odzivov ali gre predlog v pravo smer. Temu pozivu je sledil operativni sestanek z različnimi deležniki, ki je v prostorih Ministrstva za zdravje potekal danes, 24. 11. 2022.

Sestanka se je uvodoma udeležil tudi Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan ter pojasnil, da je sestanek namenjen preveritvi ali gredo predlogi Ministrstva za zdravje v pravo smer ter podaji povratne informacije o tistih vsebinah, ki jih ta predlog ne upošteva, pa bi jih moral z vidika izvršljivosti pravic iz dolgotrajne oskrbe. Prav tako je bil namen sestanka pogovor o tistih vsebinah, ki so bile pri sprejemu ZDOsk v javni razpravi neupoštevane, zanemarjene, izključene ali strokovno nepravilno zavržene. Minister je povedal, da so sicer upali, da bo priprava novega zakona v pristojnosti načrtovanega Ministrstva za solidarno prihodnost, ki je sicer zaradi referenduma o vladi pod vprašajem, da pa priprava tega zakona zdaj sodi k zdravstvu. Izpostavil je, da EU pogojuje izplačilo 1,3 milijarde vredne tranše iz Načrta za okrevanje in odpornost z s sprejemom Zakona o dolgotrajni oskrbi, da pa je tudi sicer stanje na terenu alarmantno in v Sloveniji potrebujemo sistem dolgotrajne oskrbe. Vendar potrebujemo takšnega, ki bo ga možno na terenu operativno vzpostaviti in bomo za ta namen tudi določili akterje, naloge in sredstva. Glavno težavo glede sprejetega zakona o dolgotrajni oskrbi sicer predstavlja dejstvo, da bo začel veljati s 1. 1. 2023 in bo potrebno v najkrajšem možnem času ugotoviti kako ga smiselno izvajati. V namen iskanja teh rešitev in boljšega medresorskega usklajevanja so ustanovili tudi Vladno delovno skupino.
Skupnost občin Slovenije je na sestanku zastopala generalna sekretarka Jasmina Vidmar, ki je uvodoma pozdravila sistem vključujočega usklajevanja z deležniki pri pripravi zakonodaje in reševanju strokovnih vprašanj. Povedala je še, da so lokalne skupnosti in v njihovem imenu Skupnost občin Slovenije državi pomemben partner in sogovornik, zato je prepričana, da je potrebna njena vključitev v vladno delovno skupino. Povedala je še, da so v Zakonu o dolgotrajni oskrbi omenjene lokalne skupnosti, ni pa jasno kaj natančno naj bi izvajale in tudi ni opredeljenih finančnih sredstev zanje. Jasno je zahtevala natančno opredelitev vloge občin pri zagotavljanju dolgotrajne oskrbe, prenos finančnih sredstev v primeru prenosa nalog nanje ter določitev (so)odločevalske vloge občin, če bi naj bi te imele organizacijsko vlogo v sistemu dolgotrajne oskrbe. Prevečkrat se je namreč v preteklosti zgodilo, da je zakonodaja lokalnim skupnostim nalagala naloge, nazadnje pa so bile le financerke neke storitve, na katere izvajanje, kakovost in ceno pa niso imele vpliva. Ob tem je še pripomnila, da institucionalno varstvo ni nekaj, kar bi moralo biti v pristojnosti občin, ker nimajo vpliva na normative in izvajanje. Povedala je tudi, da je potrebno na državnem nivoju uvesti nekaj ukrepov, da bo uspela tako deinstitucionalizacija oskrbe starejših kot tudi zagotovitev oskrbe v domovih za starejše, ko jo ti potrebujejo. Kot primere je navedla promocijo dela na področju oskrbe starejših tako, da bo to delo na trgu delovne sile zanimivo, npr. s prilagojeno plačno politiko, aktive ukrepe za višanje interesa za ta poklic pri tuji delovni sili ter z raznimi ukrepi, ki olajšajo bivanje starejših v lastnih domovih kot je državno subvencioniranje vgradnje dvigal.

Ministrstvo za zdravje želi na prihodnjih srečanjih z deležniki ugotoviti kaj pomeni, če obstoječi Zakon o dolgotrajni oskrbi stopi v veljavo z novim letom, s kakšnimi težavami se bodo srečevali posamezni deležniki, če zakon ostane tak kot je ter s predlogi za izboljšavo. V ta namen bo vzpostavljenih 6 področnih delovnih skupin, sodelovala tudi Skupnost občin Slovenije. Znotraj same Skupnosti občin Slovenije pa bomo vzpostavili novo Delovno skupino za dolgotrajno oskrbo, da bomo mnenja in stališča ter predloge sistemskih rešitev sproti usklajevali z občinami članicami.

< Vse aktualne novice